Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Paris ve İstanbul'un Mukayesesi
« önceki   123 ... 8910 ... 171819   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 9
cCc ugur cCc
9 yıl önce - Sal 25 Ağu 2009, 22:02

Nereler gördüm... neler gördüm.. hic biryeri ne Londra ne New York ne Parisi Istanbula degismem, samimi söylüyorum istanbul dogumluyum ve Istanbulda ölmek istiyorum...

MehmetYıldız
8 yıl önce - Sal 11 May 2010, 21:15

İstanbul'un köylüsüyüm(Zekeriyaköy) ama Paris'teki şehir dokusu inci gibi mükemmel, arkadaşım tüm merkezi yerlerini gezdirdi Paris'in tamam dedim vitrini bitirdik biraz da dış mahalleleri gezdir. (yani bizim Tarihi Yarımada gezisinin ardından Esenler'e gitmek gibi) Asıl şaşkınlığım orada oldu, varoş dedikleri yerler bizim mutena semtimiz Ataköy'e benziyor! Bisiklet yolları, ağaçlı yollar,otoparklar oyun parkları vs. hayran kaldım. Ayrıca Paris'te dış cephe zorunluluğu varmış, kent merkezine yeni bina yapacaksan neoklasik dış cepher zorunluymuş, yani kafanıza göre cam giydirme!, turuncuya boyama!, Klima sarkıtma gibi iğrençlikler yapamıyorsunuz. Tarihi görünümlü binaların önemli bir kısmı aslında 15-20 yıllıkmış buna da şaşırdım bir hayli..

Soğuk olmaya soğuk bir şehir ama bu Fransızlardan kaynaklanıyor, hafiften 'kıl' insanlar..

ssamanlı
8 yıl önce - Çrş 19 May 2010, 22:31

PBB ya da Fransız hükümeti "kentsel dönüşüm" adı altına Paris'i parsel parsel yabancılara satmayı düşünüyor mudur acaba? Benim bildiğim, Paris'te Fransızlara ait olmayan bir çakıl taşı bile yoktur.

ferdi i
8 yıl önce - Prş 20 May 2010, 17:53

Alıntı:
PBB ya da Fransız hükümeti "kentsel dönüşüm" adı altına Paris'i parsel parsel yabancılara satmayı düşünüyor mudur acaba? Benim bildiğim, Paris'te Fransızlara ait olmayan bir çakıl taşı bile yoktur.

var fazlasıyla var hemdee merak etme.. bizden çok daha uzun zamandır ve bizimkinden kat kat fazla hemdee..

ssamanlı
8 yıl önce - Prş 20 May 2010, 17:55

En azından Parisin tren garları halktan ve trenlerden koparılıp zengin züppeler için otel yapılmıyor

ömer
8 yıl önce - Prş 20 May 2010, 18:13

Alıntı:
En azından Parisin tren garları halktan ve trenlerden koparılıp zengin züppeler için otel yapılmıyor

Durun bende birtane ekleyeyim: En azindan Pariste ücüncü köprü yapilmiyor, 3. havalimani yapilmiyor vs. vs.

Yatirim yapilir omaz, yapilmaz o hic olmaz, peki sizin gibiler ne istiyor?
Neden her yatirimin karsisina geciyorlar?
Bence Marmaray türk tarihinde yapilan en önemli Projelerden biridir, neden bu biyerinize batiyor?

utku piyanist
8 yıl önce - Prş 20 May 2010, 18:27

Ben bu mukayaseden çok İstanbul gibi mükemmel konumlu bir şehir İngiliz ya da Fransızların bir şehri olsaydı nasıl olurdu onu düşünüyorum....Heralde içinden sadece ırmak geçen, doğanın çok da bir şey bahşetmediği şehirleri planlı kentleşme sayesinde rüya şehir haline getiren bu milletler İstanbul'u cennet yaparlardı...Hatta bunların içten içe "ulan şehir planlamasından bihaber Türkler bok ettiler şu güzelim İstanbul'u" diye sövdüklerini düşünüyorum..Paris'i ve diğer bir çok Avrupa şehrini güzelleştiren tek şey planlı kentleşme ve şehrini seven hoşgörülü, çağdaş insanlardır ben bunun bilir bunu söylerim
düşünsenize Paris düzeniyle kurulmuş bir şehr-i İstanbul..heyt be

ferdi i
8 yıl önce - Prş 20 May 2010, 20:24

Yabancılar aynen böyle düşünüyor. omnlara göre "İstanbul çok güzel bir yer ama Türklerin olmasa"
İngilizler bu konuda en deneyimli onlarda Haliç kenarı kentlerde yaşıyorlar. Örneğin Londra 100-500 metre arası bir su yolu etrafında gelişmiş. ama İstanbul Napolyanun da defiği gibi Dünyanın başkenti olabilecek tek yer abartısız.
İstanbul hala cennet gibidir özellikle biraz kuzeyine gidince çok şaşırtıcı peyzajlar sunar bir anda unutursunuz şehri filan.

Batının sömürgeci geçmişi onlara böyle ulaşım atırımları filan yağpma imkanı verdi. biz didinip durmaktayız kendimiz yapıcaz diye. kaynak yaratmakbaşka bir ülkeyi(ülkeleri sömürmeden o kadar kolay olamıyor.

İstanbul konusunda ümitsiz değilim ve ümitsiz olunamıyacağı görüşündeyim.

ömer
8 yıl önce - Prş 20 May 2010, 23:41

Alıntı:
İstanbul konusunda ümitsiz değilim ve ümitsiz olunamıyacağı görüşündeyim.

Umitsiz olmaya hic gerek yok su metro agini bir kuralim, sehrin merkezini rahatlatmak icin uydu sehirler kuralim, rayli sistemleri gelistirelim, bakin görün istanbul dünyanin baskenti olacak.

Mesut.
8 yıl önce - Cum 21 May 2010, 18:07

Ülkede yapılacak yatırımların büyük bi kısmı istanbula yapıldığı gibi parise yapılmıyor bundan ötürü de şehirde nüfus patlamıyor nufus patlamadığı içindir heralde istabuldaki gibi küp küp tek yumurta ikizi apartmanlar parise yapılmıyor.pariste plan ve standart var.parise kuş bakışı bakınca sanki tabloya özenle çizilmişçesine düzenle planlanmış bi şehir görüyorsun istanbula kuş bakışı bakınca amatörce çizilmiş bi karikatürle karşılaşıyorsun gülümsim de ayıp olmasın çizene diyorsun gülümseyemiyorsun tam tersi öfkeleniyorsun.pariste öyle her maheleye her sokağa gökdelen kampanyası yok orda la defanse diye bi bölge var tüm gök delenler ordan parisi iziliyor ulan bak parisi ne hale getirdik diyemiyorlar uzaktan boynu bükük izliyorlar parisi istanbuldaki gök delenler ise ocağına dikildik istanbulun diyip şaraplarını yudumluyup boğazı izliyorlar.Aslında konuşacak söylenecek o kadar çok şey varki daha fazla konuşup parisi istanbulla kıyaslama gaflettine düşmek istemiyorum.Ha şöyle bi mukayese ola bilir paris ve istanbulun doğal güzellikleri tarihi diye işte o zaman istanbulu göksümü gere gere savunurum istanbul parisi döver derim istanbul 5000 paris gücünde derim ama şöyle bi şehircilik olsun standart olsun diyip mukayeseye kalkarsam parisliler gelir gözümü oyar evet haklılar da gelir yaparlar bunu.

sayfa 9
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 8910 ... 171819   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet