Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
erengin
11 yıl önce - Pts 30 Oca 2006, 10:45

Birbirinden güzel fotoğraflar için Selen'e teşekkürler..
Caminin önünde İsa Bey'in büstü var.

(+)

HAKAN©

11 yıl önce - Pts 30 Oca 2006, 11:53

Bu fotoğrafı daha önce "Selçuk" başlığına yüklemiştim. "İsabey Cami ve İsabey Hamamı (Selçuk)" başlığı ayrılınca, buraya da ekledim.

İsabey camii giriş

(+)

kadirbaba
11 yıl önce - Prş 05 Ekm 2006, 02:03

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

İsa Bey Camiî'ni anlatmaya kelimeler kâfî olmaz. Mermer ustasının elinde can bulmuş, taşlar şiir söylüyor. Birbirinden güzel binlerce camimizin içinde öyle özel bir yere sahip ki. Bu cami sadece bir ibadethane değil. Medeniyetimizin mağrur bir abidesi. Çünkü Antik Yunan'ın, Roma'nın gözbebeği, Asya'nın başkenti Efes'e kurulmuş. Paganların en meşhur tapınağı olan Artemision ile St. Jean Kilisesi'nin tam ortasında bulunuyor. Ve en önemlisi, her köşesi sanat harikası olan antik Efes'e nazire yaparcasına, onun güzelliğini gölgelercesine dantel gibi işlenmiş. Ama ne yazıktır tanıtım broşürlerinde, gezi turlarında, internet sitelerinde Efes'in kütüphanesinden tapınağına, kilisesinden Meryem Ana Evi'ne kadar her şeyin adı geçer bizim İsa Bey Camiî'mizin adı anılmaz. Dedelerimize bu kadar güzel bir şeyi yaptıran aşkı hissedebilen birisi bu şahesere yüz çevirebilir mi?

İsa Bey Camiî otobüsler dolusu insanın umursamazlığuna rağmen hâlâ eski ihtişamıyla bekliyor. Bu duruma dur diyelim. Bu cânım eseri Efes'in şöhreti altında ezmeyelim. Gidin, görün, hissedin. O dillerden düşmeyen Efes bir yana İsa Bey Camîî bir yana.

begum_begum

11 yıl önce - Çrş 11 Ekm 2006, 00:25

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

Mustafa Noyan

11 yıl önce - Cmt 04 Ksm 2006, 15:31

Selçuk İsabey Camii