Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Paris ve İstanbul'un Mukayesesi
« önceki   123 ... 678 ... 171819   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 7
mhkose
8 yıl önce - Pts 17 Ağu 2009, 02:58

Bana sorarsanız ben İstanbul derim.Parisi hiç görmedim..Ama benim Ankaradaki ve İstanbuldaki yakınlarımdan avrupa turu adı altında ve iş için parise gidenler oldu..Hepsi Parisin İstanbuldan daha güzel bir şehir olduğunu söyledi..

Kafam karıştı doğrusu

!yunus!

8 yıl önce - Pts 17 Ağu 2009, 03:32

Bende iki sehride gordum.
Parisin varoslarinida gordum ve sunu diyebilirimki, Istanbul bin ceker!!!
Hele metrosunda migdem bulandi!!

Istanbulun bogazi ve vapurlarini degismem o celik sivri uclu kara kuleye!!

Daha aya sofyayi, sultan Ahmeti, topkapiyi saymama gerek bile yok...

Milanida gordum. Havalimanina indigimde, afrika ulkelerinden bbirine geldigimi zannettim.
Tabelalar yerine fircayla cizilmis ok isaretleri ve yazilar vardi duvarlarda!!!!

seyhun_k

8 yıl önce - Pts 17 Ağu 2009, 04:07
Bence

1991-2003 arasi istanbulda yasadim
2003te evlendim ve Paris'e geldim.
Geldigimde ilk alti ay agzim bir karis parisi gezdim durdum firsat buldukca, cok guzel, cok acaip bi memleket cok baska bizimkilerden...
Alti ay sonra buyu kayboldu yavas yavas deniz yok burda yahu... demek dedim onca sus, ihtisam insanlara denizi unutturmak icin

PArise gelecek arkadaslara soyliim. Paris oyle metroyla yeraltindan gezilmez, illede binecekseniz 1 nolu ve 6 nolu hatlari kullaninda en azindan kotu aninis olmasin digerlerinde tuhaf, hosunuza gitmeyecek seyler gorebilirsiniz, 6 numara havaray kivamindadir, 1 numaraninda duraklari dizayndir. Zaten en populer yerlerde 1 nolu metro hatti ustunde.

Herneyse Paris'e geldin onca yol yaptin, yuruyeceksin... Bostanci alt yoldan, Bagdat'tan, Fenerbahce'ye oradan Kadikoy sahil, haydi Harem ver elini Uskudar kivaminda...
Meydanlari (place) onlari birbirine baglayan avenue'leri yorulmadan, usanmadan bakina bakina yuruyeceksin... Yok yoruldun ya seine nehri kiyisinda oturup(cay bahcesi falan bekleme sakin) yaninda getirdigi sandovicle kokani (kolaya oyle deniyo burda) yudumlarsin. Olmadi parana kiyip bir tekne turuda yapsan olur Seine nehri uzerinde. Yuksekten bakip nizam intizam neymis merak ediyorsan Eyfele cik ya da Champs Ellysee'nin basindaki Zafer Taki',na (Arc de Triomphe).
Modern binalar canin cekti bir nolu metronun sonu Defense, cik metrodan modernlik gor
Satolar nerede diyosun, bir nolu metronu obur ucu Chateau de Vincennes. Versaille kadar satafatli degil ama Sato iste.
Satodan cik etrafini gez, azcik gunes olunca sato etrafindaki yapay gollerde Parisien'ler nasil sere serpe gunesleniyolar bak. Bisiklet kirala istersen paris bi uctan obur uca 2 saat bisikletle. Oyle macka yokusuda yok buralarda... olanlarda seni kesmez

Velhasil gezdin, don baba, istanbul'u ozlemissindir artik. Kargasa, kesmekes, gurultu, patirti istanbuldan guzeli olur mu birader...

Sait_71
8 yıl önce - Pts 17 Ağu 2009, 05:41

İstanbul gibi saymakla bitiremeyeceğimiz doğal ve kültürel güzelliği olan, peygamberimizin övgüsünü alacak kadar kutsal olan ve dünya üzerinde 2 kıtayı birleştiren bir şehirle sadece modern olmakla yetinen parisi karşılaştırma gereği bile duymuyorum. İstedikleri kadar kule yapsınlar en modern metroları gökdelenleri diksinler vs. vs. Bir denizi yoksa o baştan sınıfta kalmıştır. Zaten İstanbul'un 2 parça olması bile ne kadar güzel bir şey.

Bir söz vardır dünyanın başkenti olsa İstanbul olurdu diye. Zaten Fransa nın sömürdüğü ülkeler sayesinde o kadar modern.

K.Oktar ARKIN
8 yıl önce - Sal 18 Ağu 2009, 00:15

Sevgili Sait_71,
Manevi degerleri ve kutsalliklari acisindan bakarsak belki haklisiniz ama sehircilik ve tarihin korunmasi acisindan bakarsak malesef Istanbul Paris'le deil kiyaslanmak,tirnagi bile olamaz
Kendimizi kandirmayi cok seven bir milletiz vesselam.
"Istanbul cok guzel,Istanbul en guzeli,Istanbul 1 numara" demekle oyle olmuyor malesef.
Istanbul'umuzun icinde bulundugu icler acisi durum ortada. Bu hale getirenler utansin.
Hic olmazsa tarihi yarimadayi kurtarsinlar o bile yeter ama bende o konuda da pek umut yok malesef

emrullah
8 yıl önce - Sal 18 Ağu 2009, 03:44

Tek birşey soracağım;

Hangisi bir deviri kapatıp açtı ?

Kimi yorumları okudukça çok kızıyorum inanın Türkiyeyi böyle maço eli tesbihli yok efendim neymiş kapalı kadınlar felan diye tanıyolarlamış.Ya Allah aşkına o Fransızlara biz öğrettik ya tuvalete gitmeyi.
Tamam görüşlerinize elimden geldiğimce anlayış göstermeye çalışıyorumda bu ülkede maço olmak suçmu gerilik mi?Sizene ki insanların kişisel tercihlerinden.Bazı arkadaşlar yurt dışında doğmuş yada oraya gitmiş hemen adam mı oldunuz bakıyorumda hep Türkiye'yi hep siz eleştiriyorsunuz.
İstanbul Paris'e 10 basar 1 kuleyle güzellik olsa bizim boztepe bakılmaz olurdu 80 tane kule var
Not:(yurt dışındakiler diye eleştirdiklerim bütün gurbetçileri kapsamıyor)

Mehmet44
8 yıl önce - Sal 18 Ağu 2009, 03:49

Merak ediyorum;
Paris'te; İstanbul'da ki kadar kapkaççılık, hırsızlık, trafik çilesi, düzensiz kentleşme, terör eylemleri v.s olsa, acaba Parisliler Pariste yaşar mı?

İstanbul'da yaşanıyor. İstanbul çok farklı birşey. Kıyaslanamaz, çünkü kategorisi yok.

Mehmets_life
8 yıl önce - Sal 18 Ağu 2009, 04:33

Tarihi yarım adayı kurtarmak mı?Sadece Eminönü için geçerli sanırım bu söyledikleriniz Fatih'in tarihi dokusu olduğunu bile iddia etmek zor.Tarihi yerleşkesi oldukça küçülmüş durumda olan İstanbul'un tarihi yapısı o kadar dar bir alana hapsolmuş durumda ki gelen yabancı insanlar İstanbul'un metropol olduğuna inanmakta zorlanıyor.Paris ise muhteşem 19 ve 18. yy yapılarını korumakta o kadar usta davranmış ki;gezerken daha görülecek yer bitmedi mi diyorsunuz.İstanbul'un varoş probleminin avrupada benzeri yok.Kısacası Paris dokusunu korumaya devam ettiği sürece İstanbul Paris'in yanından bile geçemez.İstanbul da bu saatten sonra klasik batı mimarisinin örneklerini yapamayacağımız ve hiç bir estetiği olmayan konut projelerine devam ettiğimiz için sadece boğazla övünebiliriz.Boğaz'ın tadı tabiki başka ama tek başına boğaz hiçbir şey ifade etmiyor.

Sait_71
8 yıl önce - Sal 18 Ağu 2009, 06:57

Şehircilik diyoruzda boğaz gibi bir olay hangi ülkenin şehrinde var. Tamam tarihini bırak. Boğaz'ın eşsiz manzarası köprünün ışıl ışıl hali bu manzara bile yeter. Köprüyüde bırakırsak o zaman kıyaslamayalım. Onlarında kulesini geçelim.

Birde neden tarihi ve kültürel olayları geçiyoruz orasını pek anlamadım. Tamam şehircilik olarak geri olabilir ama doğal ve kültürel tarih olarak yani şehir bir bütün olarak paris i 10 a katlar.

Lan sende nerden biliyorsun anca atıp tutuyorsun diyebilirsiniz, bu benim kendi şahsi fikrim.

Şimdi bizim durumumuz şuna benziyor. Bir erkekle bir erkeği kıyaslıyoruz Siz diyorsunuzki;

İstanbul erkeğinin kafasını geç belini geç bacak kısmına bakarak kıyasla iyide o zaman tam olarak kıyaslamak mümkün olmaz. Bence her yönüyle ele alalım.

mhkose
8 yıl önce - Sal 18 Ağu 2009, 21:46

Alıntı:
boğaz gibi bir olay hangi ülkenin şehrinde var.

Bu konuda Sait kardeşim haklı..Dünya yüzeyinde sadece 2 şehrin içinden deniz geçer..Bu şehirlerin ikisi de Türkiyede'dir.Biri İstanbul(İstanbul Boğazı), biri de Çanakkale(Çanakkale Boğazıdır).

Diğer dünya şehirlerinin içinden geçenler büyük genişliklere sahip akarsulardır...

sayfa 7
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 678 ... 171819   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet