Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1410
DERYA ŞİŞOĞLU
1 ay önce - Sal 10 Eyl 2019, 07:57
türkiye ekonomisi ne durumda

Berat Albayrak: ABD Ticaret Bakanı ile verimli bir görüşme gerçekleştirdik!
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "ABD Ticaret Bakanı Ross ile ülkelerimiz arasındaki ekonomik ve ticari iş birliğini kapsamlıca ele aldığımız verimli bir görüşme gerçekleştirdik 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi için kararlılığımızı bir kez daha vurguladık."dedi.

Yakup

1 ay önce - Sal 10 Eyl 2019, 09:24

Alıntı:

Berat Albayrak: ABD Ticaret Bakanı ile verimli bir görüşme gerçekleştirdik!
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "ABD Ticaret Bakanı Ross ile ülkelerimiz arasındaki ekonomik ve ticari iş birliğini kapsamlıca ele aldığımız verimli bir görüşme gerçekleştirdik 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi için kararlılığımızı bir kez daha vurguladık."dedi.

Ikimizde 50'ser milyar dolarlik ihracat ve ithalat yaparsak birbirimize 100 milyari bulur.. Ama Türkiye tarafindan 50 milyarin icini nasil dolduracagiz onu cözemedim..

Mesela Türkiyenin yillik telefon ithalati 6-7 milyar dolarmis. Bunun yüzsde 90% IPhone ve Amerikan mali..

Bizim onlara 50 milyarlik ürün satmamiz biraz fazla geliyor mevcut durumda…

Hasan Pullu
1 ay önce - Sal 10 Eyl 2019, 09:26

yakup ne takıyorsun bu haberi.boş laf. öyle bir şey olacağı yok.

Yakup

1 ay önce - Sal 10 Eyl 2019, 10:25

Zaten onu söylemeye çalışıyorum..

Güzel bir dille tabii..

Oezel

1 ay önce - Sal 10 Eyl 2019, 14:26

Bu arada Alman birasini üreten isciler 8 ile 10 Euro arasi Saat ücreti aliyor yani ayda 1000 ile 1200 Euro brüt nett olarak ellerine 800 Euro gecmekte.
Iki odali bir daire kirasi Burda 600 Euro, dan basliyor
90 ile 140 Euro, da ulasim ücreti.. Bu yüzden Bira cok ucuz. Milleti aclik sinirinda calistiriyorlar. Ya ustunu devlet verecek Yada ikinci bir is yapmak zorunda sin.

Musa Ovaci
1 ay önce - Sal 10 Eyl 2019, 23:53

Burc bey,

Karistiriyorsunuz, ben grafik filan eklemedim. Hollanda lafı agzimdan cikmadi.

Burda yazarsam çok uzun ve manası da olmayacak. Ekonominin her gecen gun iyiye gitmesi icin halkin çok calismasi, tasarruf etmesi vs gerekir. Ama siyasetçiler hep boş hayal satarlar, halk ta buna kanmaya zaten meraklı gibi.

Almanya, Japonya ikinci dünya savaşından sonra nasıl toparlandı, yetişmiş insan gucu mühendisleri vardi. Bize Osmanli'dan maalesef eğitimli mühendisler, akademisyenler kalmadı! Size gore, Turkiye de bu son 20 sene size gore çok iyi yaptı dediğiniz ise. Sadece borç alınıp köprü otoyol vs yapilmasi yani para harcanmasını çok büyük bir icraat olarak goruyorsunuz. Oysa paralar döviz getirecek alanlara aktarilabilirdi.

Mesela düşünüyorum da 2000' li yıllarda iktidardaki partiyi kapatma davası vs vardi. Ya kapansaydı, yada baska sekilde iftiradan gitse ve gitmek zorunda kalsa. Su an da ekonomi ayni bu sekil olsa, iktidara gönül vermis insanlar burada neler söyleyeceklerdi. Eğer bıraksalardı su an o hiz ile büyüsek su an 50 bin dolar olurdu kisi basına milli gelir vs.

Iktiradin ilk 5 senesinde, kapatma davası, Asker ve brukrasi guclu, Irak savaşı, hükümetin sevmediği Cumhurbaşkanı, Ciraklik donemi. Ama mevcut iktidarın en basarili olduğu donem(bana gore basarili göründüğü olmadıgı) donem o donem. Ondan sonra hep geriye gidiş, üstelik, Asker, brukroasi, cumhurbaskanligi hepsi hükümet ile "uyumlu" (tirnak icinde burası onemli) ama bir gelişme yok.

Ben iddia etmiyorum muhalefet gelirse ucacak gidecek. Ama sizler 10 senedir bir ilerleme olmayıp gerileme oldugunu dahi kabul etmiyorsunuz ve ne zaman nesil tekrar %5 buyur kimse bilmiyor. Evet Turkiye gibi Ülkelerin %5 büyümesin lazim altı küçülmedir. Gelişmiş ülkeler ile kıyaslamayın.

Bunlar benim düşüncelerim yanlış da olabilir. Ama dilegim erken secim olmaması, hatta bir donem daha mevcut iktidarın devam etmesi. Cunku iktidar az farkla değişirse, bak yeni hükümet parti daha beter denecek. Büyük bir cogunluk benim gibi düşündugu zaman iktidardan gitsin mevcut hükümet. Ya da ben yaniliyorumdur, umarım öyledir, ülke ileri atlar ve herkes mutlu mesut hayatına devam eder.

Eğer yanılmıyorsam bir sonraki hükümetin, dis borca dayanmayan ihraacat'a dayalı, eğitimi çok iyi hale getirip katma deger yaratacak nesiller yetiştirmesi, con onemli olan vergi reformunu yapması, gelir adaletsizliğini gidermesi. Her inanc veya inancsizliktan, her milletten vatandaşın birinci sınıf vatandaş olarak kendini hissettiği bir ülke isterim. Yoksa X partisi gitmiş Y partisi gelmiş onemli degil. Ambalaj degil icerigin değişmesi gerekir. Insanlara dünyada her milletin insani calisiyor, kolayca yukarı tırmanamayız, ama sabırla ve calisarak ilerleneceginin mesajı verilmeli.

Ama bana gore umarm olmaz ama ileri yıllarda sik sik erken secim olacak o parti gidip bu parti gelecek ama care olamayacak gibi. Yunanistan ve Italya da olduğu gibi. Umarım olmaz!

Herkese iyi aksamlar!

görkem 07
1 ay önce - Çrş 11 Eyl 2019, 00:19

Burada atıp tutan üyelerden basit bir deney yapmalarını rica ediyorum. Bu deneye sadece ücretli kesim katılabilir. Yani emekliler,memurlar,işçiler.Geliri büyük ölçüde(prim vb istisnalar kaideyi bozmaz.) stabil olan yurttaşlar.
maaş aldınız ayın detay bordrosunu çıkartın. Brüt maaşınız ne, sgk primi ne kadar ödüyorsunuz.Vergi ne kadar ödüyorsunuz. Damga vergisi,agi bir bakın. Burada esas olan aylık ödediğiniz gelir vergisini tespit etmek.
2.aşamada yapabildiğiniz ölçüde tüm harcamalarınızı kredi kartı veya banka kartı ile yapın.Bu sizin her alışverişinizden fiş üretileceği anlamına gelir.Tüm fişlerinizi alın. Ki bu ciddi bir yurttaşlık görevi aynı zamanda. Ayın 1 inden 30 veya 31 ine kadar.
Burada ne kadar kdv ödediniz bunu hesaplayın. Burada bir sıkıntı var maalesef ödediğiniz ötv ve öiv gibi vergileri ve bir kısım harcı takip etmeniz güç. Matbu ötv için ürün ürün maliyeden öğrenmeniz lazım.

Yapmış olduğunuz aylık vergi ödemesini brüt maaşınıza oranlayın. 34 milyon çalışan bu deneyi yapsa ertesi gün bambaşka bir havayla uyanacağımızın ben buradan garantisini veriyorum.

mburuk
1 ay önce - Çrş 11 Eyl 2019, 18:39

Maliye bugün vergi yüzsüzlerini açıklamış. 1 milyon lira’nın üzerinde borcu olanların toplam borcu nerdeyse 300 milyar TL yapıyor. Vay beekonomi çok iyi olmalı ki şirketler devlete 300 milyar borç takmış ve devletin tek yaptığı liste açıklamak.
Senin benim 10 lira borcumuz olsa icraya verir bir de 300-500 lira icra masrafı kitlerler ama borçlular şirket olunca anca listede adı geçiyor.

İmamoğlu’nu konuştuğunuzun yarısı kadar şu borçları konuşsanız keşke.

güney 01

1 ay önce - Çrş 11 Eyl 2019, 19:01

Sürekli söylediğim olay maalesef bunların borcunu biz ödüyoruz sözde büyük şirketler devleti sırtlayacaklar

Yakup

1 ay önce - Çrş 11 Eyl 2019, 19:17

Alıntı:

Sürekli söylediğim olay maalesef bunların borcunu biz ödüyoruz sözde büyük şirketler devleti sırtlayacaklar

Borc olarak gösterilmekte. Taksit taksit ödüyor, Ama hala “borc olarak gösterilir..

Sizin banka borcunuz varsa, ve her ay taksitini ödüyorsan borc olarak kayitlara gecmiyor mu?

sayfa 1410
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET