Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Motosikletli itfaiye


ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
izmirli
15 yıl önce - Cum 27 Hzr 2003, 09:12
Motosikletli itfaiye


Motosikletli itfaiyeİzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Fuat Barandır, İzmir'in yapısına uygun araçların ihalesinin yapıldığını ve bir ay içinde hizmete başlayacağını açıkladı


İzmir'in dar sokakları itfaiye için sorun olmaktan çıkıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, dar sokaklarda çıkan yangınlara müdahale edebilmek amacıyla, Türkiye genelinde bir ilke imza atarak, üzerinde yüksek güç ünitesi bulunan 3 adet ATV, 2 motosiklet ile araçların üzerine monte edilmek üzere 5 yüksek güç ünitesi satın aldı.

İkiçeşmelik, Kemeraltı
İtfaiye Daire Başkanı Fuat Barandır satın alınan araçların bir ay içinde filoya dahil edileceğini belirterek, "Araçlar şehrin merkezinde konuşlandırılıp özellikle İkiçeşmelik, Namazgah, Kemeraltı ve Agora semtlerinde itfaiye arçlarının giremediği dar sokaklardaki yangınlara müdahale edecek. İzmir'in dar sokakları artık İzmir İtfaiyesi için sorun olmaktan çıkacak. İzmir yine bir ilke imza attı" dedi.

Türkiye'de tek
Barandır, şunları söyledi: "Bu tip söndürücüleri bünyesinde barındıran ülke genelindeki 'ilk belediye' olma özelliğini taşıyoruz. Yangınlarda ilk müdahale bizim için çok büyük öneme taşıyor. Trafiğin yoğun olduğu saatlerde itfaiye araçlarının yangına ulaşmakta güçlük çektiği anlarda motosikletli söndürme ekiplerimiz devreye girip olay yerine en kısa sürede ulaşacaklar. Ana kuvvetler yangın yerine gelinceye kadar motorize etipler ilk müdaheleyi yapacaklar. Gerek ATV'ler gerekse motosikletlerin üzerinde bulunan yüksek güç üniteleri 40 mikrona kadar su püskürtebiliyor. Bu da alevler üzerinde 2 ton suyun yarattığı etkiyi yapıyor. Şiddetli püskürtme ile yanmayı hızlandıran oksijeni yok ederek söndürmeyi ve soğutmayı birlikte yapıyor. Aldığımız araçların performansına göre ilerki aşamada sayısını artırmak mümkün olabilecek."

BAŞKAN ONAYINDAN SONRA HİZMETE GİRECEK
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan ihaleyi 275 milyar lira teklif veren Bayer Makina Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. kazandı.
Kazanan firma, ihalenin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina tarafından onaylanmasından sonra 1 ay içinde araçları teslim edecek.
Yetkililer, araçların İzmir'de hizmete başlamasından sonra dar sokaklara da daha rahat girip yangınlara zamanında müdahale edebileceklerini söylediler.
Saygili
15 yıl önce - Cum 22 Ağu 2003, 03:22

Akaryakida bu sekilde zam gelmeye devam ederse, Bisikletli Itfaiye bile bir Lüx.

Itfaiye aracinin giremedigi dar sokaklar icin cok uygun.


Emir GÖKER

1 yıl önce - Cum 29 Arl 2017, 22:11

Şu an İzmir İtfayesi bu hizmeti sürdürüyormu? Yoksa motorlu itfaiyeler kaldırıldı mı?m yüksel110
1 yıl önce - Cmt 30 Arl 2017, 09:03

Alıntı:
Şu an İzmir İtfayesi bu hizmeti sürdürüyormu? Yoksa motorlu itfaiyeler kaldırıldı mı?


Devam ediyor.


Emir GÖKER

1 yıl önce - Cmt 30 Arl 2017, 11:10

Bu arada motorlu itfaiyeler Antalya'da da hizmet vermeye başlamış.

Misafir 045

10 ay önce - Prş 01 Mar 2018, 21:23

Medyada hiç duyulmadıcevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet