Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Kemal Çevik
13 yıl önce - Cum 27 Oca 2006, 03:14
[İST-A1.51] - İETT Öğrenci-Öğretmen Otobüsü

Arkadaşlar,

Şu elele abla kardeş figürünün okul servisi işareti olduğunu Başar hatırlanca ben de Öğretmen Öğrenci seferlerini hatırladım. Sadece yolda gördüm, servise  verildiklerinde binecek vasıflara haiz değildim. Öğrencilikten çoktan emekli olmuştum

Yaşı  tutan ya da bilgisi olan arkadaşlara ihale edilmiştir.

İhale komisyonu gereksiz başkanı
Kemal ÇEVİK

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Cum 27 Oca 2006, 03:23

Hatırlayabildiklerim;

24 Topkapı-Beşiktaş-Yıldız Yenimahalle (Bu servisin hizmette olduğu yıllarda, asıl 24 Fındıkzade'den kalkış yapardı. Bahsettiğim sefer ise, yine aynı numarayı taşımasına rağmen, Topkapı Kaleiçi'nden kalktıktan sonra, Fındıkzade'de durmayarak bu başdurağı pas geçerdi).

61 Eminönü-Taksim (Normal seferden hariç, sabahları ekstradan öğrenci servisi yapardı).

93A Atatürk Öğrenci Sitesi-Eminönü (Yurdun önünden depar sefer yaparak kalkar ve Eminönü'ne kadar giderdi).

İTÜ1 / İTÜ2 İTÜ-Taksim (Ring) (Aslında herkese açık olmasına rağmen, Maslak'ta kampüsün içine kadar girdiği için, çoğunlukla öğrenciler tarafından kullanılırdı).

Bende bu öğrenci servislerinin 80'li ve 90'lı yıllardaki matbu tam listesi vardı. Bulduğumda siteye bu başlık altına gönderirim.

Akın KURTOĞLU

Mustafa Noyan

13 yıl önce - Cum 27 Oca 2006, 11:27
Öğrenci Otobüsleri

Benim üniversite yıllarım olan 1990 başlarında 34 hattının bir tabelası Kadırga'dan Kadırga Yurtkur Öğrenci Yurdu'ndan hareketle Aksaray, Vatan Cad, Çevre Yolu'ndan Mecidiyeköy ve Yıldız Üniversitesi'ne uğrayarak Beşiktaş'a gider, oradan 34 Beşiktaş Edirnekapı seferlerine devam ederdi. Bu otobüs sayesinde hergün evden en az yarım saat geç çıkabilirdim.
Aynı yıllarda yine Kadırga'dan 141 in bir tabelası da İÜ Avcılar Kampüsü'ne giderdi.

ümit 806

13 yıl önce - Cum 27 Oca 2006, 12:41

Bazı sabahlar 1. köprü girişinde beklerken, karşı yönde köprüden çıkıp gişelerden geçen "Marmara Ünv. Göztepe kampüsü" tabelalı körüklü otobüsler görüyorum.

bir de 127 Kadıköy davutpaşa kampüsü hattı ile 75 Mecidiyeköy Davutpaşa Kampüsü var.

125 Kadıköy Maslak Atatürk Sanayi Sitesi hattı da, ben Yıldız Teknik Maslak kampüsü'nde okuduğum zaman oradaki okul yönetiminin çabaları sonucu konmuş idi.

125İTÜ Kadıköy İstanbul Teknik Üniversitesi Kampüsü hattı da bir zaman çalışıp 8 yıl kadar önce iptal olan hatlardan.

Bir de 78 Mecidiyeköy Avcılar İTÜ kampüsü var, o da bir zaman iptal olup geri geldi.

Bunlarda ilk ve son duraklara yaklaştıkça öğrenci oranı artıyor.

Bu saydıklarımdan 1.cisi hariç hepsine bindim, bunlarda illa öğrenci olunacak diye bir kaide yok, normal hatlar. Göztepe kampüsü otobüslerini bilmiyorum.

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Cum 27 Oca 2006, 12:53

[78A]-"Vezneciler-Avcılar İÜ Kampüsü" hattı da çalıştı uzun yıllar. Sonradan pik hata kadar düşürüldü ve birkaç sene evvel de kaldırıldı. İÜ'nün iki merkezini birbirine bağlayan önemli bir hattı aslında...

Akın KURTOĞLU

Mustafa Noyan

13 yıl önce - Cum 27 Oca 2006, 19:00

Kemal Çevik Ağabey'in ilk mesajında bahsettiği otobüslere artık rastlayamıyoruz, bu uygulama 80 li yılların sonunda başladı, otobüsün tabelaları dışında ÖĞRENCİ_ÖĞRETMEN OTOBÜSÜ yazılı bir tabela daha kullanılır ve bu servislere pasosu olmayan kimse alınmazdı.
İyi hatırlıyorum benim kullandığım servise hergün Akşemsettin durağından 30 larına yaklaşmış bir bayan binerdi, bayağı cevval birisiydi aslında öğrencilikle ilgisi olmammasına karşın açıköğretimde kayıtlıymış, bu sayede pasosu da vardı, otobüse her sabah son saniyede yetiştiğinden ve yol boyunca da şoförü meşgul ettiğinden bütün yolcular şikayetçiydi ama her sabah ısrarla biner ve şoförün hemen arkasına oturur, şöyle bir arkaya bakarak "öğrenciyim ben de tabii ki binebilirim" derdi

enes

13 yıl önce - Cum 27 Oca 2006, 21:29

Acaba bu Göztepe Kampüsü seferlerinin belirli bi kalkış saati var mı?
Sabahları denk geldiğinde biniyoruz ama genelde dopdolu bir 128 in arkasından bomboş bir marmara üniv. otobüsü geliyor. Haliyle de pek randımanlı olmuyor.
Bir de ikindiden sonra kampüsün önüne 129'lar geliyor, 15 dk falan bekleyip öğrencileri dolduruyor. Eğer bu arada bir 128 durağa yanaşırsa 129'un içindekiler morarmış bir şekilde giden otobüse bakakalıyorlar.

Mustafa Kumbar

13 yıl önce - Cum 27 Oca 2006, 22:07

menes demiş ki:
Acaba bu Göztepe Kampüsü seferlerinin belirli bi kalkış saati var mı?
Sabahları denk geldiğinde biniyoruz ama genelde dopdolu bir 128 in arkasından bomboş bir marmara üniv. otobüsü geliyor. Haliyle de pek randımanlı olmuyor.
Bir de ikindiden sonra kampüsün önüne 129'lar geliyor, 15 dk falan bekleyip öğrencileri dolduruyor. Eğer bu arada bir 128 durağa yanaşırsa 129'un içindekiler morarmış bir şekilde giden otobüse bakakalıyorlar.

Sevgili Enes Göztepe kampüsü seferlerini bir kaç defa bende yaptım. Her hangibir kalkış saati yok ! Çoğunlukla 129K çalışırken bu seferlere gittim. Eğer 128 ler trafik nedeni ile geç gelir ise 129K 'lardan kesip buraya veriliyor... Güzergahın kısa olması münasebeti ile ve 128 yolcusunun % 75'inin Göztepe kampüsü öğrencilerinden oluşmasından dolayı , böyle bir çözüm üretilmiş !!! Dolu bir 128 in arkasından gitmemesi gerekiyor , çünkü maksat zaten gelmeyen 128 lere destek vermek ! Ama 10-15 dk önce kalmış bir 128 yolda yolcunun çok olmasından dolayı hızlı ilerleyememiş ve 10-15 dk arkadan gelen bir Marmara Ünv. Kampüsüne Gider otosu 128'e yaklaşmış olabilir !

Dinlenmeli veya garajdan tekli çıkan 129 lar ilk servisini Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsünden başlayarak yapıyor ! Eğer garajdan erken çıktı ise şoför ki trafiğe takılmamak için genellikle erken çıkarlar ! O nedenle 15 dk. bulabilir çoğu zaman beklemeleri... Öğrenciler için ve 128 çalışan İETT araçları için (İETT diyorum çünkü biliyorsun 128 de ÖHO lerde var....) iyi bir uygulama 128 ler kampüs önünde 129 bekleyen bir araç görünce "İnecek" yok ise durağa hiç uğramadan yoluna devam ediyor...Öğrenci açısından iyiliği hem oturarak gidiyor hemde tek bilet ile seyehat ediyor.

Mustafa Kumbar

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Cmt 28 Oca 2006, 02:15

1980'lerde; 43B ve 53B vardı. Sonradan numaraları; [BÜ1] / [BÜ2] olarak değiştirildi; [Taksim-Boğaziçi Üniversitesi] Bu İETT hattı da, sadece öğrencilere ayrılmamış olmakla beraber, yine de Boğaziçi'ne öğrenci taşıyan hatkardı. Üst kapısına kadar gider ve buradan geri dönerlerdi. Ring hatlardı ve birbirlerinin tersine dönerlerdi. Sözen zamanında iptal edildi.

[29] numaralı Taksim-Maslak otobüsleri de, sabah/akşam pik saatlerde o yıllard ahenüz yeni oluşmaya başlayan İTÜ kampüsünün içine girerek Uzay Bilimleri Fakültesi önüne kadar gelirdi. Sonradan Pınar Mahallesi kurulunca, buraya depar yapmaya başladılar ve kampüs sefelerini sona erdirdiler.

[75B] Beşiktaş-Davutpaşa Kampüs hattı ise, 2000'lerin başlarında sadece bir dönem çalıştı (Barbaros Bulvarı-Zincirlikuyu-Mecidiyeköy-Okmeydanı-Halıcıoğlu-Ayvanasray-Topkapı-Davutpaşa yoluyla gidip-geldiler)

[78] de, İÜ Avcılar Kampüsü'ne Mecidiyeköy'den öğrenci taşırdı. Yakınlarda, başdurağı; Yenibosna Metro'ya kadar geri çekildi ve pik hat oldu.

Akın KURTOĞLU

ümit 806

13 yıl önce - Cmt 28 Oca 2006, 09:59

Alıntı:
Kemal Çevik Ağabey'in ilk mesajında bahsettiği otobüslere artık rastlayamıyoruz, bu uygulama 80 li yılların sonunda başladı, otobüsün tabelaları dışında ÖĞRENCİ_ÖĞRETMEN OTOBÜSÜ yazılı bir tabela daha kullanılır ve bu servislere pasosu olmayan kimse alınmazdı.

Bu otobüsleri ben de hatırlıyorum fakat ilk mesajı okuyunca aklıma bunlar değil diğer normal İETT hatları geldi. Ben de en fazla 2-3 kere rastlamışımdır bu otobüslere.

Alıntı:
[75B] Beşiktaş-Davutpaşa Kampüs hattı ise, 2000'lerin başlarında sadece bir dönem çalıştı (Barbaros Bulvarı-Zincirlikuyu-Mecidiyeköy-Okmeydanı-Halıcıoğlu-Ayvanasray-Topkapı-Davutpaşa yoluyla gidip-geldiler)

2002-2003 yıllarında bir ara bazı 75'lerin önüne "Beşiktaş'a gider" tabelası koyup devam ettirdiler sanırım. Akşam saatlerinde nadiren rastlardım.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM