Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Mehmet YASA

16 yıl önce - Cum 03 Hzr 2005, 11:35
İzmir Selçuk - İsabey Camii


İSABEY CAMİİ

Anadolu Selçuklularından Aydınoğlu Beyliğinin bir dönem Merkezi olarak kullanılan (Ayasuluğ) Selçuk’ta İsa Bey tarafından Mimar Ali bin Müşeymeş (Dımışki)’ e inşa ettirilmiştir.  13 Mart 1375 tarihinde ibadete açılmıştır. Caminin kuzeyinde bulunan Snt. Jan Katedrali ile güneybatısında bulunan paganist kültüre ait Artemis tapınağının arasında bir yere yaptırılması son derece anlamlıdır.

56,5 x 52m boyutlarında olan caminin kapalı kısmı 52 x 20,5 m’ dir. Anadolu da iki minareli, revaklı ve şadırvanlı avlulu camilerin ilk örneklerindendir. Abidevi mimarisi, iç ve dış süsleme özellikleri ile dikkat çekmektedir. Özellikle batı cephesindeki pencereler ve taç kapı üzerinde renkli ve zengin taş süsleme, kama taşı ve düğümlü geçme örnekleri, mermere işlenmiş ayet ve hadis metinleri eşsiz güzelliktedir. Aynı güzellikleri, iç mekandaki muhteşem mermer sütunlarda, sütun başlıklarında Kubbelerdeki kısmen kalabilmiş turkuaz çinilerde, görmek mümkündür.

1653- 1688 yıllarındaki depremler sonucu Caminin minarelerinden biri tamamen diğeri şerefeden yukarısı ve avludaki revakların tamamı yıkılmıştır. Bu gün doğu kapısına ait kitabe İzmir Çorakkapı Camiinin mihrabını, Kuzey kapısından alınan kitabe Kestanepazarı camiinin son cemaat mahallini, mihrap tacı Kestanepazarı Camiinin mihrabını süslemektedir. Mihrabının üzerindeki geniş kitabe frizi de Agora da saklanmaktadır.

Tamamı yıkık vaziyette olan caminin çatısı 1975, mihrabı 1990 yılında tamir edilmiştir.2005 Yılında resterasyon çalışmaları devam etmektedir.Yüzyılların doğal afetlerine rağmen, Anadolu Türk İslam sanatının en değerli örneklerinden biri olma özelliğini korumaktadır. İbadete ve ziyarete açıktır.(+)

(+)


(Dikey panorama yüklenemiyor sanırım , o yüzden bu iki fotoğrafı yatay yüklüyorum. Büyütmek isteyenler çevirirlerse caminin giriş kısmını ve minaresini iki taraftanda detaylı görebilirler)(+)
(+)


(+) 

(+)
(+)


yusufyavas

16 yıl önce - Pts 06 Hzr 2005, 00:01
Selçuk


Siteyi Mehmet sayesinde öğrendim, uzun zamandır gördüğüm en güzel site, emeği geçen herkese teşekkürler ve merhaba.

Mehmet, önce Selçuk sonra İsabey Camii çok güzel resimler, teşekkürler.
İsabey Camii içler acısı bir restorasyon geçirmekteydi müdehale ettik, şimdi düzeldi ama özellikle batı cephesine verilen bazı zararların ne yazık ki geri dönüşü yok.


Mehmet YASA

16 yıl önce - Pts 06 Hzr 2005, 00:41

Siteyi beğendiğinize ve üye olduğunuza çok sevindim sevgili Yusuf abi..

isabey camiine yapılan yanlış müdaheleleri durdurduğunuz için ve Selçuk ilçesi için yapmış olduğunuz güzel çalışmalar için tebrik ederim. Umarım doğrularınızdan hiç şaşmazsınız. herzaman yanınızdayız. sizlerle tanışmış olmak çok güzel..

sevgiler..saygılar..

yaşasın SELÇUK


Selen
15 yıl önce - Cum 27 Oca 2006, 18:10

İsabey Cami-Selçuk(+)(+)(+)(+)(+)


Selen
15 yıl önce - Cum 27 Oca 2006, 19:12

İsaBey Cami-Selçuk


(+)(+)(+)(+)(+)
sayfa 1
ANA SAYFA -> İZMİR