Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
Ebru K.Türk
13 yıl önce - Sal 12 Arl 2006, 15:07

Konunun üzerinden epey geçti ama sanırım aşağıdaki yollacaklarım bu sarayın kalıntılarını içeren fotoğraflar.
Doğrudan bu Saray'a ait fazla bir şey olmadığını ilk mesajımda da söylemiştim. Bunları da hiç ummadığım yerlerde öylesine dolaşırken buldum.

(+)

Burada Tophane tepesi ve üzerindeki saray kalıntıları tasvir edilmiş sanırım. Emin değilim çünkü gravür türü bu çalışmalarda mekanlar çizen kişnin hayal gücüne göre değiştiğinden tam tanıyamadım.

(+)

Burada ise fotoğraf büyük depremden çok sonra çekilmiş. Zaten öncesine ait pek Bursa fotoğrafı yok gibi. Tophane tepesi üzerinde saraya ait kalıntı duvarları rahat görülüyor. Daha sonraysa orada başka bir bina yapılmış.

En son Ebru K.Türk tarafından Sal 12 Arl 2006, 15:15 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

uğurkoç

12 yıl önce - Cmt 17 Mar 2007, 19:54

Ben o mahallede büyüdüm , Uzun soluklu bir çalışmayla gereken çalışmalar yapılabilir diye düşünüyorum.
İlk duyduğumda kulağıma geldiğinde saçma olur diye düşünmüştüm ama hisar içinin tamamını arkeolojik yada tarihi bölge ilan edip aşamalı çalışmalar yapılabilir.

Eğer o bölgede büyüyenler varsa bilirler insanlar evlerini müteahhitlere verdiklerinde kazılarda ne mezarlar ne temeller çıkardı. kimi belediyeye danışıp kimi kafasına göre bir çare bulur üzeri kapanırdı.

Tophane meslek lisesi de, ordu evide devlet hastaneside kalkamayacak şeyler değil.

Ankarada koskoca etimesgut zırhlı birliklerin kalkması gündemde. Askeriye için çok stratejik değil hisardaki orduevi.

Ordu evinin ordan düz devam edilirse , muradiyeye doğru hala sur kalıntılrı, haşim işçan parkı civarında kalıntılar, mağaralar tüneller görülebilir. O bölgede yaşayanlar bunların yerlerini de gayet iyi bilirler.

Eğer gerekli ödenek ve cesaret , beceriyle birleşirse , İstanbulda topkapı eminönü ne kadar turist çekiyorsa daha fazlası bursaya hisara o bölgeye gelir.

Çünkü bursa istanbula nazaran daha güvenli ve kolay gezilebilir durumda.

Umarım Her şey hayırlısıyla hallolur.

Ebru Kızıltürk hanımefendiyede , önemli bir konuyu gündeme getirdiği için teşekkür ederim.

Bu restitusyon haritasından görüldüğüne göre ,  Şimdiki ordu evinin olduğu yerde Orhangazi sarayı , devlet hastanesi , haşim işçan tarafına doğruda Theodorus sarayı varmış.

turker ustun

12 yıl önce - Prş 22 Mar 2007, 14:16

Tophane sırtlarını altında mağralar bulunduğu doğrudur. Orta olkual giderken 2 defa girmiştim... İçeride birkaç geçit vardı. Çok ilerlemek istemedim ve geri döndüm... Şuan giriş büyük ölçüde tprakal kapatılmış... Balibey hanı ile bağlantısı da olabilir... Hatta heykedki parkın altındanda yer altı şehri çıktığı söylendi ne kadar doğrudur bilinmez... Ama mağraların gün yüzüne çıkartılırsa da güzel olacaktır... Saygılarımla...

hasan1981
12 yıl önce - Prş 22 Mar 2007, 14:27

ben bahsedilen mağaralardan yerin altıdan geçitlerle ışıklara kadar yol olduğunu duydum savaş zamanında kullanılmış herhalde.bir bilen varmı yoksa öyle halk arasında anlatılan bi efsana mi

-selin
12 yıl önce - Prş 22 Mar 2007, 14:42

heykelden tophane ye çıkarken sol tarafta bir burç var.üstüne binalar yapılmış. onun da saray kalıntılarından olduğunu duymuştum. hatta merdivenleri tırmanıp manzarayı seyretmiştim. ismi de 'burç üstü' diye kullanılıyor.gerçekten muhteşem bir manzarası var. bursa da olanların denemesini tavsiye ederim.  

yusufdndr

8 yıl önce - Pzr 28 Ağu 2011, 23:02

Üstünden çok vakit geçmiş konunun, şuan surlar tekrardan yapılıyor fakat geri kalanı hakkında bir çalışma var mı bilmiyorum...

Berktuğ
site denetçisi

6 yıl önce - Cmt 06 Nis 2013, 16:18

PALA, “BEY SARAYI’NIN ORTAYA ÇIKARILMASI İÇİN ORDUEVİ’NİN BAŞKA YERE TAŞINMASI GEREKİR”
Alıntı:
- Bursa Kent Konseyi (Bkk) Başkanı Semih Pala, Bursa’nın fethinin 687. yıl dönümünde Tophane’deki Bey Sarayı’nın artık ortaya çıkarılması gerektiğini belirterek Genelkurmay Başkanlığı’na açık çağrıda bulundu.

Bursa Kent Konseyi (BKK) Başkanı Semih Pala, Bursa’nın fethinin 687. yıl dönümünde Tophane’deki Bey Sarayı’nın artık ortaya çıkarılması gerektiğini belirterek Genelkurmay Başkanlığı’na açık çağrıda bulundu.

Bursa’nın, tarihin her döneminde çekim merkezi olduğunu belirten Bursa Kent Konseyi (BKK) Başkanı Semih Pala, bu topraklarda her zaman büyük işlerin yapıldığını ifade edildi. 8500 yıl öncesine ait yerleşim yerlerinin bulunduğu Bursa’nın Bitinya, Bizans ve Selçuklu devletlerine ev sahipliği yaptığını dile getiren Pala, “Büyük bir coğrafyaya hükmeden Osmanlı Devleti’nin temelleri de burada atıldı. Atalarımız hiçbir zaman asimilasyon yapmadı. Eğer yapsaydı Balkanlarda bu kadar topluluk çeşitliliği olmazdı. Bursa Kent Konseyi olarak şehrin konuları ve meseleleriyle yakından ilgileniyoruz. Bursa bir dünya şehri diyoruz. Bu yüzden Bursa’nın dünya şehri olması için gerekli adımlar da atılmalıdır. Bursa birçok dünya mirasını barındırıyor. Bunun başında Bursa’nın fethiyle yakından ilgili olan ‘Bey Sarayı’ gelmektedir” dedi.
Bursa Kent Konseyi Başkanı olarak Genelkurmay Başkanlığı’na ve ilgili idarelere bir çağrıda bulunan Pala, “687 yıl önce Orhan Gazi ve diğer 5 padişah tarafından kullanılan, 130 yıl başkentlik yapmış Bursa’da devletin yönetildiği Bey Sarayı hala ortada yok. Bey Sarayı, Osmanlı’nın Bursa’yı fethinden öncede bulunuyordu ve dünya mirası için önemli merkezdir. Bey Sarayı’nın ortaya çıkarılması için Tophane’deki Orduevi’nin başka bir yere taşınması gerekir. Artık bunun zamanı geldi ve geçiyor. Biran önce mirasın ortaya çıkarılması için Bursa’nın 687. yıldönümü münasebetiyle yetkililere çağrıda bulunuyoruz. Bursa’nın fethinin 687. yıl dönümünü kutluyor, şanlı ecdadımızı rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/pala---bey-sarayi-nin-ort ...ber/13015/

İnşallah bu güzelim saray ortaya çıkarılır.

Berktuğ
site denetçisi

6 yıl önce - Cum 03 Oca 2014, 22:38

KENT KONSEYİ BEY SARAYI’NI TAKİP EDİYOR
Alıntı:
- Bursa Kent Konseyi (Bkk) Tarihi Kültürel Miras Çalışma Grubu, “Bey Sarayı çevresinde hiçbir inşaata izin verilmemelidir” dedi.

Bursa Kent Konseyi (BKK) Tarihi Kültürel Miras Çalışma Grubu üyeleri, Tarihi Bey Sarayı kalıntıları çevresinde başlayan bir inşaat tespit etti.

Bursa’nın Osmanlı Devleti’ne 130 yıl başkentlik yaptığını söyleyen BKK Tarihi Kültürel Miras Çalışma Grubu üyeleri, Osmanlı’nın ilk 6 padişahının devleti yönettiği yer olan Bey Sarayı’nın Tophane bölgesinde bulunduğunu belirtti. Antik dönemde Bitinya Sarayı olan yapının Osmanlı Dönemi’nde Bey Sarayı olarak ifade edildiğini hatırlatan grup üyeleri, “Bu bölge çok önemli bir dünya mirasını barındırıyor. Osmanlı Padişahlarının kullandığı Bey Sarayı’nın ortaya çıkarılması gerekiyor. Konu ile ilgili Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi ve Milli Savunma Bakanlığı çalışmalar yapıyor. Bey Sarayı ve çevresinde yeni yapıların inşasına izin verilmemeli. Bölgenin imar planlarının buna göre yeniden düzenlenmesi gerekiyor” dedi. 

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/kent-konseyi-bey-sarayi-n ...ber/15634/

Eğer oraya inşaat izni verilirse tüm yapılan çalışmalara yazık olur

Berktuğ
site denetçisi

6 yıl önce - Pzr 19 Oca 2014, 20:21

ORDUEVİ ACEMLER`E, BURSA SARAYINA KAVUŞUYOR!
Alıntı:
Başkan Altepe`nin ısrarlı girişimleri sonuç verdi. Büyükşehir yeni bir orduevi yapacak. Tophane saat kulesinin yanında Bey Sarayı yükselecek.

YERİNİ TSK SEÇTİ...
Genelkurmay`la görüşmelerin belli bir noktaya geldini belirten Altepe, `Orduevi ve lojmanları yıkacağız. Başka yere yenisini yapacağız. Yeri kendileri belirledi. Acemler`deki askeriyeye ait arazinin bir bölümüne Orduevi yapılmasını arzu ediyorlar` dedi.

KULE İNŞAATI BAŞLADI...
Altepe, Bey Sarayı`nı ayağa kaldırmak için çalışmaların başladığı müjdesini de verdi:

`Tophane`de, saat kulesinden bakınca görülen cepheye Bey Sarayı`nın aslına uygun olarak ilk kulesini yapıyoruz. Zaman kaybetmemek için inşaata başladık bile.`

►YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

Kaynak: http://www.olay.com.tr/haber/ilceler/orduevi-acem ...83052.html

Hayırlı uğurlu olsun umarım yakında Bey Sarayı'nı görürüz.

Özcan

6 yıl önce - Pts 20 Oca 2014, 15:24

Saray olarak nasıl bir bina inşa edilecek? Yapıya ait yayınlanmış çizim, plan, proje var mı?

sayfa 3
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet