Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
İstanbul Özel Halk Otobüsleri - Nostalji ve Hatıralar
« önceki   123 ... 192021 ... 333435   sonraki »
Ana Sayfa -> ULAŞIM
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ümit 806

5 yıl önce - Cmt 14 Ksm 2009, 23:29

Bizimkiler'in ilk bölümlerinden biri...

Videoda görülen A-454 34 NC 449 MAN SR-240 Mavibüs, ben üsküdar cumhuriyet lisesi'nde ortaokul kısmında okuduğum yıllarda defalarca bindiğim bir otobüstü. En son 11F hattında binmiştim.

Videonun 1:57 zamanından sonra gözüken kısım ise Altunizade Köprüsü.

http://www.youtube.com/watch?v=Y5xRsysxn9c&fe ...8219755.96

Mustafaoe
5 yıl önce - Çrş 18 Ksm 2009, 03:23

Rifat Behar kadeşim iki resimde zaten konuşuyor birinci sirkeci gar önu ikinci eminönu meydani galata köprü yanı müşteri bekliyor . fargo larin hatları üstünde zaten var

mert1969

5 yıl önce - Cum 20 Ksm 2009, 02:26

Nette gezerken bulduğum 1985 yılına ait Kanlıca'da çekilen bu fotoğrafta yapma kasa olduğunu tahmin ettiğim (mavibüs)özel halk otobüsü.80'li yıllar öncesinde bu tip otobüsleri Beykoz-Üsküdar güzergahında görüp bindiğimi çok iyi hatırlarım.Tabiki o zamanlar renkleri eski şehirlerarası otobüsler gibiydi.Üzerlerinde filo numarası gördüğümü hatırlamıyorum.70'lerde Beykoz'da belediye otobüslerinden daha çok sefer yaparlardı.Hiç unutmam sırf Leyland ile yolculuk yapayım diye Annem ve babaannemi yaklaşık 40 dakika beklemek pahasına önümüzden geçen kısa tip Mercedes-Benz 0302 uzunluğundaki bu yapma kasa otobüslere bindirmezdim .Beni ne çok seviyorlarmış ki bir şey demezlerdi . Üsküdar çarşı dönüşü Beykoz Leylandı denk gelsin diye dua ederdim ama birde yoksa "yürü bakalım halk otobüsüne marş marş" derlerdi Bir tanesinin arka camında o devrin meşhur ağlayan çocuk posteri vardı.Bazılarında da ya Orhan Gencebay yada Ferdi Tayfur posterleri olurdu.
Biraz netleştirip detay vermeye çalıştım

Rifat Behar
5 yıl önce - Pts 23 Ksm 2009, 12:33

(+)

Belki de en eski İstanbul Halk Otobüsü Fotoğrafı... 1910'lar....

Mustafaoe
4 yıl önce - Çrş 09 Arl 2009, 15:53
YILDIZ_24_AKSARAY

65 li yillarda dört takoz üstünden 50 model burunlu . kirmizi krem .STEYR . yildiz_24_aksaray hatti ile 24 bin liraya aldi .nerden icap etti diyeceksiniz? ..iki eski fargo . sirkeci ile eminönündeki siyah beyaz resimde . onlardan biri bizimle ayni hatta idi resimdeki cok dökük görüntüsü var fakat iki kardes toplamislar birde larcivert_kreme boyamislar motorunu mazotlu perkins takmislar .onlar duragin eskileri idi yildiz .yenimahalleden . findikzadeye kadar giderdik belediye otobüsleriyle ayni duraklardan kalkardik belediyenin halk otobüsleri icin kontrolleri vardi her seferseyir listesi bilet numaralar doldururduk tur sirasinda üc. dört kere belirsiz duraklarda binerlerdi .icerde biletsiz akraban bile olsa biletsiz islemi yapardi 30 lira idi .biletleri sarachanede belediye sarayindan alirdik bilet tutarinin yüzde kirk ücü para öderdik o zamanlar bir tek eminönü_alibeyköy hat otobüsleri kollektif calisirlardi arabalarin biri birine benzemezdi fakat boyalari ayni soluk mavi idi bizde becerimiz kadar kazanirdik cok ariza cikarirdi cünkü belediyenin elinde avrupa orjinal otobüsler . skoda. margris havali saturn uzun 0 321 hl mercedesler onlarlan bogusmak kolaymi halk imiz yumurtadan cikmis kabugunu beyenmemis belediye otobüslerini tutuyordu .sitede halk otobüslerini rahatsizlik belirtisiyle sirk cadirlarina benzetilmis o devirde insanlar ayak üstüne ayak koymazlardi cünki pencesinin altindaki delik görüncek korkusu vardi yeni ayakkabi alsa oda kac seneler kullanmak düsüncesiyle burnuna ve topuguna demir caktirirdi en kral arabanin altinda amerikan artisti yull breynr in kafasi gibi lastikler. parayi denklesen dahi alamassin cünki kara borsa söför veya isci gerekse bekar odasi denilen hanlarda konserve sardalya balik gibi sirt sirta yirmi kisinin yattigi yerlerdeki ic acitici manzaralar .bir gün ön sag frensilindiri patladi mecbur yenisini almak icin benim calistigim yerin sahaybi kefil oldu tarlabasindan aldik tutari doksan lira idi yani simdiki insanimizin banka karti var bir sekilde istedigini aliyor ...yinede ahhh eski zaman diyor.. hayret.. BIRELIMIZ YAGDA BIR ELIMIZ BALDA allah can sagli versin .
eskiye ragbet olsa bit pazarina nur yağar

Gerci bu 0 6600 araba icin cok bilgiler yazildi (Yan kesici Kiz filiz Akinin) film inde . bende kücük bir ilave yapmak istiyorum o araba 22 hat numarasiyla sirkeci_emirgan_sariyer arasinda calisiyordu cok hantal bi görünümü vardi. Üsteki resim de onun orijinali

ümit 806

4 yıl önce - Pzr 27 Arl 2009, 12:05

Hangi başlığın konusu olur, belki ayrı bir başlık açmak gerekir bilmiyorum, ama eskiden Kartal, Sultanbeyli, Ümraniye gibi ilçe belediyelerinin çalıştırdığı, Özel halk otobüsü gibi bir statüde olan otobüsler vardı.

Ben bu mesajımda Ümraniye Belediyesi'nin otobüslerinden hatırladığım kadarı ile bahsedeceğim.

Biz 1991 yılında Ümraniye'ye taşındığımızda Ümraniye mahallelerinin herbirinden, ayriyeten Üsküdar'ın Yavuztürk Mahallesi'nden Ümraniye Santral'e çalışan, İETT'nin Iveco M24'lerini andıran mavi renkli midibüs hatları vardı. Ben bu hatları hiç ama hiç kullanmadım ama lisedeyken Hekimbaşı'nda oturan bir sınıf arkadaşım bu otobüslerin şehiriçi İETT tarifesinden daha ucuz olduğunu söyler ve okula gidip gelirken bunları kullanırdı. Bu hatların tam olarak ne zaman kaldırıldığını hatırlayamıyorum ama Ümraniye Santral'deki Belediye binası önünde yolcu indirdiklerini hatırlıyorum. Bu nedenle ilçe halkını belediye binasına, ilçe merkezine ulaştırmak amacıya konulmuş bir belediye hizmeti olduğunu düşünmüşümdür.

yılmaz büktel

4 yıl önce - Sal 05 Oca 2010, 01:47

Alıntı:
Bizimkiler'in ilk bölümlerinden biri...

Videoda görülen A-454 34 NC 449 MAN SR-240 Mavibüs, ben üsküdar cumhuriyet lisesi'nde ortaokul kısmında okuduğum yıllarda defalarca bindiğim bir otobüstü. En son 11F hattında binmiştim

Ümit'in linkini verdiği linkten Mansl200ün görüntülerini cropladım. Sanırım sayfada görünmesi iyi olacak.

Rifat Behar
4 yıl önce - Prş 07 Oca 2010, 12:20

1910'larda İstanbul'da Halk Otobüsü:

(+)

Gökhan AsGül
4 yıl önce - Çrş 13 Oca 2010, 01:45

T-711 Otokar rengi turuncuya döndüğü halde arka camında hala mavibüs yazıyor. .

T-86X 0302 hat tabelası olmadığından büyük bir ihtimalle dinlenmede..

merto622
4 yıl önce - Çrş 13 Oca 2010, 15:10

Hiç temsa maraton un resmi yokmu?

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ULAŞIM