Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Bülent
14 yıl önce - Pzr 22 Oca 2006, 18:20
İzmir Kruvaziyer Turizmi


“İzmir Şehiriçi Ulaşımı” ile ilgili olarak,
çeşitli altbaşlıkların gruplandırılarak listelendiği
yandaki indeksten faydalanabilirsiniz:
İZMİR ŞEHİRİÇİ ULAŞIM İNDEKSİ


Alıntı:
İzmir Esnafına Kruvaziyer Müjdesi:
2006'da 2005'in İki Katı Turist Gelecekİzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir'e gelen kruvaziyer seferlerinin 2006 yılında 15 Ocak'ta başlayacağını açıklayarak, "Geçtiğimiz yıldan farklı olarak seferler bütün bir yıl sürecek ve geçen yılın iki katı, yani yaklaşık 110 - 120 bin turist gelecek. Bütün İzmir esnafına hayırlı olsun" dedi. Demirtaş, 250 bin dolara yaklaşan ayakbastı ücretlerini ise yine İzmir Ticaret Odası tarafından karşılanacağını söyledi.

İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir, turizmine ve ticaretine iki yıldır büyük hareket getiren, kruvaziyer seferlerinin 2006'da bütün yıla yayılarak devam edeceğini açıkladı. Demirtaş, İzmir'in binlerce yıllık bir liman kenti olmasına karşın uzun yıllar boyunca turizmde deniz yolundan faydalanamadığını hatırlatarak, "Odamızın ısrarlı girişimleri sonucu iki yıldır İzmir'in tekrar kruvaziyer gemilerinin uğradığı bir liman olmasını sağladık. Geçtiğimiz yıl 2 Mayıs - 26 Ekim  tarihleri arasında düzenlenen 26 kruvaziyer seferi ile toplam 58 bin 42 turist İzmir'i ziyaret etti. Odamız, turist başına 2 dolar olmak üzere 116 bin dolar ayakbastı ücreti ödedi" dedi. Demirtaş, geçtiğimiz yıl gelen turistlerin yarısının İzmir Merkez, Konak, Kemeraltı'nda dolaştığını ve ayrıca Agora'yı, müzeleri ziyaret ettiğini belirterek, kalan kısmının ise Efes, Bergama gibi yerleri ziyaret ettiğini söyledi. Demirtaş, böylece İzmir'in merkezini ve çarşılarını çok daha fazla turistin gezdiğini, bunun da kent ticaretini hareketlendirdiğini vurguladı.

BİR YIL SÜRECEK

İzmir'e iki yıldır seferleri düzenleyen İtalyanCosta Crociere S.p.A şirketi ile 2006 yılı programı üzerine yaptıkları görüşmelerin tamamlandığını belirten Demirtaş, bu yıl seferlerin 15 Ocak'ta başlayacağını açıkladı. 15 Ocak 2005'te Fortuna gemisi ile başlayacak seferlerin 1 Aralık 2006'da ta Concordia gemisinin yapacağı sefer ile tamamlanacağını belirterek, şöyle konuştu:
"2006 da yapılacak 58 sefer ile kruvaziyer gemilerin İzmir'e gelmesi bütün yıla yayılmış olacak. Yapılacak bu seferler ile geçen yılın en az iki katı olmak üzere 110 - 120 bin turist İzmir'e gelecek. Kentimiz için son derece sevindirici bir haber. Esnafımıza 2006 müjdesi, hayırlı olsun. İzmir'in çarşılarında artık çok daha fazla turist göreceğiz. Böylece, Türkiye kruvaziyer turizminde iki yıl önce ismi dahi olmayan İzmir, 2006 yılında Türkiye kruvaziyer turizminden yüzde 10 pay almış olacak"

250 BİN DOLAR ÖDEYECEĞİZ

Demirtaş, turistlerin ayakbastı ücretlerinin yine İzmir Ticaret Odası tarafından karşılanacağını belirterek, bir yıl boyunca 250 bin dolara yakın ödeme yapacaklarını söyledi. Demirtaş, "Ama bu yatırdığımız paranın kat kat fazlası İzmir'e kalıyor. Çok basit bir hesapla, her gelen turist 100 dolar harcasa İzmir'e bırakacağı para 15 milyon dolardan az olmaz. Yani 250 bin dolar yatırıp bunun 60 katı gelirin İzmir'e kalmasını sağlıyoruz. Bu yıl turistlerin İzmir içinde daha rahat gezmeleri için daha önce İngilizce hazırladığımız İzmir Guide'ı İtalyanca, Fransızca, Almanca ve İspanyolca da hazırlıyoruz. Yine, limana İzmir hakkında bilgilerin bu 5 dilde yer aldığı kiosklar yetiştireceğiz. Esnafımıza da pratik İngilizce konuşma rehberi dağıtacağız" dedi.

haber:
http://www.izto.org.tr/IZTO/TC/IZTO+Bilgi/E-Haber ...aziyer.htm

foto:
http://www.yeniasir.com.tr/ya2006/01/16/index.php ...olum=guide


En son Bülent tarafından Pts 17 Tem 2006, 12:01 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Bülent
14 yıl önce - Cum 27 Oca 2006, 17:01

Alıntı:
Kruvaziyer Turistleri Çarşıları DoldurduBu yılın ikinci Kruvaziyer seferi bugün yapıldı. İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, ikinci seferle birlikte 2344 turistin İzmir’e geldiğini belirterek, “Bu turistlerin yaklaşık 1750’si İzmir’de kalarak, çarşılarımızı gezdi. Her geçen seferde İzmir içinde kalan turist sayısının artması son derece sevindirici bir olay” dedi.

Costa Crociere şirketinin, 2006 yılına ait ikinci Kruvaziyer gemisi bugün İzmir’e geldi. İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Costa Fortuna kruvaziyerinin İzmir’e 2 bin 344 yolcu getirdiğini, çocuklar hariç 2276 yolcu için 5 bin 989 YTL ayakbastı ücreti ödediklerini söyledi.  Demirtaş, “Gelen turistlerden bir bölüm 31 araç ve 1 minibüs ile Efes ve Meryem Ana’yı ziyaret etmeye, 1 otobüs de Bergama’ya gitti.  1750  civarında turist ise şehir içinde serbest olarak dolaştı” dedi.


KEMERALTI VE AGORA

Turistleri limanda karşılayan İTO Personelinin İngilizce, Almanca, Fransızca ve İtalyanca dillerinde 1150 İzmir Guide dağıttığını ve rehberlik hizmeti verdiğini belirten Demirtaş, turistlerin son derece memnun kaldıklarını söyledi. Şehirde kalmayı tercih eden turistlerin özellikle Kemeraltı, Agora ve Kızlarağası Hanı civarında dolaştıklarını kaydeden Demirtaş, “Bizim isteğimiz de zaten buydu. Turistlerin çarşılarımızda, kent içinde kalıp buraları gezmeleri ve ziyaret etmeleriydi. Şehir turizminin canlanması yolunda attığımız bu adımların hepsinin son derece olumlu sonuçlarını alıyoruz” dedi. Demirtaş, bu seferle birlikte Ocak ayı içerisinde İzmir’e kruvaziyer gemilerle gelen turist sayısının 4622 olduğunu sözlerine ekledi.

http://www.izto.org.tr/IZTO/TC/IZTO+Bilgi/E-Haber ...aziyer.htm
Bülent
14 yıl önce - Cmt 28 Oca 2006, 19:51

Alıntı:
 KRUVAZİYER TURİZMİNDE GELİŞME
3 gemi daha İzmir'e sefer düzenleyecek


Norwegian Jewel ve Marco Polo adlı gemiler 4, Super Star Libra ise 7 kez gelecek

Dünyaca ünlü kruvaziyer (turistik yolcu gemisi) turizmi şirketi Costa Crociere'den sonra, Norwegian Cruise Line ve Star Cruise Line şirketlerinin de, İzmir Limanı'nı sefer programına dahil ettiği bildirildi. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, iki yıl önce Costa Crociere firmasının İzmir'i sefer programına dahil etmesi sonrası, kentin bu alandaki iddiasını artırdığını ve 2006 yaz sezonunda üç yeni hattı daha çekmeyi başardığını söyledi.

27 bin turist
Norwegian Cruise Line ve Star Cruise Line şirketlerinin yeni sezonda İzmir'e deneme seferi yapma kararı aldığını belirten Demirtaş, şunları kaydetti:
"Yeni bağlantılarla, toplam 15 adet deneme seferiyle 27 bin turistin daha İzmir Limanı'na geleceği bildiriliyor. Bunlardan Marco Polo ve Norwegian Jewel 4, Super Star Libra ise 7 sefer düzenleyecek. İtalyan Costa Crociere 2004'te 32 sefer ile 77 bin turisti, 2005'te de 26 sefer ile 58 bin turisti İzmir'e getirdi. 2006'da ise Costa Crociere şirketinin 58 seferi ile 120-130 bin yolcu bekliyoruz."

Sezon, kışın da hareketli olacak
Costa şirketinin geçen yıllarda sadece yaz döneminde sefer yaptığını hatırlatan Ekrem Demirtaş, bu yıl seferlerin kış aylarında da süreceğini, 15 Ocak'ta başlayan seferlerin, 1 Aralık'a kadar devam edeceğini söyledi. Turistlerin ayakbastı paralarının İTO tarafından karşılandığını söyleyen Demirtaş, iki yılda 365 bin YTL ödeme yaptıklarını belirtti.

5 dilde kent tanıtım kitabı
Gemi seferleri sayesinde turist sayısının arttığını söyleyen Ekrem Demirtaş, yabancıların özellikle Kemeraltı, Hisarönü ve Kızlarağası Hanı'na ilgi gösterdiğini kaydetti. Turistlere 5 dilde bastırılan kent tanıtım kitapçığı dağıtıldığını da ifade eden Demirtaş, gemilere kenti tanıtan kiosk cihazlarından yerleştirmeye karar verdiklerini bildirdi.

http://www.yeniasir.com.tr/ya2006/01/28/index.php ...lum=gunluk


Rafet Alatlı
14 yıl önce - Pts 30 Oca 2006, 22:29
Kruvaziyer turizmin yeni gözdesi İzmir


Üç dev yolcu gemisi daha sefer programına İzmir'i dahil etti. Yazın 15 deneme seferi yapacaklar. Bu yıl boyunca kente en az 150 bin turistin geleceği bildiriliyor

İZMİR DHA


Dünyaca ünlü kruvaziyer (turistik yolcu gemisi) turizmi şirketi Costa Crociere'den sonra, Norwegian Cruise Line ve Star Cruise Line şirketlerinin de İzmir Limanı'nı sefer programına dahil ettiği bildirildi.
İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, kentin bu alandaki iddiasını artırdığını, Norwegian Cruise Line ve Star Cruise Line şirketlerinin yeni sezonda İzmir'e deneme seferi yapma kararı aldığını dile getirdii. Demirtaş sözlerine şöyle devam etti: "15 deneme seferiyle 27 bin turistin daha İzmir Limanı'na geleceği belirtiliyor. Bunlardan 800-1000 kişi kapasiteli Marco Polo ve 2 bin 200-2 bin 500 kapasiteli Norwegian Jewel 4 sefer yapacak. Bin 800 kapasiteli Super Star Libra Gemisi ise 7 sefer düzenleyecek. 2006 yılında Costa Crociere şirketinin 58 seferi ile 120-130 bin yolcu bekliyoruz. Üç yıl önce tek yolcu gemisinin dahi uğramadığı kentimiz, bugün kruvaziyer turizmden yüzde 10 oranında pay alıyor."

http://www.milliyet.com.tr/2006/01/30/ege/aeko.html


Rafet Alatlı
14 yıl önce - Sal 31 Oca 2006, 12:57
50 Turist Gemisi gelecek


Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım İzmir'e 3 bin personeli 3 bin üst düzey gelir grubundan yolcusu olan 50 gemi daha geleceğini söyledi. Yıldırım, liman tarife ücretlerinin yüzde 50 ucuzladığını ve yakıtlardaki ÖTV'nin sıfırlanmasıyla yakıt ücretlerinin 3'te1 oranında ucuzladığını dile getirdi.
İzmir Liman Başkanlığı ve Çeşme Liman Başkanlığı'nın açılış törenlerini yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım aldıkları önlemlerle denizciliğin altın yılını yaşadığını ileri sürdü. Yabancı ve Türk Bayraklı gemilere yönelik ciddi çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Yıldırım, "Yabancı bayraklı gemilerin limanlara gelmesine ilişkin tarifelerde değişiklikler yapıldı. Biz liman tarife ücretlerini yüzde 50 ucuzlattık. Bu yüzden İzmir'e bu yıl en az 50 tane lüks yolcu gemisi gelecek. Bu gemilere daha önce en pahalı liman tarifelerini uyguluyorduk. Bu tarifelerin ucuzlatılmasıyla 50 bin dolar veren gemiler şimdi 20 bin dolar veriyor. Lüks yolcu gemilerinde 3 bin çalışan, 3 bin üst gelir düzeyinden yolcular İzmir'e gelecek. Bu yolcular kent merkezinde alışveriş de yapacak" diye konuştu.
Türk bayraklı gemiler rahatladı
Türk Bayraklı gemilere ve teknelere yönelik de ciddi indirimler yaptıklarını hatırlatan Yıldırım, "Türk Bayraklı gemilere körfez içinde ulaşım, balıkçılık, ticaret yapan gemi ve teknelere yapılan indirim sayesinde olumlu gelişmeler yaşandı. Mazotta Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)'ni kaldırdık. Yakıtın yüzde 63 ucuzlamasını beraberinde getirdi. Bu deniz taşımacılığında müthiş gelişme yarattı. Balıkçılar bayram yaptı. Denizcilere 200 trilyon yakıt desteği yaptık" dedi.
Türk bayraklı gemilerin AB sularında tutulma oranının yüzde 80 azaldığına dikkat çeken Yıldırım, "Prestijimizi korumak için ciddi denetimler yapıldı. Yabancı limanlarda standartlara uymadığı için tutulan gemi sayısı 215'ten 43'e düştü. İzmir Expo 2015'e aday oldu. Bunun için hükümet olarak elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.Bülent
14 yıl önce - Pts 20 Şub 2006, 13:43

Alıntı:
Costa Fortuna İzmir'de...

Costa Fortuna İzmir'de... İzmir'e 3. kez gelen Costa Fortuna gemisinde düzenlenen basın toplantısına, İtalyan Kruvaziyer şirketi Costa Crociere Başkanı Pier Luigi Foschi, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş ve İtalya'nın İzmir Konsolosu Michele Tommasi katıldı.

İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, kruvaziyer turizminin gelişmesi için liman ayakbastı ücretlerini oda olarak karşıladıklarını, bu sayede kruvaziyer turizminden hiç pay almayan İzmir'in iki yılda payını yüzde 10'a çıkardığını ifade etti. Demirtaş, "Eğer bu ayakbastı ücretleri kaldırılıp, fenere baktın para ver, sahil sıhhiye için para ver gibi uygulamalara son verilirse İzmir ve Türkiye kruvaziyer turizminde patlama yapar. İki yılda 350 bin YTL ayakbastı parası ödeyen odamız, 2006'da 300 bin YTL ayakbastı parası ödeyecek" diye konuştu. Demirtaş, 2006 yılında İzmir'e 75 seferde 150 bin turist beklediklerini de sözlerine ekledi. Demirtaş, İzmir Ticaret Odası’nın üstün çabaları sonucunda iki yıl içinde İzmir’in Kruvaziyer turizminden aldığı payın yüzde 0’dan yüzde 10’a yükseldiğini söyledi. Demirtaş, “Costa’nın açtığı yoldan artık yeni gemiler artık İzmir’e geliyor. Kruvaziyer turizminin gelişmesi, İzmir için belirlediğimiz şehir turizminin geliştirilmesi için büyük önem taşıyor. Her Kruvaziyer gemi geldiğinde çarşılarımız turistle doluyor ve esnafımızın yüzü gülüyor. Turistleri İzmir’i daha da tanıtmak için 6 dilde İzmir Rehberleri hazırlıyoruz” diye konuştu.


Toplantıda konuşan Foschi, şirketine ait gemilerin Türkiye'ye yılda 100 sefer düzenlediğini söyleyerek, "Costa gemileri İzmir'e çok sayıda sefer düzenledi. Müşterilerimizin İzmir'i ve Türkiye'yi kabul etmesi sefer sayımızı artırıyor. Tüm Avrupa, Türkiye ve İzmir'i bir turizm destinasyonu olarak görüyor. İzmir'e ileride çok daha fazla sayıda geminin geleceğini tahmin etmek çok kolay" dedi. Gruplarında şu an da 14 geminin bulunduğunu Concordia isimli geminin de Temmuz ayında tamamlanarak denize ineceğini kaydeden Foschi, "2005 Costa için rekor yılı oldu ve 870 binin üzerinde yolcu taşıdık. Halen sipariş halinde olan gemilerimiz var. 2009 döneminde 3.4 milyar euro yatırım yapmış olacağız. Costa Fortuna, şimdiye kadar inşa edilmiş en büyük İtalyan gemisi. 304 bin 70 kişi alabiliyor" diye konuştu. Temmuz ayında denize indirilecek olan Concordia'nın yolcu kapasitesi bakımından Avrupa'nın en büyük kruvaziyer gemisi olacağını ifade eden Foschi, gemideki termal tesis fikrini İzmir'e yaptığı ziyarette dönemin İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu'dan aldığını söyleyerek, "Göksu bana termal bir tesiste sağlıklı su tedavisi olabileceğimi söylemişti. Bunu araştırırken, aklıma geminin güvertesinde termal tesis kurma fikri geldi. Concordia, 1 Aralık'ta da İzmir'e gelecek" şeklinde konuştu.

Yapılan basın toplantısının ardından Pier Luigi Foschi, İzmir protokolüne bir davet verdi. Costa Başkanı Foschi, İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, İtalyan Konsolos Michel Tommasi'ye ve kendilerine destek veren yöneticilere bir plaket takdim etti.

http://www.izto.org.tr/IZTO/TC/IZTO+Bilgi/E-Haber .../Costa.htm


Bülent
14 yıl önce - Çrş 05 Nis 2006, 14:52

Bildiginiz gibi Izmir'e turizmi attirmak icin gecen yildan itibaren kruvaziyer turizminede önem verilmeye baslandi, böylece Izmir'in kruvaziyer turizminden aldigi pay 0'dan yüzde 10'a yükseldi. Gecen yil 58 bin turist geldi ve bu yil ise 190 bin turist bekleniyor. Ancak Alsancak liman'inda ücretler diger limanlara göre baya pahali olmasi bir engel olusturuyor, IZTO baskani Ekrem Demirtas'a göre Izmir Alsancak Limanı'ndan gemi basina alinan 35 bin dolarin 11 bin dolarlik Marsilya seviyesine indirilmesi halinde İzmir'e deniz yoluyla yilda 500 bin turist gelecegini söylüyor.

Yeni Asir'dan Alsancak limaninda ücretleri diger limanlarla kiyaslayan bir grafik:


Haber:
http://www.yeniasir.com.tr/ya2006/04/05/index.php ...lum=gunlukBülent
14 yıl önce - Prş 06 Nis 2006, 15:03

Bundan böyle Musica ve ayni sirkete bagli Opera gemileriyle birlikte 50 bin turist daha Izmire gelecek.

Alıntı:
MUSICA ile İzmir’e 50 Bin Turist Daha Geliyorİzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Arkas Holding Şirketlerinden MSC Kruvaziyer Turizm’e bağlı Musica Kruvaziyer gemisinin de İzmir seferlerine başlayacağını belirterek, “Musica ve aynı şirkete bağlı Opera gemileriyle birlikte 50 bin turist daha gelecek ve böylece İzmir’e deniz yoluyla gelen turist sayısı 190 bini aşacak”  dedi. Demirtaş, yeni gelecek 50 bin turistin, adam başı 2 dolardan 100 bin dolarlık ayakbastı ücretini de İzmir Ticaret Odası’nın ödeyeceğini açıkladı.

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir’in kruvaziyer turizmden aldığı payın devamlı arttığını ve İzmir’i rotasına alan gemilere her geçen gün bir yenisinin eklendiğini söyledi. İki yıldır İzmir’e Costa Crociere şirketine bağlı gemilerin sefer yaptığını hatırlatan Demirtaş, “Odamızın büyük çabaları ve Costa’nın seferleriyle açılan yoldan diğer gemiler de geliyor. Bu gemilere önce Super Star  Libra, Norwegian Jewel, Irıs, Royal İris, Perla gemileri eklendi” dedi. Son olarak da Arkas Grubu Şirketlerinden MSC Cruices’ın Musica ve Opera şirketlerinin de İzmir’i rotasına aldığını ifade eden Demirtaş, şöyle konuştu:


“3 bin yolcu kapasiteli Musica’nın inşaatı yeni tamamlandı ve bu sene seferlerine başlayacak. Kuşadası yerine İzmir’e gelecek. 4 Temmuz’da başlayacak seferler 24 Ekim 2006’ya kadar sürecek. Aynı şirketin Opera gemisi de iki sefer yapacak. İki geminin yıl boyunca yapacağı 19 sefer ile İzmir’e 50 bin turist daha gelecek. Böylece 2006 yılında İzmir’e deniz yoluyla gelecek olan turistin sayısı 190 bine ulaşacak ki bu geçen seneki sayının yaklaşık 3 katı olacak.  Bu gemilerin İzmir’e gelmesini sağlayan Sayın Lucien Arkas’a da çok teşekkür ediyoruz.“

İTO 100 BİN DOLAR AYAK BASTI ÖDEYECEK

İki yıl önce Türkiye’nin kruvaziyer turizminden aldığı pay yüzde 0 iken, yüzde 15’e yükseldiğini ve bunun çok hızlı bir gelişme olduğunu belirten Demirtaş, “Artık kruvaziyer turizmini 12 aya yaydık. Diğer yandan artık gelen turistlerin çok daha fazlası İzmir içinde kalıyor. Bunun için 6 dilde İzmir guide hazırlatıp turistlere dağıtıyoruz, İzmir’le ilgili bilgileri içeren kioskları gemilere yerleştirdik. Şimdi de, kruvaziyer gemilerdeki kapalı devre TV’ler de yayınlanmak üzere bir İzmir filmi hazırlatıyoruz” dedi. Demirtaş, ayakbastı ücretinin kaldırılması ve liman ücretlerinin azaltılması için girişimlerin süreceğini söyledi.

http://www.izto.org.tr/IZTO/TC/IZTO+Bilgi/E-Haber ...musica.htm


erhanthunder
14 yıl önce - Prş 06 Nis 2006, 17:16

bu gelişmeler inşallah liman için hayırlı olur.Ya istanbulda boğaza bakınca heryer gemi izmirde geçen geldiğimde körfezde tek tük yük gemisi vardı.Şimdi ise bu gemilerle dahada şenlenir izmir.güzel güzel

Ayhan
13 yıl önce - Pts 17 Tem 2006, 03:05
Denizden gelen turist sayısı zirveye ulaştı - [TURİZM]


Bir rüya gerçekleşti. İzmir'in Türkiye'ye dev yolcu gemileriyle yapılan turizmden aldığı pay üç yıl önce sıfırdı, şimdi yüzde 20'lere çıktı

Yeni rota, Alsancak
İZMİR'DE Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Ticaret Odası'nın üç yıl önce başlattığı deniz yoluyla yapılan turizmi geliştirme çabaları sonuç verdi. Tanıtım çalışmaları ve lobi faaliyetleri işe yaradı. Alsancak Limanı, dünyanın dört bir yanından yolcu getiren dev gemilerin uğrak yeri oldu.

Bu yıl patlama oldu
2004'TE 32 sefer yapıldı, 77 bin yolcu geldi. 2005'te 28 sefer gerçekleşti, 58 bin yolcu ağırlandı. Bu yıl ise adeta patlama oldu, temmuz başına kadar 28 seferle 55 bin yolcu geldi. Bu rakamın, programa alınan turlarla yıl sonuna kadar 93 sefer ve 200 bin turiste ulaşacağı belirtildi.

Nereden nereye geldik
TİCARET Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir'in bundan 3 yıl önce Türkiye kruvaziyer turizminden aldığı payın yüzde sıfır olduğunu, ancak bugün yüzde 20'ye çıktığını söyledi. Demirtaş özetle şöyle dedi: "Bu kentin farkedilmesini sağladık. Geldiğimiz noktayı yeterli görmüyoruz.

Yüksek vergi ayak bağı
ULAŞTIRMA Bakanlığı'ndan teşekkürümüz olduğu gibi isteklerimiz de var. Liman ücretleri yarı yarıya düşürüldü ama rekabet için daha da inmesi lazım. Örneğin 2 bin kişilik bir gemi, Hırvatistan Dubrovnik'te 5 bin, Marsilya'da 12 bin, İzmir'de ise 35 bin dolar vergi ödüyor. Yük çok ağır."

Hangi gemiler geliyor?

Costa Crociere şirketi: Costa Marina, Costa Romantica, Fortuna, Meditterrenean, Condordia.
MSC Cruises şirketi: Opera, Musica.
Orient Cruises Lines şirketi: Marco Polo.
Star Cruises şirketi: Süper Star Libra.
Diğer şirketler: Norwegian Jewel, İris Paloma, Royal İris, Perla.

MİLLİYETsayfa 1
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet