Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Kemal Çevik
13 yıl önce - Prş 19 Oca 2006, 19:25
İETT ve Diğerlerinin İnternet Siteleri

Arkadaşlar,

Internetteyim ama wowTURKEY ortada yok ne yapayım derken, (meğer bir kısım üye işin kolayını bulmuşmuş...), ulaşım deliliğim sistemci  hastalığımla birleşince büyükşehirlerimizin toplu ulaşım sitelerini bir turist olarak gezmeye başladım. Bakın neler çıktı. Sayfaların düzenini uzun uzun anlatmayacağım, buralara girip bakabilirsiniz sadece dikkatimi çeken noktaları belirteceğim.

İZMİR/ESHOT

Ana sayfada  haberlerde Ulaşım Haritası başlığı altında bir çeşit pdf harita var ama Izmir’i çok iyi bilen benim bile işime yarayacak türden değil.

Toplu halde, ana sayfadan bağlantı verilmiş, otobüs hareket saatleri var, gerçi sıkıştırılmış excel dosyaları indirip kullanıyorsunuz ama aradığınız hattı biliyorsanız işe yarar.

Ücret tariifesi de var ama bu ücretleri ödeyeceğim bilet/kart nedir, nasıl nereden alınır bahsedilmiyor.

ESHOT sekmesinde yararlı bilgiler var ama benim gibi meraklıları tatmin edecek filo detayı yok..

Yönetim şeması bir turist olarak ne işime yarar bilemiyorum, ama İzmirliler için bir anlam ifade etmekte umarım.

FAALİYETLER sekmesinde birtakım bilgiler, istatistikler var meraklısına tavsiye ederim.

YENİLİKLER sayfası ilginç, derli toplu yeni ne var öğreniyorsunuz.

UlAŞIM REHBERİ, tamam işte işime en çok yarayacak sayfa. TÜM HATLAR’ı tıklayıp hat listesine ulaşılıyor. Derli toplu bir hat listesi çıkıyor ama ancak İzmir’lilere birşeyler anlatıyor olmalı, bir turist olarak bana bir şey söylemiyor.

Ama başlangıç ve bitiş noktalarını girersem yolumu bulacağımı düşünürek, Konak’tan Karşıyaka’ya gitmek istediğimi yazıyorum, o da ne “Bu kritere uygun hat bulunamadı”, Allah Allah 120’ye ne oldu? Artık çalışmıyor mu? Başka şey deniyorum,  defalarca troleybüsle gittiğim güzergah  Konak – Fahrettin Altay gene “Bu kritere uygun hat bulunamadı” bre aman  bu aralarda  hattı yoksa nereye çalışıyor  bu 1080 otobüs.  Ben işin içinden çıkamadım, çıkan varsa lütfen beni de elimden tutup çeksin.

Güzergah deneyeceğim acaba ne denmek isteniyor, güzergah bir nokta değildir ki, haydi bakalım: Konak, bir sürü hat listelendi ama Konak’tan geçen mi, kalkan mı, sonlanan mı  giden mi, gelen mi ben birşeyler yakıştırıyorum ama şehre ilk kez gelenden bahsediyoruz unutmayın. İşte 120 orada, güzergahında Karşıyaka-Bayraklı-Montrö-Gümrük yazıyor, ama ben Konak seçmiştim.

Duraklara Konak yazdım, bu kez iyi kötü anlaşılır bir liste geldi ama tek tek detaylara bakarak mı varış durağımı bulacağım bu kez de? Hat numarasını bildikten sonra dtaylara ulaşmak kolay ama oraya gelene kadar zaten şehirde kayboldum gitti.

Diğer sekmelerin altındakiler her sitede olan iletişim, bağlantı vs bilgileri var.

ANKARA/EGO

Otobüs başlığında tarihçe, daire başkanlığını görevleri vs uzun uzun yazıyor, bir turist olarak pek işime yaramıyor ama olsun varsın.

Güzergahlar ve hareket saatleri. Güzel, trenden indim Nene Hatun’a dayıma gideceğim Gar- Nene Hatun,  mümkün değil. Dur ya ben ne biçim Ankara’lıyım ona İstasyon denir bizim memlekette, ama gene yok, kaldım mı şimdi ben burada. Zaten serbest giriş yapılıyor, yani bir  listeden seçmek yok, bu durumda ya ne yazdığımı anlayıp düzeltebilen bir yazılım var ya da hiçbir şey yok. Hiç bir şey yok Kzılay’ı anlayamadı. Neyse ben şuradan 412 idi galiba onunla bir Kızılay’a gideyim, sonra da 115 ile yukarı çıkarım, güzergah değişmişse bile çok uzak kalmam. İyi de bu ne mene bir sorgulama, sadece ilk ve son duraklara mı kabul ediliyor nedir anlamadım gitti. Gideceğim yer Çankaya diyeyim bakayım kabaca. O da ne? Ataküle de neresi olmakta acaba? Neyse birşeyler çıktı. İşte 115 de orada, önce illa da hareket saatleri. Duraklar da aşağıda, ne durağı geçtiği cadde ve sokaklar mı yoksa bunlar. Şehri hiç bilmeyen birinin anlaması mucize, Göltepe’den başlayıp, Göltepe’ye dönüyor, belki ringtir, ama o halde son durak niye Ulus? Bir de harita var galiba, her ne kadar adı Başkanlık Şeması olsa da. Ama anlayan varsa beri gelsin. Ankara’da yaşayanlar hariç.

Arkadaşlar yeter pes ettim EGO, ESHOT’tan da anlaşılmaz bir site. Merak etmeyin IETT’ye de geleceğim ama hatırladıysanız ben Ankara’lıyım.

ADANA

Hele şükür ne dediği anlaşılır bir site. Süre, mesafe, araba sayısı, excel versiyonlarında her arabanın saati bile var, ne hoş tam benim gibi deli için. Ancak sorgulama yapılamıyor, öncekilerde yaptık ta ne oldu sanki? Bir de Adana’da  otobüs bedava mı?

ESKİŞEHİR

Otobüs hatları uzun uzun tarif edilmiş, iyi de bir noktadan diğerine gitmek için hepsini tek tek inceleyecek miyiz, “Eskişehir'e ilk defa gelmiş veya gelmeyi planlayan insanlara klavuzluk etmeyi,”  diye de çok iddialı bir cümle var ana sayfada.

BURSA

Bursa otobüsleri sayfası hala yapılıyor, Citaro’lar gelmeden önce açılır mı acaba?

ERZURUM

Ulaşım başlığı altında  şehre nasıl ulaşılabileceği anlatılmakta, Türkçe ve İngilizce hazırlanmış ama ingilizce sayfanın da başlıkları türkçe kalmış.

SAMSUN

Hareket saatleri var ama durak, güzergah bilgisi yok. Şimdiye kadar rastladığım kendi çapında eli ayağı düzgün bir site.

İZMİT, GAZİANTEP

Sayfayı açmayı başaramadım.

KONYA

Directory Listing Denied
This Virtual Directory does not allow contents to be listed

IETT

Öncelikle toplu bir hat listesi almak münkün değil, ancak “Nasıl Giderim” sorgulamasını bir deneyelim Karaköy Etiler. İlk olumlu nokta benzer isimler listeten seçilebiliyor, 58N cevabı geldi, sadece  tek hat mı var bu arada, ya da en çabuğu bu hat mı? Detay, karşıma gelen yeni sorgula ekranını saymazsak idare eder ama altalta sıralanmış bir sürü durak ismini de ne yapacağım bilmiyorum. Bana Karaköy’den 58N’ye bin Etiler Camii’de in demesi yeter de artar.

Daha karmaşık bir şey deneyeyim. Beylikdüzü-Kartal: Pek fena değil ama şu detay anlamsız, onun yerine aktarma noktasının planı konabilir. İndiğim duraktan mı bineceğim, karşıya mı geçeceğim belli değil. Hoş  durakların üstünde hangi hattın ne yöne geçtiği bilgisi de yok ki olsa ne işime yarayacak. Görüldüğü gibi internet sitesi tek başına birşey ifade etmiyor, arazide işaret yoksa. Hat krokileri kaldırılmış, bir de “Aktarmalı sonuçlar henüz geliştirme aşamasındadır” uyarısı var. Saatler var ama pek bir işe yaradığı söylenemez.

Aklıma ilk gelen şehirler, siteler bunlar. Başka şehirlerin daha iyi çalışan siteleri olabilir ama benim zamanım ve imkanlarım sonsuz değil.

Tüm sitelerde organizasyon şemaları en çok özen gösterilen sayfalar, acaba neden?

Geçen sene IETT sitesi ödül aldığı zaman doğrusu haksızlık etmişiz, koyunun olmadığı yerde pekala da Abdurrahman Çelebi, ama aynı sorgulamayı Londra ya da Paris’te yapana kadar diyecektim ki London Transport sitesindeki güzergah sorgulama sayfası açılmıyor.

Paris? Diyelim ki saat 01:45 te Londra’dan Eurostar ile geldim, La Defense’a gideceğim

-Montparnasse Garı yönündeki Maubeuge/Gare du Nord durağına yürüyün 4 dk (plan)
-N02 (gece servisi) 01:55’de geçiyor binin
-Champs Elysees Roosevelt’e inin (20 dk)
-N24’ün Grand Cerf yönündeki durağına gidin (2 dk) plan da var
-N24 02:42 de geçecek. Üzgünüz 24 dk bekleyeceksiniz
-La Defense’da inin (26 dk)
-Yolculuğunuz 76 dakika sürecek

Sabah 8:00 için sorgulasaydım, 42 ve 73 numaralar ile  ile 88 dakika veriyor.

Haydi bakalım Çelebi göster kendini, bırak şu annenin sorgulama yöntemlerini artık.

IETT sitesinde devam ediyorum, sıkça sorulan sorular

Soru :
Alıntı:
Webdeki hareket saatları ile duraktaki hareket saatları aynı değil. Hangisi geçerli.

Cevap:
Alıntı:
Web sitesindeki hareket saatları her ayın 1-3'ü ile 15-18'inde 2 defa güncellenmektedir. DUraktaki hareket saatleri webden daha yeni tarihli ise tabi ki güncel olan geçerlidir

IETT’nin bir hareket saatleri veri tabanı yok demekki, buraya girilen bilgi, yapılan düzeltme anında her oratama aktarılır, olur biter. Bu olmuyorsa yaptığın düzeltmeyi günü gününe yaparsın. Web sayfasına herhangi bir bilgi girmek değil doğru bilgi girmek önemlidir

On line başvuru

Alıntı:
2- Kart bedellerini size en yakın T.C Vakıflar Bankası tüm şubelerinden (Kurum Tahsilat Servisinden) herhangi bir havale ücreti ödemeden İETT paso hesabına yatırınız.

Şuraya bir banka hesap numarası koysanız da sokak sokak şube aramasak ya da daha çok şubeli birkaç banka ile de çalışsanız.

Alıntı:
4- Aşağıdaki forma elektronik ortamda fotoğrafınızı ekleyiniz
5- Fotoğrafınızı resim alanında gördükten sonra formu noksansız doldurunuz.

Eh online başvuru yapacak adamın bir tarayıcısı olur.

Alıntı:
6- GÖNDER tuşuna basınız. Gerekli inceleme yapıldıktan sonra kartınız, başvuru tarihinden itibaren beş iş günü içinde düzenlenecektir.

Güzel başvurumu yaptım  (sanıyorsunuz değil mi?)

Alıntı:
7- Aşağıdaki formda işaretleyeceğiniz İETT Seyahat Kartı Karaköy Şubesine istenilen belgelerle:

7.1 Öğretmen ve Öğrencilerin kayıtlı oldukları Üniversite/Okul öğrenci işlerinden temin edecekleri son bir ay içerisinde düzenlenmiş kayıtlı, imzalı ve onaylı Seyahat Kartı İstek Formu,

Ne imzası, ne onayı, ne formu gönderdik ya...

Alıntı:
7.2 Kart bedelinin yatırıldığına ilişkin Banka Dekontu (son bir ay içerisinde düzenlenmiş),

Gözün çıksın bürokrasi, geçerli bedel olduktan sonra ne zaman düzenlendiği niçin önemli?

Alıntı:
7.3 Kendinize ait resimli bir adet kimlik:
• Üniversite öğretim üyeleri ve öğretim görevlileri için Personel Kimlik Kartı
• MEB okul öğretmenleri için Personel Kimlik Kartı
• Üniversite öğrencileri için Öğrenci Kimlik Kartı
• Diğer okul öğretmenleri ve öğrenciler için T.C. Nüfus Cüzdanı ile gelerek kartınızı teslim alınız.

Nereye geliyoruz, benim okulum Tuzla’da, Karaköy’de ne işim var şunu  hat/işletme amirliklerine filan gönderseniz da oradan alsak

Alıntı:
8- Yanlış beyanda bulunanlar ve yanıltıcı belge düzenleyenler hakkında yasal işlem yaptırılır.

Acaba 30 kuruş indirim için buna yeltenen var mıdır?

Neyse yaşlıların kartlarını adrese teslim ediyorlarmış, peki öğrencilerin ki niye okula değil?

Alıntı:
c) Listedeki bilgilerin kayıtlı olduğu disket ya da CD, (EXCELL Programında hazırlanacaktır.)

Bilgi işlem çağ atlamış, muhtemelen dünyadaki ilk ve tek EXCELL kullanıcısı IETT

Yiğidi öldür, ama hakkını   yeme, bu da var

e
Alıntı:
-paso’nun Sağlayacağı Kolaylıklar Nelerdir?
1.        Bürokrasiyi azaltacak,
2.        Zamandan tasarruf sağlanacak,
3.        Kart hizmetini kolaylaştıracak,
4.        Kırtasiyeciliği en aza indirecek,
5.        İş süresini minimize edecek,
6.        Okul programlarındaki kayıtlar elektronik ortamda e-paso sistemine aktarılabilecek,
7.        Sahte belge düzenlenmesini önleyecek,
8.        Kart için İETT’ye gelmeye lüzum kalmayacak,
9.        Eğitime daha çok zaman ayrılmasını sağlayacak,
10.     Ekonomik olacak,
11.    Kurumda kayıtlı öğretmen ve öğrencilere ait bilgilerin ve resimlerin elektronik ortamda saklanmasını sağlayacak,
12.     Kişi bilgilerinin güncellenmesi sağlanacak,

Ama bu da

Alıntı:
IETT
English Pages

Under Contruction...

Ama sadece sol menüden seçince, yukarıdan seçince iyi kötü birşeyler var.

Aaaaa, o da ne? Daha ben yazıyı göndermeden nereden okudu bunu IETT, sorgulama ekranı değişmiş, ingilizce versiyonunda hat yazmasına rağmen bir tür plan/kroki bile var. Devam ben mahçup olmaya her zaman hazırım....

Daha da çok mahçup  üzere
Kemal ÇEVİK

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Prş 19 Oca 2006, 20:09

Gerçekten de Net ortamındaki en iyi ulaşım sitesi; İETT'ninki... Gerçi hataları, eksiklikleri bir dolu ama, yine de diğerlerine nazaran eli-yüzü en düzgün ulaşım sitesi (Tabi, bizim WOW Ulaşım bölümünün eline su bile dökemez ya, o da ayrı konu ). Güncellenme sıklığının zunluğu en büyük handikaplarından. Ayrıca güncel ulaşım haberlerini de takip edemiyorlar (Citaro haberlerini, hep İBB veya diğer sitelerden okuduk geçen hafta ).

Bursa sitesi, 3 aydır güncellenmiyor bile... Herhalde Bursalılar heryere yürüyerek gidip-geldikleri için otobüs/metro tarifelerine ihtiyaç duymuyorlar...

Ankara'nın kalkış saatleri ise çok acemice. Genellikle tek taraflı kalkış listeleri var (tek beğendiğim nokta; genel bir Ankara haritası üzerinde, o hattın izlediği yolu bir kalemde görebiliyorsunuz).

Kocaeli Belediyesi de, yaklaşık birkaç aydır Ulaşım bölümü "hazırlanma aşamasındadır" uyarısında takılıp kalmış

Kayseri, Adana ve Konya nisbeten bilgilendirici ve sabit listelerle olayı götürüyorlar.

Antalya Belediyesi'ninki de bilgi vermekten oldukça uzak.

İETT, halkın sesine kulak vererek, ulaşım konularında işe yarar adımlar atabilecek bir avantaja sahip. Çünkü WOW Ulaşım altbaşlığı var... (Hehhehhee... Reklâmları izlediniz!     )

Akın KURTOĞLU

ümit 806

13 yıl önce - Prş 19 Oca 2006, 21:26

İETT'nin sitesinde en çok kızdığım konu ek hatların saatlerini bulabilmek için hangi hattan türediğini bilmek gerekmesi.

Meselâ 11N sabah 06:10 ve 07:20 seferi yapıyor ama İETT'nin sitesinde böyle bir hat artık yok. 11M'nin saatlerine bakmayı akıl ederseniz "06:10 ve 07:20 'de 11N çalışır" yazıyor. Fakat 11N nereden kalkar nereye gider hattın geçmişini bilmezseniz bulamıyorsunuz.

Sabahları Şişli Halide Edip Adıvar Mahallesi'nden Taksim'e otobüs kalkıyor. Numarası yok. Saatlerini arasanız bulamıyorsunuz.

Ümraniye Cengiz Topel Caddesi'nde 11M'nin eski güzergâhı üzerinde kalan 3 durak var. 11M'nin hat detayı'nda yeni güzergâhı yazıyor. Fakat sabah saatlerinde 1-2 sefer eski güzergâhtan gidiyor. Günde sadece iki-üç kere otobüs geçen bu duraklardan birini görüp İ.E.T.T.'nin sitesinde aratırsanız hiç bir sonuç bulamıyorsunuz.

İ.E.T.T.'nin sitesindeki bilgiler hat değil sefer bazında olmalı. Veritabanı bu şekilde güncellenmeli. Ben Libadiye Caddesi'ndeki bir durağı arattığımda 128'in sabah 2 seferi Libadiye Caddesi'nden geçiyorsa onları da göstermeli. Ben bir durağı tıkladığımda bunları ayrı ayrı gösterebilmeli.

Ayrıca sefer saatleri tarih bazında da kaydedilebilmeli. Meselâ okullar kapanmadan önce ya da kapandıktan sonra saatler değişecek. Bunlar sitede erken değiştirildiğinde Cuma günü baktığımızda Pazartesi yürürlüğe girecek saatleri görüyoruz. Pazartesi günü işleyecek saatler erken girilse bile sistem eski saatleri gösterebilmeli. İETT'nin server'ının tarihi yeni saatlerin tarihini geçerse isterse server eski saatleri silebilir olmalı.

Kemal Çevik
13 yıl önce - Cum 20 Oca 2006, 05:30
Bursa

Arkadaşlar,

Bursa kentiçi ulaşım sayfalarına, belediyenin sitesinden değil ama, Bursaray sitesinden ulaşılabiliyor. İçeriğinin güncel olup olmadığını da lütfen  Bursa'lı arkadaşlar kontrol etsinler.

Görüşmek üzere
Kemal ÇEVİK

Ayhan
13 yıl önce - Cum 20 Oca 2006, 05:56

İzmir'de Ulaşım
http://www.izmir.bel.tr/StandartPages.asp?menuID= ...Name=İzmir'de%20Ulaşım

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Cum 20 Oca 2006, 06:41

Ankara Kentiçi Ulaşımı:

www.ego.gov.tr

Bursa Kentiçi Ulaşımı (Bursa-Ray):

www.bursaray.com.tr

Mustafa Noyan

13 yıl önce - Pts 23 Oca 2006, 02:22
Ankara Metrosunun Web Forumu

Ankara Metrosu' nun çok çağdaş görünen bir websayfası var:

http://www.ankarametrosu.com.tr/index.php

Hoşuma giden bir de forum oluşturulmuş olması:

http://www.ankarametrosu.com.tr/modules.php?name=Forums

Hatta forumda yardım istemek, şikayet yazmak bile mümkün:

http://www.ankarametrosu.com.tr/modules.php?name= ...ic&t=6

kutlay34
13 yıl önce - Pts 23 Oca 2006, 02:30

Alıntı:
(Bursa-Ray)

bu Bursa'daki raylı sistem izmir yolundaki olan mı???

Esat San
13 yıl önce - Sal 24 Oca 2006, 15:39

İstanbul Raylı Sistem İşletmesi

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Cum 27 Oca 2006, 04:30

Toparlayacak olursak...

İstanbul ULAŞIM'ı ile ilgili siteler:

İETT
www.iett.gov.tr

İDO
www.ido.com.tr

TCDD