Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1119
meh Mehmed
1 hafta önce - Cum 01 Arl 2017, 05:46

fuhrer123 demiş ki:
yabanci malların çok tuketimi... telefon araba gibi piyasalarda olmayisimizin cezasini cekiyoruz onlarca yil daha cekicez niye Almanya Fransa Abd ekonomisi cökmüyor adamlar belli başlı şeylerde devletin kontrolu var ureteceksiniz baska cikar yolu yok

abd, fransa ve almanya'da MB faizleri eksilerde, tüketim ve yatırımlar artsın diye.

abdyi bilmem ama Fransa ve almanya'da tüketim ve yatırımlar yerlerde.
Ucuz paranın keyfini büyük firmalar/ihracatcilar ve emlakcılar çıkarıyor.
İç tüketim pek artmadığından enflasyonu bir türlü 2%'ye çıkaramadılar.
(Evet biraz zıt görünebilir ama enflasyonun olmamasıda/düşük olmasıda iyi değil. Düşük enflasyon durgunluğun bir alameti.
Enflasyonun kardeşleri resesyon/stagnasyon ve deflasyon =durgunluk, kücülme).

Bir düzeltme/hatırlatmada çöküntü üzerine...
Türkiye'yi kastetmediniz herhalde?? İlk dokuz ayda GSYİH tahmini ~6.9% büyümüş gibi. (*)
Bu çökmüş halimizse.... büyüme halimizi hayal edemiyorum.....

(*) http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=6182082#6182082

bahadır 0302
1 hafta önce - Cum 01 Arl 2017, 08:49

elhamdülillah kimseye mudaramız yok

Haritacı 314
1 hafta önce - Cum 01 Arl 2017, 10:51

Tankla tüfekle başaramadılar şimdi ekonomiye saldırıyorlar. Yine başaramayacaklar. Büyüme tam hız.

(+)

ceyhun axoy
1 hafta önce - Cmt 02 Arl 2017, 15:32

Maldeyna
6 gün önce - Pts 04 Arl 2017, 17:47

Johns Hopkins Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Steve Hanke, "Türkiye lirayı kurtarmak için altına endeksli para birimine geçmeli" önerisinde bulundu.
http://ekonomi.haber7.com/turkiye-ekonomisi/haber ...i-kullanin

Bence mantıklı gibi duruyor.Başarabilirmiyiz acaba?

Burç

6 gün önce - Pts 04 Arl 2017, 17:58

Alıntı:
Türkiye lirayı kurtarmak için altına endeksli para birimine geçmeli

Aslında Osmanlıdaki Reşat altın para birimi halen kullanılıyor.
Ancak günlük kullanıma uygun daha küçük birimler yapılması gerekir.
Sadece Türkiyede değil, bütün dünyada geçerli bir para birimi olur.

Bu arada Türk lirasını "kurtarmak" gerektiğini düşünmüyorum.
Bu sene başında 3.93 olan dolar, bugün 3.89 lira seviyesinde. Yani bir senedir sabit aslında.

Maldeyna
6 gün önce - Pts 04 Arl 2017, 18:06

abd ve doların Sonu olur bu iş yaygınlaşırsa.Sonuçları dolayısıyla Bizde bunu yapacak ekonomik cesaret ve birikim varmı acaba?diye düşünmeden edemiyorum.

Burç

6 gün önce - Pts 04 Arl 2017, 18:09

Venezuellanın benzer bir girişimi var, takip ediyorsanız, "petro" adında bir sanal para birimi (bitcoin gibi) çıkarmaya hazırlanıyorlar. Petrole dayalı bir para sistemi olacak. Böylece Amerikanın kendilerine uyguladığı ambargoyu delmeyi planlıyorlar. İnşallah başarılı olur. Şu Amerikanın ambargo uygulamadığı ülke kalmayacak bu gidişle.

ali şükrü bey
6 gün önce - Pts 04 Arl 2017, 18:10

Beyler önce algıları yenmek zorundasınız,dolar veya döviz kuru üzerinden algı yapılmasına engel olacak seviyede bir halkınız olduğunda işler inanın çorap söküğü gibi gelir.
İkinci olarak da ihracat ve ithalat yapmayan kişlere döviz alımını çok zorlaştırmalısınız,adam her istediği yerden döviz alamamalı,Avrupa ve ABD'de nasılsa bizde de öyle olmalı.

Son olarak altına endeksli para birimi Türkiye'nin tek başına alabileceği karar değil,şu anda elimizdeki altın rezervi de bunun için yeterli değil ama Erdoğan'ın bu çıkışlarının,bu altın söylemlerinin de bir mantığı vardır.

M Ali Çelik
6 gün önce - Pts 04 Arl 2017, 18:13

Alıntı:
Bu sene başında 3.93 olan dolar, bugün 3.89 lira seviyesinde. Yani bir senedir sabit aslında.

ABD DOLARI 3.5764 3.5829 4 ocak 2017 MB kurları.

Kaynak: http://www.tcmb.gov.tr/kurlar/201701/04012017.xml

sayfa 1119
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET