Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1563
MuhMehmet
4 gün önce - Cmt 01 Ağu 2020, 16:02

Öncelikle tarımsal yeterliliğimizi korumaya çalışalım. Sanayiyi ihmal edelim demiyorum ama en temel gıdda maddelerimizi bile kendimize yetecek kadar üretemeyecek duruma gidiyoruz.

Geneç yıl buğday üreimi 19 milyon ton olmuş. Tüketim ise 20 milyon ton. Yani artık kendimize yetecek kadar buğday dahi üretemiyoruz. Malum diğer temel gıda ette de ithalat yapan bir ülkeyiz. Etten sonra buğdayda da açık veriyoruz ve her yıl üretim düşerken tüketim artıyor yani buğday açığımız artıyor.

https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/7-milyon-ton- ...iye%202019'un%2010%20ay%C4%B1nda,20%20milyon%20ton%20bu%C4%9Fday%20t%C3%BCketiyor.

https://www.haberturk.com/bugday-uretimi-2019-da- ...00-ekonomi

Neyse akdeniz ve ege de seralarımız var da her ne kadar temel gıda olmasalar da yaş veya kuru sebze meyve satarak temel gıdadaki açığımızı maddi olarak kapatıyoruz.

Musa Ovaci
4 gün önce - Cmt 01 Ağu 2020, 16:05

Alıntı:
Çözümün ne işte? Sayfalardır onu soruyorum.

Doları mı yasaklayalım? Sistemden mi çıkalım? Devlet inşaat şirketlerinin parasına el mi koysun? Devlet şirket mi kursun?

Vatandaş 2002'de kendine yapılanı beğenmedi, 3 senelik Ecevit hükümeti mi suçluydu onu değiştirdi, üstelik Ecevit acı ilacı vatandaşa içtirdikten sonra. O zaman iktidarın ortaığı şu an yine hükümette sayılır, erken seçimi istedi, nasılsa acı ilacı içtiren Ecevit olmuştu.

Şu an da ekonomik durumdan millet memnun değil ise değiştirir, milletin görevi devlet yönetmek değil yöneteni seçmek, ben beceremiyorum diyen istifa eder yada seçimi bekler. "Ne yapalım çare ne diye" anlamsız bir soru sormaz.

Devleti 17 senedir yöntenler çözüm bulamıyor biz mi bulacağız.

Yok devlet inşşat şirketlerinin parasına el koymasın, dolar ile garanti ödemelerine devam etsin.

Hala çözüm ne diye soruyor çözüm bellidir bir insan için de bir devlet için de, iki yakan bir araya gelmiyorsa ya masraflarını azaltırsın yada gelirini artırırsın yada ikisini birden yaparsın. Bunun nasıl yapılacağı da siyasilere kalmıştır görevi alan bunu yapmayı taahhüt eder.

mertgil

Alıntı:
Çözümün ne işte? Sayfalardır onu soruyorum.

Doları mı yasaklayalım? Sistemden mi çıkalım? Devlet inşaat şirketlerinin parasına el mi koysun? Devlet şirket mi kursun?

Çözüm verimlilik esaslı, üretim odaklı,ithalata dayalı olmayan cari açık vermemek dolaysıyla dış borç bağımlısı olmayan bir ülke ekonomi modeli kurmak.
Arz ve talebin piyasa şartlarında belirlendiği gerçek piyasa ekonomisi uygulamak.[/b[b]]Devlet kapitalizmi uygulamamak.Verimsiz yapıları,asıl amacı üretim olmayan rant imtiyaz gruplarını desteklememek.
vs vs.

En son mertgil tarafından Cmt 01 Ağu 2020, 16:06 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

OkanY

Eğer yurt dışından daha ucuza ithal edilebiliyorsa niye kendimiz üretelim?

Musa Ovaci
4 gün önce - Cmt 01 Ağu 2020, 16:08

Yukarıda dediğim gibi hedef bellidir, her siyasi bu hedefe ulaşmak için farklı yollar deneyebilir. Ama hiç bir siyasinin yada onu destekleyen güruhun çözüm ne diye saçma bir soru sormaya hakkı yoktur.

Bırak direkstyionu şoförüm diyen direksiyona geçsin, çözüm ne deyip yolcu koltuğunda oturandan şoförlük mü öğrenecek arbayı süren.

mertgil
4 gün önce - Cmt 01 Ağu 2020, 16:08

Alıntı:
Eğer yurt dışından daha ucuza ithal edilebiliyorsa niye kendimiz üretelim?

Ucuz malı sana pahalı döviz fiyatı(borcu) olarak ödetirler okan.

MuhMehmet
4 gün önce - Cmt 01 Ağu 2020, 16:09

Temel gıda da bile dışa başımlı bir ülke olursan her konuda cezalandırılmayı bekleyen ülke durumuna düşersin. Dışa bağımlılık dediğimiz bu.

Şuanda buğday ihtiyacımızı rusyadan karşılıyoruz ve bize yakın bu açığı kapatabileceğimiz tek bir ülke bile yok. Yani Rusya ya petrolden sonra karnımızı doyurduğumuz buğday konusunda da bağımlı oluyoruz.

Hadi enerji de çeşitlilik var ama açık söyleyeyim dünya buğdayın çok bulunduğu zamanlarda değil. Buğday konsuunda çeşitlilik sağlayamayız ve karın topkluğuna rusyaya boyun eğeriz.

OkanY
4 gün önce - Cmt 01 Ağu 2020, 16:10

Bak o mal Türkiye'de döviz kuruna rağmen daha ucuza üretiliyor olsaydı bir yatırımcı çıkar ve üretirdi.

Demek ki her şeye rağmen yurtdışından daha ucuza alabiliyoruz ki işlem devam ediyor.

MuhMehmet
4 gün önce - Cmt 01 Ağu 2020, 16:14

Tabii ki yurt dışında daha ucuza mal edilir. Gübre için kullanılan malzemeler de yüksek vergi, tarlayı sürmek için kullanılan petrolde yüksek vergi uygularsan ama bu sırada yatlara % 1 vergi ile yakıt verirsen sen buğdayı rusyadan pahalıya üretirsin.

Ayrıca sadece daha ucuz meselesi değil bu. Tarımsal üretim verimi ve tarımsal arazi meselesi. Arazilerin çok yük bölümü zaten üretimde ekilip biçiliyor ama tarımsal reformları yapamadığımız için verimsiziz, kendimizi besleyecek buğdayı üretemiyoruz.

böyle devam edelim sonra libya da suriye de rusya höt dediğinde olduğumuz yerde kalalım. Temel gıda öyle lanet bir şeydir ki bağımlı olduğun ülkeye karşı gıkını çıkaramazsın. Çünkü seni açlıkla terbiye eder.

OkanY
4 gün önce - Cmt 01 Ağu 2020, 16:24

Haklısın. Ama vergiyi koymazsa bu sefer devletin hesabı şaşacak.

İnanın hiç bir şey sebepsiz değil ve keyfi olarak vergi konulmuyor. Gönül isterdi ki biz de 10 bin TL yerine sadece 2500-3000 TL verip en son iPhone’u kullanalım.

Katma değer üreten iş yapan sayısı çok değil.

sayfa 1563
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET