Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ekin Gerger

16 yıl önce - Sal 24 Oca 2006, 18:06
[İST-C9.40] - Kurgu: Olası Sarıyer-Beykoz Bağlantısı

Güncel konular arasında görmedim. eğer daha önce değinildiyse özür dilerim.

son zamanlarda üsküdar-beykoz metro hattının (veya hafif metro) gündemdeki yeri büyüdü gibi. belediyenin açıklamalarından mevcut metro hattının veya beşiktaştan yapılacak yeni bir hattın sarıyer'e ulaştırılabileceğini de anlıyoruz. öte yandan 3. köprüde raylı sistem olacağı da söyleniyordu...

o zaman bu hatları köprü üzerinden birleştirilebilirler. istanbul'un o kadar dışında iki hattın birleşmesi saçma gelebilir ama 2 sebeple faydalı olabileceğini düşünüyorum.

1. istanbul'un raylı ulaşım sistemi için boğazı geçebileceği 2. bir hat oluşmuş olur. sarıyer ve beykoz'a merkezlerden gelen hatlar burada birleştirilebilir, eğer üsküdar-beykoz hattı demiryolu standardında yapılırsa bu hat sayesinde aktarmalı bir ring hattı düzenlemek bile mümkün olabilir (yenikapı-sarıyer-beykoz-üsküdar-yenikapı).

2. ileride şehirlerarası trenlerin marmaray hattına girmeden devam etmelerini sağlayabilecek yeni bir hattın istanbul'un içlerine girmeden boğazı buradan geçmesi sağlanabilir. marmaray hattının hem metro hem de şehirlerarası tren yükünü kaldıramaması durumunda buraya yapılacak yenikapı ve üsküdar'a metro ile bağlantılı (ki bu metro hatları zaten yapılmış olacak) yeni bir tren istasyonuyla şehirlerarası ulaşım bu bölgeye taşınabilir.

bu sebeplerden dolayı ne kadar yapılmasını istemesem de eğer yapılacaksa 3. köprü bu iki metro hattını birleştirmeli diye düşünüyorum...

Haldun34

16 yıl önce - Sal 24 Oca 2006, 18:59

Mesajınızı Istanbul haber ve sohbet başlığı altındaki 3. Köprü tartışmalar konu başlığı altına kopyalamanız daha uygun olacaktır. Yer konusunda o başlık altında oldukça tartıştık.

Ekin Gerger

16 yıl önce - Sal 24 Oca 2006, 20:14

orada 3. köprünün yapılması tartışılıyor sanıyordum. ben bu tartışmayla alakasız kaçacağını düşündüğüm için buraya yazdım. ama mesajı nasıl taşıyacağımı söylerseniz oraya taşıyabilirim. yoksa mesajın aynısından bir tane de oraya koymamı istemiyorsunuz sanırım.

Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Cum 20 Ağu 2010, 02:45

3. köprü gerçekten de Beykoz civarlarından karşıya atlayacak ama, üzerinde raylı sistem olup olmayacağı hususunda doyurucu bir bilgiye henüz ulaşılmış değil. Boğaziçi'nin kuzey kesiminden birbirine rayla raptedilmesi oldukça faydalı olacaktır ama, üzerinde çalışılan projelerde bu detay ne şekilde kabul gördü/reddedildi? Bilinmez...

Akın KURTOĞLU

Mehmet Kasım
11 yıl önce - Cum 20 Ağu 2010, 10:20

3. köprüde raylı sistem olmayacağı açıklanmıştı bakan tarafından.

ANA SAYFA -> ULAŞIM