Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Kültürpark içinden yol geçmeli mi geçmemeli mi?
viyadük geçiş olmalı 7.2%  7.2%  [9]
tünelli geçiş sistemi olmalı 52.0%  52.0%  [65]
kesinlikle hiç bir şekilde yol geçmemeli 40.8%  40.8%  [51]
Toplam Oy : 125

Batur

16 yıl önce - Cum 27 Oca 2006, 19:09
BUR » A7.03. Kültürpark İçinden Yol Geçmeli mi?

Arkadaşlar belki bu konuyla ilgili haberleri duymuşsunuzdur. Yakın zamanda kültürpark içinden viyadük ya da tünel şeklinde alternatif bir yol yapılması gündeme gelmişti. Bugün, Bursa Kent gazetesinde bununla ilgili bir anket yapıldığını okudum...
Alıntı:
ALTERNATİF ÇÖZÜM ARANIYOR

Kent içi yoğun trafik akışını azaltmak amacıyla Büyükşehir Belediyles'ince gündeme gelen Külktürpark içinden yol geçirilip, Santral Garaj, Darmstat ,Çarşamba Pazarı ve Kükürntlü Caddesine bağlanmasının olumlu olup olmayacağına dair ankat yapıldı.Çeşitli kesimlerden alınan cevaplarda ,yüzde 30'u olumlu ,yüzde 70'i olumsuz görüş belirtti.Bu sonuç karşısında ,böyle bir proje aşamasına geçilirse, Kültürpark özelliğini kaybeder diyorum. Konuyla ilgili olarak görüş belirten kişilerin çoğunluğu ,Kültürpark'tan yol geçmesini istemiyor. Bu arada Büyükşehir Belediyesince gündeme gelen Kültürpark ,Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin'in de projeye sıcak bakmadığı, külktürpark içinden geçecek yol için “Bursa halkı karar versin .Kentin yoğun trafiğini haffletmek için
böyle bir proje gündeme geldi .Bir çoğu olumsuz yönde görüşler belirti “ dedi. Bu arada
olumlu yönde görüşlerin de belirtildiği söylendi .Konuyla ilgili görüşlerini belirkten vatandaşlar ,” Kültkürpark'ı en iyişekilde konumak varken ,park dokusunun değiştirilmesi yanlış olur “ dediler.Kültürpark'ın eski yıllardaki esprisinin kalmadığını belirten bazı vatandaşlar ise ,” Kent trafigi çok yoğun alternatif yollada ihtiyaç var ,Yoğun trafik yüzünden işime geç kalıyorum”şeklinde konuşuyorlar. Bekleyelim görelim diyorum .

Bunun üzerine ben de burada böyle bir yol yapılmalı mı yapılmamalı mı ya da nasıl bir yol olmalı şeklinde bir oylama yapmak istedim. Bence bu yol mutlaka yapılmalı çünkü Bursada böyle bir yola kesinlikle ihtiyaç var. Çünkü şehrin içinden dikkaldırım, beşevler istikametine doğru başka bir alternatif gözükmüyo ve çekirge caddesi bu yükü artık kaldırmıyo. Kültürparkın zarar görmemesi açısından bence tünelli geçiş sistemi olmalı.

En son Batur tarafından Pzr 29 Oca 2006, 17:29 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

M.Erdoğan
16 yıl önce - Cum 27 Oca 2006, 20:22

Bende Kükürtlü ve Darmstad caddelerinin birbirine bağlanmasını destekliyorum. Çünkü şu haliyle santral garajdan Darmstad caddesine giren araçlar şehrin batısına doğru giderken caddenin sonunda pat diye kültürparkla karşılaşıyor. ondan sonra uğraş dur. Ya Ankara caddesinden yada çekirge caddesinden kıvranarak devam edilebilir. Ankara yoluna insek zaten Acemlerden yada Orhaneli kavşaklarından dönüş yapmak gerekecek ve bu durumda ölsen daha iyi ÇEkirge caddesinden gideyim desem yol zaten kendine yetmez oldu. Vaktinde 4+4 gibi geniş yapılmamış 2+2 uğraşıp duruyoruz.   Hatta kültürparkı geçtiğimiz gibi çekirge caddesi 1+1 şekline düşüyor. Hiç bir şeye yetmez oldu. Birde Uludağa çıkışlar bu yol üzerinden yapıldığı için şehir içi trafik yetmezmiş gibi şehirdışından Uludağ'a çıkmak için gelenler de aynı şekilde ÇEkirge caddesini kullandığı için çık çıkabilirsen trafiğin içinden.  

Şu haliyle Kükürtlü ve Darmstad caddeleri birer kör cadde. ya başı ya da sonu kapalı. Eğer kültürpark içinden birbirne bağlanbilirlerse mesela gidiş tek yönlü kültürpark içinden, dönüş ise tek yönlü Çekirge caddesinden verilebilir. böylece güya Çekirge caddesinin alternatifi olarak yapılan ama işe yaramayan Kükürtlü caddesi de adam gibi kullanılmaya başlar.

Kültürpar içinden yapılacak yol ise kesinlike Tünel şeklinde yer altından gitmeli bana göre. Aksi halde yani viyadük olursa belki ucuza mal olur fakat sessiz sakin kültürpark içinde tüm güzellikleri altüst eder. Araçların yaydığı gürültü, viyadüklerden geçerken atılacak çöpler falan derken ortalık mahvolur.  

Kesinlikle bu yol olmalı ve tünel şeklinde olmalı..  

Türkan

16 yıl önce - Cmt 28 Oca 2006, 10:03

Bence Bursa'da ki yol sorunların bir tanesi ki bence en önemlisi çok fazla minibüs olması...
Çünkü minibüslerin gittikleri mesafeler çok kısa...
Üniverstedeyken  amcama gitmek için dört vesait yapmak zorunda kalıyordum.
Her seferinde amcama gitmek yerine İstanbul'a gelmeyi tercih ediyordum:)

Eğer Kültür parkından yol geçecekse kesinlikle tünel olmalı...

Musa

16 yıl önce - Cmt 28 Oca 2006, 10:17

Bencede kesinlikle tünel olmalı. Fakat bu tüneli yaparken öyle bir güzergah seçilmeliki herhangi bir ağaca zarar verilmemeli çünkü kültürparktaki ağaçlar gerçekten 100 yıllık ağaçlar.Kültürpark gibi bir bölgeye zarar verilmeden bu olay çözülmeli. Çünkü şehir içinde bu tarz bölgeleri korumak gerçekten zor bir iş.

K.Oktar ARKIN
16 yıl önce - Cmt 28 Oca 2006, 12:47
!!!

EGER YESIL ALANA ZARAR VERILMEYECEGINI GARANTI EDERLERSE BENCEDE
""TUNEL"" HARIKA BI COZUM OLUR!!

SABRİ BİLGİN
16 yıl önce - Cmt 28 Oca 2006, 15:46

Çok ayrıntılı düşünülerek,çevreye ve kültürpark'ın görünüşüne zarar vermeyecek şekilde yapıldığı taktirde ben de tünel şeklinde yapılmasını destekleyenlerdenim.Yine de bizim bu yol hakkında farkına varamadığımız problemler çıkabilir.Tünelin başlangıç ve bitiş noktaları özellikle başlangıç noktası uygun bir yerde olmalı.Zaten o bölgelerde yeterince trafik var,bir de yanlış planlanmış bir tünel yüzünden iyice arapsaçına dönmesin.Kaldı ki o tünel daha çok Merinos ve Darmstad'tan gelenler için kullanıma uygun olur.Bu durumda Darmstad'tan Santral Garaj a giden yani Çarşamba çevresinin de yol bakımından gözden geçirilmesi gerekir diye düşünüyorum.Ayrıca size birşey söyleyim,bu yol kanımca toplum istemediği için yapılmaz.

Tolga KANDEMIR

16 yıl önce - Pzr 29 Oca 2006, 01:58

Buyrun birde bu yönden bakın... Bir tarafta iyileştirme çalışmaları diğer bir tarafta alternatif yol arayışları..

K.Oktar ARKIN
16 yıl önce - Pzr 29 Oca 2006, 05:36
!!!

iyide yukaridaki krokiye gore,""Kaldirilacak yapilar"" statusunde bulunan alan(acik sari olan) cok az arkadaslar!!!
O kadar az yapiyi ha kaldirmissin ha kaldirmamissin,ne anlami varki!!
Bence yesil alan icinde yapilarin %85 -90 toptan kaldirilmali.
Yoksa hic bi fark yok..

grandonur
16 yıl önce - Cum 14 Nis 2006, 12:24

çekirge  yoluna alternatif yol yapılırsa bu park nasıl olur.ya yol geçerse?

Batur

16 yıl önce - Cum 14 Nis 2006, 12:40

Öyle alternatif bir yol gündeme gelmişti, viyadük ya da tünel olarak. Henüz bir gelişme yok. Yapılması imkansız gibi.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara