Ana Sayfa  

Antalya Belediye Otobüslerinin Mevcut Durumu
Sayfa: Önceki  1, 2, 3 ... 21, 22, 23 ... 51, 52, 53  Sonraki
cevap yaz Ana Sayfa -> ULAŞIM
turgutakbaş

Sal 25 Ağu 2009, 23:38  

sayın görkem bunları hocanın sitesinde kesin yazınız ... kendisi olduğuna inandığım birisi geri herkese cevap veriyor ki asistanı bile olsa olur yani

http://www.amanhocam.com/

mesajı beğendiniz mi?
mehmetkonyar

Sal 25 Ağu 2009, 23:53  

Alıntı:
Yeni alınacal otobüsler büyük ihtimal Temsa'nın yeni modeli olan Avenue olacak. Belediyenin hazırladığı şartnameye uyan tek model o görünüyor...

Elinizde tam şartname var mı? Yerli üretim olacaksa Avenue CNG'ye rakip olarak BMC'nin Procity CNG'si var. Eğer ihale yurtdışı firmalara da açık olacaksa buna Mercedes'in Citaro CNG, MAN'ın Lion's City CNG, Solaris'in Urban CNG'si en büyük rakip olarak görülebilir. Eğer CNG'den vazgeçilirse şu sıralar büyükşehirlerde Mercedes'in Conecto modeli oldukça tercih ediliyor.

mesajı beğendiniz mi?
görkem 07

Prş 27 Ağu 2009, 15:46  

evet yazmayı düşünüyorum Turgut bey,bu doğalgazlı otobüsün şehirlerimizdeki performanslarını fln baya araştırdım forumumuz ulaşım konusunda adeta bir hazine gibi malumunuz.
kayseri büyükşehir belediyesinin aldığı otobüslerden şoförlerin büyük şikayetleri varmış aracın deposunu yetersiz buluyorlarmış,cng istasyonunda büyük kuyruklar olmuş,kayserili üyeler bmc yerine ankara büyükşehirin tercih etti man cng li otobüslerin çok daha iyi olduğu konusunda birleşiyorlar. man cng li 12 metrelik solo otobüsün fiyatı ise 155 000 euro imiş onuda ankaralı bir üye yazmıştı hatırladığım kadarı ile.Ancak yakıt tüketimleri dediğine göre 100 km de 32 m3 müş ki buda otodoğalgazın 1.39 luk fiyatını gözönüne alırsak otobüsler km de 0.45 kr yakıyor demektir.Yalnız ilk alımda dizel otobüslerden %35-%40 daha pahalıymış ama bunu yakıt tüketimiyle amorti ediyormuş.
bence doğalgazlı otobüs alınacak ise man lions modelleri tercih edilmelidir,önümüzde filosunda 700 e yakın cng li otobüs olan ve iyi işleten bir ankara örneği var, deneyimlerinden yararlanılabilinir,farklı parti belediyesi olmak bu konuda yardımcı olmayacakları anlamına gelmez herhalde...

mesajı beğendiniz mi?
onurnazliaka

Prş 27 Ağu 2009, 19:08  

Alıntı:
evet yazmayı düşünüyorum Turgut bey,bu doğalgazlı otobüsün şehirlerimizdeki performanslarını falan baya araştırdım forumumuz ulaşım konusunda adeta bir hazine gibi malumunuz.
kayseri büyükşehir belediyesinin aldığı otobüslerden şoförlerin büyük şikayetleri varmış aracın deposunu yetersiz buluyorlarmış,cng istasyonunda büyük kuyruklar olmuş,kayserili üyeler bmc yerine ankara büyükşehirin tercih etti man cng li otobüslerin çok daha iyi olduğu konusunda birleşiyorlar. man cng li 12 metrelik solo otobüsün fiyatı ise 155 000 euro imiş onuda ankaralı bir üye yazmıştı hatırladığım kadarı ile.Ancak yakıt tüketimleri dediğine göre 100 km de 32 m3 müş ki buda otodoğalgazın 1.39 luk fiyatını gözönüne alırsak otobüsler km de 0.45 kr yakıyor demektir.Yalnız ilk alımda dizel otobüslerden %35-%40 daha pahalıymış ama bunu yakıt tüketimiyle amorti ediyormuş.
bence doğalgazlı otobüs alınacak ise man lions modelleri tercih edilmelidir,önümüzde filosunda 700 e yakın cng li otobüs olan ve iyi işleten bir ankara örneği var, deneyimlerinden yararlanılabilinir,farklı parti belediyesi olmak bu konuda yardımcı olmayacakları anlamına gelmez herhalde...

Kayseri'deki Cng'li otobüsler sorun oldu. Önce otobüslerin Cng dolumu yapacağı istasyon kurulmadı, sonra tanklar yetersiz geldi, araçlar Bmc'nin Belde tipi olunca birtakım sorunlar yaşandı, halk otobüsçüleri dizele dönmek istedi derken Kayseri sorunlu oldu. Ankara'ya bakarsak durum şudur ki 2006'dan beri filoya Cng'li Man'lar eklenmektedir. Şu anda 2006 model 50 adet dizel Man, 2007 model 400 adet Cng'li Man, 2008 model 100 adet Cng'li Man, 2009 model şu anda 450'ye yakını hizmete girmiş toplamda 500 adet Cng'li Man bulunmaktadır.

Bir Ankaralı olarak belediyenin bu otobüsleri alarak iyi bir yatırım yaptığını düşünüyorum. Bu araçların yakıt maliyeti çok düşük. Kilometre başı maliyeti denildiği gibi 45 kuruş bile değil çünkü bu araçlar Lpg değil Cng yakıyor! Cng dediğimiz doğrudan doğalgaz, yani Lpg'den daha ucuz ve bu aşamada doğalgazı elinde bulunduran Ankara Büyükşehir Belediyesi araçlara garajlarda Cng dolumunu oldukça ucuza yapıyor. Geçen sene, sitemizin Ankara başlığının bölüm denetçilerinden ve Ankara Büyükşehir Belediyesi çalışmaları hakkında önemli bilgilere sahip olan İsmail Hakkı Erdoğan Bey'in verdiği bilgiye göre araç 30 kuruş gibi kilometre başı yakıt harcaması yapıyordu. Bu 30 kuruşluk kilometre başı yakıt harcaması bugün çok fazla değişmemiştir. Kilometre başı 30 kuruş harcamayı neredeyse benzinli arabalar yapıyorken bu rakam çok güzel!

Ankara'daki Man'ların 2007 ve 2008'lerinde klima yok ve vites geçişleri biraz sıkıntılıydı, çünkü Voith şanzuman vardı ve araçlar çok seri değildi. Ancak 2009 modelde tüm kusurlar giderildi. 2009 model Man'ların çok güzel bir kliması var, aracın şanzumanı Zf olduğundan vitesler çok rahat geçiyor, araç oldukça seri ve frenler inanılmaz sağlam. Şu aşamada Man da Ankara'ya 2009'da verdiği araç standardında araç üretirse bu araçlara kesinlikle kefilim! Bir Mercedes değil elbette ama fiyat-verim ilişkisinde Mercedes'i çok gerilerde bırakır!

Antalya'ya bu Cng'li Man'lar çok iyi gider. Kliması, Zf şanzumanı, hızı, döşemeli rahat koltukları, freniyle 2009 model Cng'li Man'ları çok iyi buluyorum. Yalnız kapıları açmak için aracın kesinlikle durması ve kalkmak için de aracın kapılarının kesinlikle kapalı olması huyu biraz daha esnetilmeli.

mesajı beğendiniz mi?
Kaan M

Pts 07 Eyl 2009, 00:55  

Antalya için yapılacak en güzel yatırımlardan birisi ulaşımdır. Bizi işşallah 7m derme çatma otobüslerden kurtarırsınız. Yaklaşık 2 ay öncesinde 12 m beyaz bir alçak tabanlı bir araca bindim, Antalya ya çok yakışan bir araçtı galiba sabancı üretiyormuş. Yerli üretim seçilmesi çok güzel olur bence Sabancının otobüsü Mercedesten daha kaliteli,kliması çok iyi, iç hacmi çok iyi. Bence düşünmeye hiç gerek yok Sabancının bu otobüslerinden Antalya ya alınmalı. BMC de yerli ama kalitesi maalesef çok kötü. ESHOT hiç memnun değilmiş.kayseride çok sorun yaşanmış.
Yaparsa Hoca Yapar.

mesajı beğendiniz mi?
mehmetkonyar

Pzr 13 Eyl 2009, 21:20  

İhale 14 Ekim'de yapılıyor arkadaşlar. Doğalgazlı seçeneğinden de vazgeçilmiş. Antalya'nın doğalgaz dolum tesisi olmadığı ve doğalgazın da, özellikle kışları, temininde problem oluştuğu için vazgeçtiklerini yazıyor Hürriyet'in bugünkü Akdeniz ekinde. Doğalgazlı araç yerine Euro 4 standardında motor sunan firmaları ihaleye kabul edeceklermiş.

mesajı beğendiniz mi?
turgutakbaş

Pzr 13 Eyl 2009, 23:48  

Alıntı:
İhale 14 Ekim'de yapılıyor arkadaşlar. Doğalgazlı seçeneğinden de vazgeçilmiş. Antalya'nın doğalgaz dolum tesisi olmadığı ve doğalgazın da, özellikle kışları, temininde problem oluştuğu için vazgeçtiklerini yazıyor Hürriyet'in bugünkü Akdeniz ekinde. Doğalgazlı araç yerine Euro 4 standardında motor sunan firmaları ihaleye kabul edeceklermiş.

evet bayağı bir süredir şehre doğalgaz getirilmesi gündende ama bir türlü tam manasıyla indirilemedi şehir merkezine ... tankerlerlede taşımak pek verimli olmasa gerek ... belediye otobüsü gelsinde artık nasıl olursa olsun

mesajı beğendiniz mi?
berk okul

Pts 14 Eyl 2009, 01:03  

bu sene kışın antalya sokakları kazılacak ve doğalgaz döşenecek diye biliyorum

mesajı beğendiniz mi?
görkem 07

Pts 21 Eyl 2009, 21:44  

Arkadaşlar bugün şarampol civarlarındayken Antalyanın alınacak olan yeni belediye otobüslerinden birini gördüm maalesef fotoğraf çekemedim.mitsubishi avenue idi, kırmızının hakim olduğu bir rengi vardı ve sanırsam bayram dolayısı ile ücretsiz yolcu taşıyordu.önnüde tabelada vardı ama okuma şansım olmadı 07 ant şeklinde bir plakaya sahipti.

mesajı beğendiniz mi?
Kaan M

Sal 22 Eyl 2009, 03:31  

Arkadaşlar

Antalya da bir adet Avenue otobüs uzun zamandır çalışıyordu,
şimdi belediyede bir otobüs olduğunu duydum ve çok sevindim. Temsa nın otobüsü gerçekten çok güzel, benim İstanbulda binme şansım oldu. Bence mercedesten daha iyi içi çok geniş,ve sessizdi,

İnşallah Antalya da bu araçtan alır.

Temsanın eline sağlık.

mesajı beğendiniz mi?
Mesajları seç: