Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
Burç

10 yıl önce - Çrş 21 Şub 2007, 18:45

Alıntı:
önce pinpon topu, nitrogliserin, dikenli tel gibi maddelerin enflasyon hesaplamasındaki katkısını öğrenelim; ondan sonra "Tek hane, tek hane!" diye sevinelim.

elektriğe 5 senedir zam gelmediğini de öğrenelim,
sonra günlük harcamalarımızda pinpon topu ile elektriğin tuttuğu yeri karşılaştıralım.
Sonra enflasyon hesapları doğruymuş anlayalım.

Daha da anlayamazsak doların bu yıl ne kadar arttığını öğrenip,
bir de enflasyonu öyle hesaplayalım.

alim80
10 yıl önce - Çrş 21 Şub 2007, 18:48

90 yıllarda hep sanayimizi montaj sanayi diye eleştirirdik. Şimdi o montaj sanayiden dünyada sanayi üretiminde hatırı sayılır bir yere geldik. Madein Türkiye amblemini çok göremeye başladık hatta alıştık bile.

Bazı şeyleri değerlendiriken genel bakabilmeliyiz. Aslında istihdamda çok büyük artış var. Ancak toplum olarak hala tam olarak şehirleşemedik. Köyden kente göç devam ediyor. Dolayısı ile sanayide istihdam hızla artarken tarımda düşüyor. Dolayısı ilede istihdam artmıyormuş gibi gözüküyor.

Figen
site denetçisi

10 yıl önce - Çrş 21 Şub 2007, 18:51

Alıntı:
istihdam hızla artarken tarımda düşüyor

Sizce sebebi ne? Neden çiftçi göç ediyor ? Neden tarımımız kötüye gidiyor? Tarım ülkelerinden biri olan Türkiye neden dışarıdan kendi ülkesinde olan ürünleri ithal ediyor?

alim80
10 yıl önce - Çrş 21 Şub 2007, 18:57

Tarım sektörünün üvey evlat muamelesi gördüğü bir gerçek. Ancak tarımdaki istihdamın azalmasının sebebi bu değil. Avrupanın 150 yıl önce yaptığı sanayi devrimini biz şimdi yapıyoruz. Kırsalda yaşayan nüfusmuz hala çok fazla. Dolayıs ile kente göç devam edecektir.

Planlı bir tarım politikası güdülebilse şuanda tarım alanında çalışanların dörtte biri ile bile daha fazla ve kaliteli ürün elde edilebeilir.

m.ertug
10 yıl önce - Çrş 21 Şub 2007, 19:01

5 yıldır zam gelmeyen elektriktense, ben alınan taşıt kredisinin faizinden yol çıkarak cebimden (aldığım borç karşılığı) ne para gideceğini hesaplayarak enflasyondan bahsetmeyi daha doğru görüyorum.

Elektriğe Ocak'ta geldi diye biliyordum, gelmedi diyorsunuz... Öyle diyorsanız özür dilerim, malumatım yanlışmış... Ancak  koskoca yazıda da, elektriğe zam gelmedi diye, ekonomi güzel, enflasyon düşükmüş diyemeyiz, öyle değil mi?

Türk ekonomisinin daha da büyüyeceğini düşünüyorum. Elbette daha da güzelleşecek herşey, zamana ihtiyaç var. Ancak şu anda, yazılarda bahsi geçenler de yokmuş gibi davranmak biraz yanlış geliyor bana.

Örnek olarak; pin pon topunu elektrikle kış mevsiminde;
veya yazın karpuzla birlikte dikenli teli hesaba katmanın yanıltıcı yönleri olduğunu belirtmeye çalıştım...

Doların düşük tutulmasının bir bedeli var, bunu ihracatçı ödüyor...

Sadece doların yükselmemesine bakmak, özellikle doların düşük tutulduğu şu üç dört yılda bu kuru göz önünde bulundurmak bence yanıltıcı olur.(ki bunda, doların düşük olmasında;

ABD'nin, doları Avro(€) karşısında değerli tutabilmek için özellikle uyguladığı yıllık faiz oranlarını düşük tutma politikasının da önemli yeri var, biliyorsunuz!)

Herneyse, tartışma ortamına dökmek istemem; elbette limoni durumların mevcut olduğunu da bilmek bize ne kazandırır?
Belki konuştuklarımızdan yola çıkarak yerli malı kullanmaya birini daha özendiririz aramızdan,
yerli üreticiye mallarını alarak destek olmaya çabalamak gerektiğini düşündürtür belki bizlere biraz daha...

Çünkü belli olan birşey var ki, elbette gelişmenin sonu ve biz de ülke olarak daha da gelişmek zorundayız...

mcagri
10 yıl önce - Çrş 21 Şub 2007, 19:02

Buyur. Gel de bilgisizlik ve önyargıyla yapılan bazı yorumlara cevap yetiştirmeden rahat et!

Enflasyonun nasıl hesaplandığını daha önce burada konuşmuştuk. Bazılarının iddia ettiği gibi ana kalemlerden oluşmadığı savının yanlış olduğunu bir defa daha anlatmayacak, merak edenleri google'a yönlendireceğim. Zaten ne kadar anlatsak da bazıları anlamamak için özel çaba sarfediyor.

(Kimse yanlış bilgilenmesin diye yine de üşenmeden buldum buyrun:

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=373742#373742 )

Bu konuda bilgi sahibi olmayanların, enflasyonun pinpon topu fiyatından oluştuğu iddiasını bir an için kabul etsek bile, bu rakamların ölçmeden öte bir karşılaştırma unsuru da içerdiğini hatırlatmak isterim. Ölçtüğün değer gerçeği yansıtmasa  bile dün hesapladığın yöntemle bugünkü aynı olduğundan, dünün değeriyle bugünün karşılaştırması istatistiksel bir anlam içerir. Enflasyon rakamının hesaplanma metodunu dillerine pelesenk edenler, maalesef bu basit bilimsel gerçekten bile bihaberler.

Onu da geçtim, günlük hayatımıza bir dönüp bakalım. Ön yargılarımızdan bir arınıp, kendimize olan saygımızı ele alarak, ekmek, elektrik, su, kira fiyatları son yıllarda ne kadar değişti bir düşünelim. Hatırlamıyorsak Internet'den araştıralım, sonra konuyu bir daha değerlendirelim isterseniz.

Kısacası; Enflasyon metodunun yanlış olduğu ya da rakamlarda manipülasyon yapıldığı tamamen uydurma ve aslı astarı olmayan bir iddia olup, hiç bir kanıtı ya da bilimsel temeli olması mümkün değildir. Bu, bazı çevrelerin çıkardığı bir dezenformasyondan ibarettir.

m.ertug
10 yıl önce - Çrş 21 Şub 2007, 19:39

Enflasyon metodunun yanlış olduğu ya da rakamlarda manipülasyon yapıldığı tamamen uydurma ve aslı astarı olmayan bir iddia olup, hiç bir kanıtı ya da bilimsel temeli olması mümkün değildir. Bu, bazı çevrelerin çıkardığı bir dezenformasyondan ibarettir.

Beğenmediğimiz cevaplara dezenformasyon demektense;

enflasyon hesaplamasında kredi faizlerine neden cevap verilmiyor?

Hesap; aylık 1.8, yıllık 24...

Ortada işte, tamam yanlış örnek; veya yanlış gelişme yapmış olabiliriz; ama sonuç ortada! 24...

Hadi yirmidördü de geçelim, arkada onca rakam, istatistik, bilgi, satır var;

gerçekten bunlar arasında bir pinpon ve pinponu baz alan enflasyon hesabı yanlışsa,

gene de bravo bana; diyorum izninizle...

BAZI KESİMLER, ANLAMAMAKTA ISRAR vb üslup yerine yapıcı olalım; tamam bir nokta yanlış, peki onlarca satır arasından bir bunu çekip de" BAZI KESİMLER DEZENFORMASYONDA ISRARLI, BAZI KESİMLER ANLAMAMAKTA ISRARLI"... Bu tabirleri kullanmak biraz ayıp olmuyor mu?

Sonuçta, birbirimizi yüzyüze / kişi olarak tanımıyoruz. yahu, hadi tanısak bile;

neden beğenmediğimiz konularda birbirimize kızgınlaşıyoruz?

Elektriğe zam gelmemiş, ekmeğe zam yok, pinpon topu hesaba katılmıyor enf. hesabında(ben biraz detaylı ve farklı biliyorum ama siz öyle diyorsanız, doğrudur; kabul edip saygı duyuyorum)...

Eh peki diğer bahsi geçen bir sürü bilgiye ne olacak?  Canım bunları da kenara bırakalım, ben şimdi ekonomi harika, güllük gülistanlık desem ne fark edecekki?

Bu ne dezenformasyon, ne de anlamamakta direnmek(inatçılık ve belki de aptallık kastediliyor sanırım, canınız sağolsun).Hesap ortada, yanılıyor olabilirim, yanılıyorsak da birbirimizi suçlamadan ifade etsek daha güzel olmaz mı?

m.ertug
10 yıl önce - Çrş 21 Şub 2007, 20:52

En son bu tarihte >  "Çrş 15 Ksm 2006, 10:54";
Sayın mcagri 'nin mesaj yazdığı bu başlığı > "Elektriğe yıllardır zam yapılmadığı için teşekkürler"

görmemiştim. Daha doğrusu o tarihlerde üye değildim ve bugünkü (Ekonominin durumu ile ilgili) başlığa mesaj yazarken bu tip bir konunun başlıklarda var olabileceği doğrusu aklıma gelmedi.

Bu derece kapsamlı bir siteye üye olduğum için mutluluğumu belirterek, mesajımda örneklendirdiğim elektrik konusunda yanlış örnek vermem dolasıyla mazur görün...

(İnşallah o tarihten beri zam da gelmemiştir! Buna sevinmemek mümkün değil elbette)

Ayrıca, yazılanları tekrar göz önüne aldığımızda,

ekonomide herşey berbat demenin de, herşey amma da güzel demenin de şu an için çok bir anlamı yok...

Ancak şu da bir gerçekki, hangi parti / görüş hükümet olursa, iktidar olursa olsun elbette eleştireni de, olumlu görüş bildireni de olacaktır.

Ancak, yazdıklarımı düşünüp, genel olarak yerli malı sanayiye / sanayiciye maddi / manevi destek vermemizin (elma veren ağacı taşlamak yerine!) çok daha makul bir hareket olduğunu düşündükçe, iktidarlara da gereken psikolojik desteği göz ardı etmemek gerekmekte...

Belediye/Akvaryum başlığı altında olduğu gibi, makul şekilde düşününce alkışlanacak başlıklara destek verdiğimiz, alkışladığımız gibi, gözümüze daha hoş gelmesini istediğimiz görüntüler olunca da, bunu saygıyı kaybetmeden, meyve veren ağacı taşlama düşüncesini kenara bırakarak yazmamız, konuşmamız en doğrusu...

Hep şikayetle elbette bir yerlere varılamıyor, işin doğrusu çok konuşarak da...

(Bu açıdan baktığımızda, yazdıklarımı da düşününce; özellikle Sayın burç'un "elektriğe zam yapılmaması" başlığında yazdıkları oldukça doğru... Şikayet & eleştiriyi yaparken, güzellikleri de alkışlamak gerek. )

Ancak, konu ne olursa olsun; yazılanlar arasında;
* elektrik,
* pinpon topu ile enflasyon hesaplanması

yanlış bile olsa, ortada bunların dışında oldukça ciddi, göz ardı edilmemesi gereken rakamlar, veriler var.

Var olan bazı olumsuz verileri hükümet yetkilileri bile yalanlamazken;

çıkıp da bunlar dezenformasyon demek, ne derece makul bilemiyorum...
Ayrıca, dezenformasyon vb yorumlar için de;
Şükrü KIZILOT'un önceki sayfalarda yer alan yazısını tavsiye ederim.(Hürriyet gazetesi, 21.02.06)

En son m.ertug tarafından Çrş 21 Şub 2007, 21:12 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi

umit1
10 yıl önce - Çrş 21 Şub 2007, 21:01

Alıntı:
Enflasyon metodunun yanlış olduğu ya da rakamlarda manipülasyon yapıldığı tamamen uydurma ve aslı astarı olmayan bir iddia olup, hiç bir kanıtı ya da bilimsel temeli olması mümkün değildir. Bu, bazı çevrelerin çıkardığı bir dezenformasyondan ibarettir.

Turkiyede kullanilan rakamlarda maniplasyon yapilip yapilmadigini bilmiyorum ,ama bu tur uygulamalar butun dunyada yaygindir Turkiyede de yapilmasi kimseyi sasirtmamalidir.

Malun gelismis bati ulkelerinde demokrasi "Halki yonetimden uzakta tutabilme sanati" olarak tanimlanir tabii tabi tanim bu olunca herseyin iki turlusu olur.

1)Halkin bilmesi gereken bilgiler
2)Halkin bilmemesi gereken bilgiler

Ekteki grafik ABD deki gercek enflasyon ve halka bildirilen enflasyon arasindaki rakamlari gosterir,her ikiside resmi rakamlardir ama birisini her gazetede ,hatta Deniz beyin yazilarinda bile,gorebilirsiniz digerini ise hicbir yerde goremezsiniz,benzer durum issizlik istatistiklerindede gorulur.

ABD yillardir yapilmakta olan sey neden Turkiye de de yapilmasin?

Eger durum rakam maniplasyonlari ile gizlenemeyecek kadar kotu ise o zamanda o rakamlari aciklamayi durdurursunuz yani o rakamlari "devlet sirri" yaparsiniz.

Ornegin ABD M3 rakamlarini devlet sirri haline getirmistir,niye getirmistir ?,cunki M3 roket hiziyla buyumektedir. Neden roket hiziyla buyumektedir?

Cunki ABD ekonomisi yapisal olarak o derece kotu bir durumdadir ki 1 dolarlik bir GNP,yani Gayri Safi Milli Hasila artisi saglayabilmek icin M3 u tam 7 dolar buyutmek gerekir bugun.

Tabii bunu ne gazeteler yazar,nede Traderlerin %99,99 u bilir,bilenler ise hazirliklarini yapmislardir.

En son umit1 tarafından Çrş 21 Şub 2007, 21:27 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Burç

10 yıl önce - Çrş 21 Şub 2007, 21:23

Enflasyonun kötü birşey olduğundan bile emin değilim,
dolayısıyla ekonominin durumunu ölçmek için ne derece anlamlı olduğu da tartışılır.

Ancak gerçek şu ki : yıllardır dolar aynı, ekmek fiyatı aynı, otobüs bileti aynı,
elektrik fiyatı aynı, ve bu şimdiye kadar Türkiye tarihinde görülmemiş bir durum.

sayfa 3
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET