Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1568
Yakup

6 gün önce - Pzr 02 Ağu 2020, 10:15

Alıntı:

Bunun da iki önemli sebebi var kalifiye olmayan işler için suriyeliler dışında afganistan, pakistan, bengladeş ve afrika ülkelerinden gelen kacak göçmenler. Ki bunlar çok ucuza çalıştıkları için inşaat tekstil vb sektörlerinde ücret artması imkansiz..

Asgari ücretinden daha az calisamazlar herhalde..

osman21
6 gün önce - Pzr 02 Ağu 2020, 10:20

Alıntı:

Çok daha aza çalışıyorlar yakup bey.
Aylık 1500 tl ye sigortasız çalışan tanıyorum. Sırf evde oturmamak, aile bütçesine biraz da olsa katkı sağlamak icin

Yakup

6 gün önce - Pzr 02 Ağu 2020, 10:28

Alıntı:

Çok daha aza çalışıyorlar yakup bey.
Aylık 1500 tl ye sigortasız çalışan tanıyorum.

Burada Devlet kontrol ve denetim mekanizmasi yetersizligi var demektir..

Aciga ciktiginda caydirici yaptirimlar olmazsa ne is verenin ne de kacak calisani akillanir..

Ehtiyar
6 gün önce - Pzr 02 Ağu 2020, 12:02

Birilerinin kafasının basmadığını, bir türlü anlamak istemediği bir şey var.

Bunun sebebi memur düşmanlığı ise bu düşmanlığı anlamak mümkün değil...

O benden çok alıyor hakketmiyor diyor başka bir şey demiyor.

Hayır kardeşim o senden çok almıyor, sen hakkettiğinden çok az alıyorsun.

Bunun çözümü onu aşağı çekmek değil, seni yukarı çıkarmaktır.

Önce şunda bir anlaşalım, vasıfsız birisi sırf özelde çalışıyor diye düz memurdan fazla almalı demek aymazlıktır.

Gelelim mühendislere.
Özelde ağır iş makinesi operatörü olan lise mezunu arkadaşım kendisine iş tarif eden genç mühendis arkadaştan 3 kat fazla maaş alıyor.

Neden?

Çünkü o iş makinesini kullanabilen operatör sayısı az, mühendis ise elini sallasan ellisi...

Gelelim meselenin asıl durumuna.
Kabul, özel sektörde maaşlar kamudan daha cazip olmalı...
Ama bu kamunun özlük haklarını tırpanlayarak, maaşlarını keserek değil, özel sektörde çalışanı yükselterek olmalı.

Peki Türkiye'de özel sektörün bunu karşılayacak gücü var mı?

Haddinden fazla var.

Haddinden fazla olduğunu nereden biliyoruz?

Gelir adaletsizliğinde makasın çok çok çok geniş olmasından...

Yani patron ve iş verenlerimiz çok kazanıyor ama kazançlarını çalışanlarına dağıtmak yerine, gayri menkule, dövize, banka faizine aktarmayı tercih ediyor.

Bir yerde çalışanına verebileceği parayı bankada faiz gelirine aktarmayı tercih ediyor.

Şunu da belirtelim, bu bahsettiğim durum vasıflı insan calistirabilecek büyük ve ortaboy işletmeler için geçerli...

Genelde vasıfsız işçi çalıştıran küçük işletmeler için ise devlet gelir vergisini düşürerek ücretleri yukseltebilir!..

Bakarsınız Türkiye'de zengin iş adamlarının büyük kısmı solcu takılır ama solun işçi hakkı, emek gibi kavramlarını hiç görmez...

Yapılması gereken çok çok çok zor olsa da meslek grupları için ayrı ayrı asgari ücret belirlemektir.

Bu da ülkede büyük bir tartışma yaratır.

Çünkü herkes kendi işini zor diğerlerininkini yan gelip yatma yeri olarak görüyor...

A mesleğine taban aylığı 5000 yapar B mesleğine 7000 yaparsanız A mesleği hemen bunun hesabını sandıkta soracağız nidaları atmaya başlar...

Erdoğan bizzat kendi verdiği Ögretmen Polis ve Hemşireler
icin 3600 ek gösterge sözünü yerine getiremedi.

Çünkü bu 3 meslek grubu açıklanınca digerleri de tek tek biz de isteriz demeye başladı ve verilecek olan gruba da verilemedi.

Serkan Guzel
6 gün önce - Pzr 02 Ağu 2020, 12:26

Güzel tespitler yapmışsınız. Bir kaçı hakkında, detayda kalan görüşlerimi de ifade etmek isterim.

Alıntı:
Yapılması gereken çok çok çok zor olsa da meslek grupları için ayrı ayrı asgari ücret belirlemektir.

Ayrı ayrı asgari ücret seviyesi belirlemek yerine, daha kolayı var. Aylık asgari ücret belirlemek yerine, asgari saat ücretine geçilirse, herşey yerli yerine oturur.

Birkaç örnek verirsem, daha kolay anlaşılır. Mesela; Almanya'da asgari saat ücreti 8.5 euro civarında. Son rakamı bilmiyorum ama 8.5 euro civarında geziniyor. Diyelim ki, vasıfsız biri bulaşıkçılık yapmak için işe girmiş olsun. İşveren 8.5 euro'nun altında ücret veremez. Diğer meslek ve iş kollarına gelince; iş makinesi kullanan, madende çalışan vs derken, işin koluna, türüne, zorluğuna göre uygulanan asgari saat ücretleri var. Bence saat ücreti kavramı daha adildir. Saat ücreti sistemi, aynı zamanda insanlara ikinci bir işte çalışma imkanının da önünü açmaktadır. Örneğin; posta dağıtılığı yapan biri günde 4 saat çalışmakta, kalan zamanını ikinci bir işte çalışarak ya da çalışmayarak ya da okuluna devam ederek geçirebilmektedir. Hasılı; ülke olarak saat ücreti sistemine geçebilirsek, çalışma hayatı daha adil bir çerçeveye oturmuş olur.

Alıntı:
Erdoğan bizzat kendi verdiği Ögretmen Polis ve Hemşireler
icin 3600 ek gösterge sözünü yerine getiremedi.

3600 ek göstergenin şartları var. Ancak ben o şartları önemsiz gördüğüm için detaylarına girmeyeyim. Zira aşağıda yazacaklarım daha önemli.

Memuriyette maaş hesaplamada etkin bir çarpandır. Ancak çalışanlar bence bu oranlarla oyalanmaktadır. Yani hükümet değilde, çalışanlar kendi kendisini bu çarpanla oyalamaktadır. Yani bilinçsizlik diyeyim.

Şöyle ki; bu çarpanın dışında, makama sahip memurlar, ek gösterge rakamının kendine sağlayacağı maaş farkının 4 - 5 katını makam, temsil vs tazminatları üzerinden almaktadır.

Devlette çalışan her bir memurun makamı olmayabilir. Ancak devlette çalışan her bir memur, devleti temsil eder. Peki bu temsili nedeniyle alt kademede çalışan memurlara temsil tazminatı ödenir mi ? Hayır.

İşte memurlar asıl bu temsil kavramının üzerinde ısrarla dururlarsa, maaş özlük hakkı yönünden, gelirlerini artırabilirler.

Aklımda kalmadı. Bu temsil tazminatının verilmesi ile ilgili kanun ilk çıktığında( sanırım Özal zamanı idi ), bütçe gelirleri ile orantılı olarak bütün memurlara verilmesi planlanmıştı. Daha sonra bu konu daima gözardı edildi, her nedense...

mertgil
6 gün önce - Pzr 02 Ağu 2020, 12:37

Alıntı:
Bunun sebebi memur düşmanlığı ise bu düşmanlığı anlamak mümkün değil...

Bu ülkede belli bir zihniyet yıllarca esnaf, serbest piyasa düşmanlığı yaptı.Oysa bu sistemi kendi menfaatlerine kurgulayan da kendileriydi.

Alıntı:
O benden çok alıyor hakketmiyor diyor başka bir şey demiyor.

Kamudaki az ya da çok alıyor demiyoruz.Belki az bile alıyordur.Ama işgücü piyasaları bir havuzdur diyoruz.
Buranın bileşenlerini iyi ve dengeli kuramazsan özel sektör dinamizmini öldürürsün diyoruz.Zira bugün kimse özel sektörde çalışmak istemiyor.Herkes kamuya kapağı atayım diyor.Tüm gençler üniversite sonrası kamuda istihdam olayım derdinde.10 kişi istihdam olacak kamuya 10.000'ler sırada bekliyor.Bu ne mantık.

Alıntı:

Sen hakketiğinden az alıyosun diye bir mantık özel sektörde işlemiyor ne yazık ki.Hiç bir patron sen aslında daha fazlasını hakediyorsun demez.Piyasa çalışanı da aslında ben daha fazlasını hakkettim diyemez.Buna piyasanın gerçekleri karar verir.Neticede kimse kimseyi zorla çalıştırmıyor derler.
Tercihlerimizi özel sektörde işimize gelen ya da işimize gelmeyen eşik çizgileri belirler.Kamudakinin ise farklı bir alemde yaşadığı ortaya konan şu devletçi zihniyetten nasıl da belli.

Sen ben bu maaşı alıyorum çünkü hakediyorum diyorsun ama hiç soruyor musun acaba devlet baba bu maaşı bize nasıl ödüyor.Benim çalıştığım yer,kar mı ediyor zarar mı ediyor da ben o maaşı hakediyorum diye hiç soruyor musun acaba.Devlet nasıl olsa matbaayı çalıştırır, vatandaşa daha fazla vergi keser yine öder diyorsun değil mi.Bu maliyet yükü, ürünlere zam,enflasyon,kur artışı,harç vs. olarak vatandaşın cebinden çıkyor.Farkında mısın?Ondan sonra burada ahkam kesiyorsun özel sektörün şartları iyileştirilsin diyorsun.Hariçten gazel okuyorsun.Umrunda oldu mu pandemi, sığınmacı sorunu birilerinin.

Her zaman derim almadan vermek ALLAH'a mahsustur.Özel sektör almadan veremez.
Bu zihniyetin temel sorunu; piyasa denen mantığı kavrayamamış olmak ya da işine gelmediği için bilmezlikten geliniyor.
Fiyatların,ücretlerin,maaşların,faizin vs. herşeyin rasyonalite temelinde arz talep kanuna göre oluştuğunu anlayamamak.Sadece birileri bize versin deniyor.Gerisi bizi ilgilendirmez deniyor.
Sen Piyasa şartlarına maruz kal ben onun dışında ayrı pembe dünyalarda(rüyalarda)olayım anlayışı var.Oysa hepimiz aynı havuzdayız, aynı gemideyiz.

Hadi özel sektör özlük haklarını iyileştirelim.Hadi buyrun önerilerinizi sıralayın.

Cemoli D18
6 gün önce - Pzr 02 Ağu 2020, 13:11

Kamu çalışanı - özel sektör çalışanı mevzusunu ayrı başlıkta tartışmanız daha doğru olur.

Çalışma Hayatında, Adalet ve Eşitlik (Kamu ve Özel Sektör)

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=162850 ...mp;start=0

Musa Ovaci
6 gün önce - Pzr 02 Ağu 2020, 15:28

Umarım yanılan benimdir ve bazı siyasilerin ve gazetelerin dediği gibi Türkiye uçuşa geçecektir. Ekonomi daha iyiye gidip beni utandırsın.

Kendimi tutabilirsem epey bir süre artık bu ve benzeri başlıklara yazmayacağım. Bu sabah 2 tane mesajım silindi.

efe3464
5 gün önce - Pts 03 Ağu 2020, 02:44

Milyonlarca genç işsiz var, Üniversite mezunu olup 3 kuşura bile razı olan milyonlar var. Ekonomi bitik durumda. Kasada para falan kalmamış. Polis bir akrabam var, bayramlaşmak için aradığımda konuşurken söyledi kendisi terör bölgesinde ama 5 aydır tazminatlarını bile yatıramıyormuş devlet. Bunu duyduktan sonra dediğim tek şey Türkiye ciddi bir ekonomik kriz içinde ve bunu tüm medya dile bile getiremiyor.

Dolar 7 TL, Euro 8,2 TL. Sterlin 9,1 TL. Sene sonunda Doların 8, Euro'nun 9, Sterlin'in 10 TL olmayacağını kim garanti edebilir? Sıfır araba almak hayal olmuş, telefon almak hayal olmuş. Güneş balçıkla sınanmaz. Çokomelli Berat uçuyoruz, kaçıyoruz demeye devam etsin. 2023'te bu kafayla devam ederlerse çok pis tokat yiyecekler.

Leziak
5 gün önce - Pts 03 Ağu 2020, 06:23

Bnde polis memuruyum yaklasik 1 ay once sark bölgesine tayinim cikti. Yollugumdan tut teror tazminatima kadar hepsi yatti hmde 1 hafta icinde...

sayfa 1568
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET