Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1412
Cincabbar
3 hafta önce - Prş 19 Eyl 2019, 16:23

Alıntı:
makro ekonomik verilerde bir değişiklik olmadığını

Kötü yönde değişiklik olmayan makroekonomik veri var mı sizce? İşsizlik, enflasyon, faiz, bütçe açığı, konut ve otomobil satışları makroekonomik veri değil mi? Bunların hepsinde bozulma yok mu?

Burç

3 hafta önce - Prş 19 Eyl 2019, 16:27

Fitch ekonomistleri senin gibi düşünmüyor, istersen kendi açıklamalarını bir kere daha ekleyeyim, tekrar oku, bütçe açığı yok, cari fazla veriyor, enflasyon düşüyor, büyüme iyileşiyor, dolar düşüyor, faizler düşüyor :

Alıntı:
Fitch Ratings'in Londra'da düzenlenen Küresel Konferansında konuşan Ed Parker, "Türkiye geçen yazki finansal krizden toparlanarak ve dengelenerek son derece etkileyici bir direnç ve esneklik gösterdi." değerlendirmesinde bulundu.

Parker, Türkiye'de genel ekonomik görünümün iyileştiğine işaret ederek, "Türkiye'de bazı temeller halen son derece güçlü; kamu bilançosu, düşük kamu borcu gibi. Özel bankalar görece iyi durumda. Özel sektör esnek ve dinamik . Ayrıca Türkiye geçen yazki finansal krizden toparlanarak ve dengelenerek son derece etkileyici bir şekilde direnç ve esneklik gösterdi." dedi.

Türkiye'nin cari açık ve enflasyon verilerini de değerlendiren Parker, "60 milyar dolarlık cari açık ortadan kaldırıldı ve şu anda cari fazla veriliyor. Ayrıca bunu finanse etmeleri için gereken sermaye akışını çekmekte hiç zorluk yaşamadılar. Geçen sene bu zamanlarda bu konuda şüpheler vardı. Enflasyon şu anda düşüyor ve büyüme iyileşiyor." ifadelerini kullandı.

Parker konuşmasına şöyle devam etti:

"Türkiye'nin toplam rezervine odaklanıyoruz. Bunun daha önemli bir rakam olduğunu düşünüyoruz. Bu yaklaşık 100 milyar dolar seviyesinde. Net döviz rezervi ise 30 milyar dolara yakın. Bunun sebebi kamunun dış borcu yükümlülükleri görece düşük seviyede. Finansman yükümlülüklerini büyük çoğunluğu özel sektöre, şirket ve bankalara ait. Biz toplam rezervin daha önemli bir gösterge olduğunu düşünüyoruz."

Glorius man
3 hafta önce - Prş 19 Eyl 2019, 16:45

Gerek vergilerdeki artış oranları, gerek doğalgaz, elektrik, benzin, market-pazar fiyatlarından anlaşılacağı üzere ekonomimiz iyi durumda değil. Evet rayına sokmak için bir gayret sarfediliyor ancak bu da yeterli değil. Neticede yaşayarak görüyoruz bunu. Yine ev, araba harcamalarını maaşlara oranladığınızda alım gücümüzün hayli düştüğü gerçek. Bu durumun en görüldüğü alan otomobil ve inşaat sektörü, ikisi de tamamen daralmış durumda.

3 çeyrektir küçülüyoruz ve bunda sanayinin zayıflamasının etkisi büyük. Eğer devlet tarafından yapılan devasa yol, köprü gibi harcamalar olmasa ekonomideki küçülme çok daha fazla olurdu.

Dövizin yukarı tırmanması ithalatı düşürdüğü için açık bütçe açığı yokmuş gibi duruyor ancak bu durum ülkede ihracatın çok artmasından değil ithalatın gerilemesinden kaynaklı.

Enflasyon şu anki seviyesiyle dahi hayli yüksek. Enflasyonun %20 lere fırlayıp sonra bir iki adım geri gelmesi bana göre başarı olarak sunulmamalı. Çünkü bu durum pahalı bir hayat yaşadığımız gerçeğini örtmüyor.

Genel anlamda bir İranlı sefaleti yaşamıyorsak da müreffeh durumda hiç değiliz. Bunu Avrupa'nın vasat bir ülkesinde uzun süre yaşamış biri olarak söylüyorum.

Bir Türk vatandaşının şu anki ekonomik gücü bir Romanyalı ya da Polonyalı arasında bir yerde.

Allah ülkemize ve milletimize zeval vermesin ancak mevcut şartlardan memnun değilim.

Burç

3 hafta önce - Prş 19 Eyl 2019, 16:49

Daha çok yol almamız lazım elbette.
Ama geçen sene dolar 7 lirayı geçmişti, faizler %25'i geçmişti.
Sadece bir sene içinde bu noktaya getirebilmek aslında büyük başarı.
Ekonomi bakanının başarılı olduğunu düşünüyorum.
Geçen sene sonunda "10 lira olacak" dedikleri dolar şimdi 5.69 olmuş.
Bu kendi kendine olmuyor.

Glorius man
3 hafta önce - Prş 19 Eyl 2019, 16:58

Evet geçen sene dolar 7 lirayı aşmıştı birkaç günlüğüne ancak şu an da dolar 6 liraya yakın ve bu haliyle bile inanılmaz can yakıyor. Doların 7 yıllık seyrine bakarsanız sürekli bir çıkış trendinde olduğunu, yani bu durumun geçici olmadığını görebilirsiniz.
Doların 1,2 TL olduğu 2007'li yılları görmemiş olsaydım bu şartları da çok kolay kabullenebilirdim fakat çıta çok yukarı çıktı ve bugünkü veriler o çıtanın hayli altında kalıyor.

Ha bu şartlarda yaşanmaz mı? Yaşanır ama tatsız yaşanır. Zira piyasadaki en komik arabalara dahi 110 bin lira para lazım, ikinci el araba piyasası bile çıldırmış durumda.
2+1 vasat bir ev almak istiyorsan 20 yıllık kazanımı gözden çıkarman lazım. O da dişinden tırnağından artarak. Bugün yeni mezun olmuş bir gence böyle bir hayat sunuyorsak memnun olmasını beklemek bana göre hayal.

Araca 100 lira benzin koyup 6 gün rahat geziyordum, şu an 3. günde dibi görüyor.

Bana göre ekonomi yönetimi başarısız, bu da sadece bakanla alakalı değil. Topyekün mantalite olarak negatif bir değişim var. Türkiye büyük ülke, bu günleri de atlatır fakat o süre içinde birkaç neslimizin refahı feda edilmiş olacak.

Yakup

3 hafta önce - Prş 19 Eyl 2019, 17:12

Alıntı:

Türkiye'nin cari açık ve enflasyon verilerini de değerlendiren Parker, "60 milyar dolarlık cari açık ortadan kaldırıldı ve şu anda cari fazla veriliyor. Ayrıca bunu finanse etmeleri için gereken sermaye akışını çekmekte hiç zorluk yaşamadılar. Geçen sene bu zamanlarda bu konuda şüpheler vardı. Enflasyon şu anda düşüyor ve büyüme iyileşiyor." ifadelerini kullandı.

Burc abi,

buna kismen katiliyorum…

Cari acigimizin düsmesinin bazi sebeplerden dolayi ic tüketimin yavaslamasindan kaynaklaniyor…

Alim gücü kayboldugu icin ithal mal gelmiyor…

Burada Petrol fiyatlarin etkisi de var...

Cari acigin düsmesinin bazi parametrelerce ekonomimizin suan zayif oldugundandir…

Cincabbar
3 hafta önce - Prş 19 Eyl 2019, 17:27

İç Talebin yerlerde süründüğü mevcut durumda cari açığın sıfırlanması buna bağlı olarak da dövizin stabil gitmesi normaldir. Ama bu sürdürülebilir değil. İç talep bu şekilde giderse büyüme olmaz, büyüme olmazsa da işsizlik düşmez. Ayrıca bütçe açığı yok demişsiniz Burç bey, ancak bütçe açığı son 10 yılın zirvesinde GSMH'ye oranlandığında. Dövizi kontrol altında tutmakla herşey çözülmüyor maalesef.

Cemoli D18
3 hafta önce - Cum 20 Eyl 2019, 15:58

Son 33 yılda yastık altında tutulan Dolar enflasyona yenildi, 1986 yılında alınıp evde saklanan Doların TÜFE sepetine göre alım gücü 2/3 oranında düştü.
Yastık altında saklanan Dolar son 5-6 yıllık yükselişe rağmen uzun vadede en düşük getirili yatırım aracı oldu.

Atilla KÖKSAL

Grafik içeriği; Yatırım araçlarının 1986-2018 yılları arasındaki yıllık reel (enflasyondan arındırılmış) getirilerinin geometrik ortalamasıdır.

Mustafa Kavlak

3 hafta önce - Cum 20 Eyl 2019, 18:12

Erdoğan yönetiminin, stratejik alanlarda atılımları takdire şayan, savunma ve havacılık sektöründe olduğu gibi.
Bugün bir haberde Almanya nın çevreci politikalara 100 milyar Avro bütçe oluşturacağı, hava kirliliğinde otomobil sektörünün ciddi payı olduğunu ve bu alanda Almanya da 1 milyona yakın insanın çalıştığı aktarıldı.

konuyu getirmek istediğim nokta, halen teknolojik girişimlerde ciddi bir politikamız yok.
Arçelik, beko, vestel, casper ve başka irili ufaklı elektronik firması, bu yapılardan neden dünya çapında başarı sağlayacak ürün ve çalışmalar çıkmıyor, bu kafayla daha çok ekonomiyi tartışırız.

güney 01

3 hafta önce - Cum 20 Eyl 2019, 18:25

Ekonomi bakanını beğenmek onun gözünden bakmak demek cari açık düşmüş ithal malların uçuk fiytındn dolayı talebin az olması olabilir mi acaba haliyle düşüyor dimi mantıken sizi tebrik ediyorum yinede bakış açınızdan dolayı

sayfa 1412
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET