Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
Muhammet ÇOLAK
10 yıl önce - Çrş 21 Şub 2007, 21:40

Alıntı:
Enflasyonun kötü birşey olduğundan bile emin değilim

Enflasyonun %2 - 5 arasında olması gelişmiş ülkelerin kabul edilebilir kuralıdır. zaten %1 altında olması da tehlikedir (misal Japonya)

Ülkemizde Enflasyonun tek haneli olması, Borsanın 44 bin olması, Doların 1,3lerde olması, Gaza ,benzine elektriğe zam haberlerinin olmaması..

Şu zam kelimesinin artık duymuyor olmam bana işlerin iyi yolda gittiğini gösteriyor

umit1
10 yıl önce - Çrş 21 Şub 2007, 22:08

Alıntı:
Borsanın 44 bin olması, Doların 1,3lerde olması

Dolar neden 1,3 lerde 1 in altinda degil diye sorgulama yapmaniz gerekir,bugun onceki yazimda belirtigim gibi M3 roket hiziyla sismektedir,bunu gizleyebilmek icin M3 rakamlari devlet sirri yapilmistir.

Bugun dolarin degerini korumak icin ellerinde muazzam buyuklukte Dolar cinsi kiymetler bulunan Cin,Japon,Avrupa,Kore ve Rusya merkez bankalari savas vermekte ABD nin ise dolarin degerini korumak gibi bir derdi bulunmamaktadir,ama dunyada hic kimse arzi roket hiziyla artan,herkesin elden cikarmaya calistigi bir parayi % 20-25 faizlerle ulkelerine cekmeye calismamaktadir.

Cevaplanmasi gereken soru budur,neden herkez dolardan kacmaya calisirken Turkiye fahis faizlerle Londra merkezli Global Sermayeye soydurulmaktadir,daha dogrusu hortumlatilmaktadir?

Biliyorsunuz banka hortumlamak icin o bankanin sahibi veya cok ust duzey yoneticisi olmak gerekir,kasiyerler bunu yapamaz.
Ayni sekilde bir ulkeyide faizler yoluyla hortumlayabilmeniz icin o ulkeyi yonetmeniz gerekir.

Butun dunyada borsalarin yukselme nedeni aynidir M3 un roket hiziyla artmasidir,cunki bu kadar bollasan paranin gidebilecegi bir yer yoktur,kovsanizda geleceklerdir,faiz vermesenizde ge;eceklerdir.

2009 da yasanacak buyuk cokus oncesi Dow Jones endeksi 30,000-36,000 araligina gelecektir,buna bakarak sizde IMKB endeksinin o tarihte ne civarda olacagini hesaplayabilirsiniz,silkelenecek "keriz" olmazsiniz.    

gokcaner
10 yıl önce - Çrş 21 Şub 2007, 22:13

Gelır dağılımının bozulduğu ,sokağa düşen kadın ve çocuk sayısının her gün arttığı bir ülkede iyimser olmak zor..Birileri bizi aldatıyor....

Burç

10 yıl önce - Çrş 21 Şub 2007, 22:26

Gelelim Türkiye ekonomisine :
bizdeki bu genç insan gücü ve zengin kaynaklar olduğu sürece,
hortumlara izin veren yönetimlerin bir daha başa gelmeyeceğini varsayarsak,
geleceğimiz parlak bence. Dünyayı bekleyen ekonomik sarsıntıyı en az hasarla
atlatacak ülkelerden birisi olacağımıza inanıyorum.

ultrhasan42

10 yıl önce - Çrş 21 Şub 2007, 22:40

hatırlayabilenler bilir,bundan on yıl,onbeş yıl öncelerinde bütçe açığının oranı %3-4 aralığında mıydı sanki o zamanlar da bir televizyonu memur maaşının üçte biri fiyata alabilmek mümkünmüydüyahutta işsizlik sorunu yok muydu ya da yıllık %1-2 gibi rakamlarla kredi kullanabiliyormuyduk sanırım hayır ekonomi uzmanı değğilim ancak ekonomimizde ki düzelmeyi somut olarak hissedebiliyorum.İnşallah çok daha iyi yerlere geliriz çünkü cefakar halkımız bunlardan çok daha iyisini hak ediyor

metink
10 yıl önce - Çrş 21 Şub 2007, 22:55

Turkiyenin ekonomik acidan acil halletmesi gereken 2 problem var.

- Cari Acik : Cok yuksek, kapamak icin surekli disaridan borclaniyoruz. Finanse edildigi surece cari acik sorun degildir demek sorunun var oldugunu inkar etmek demektir. Gelismekte olan ulkeler (kore,brezilya) cari fazla verirler. Turkiye neden acik veriyor? Cunku enerjide disa bagimli ayrica sanayi uretimi yeterli degil. Nukleer santrallere ihtiyacimiz var ama once atiklari ne yapacagimiza karar vermemiz lazim

- Vergi Adaletsizligi: Su vergiyi bir turlu tabana yayamadik. Dolayli vergilerin orani cok yuksek. Son zamanlarda bu konuyla ilgili en sonunda somut bir adim atildi, kacak benzin satisinin onlenmesi ile ilgili olarak bir yasa cikti. Eger basarili olursa belki benzindeki vergi yuku ileride azalabilir. Ama vergi konusunda yapilabilecek cok sey var.

Turk ekonomisinde gelismeler mutlaka oldu ama ekonomimiz hala Alman ekonomisinin onda biri buyuklugunde. Yani yapacak cok sey var.

Deniz.Ylçnky
10 yıl önce - Çrş 21 Şub 2007, 23:02

Bu tür rakkamlardan bahsedeceksek Türkiye'de dönen paranın miktarı bilinmez. Ancak sahip olduğumuz elimizde tutabildiğimiz paradır. Buna bakacak olursak Türkiye çooook fakir!!!
   Ülkemiz de sıcak ve yabancı para olması çok aldatıcı. Bu paranın ancak bir kısmı türk şirketlerinde kalıyor. Ancak devlet bu bakımdan yoksun. Halk'a bu paranın değmesi bile mümkün değil. Sonuçta Biz olduğumuz yerde debelenirken yabancılar kazandırıyormuş gibi bizi emiyor. Sömürülen de Türk halkı oluyor.

Türk şirketlerinin tek bilek olması ve cesaretli olması lazım. Ekonomideki sıcak parayı ürkütmeden (yoksa kriz yaşanır) çıkartmak gerek. Daha çok para getiren özelleştirmeyle, fabrika ve arazi satmakla değil bizim ürettiğimiz ürünleri ihracat etmekle yabancı yatırımcı çekmeliyiz. Yoksa bu vatanı satmak olur.

1000 liraya elma ağacını satmayalım, 10 liraya elmaları satalım! :::

Çıkan petrolün değeri ne kadar yüksek. Ancak yabancı şirket ülkemize petrol çıkartmaya geliyor (ki türk petrol şirketlerinin bu hakkı elinden alınmış vaziyette) çıkarttığı petrol gelirinin sadece %2 sini ülkemize veriyor. Araplarda bu oran %12, Latin Amerika'da %60'larda !!!

BU ARADA; NÜKLEER ENERJİ TÜRKİYE İÇİN HARİKA OLUR AMA URANYUM KAYNAKLARIMIZI KENDİMİZ İŞLETEBİLECEĞİMİZİ Mİ SANIYORSUNUZ? DÜNYADAKİ HASSAS NÜKLEER DENGEDE URANYUMU BELLİ YERLERDEN ALMAK ZORUNDA KALICAĞIZ. BU KONUDA ÖZGÜR DEĞİLİZ VE NÜKLEER SANTRAL TÜRKİYE İÇİN BİR PARA TUZAĞI

mcagri
10 yıl önce - Çrş 21 Şub 2007, 23:11

Bu tip forumlar, hayatın sadece buradan ibaret olduğu gibi bir yanlış algıya neden olur. Bu yanılgıya hepimiz düşebiliriz, ben de düşüyorum çoğu zaman. Bu nedenle yazılanları hangi ifade geçerse geçsin kişisel algılamamak gerekir, Internet'in ruhu gereği. Yazılanlarda kişisel unsurlar yer alsa da aslında söylenenlerde hedef hep karşı düşüncedir. Yazılanların bu şekilde değerlendirilmesinin daha uygun olacağını düşünüyorum.

Enflasyon hesaplaması konusunda olduğu gibi Şükrü Kızılot'un yazdıkları da maalesef dezenformasyonun bir parçası. Kendi başına birer başarı olan unsurlara "bunlar bütçeye bir kere giren kalemlerdir, dikkate alınmamaları gerekir" basitliğinde yaklaşmış. Halbuki o bahsettiği bir seferlik olduğunu iddia ettiği kalemler istikrar devam ettikçe katlanarak artacak. Bu tek seferlik kalemleri bütçeye sokmak bu kadar kolaydı da, neden daha önce bunlar yapılmadı? İstikrar devam ederse ve daha iyi bütçeler geldikçe sanırım Şükrü Kızılot da her sene yeni bir bahaneyle üzüntüsünü bastırmaya çalışacak.

Bu enflasyon, bütçe, para tabanı, döviz vs. bir nevi işin detay kısmı. Bugün "ekonomideki istikrarı yaşamımda hissetmiyorum" lafını haklı bir şekilde bir tek tarım kesimi söyleyebilir. Onun sebebi de Türkiye'nin yaşadığı dönüşüm. Tüm rakamları bir tarafa bırakalım, tarım dışındaki tüm sektörler -tekstil bile- önünü görebiliyor, yatırım yapıyor, büyüyor, kar ediyor. Bu yadsınamaz bir gerçek. Kanaltürk'un üç beş tane başarısız iş adamını (??) çıkartıp "ekonomi çok kötü gidiyor" beyanatları verdirmesiyle ekonomi kötüye falan gitmez.

Bir de önceki sayfalarda karşılıksız çek, protestolu senet ve takibe düşen kredi kartı sayıları verilmişti. İşte bazı gazetelerin istatistik biliminden ve iş dünyasından bihaber okuyucuları nasıl da kandırdığına çok güzel bir örnek daha. Aynı gazeteye sormak lazım: bir de toplam çek, senet ve kredi kartı sayı ve meblağı yıllar itibariyle nasıl artmış,  bunu da yazsana?!! Tarihinin en iyi büyüme devrelerinden birini yaşayan bir ekonomide karşılıksız çek, protestolu senet ve takibe düşen kredi kartı sayısı artmasa şaşardım ben zaten. Gerçi, borç/GSMH oranını kullanmayıp borç miktarı şu kadar arttı diyerek insanları kandıranlardan da zaten farklı bir şey beklenmez.

Bahsettiğim dezenformasyon örnekleri deştikçe artıyor.

Muhammet ÇOLAK
10 yıl önce - Çrş 21 Şub 2007, 23:27

Eğer bir ülke nekadar çok vergi topluyorsa o kadar çok güçlüdür. 90lı yıllarda kötü yönetilen ekonomimizin sonunda faturası bize çıktı..
Ama şuda bir gerçekçi son 6 yıldır (bana göre) ekonomimiz iyi yönetiliyor.. Şuanki durumu eleştirenler acaba ne kadar vergi veriyoruz bunu da sorgulayalım.. Vay efendim vergi oranları çok yüksek o yüzden vergi kaçırıyoruz diyenlere biz vergimizi önce verelim bakın görelim ki oranlar düşecektir, Eğer oranların düşmesini istiyorsak beyannamelerimizi doğru kriterlere göre vermeliyiz.

Bu arada cari açık tan şikayet edenler bence fazla korkulacak bişey yok çünkü bu açığın nedeni ülkemize giriş yapan yatırım malları ve enerji(sadece enerji ithalatımız 25 milyar dolar)
Cari acık bir risk değil çünkü bu riske karşı Merkez bankası yeterli rezervi elinde bulunduruyor

Diğer bir şikayet ise Faiz, Arkadaşlar kriz beklentisiyle fazi oranı doğru orantılıdır, Ülkemizde yetırımcıların küçümsenemeyecek kadar oranı kriz beklentisinde bu da faiz oranlarını düşmesine engel olmaktadır.. (2007 yılında kriz bekleyenler yanılacaklardr)

Ülkemizde ekonomik alanında güzel gelişmeler olmaktadır Mesala bugün MORTGaCE yasasının çıkması güzel bir gelişme değilmidir..

Onun için ekonomik ve siyasi istikrarımız güçlü olduğu sürece durumumuz daha ileri olcaktır. yeterki siyasi ve kişisel çıkarlar için bu ıstikrarımızı bozma gayretinde olanlara prim vermeyelim..

Tunc

10 yıl önce - Çrş 21 Şub 2007, 23:47

Turkiye Son Yillarda, Ekonomik alanda Cok Buyuk Basarilar elde etmistir, Bu durum Rahallikla Her alanda Gorunmektedir.. Son 4 yilda yapilan Nema odemeleri, Dis Borc Odemeleri, Ic Borc Odemeleri, Fazla Olmasada Yapilan yatirimlar, Tamamlanan Eski projeler, Kasasindaki Doviz rezervleri artisi, Butcelerrin Yukselmesi, Egitim, saglik, Tarim, sanayi alaninda Butcelere verilen Paylarin arttirilmasi. Gibi Durumlar oldugu halde, suan ekonomi Guzel Gozukmektedir,

Suan Soyle Bir Dusunmek ve geriye Dogru bakmak Lazim, Eger Turkiye Daha Onceki senelerden Gelen Borc yukleri olmasi, Projeler zamaninda Tamamlansa, Yolsuzluklar, Banka Hortumlari Olmasa, Ic ve Dis Borclar zamaninda Odenmis olsa veya Azaltilsa, Nemalar zamaninda odenmis olsa idi, Buralara Harcanan Paralar, Yine Ulkemize, Simdikinden daha Fazla Harcanmis Olacak idi, (cunki Bu paralar Cok ama cok Buyuk idi) Egitime Verilen Pay daha Yukseklerde Olacak idi, Ciftciye Destek artacak idi, Vergi Yukleri daha Az olacak idi, Projeler Daha fazla olacak ve zamaninda bitecekidi, Arastirmalara Ayrilan Paylar daha Yuksek Olacak idi...

En azindan, Bu duzen ve disiplin Korunursa Ilerki yillarda, Turkiyenin Ekonomik alandaki Basarilari ve Gucu daha fazla olacaktir..

Onumuzdeki Yillarda da Bu Iyilesme daha iyi olacaktir diye dusunuyorum, Ulkemiz Icin ve Bizler icin hayirlisi nasilsa o sekilde olsun...

sayfa 4
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET