Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Paris ve İstanbul'un Mukayesesi
« önceki   123 ... 171819   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 18
Aras Berkin
3 yıl önce - Prş 15 Oca 2015, 23:54

Ceyhun bey Istanbulu San Franciscoya benzetmis kesinlikle katiliyorum ben de cok benzetmistim, Istanbula en cok benzeyen sehir diyebilirim.

Misafir keske Istanbul Paris'in nufusu kadar kalsaydi demis, Paris'in 2 kusur milyonluk bolgesi Périphérique otoyolunun icinde kalan sehir merkezi.
Banliyoleriyle beraber Ile-de-France ilinin nufusu 17 milyon kadar.
Yani Istanbul ve Paris nufus olarak ayni, nufusun tek sehirde ve tek bolgede toplandigi ulkelerden biri.
Fransa nufusu da Paris'e yogunlasmis Istanbul gibi, ama aradaki en buyuk fark Paris cok genis bir demiryolu ve otoyol aginin kalbinde ve yuvarlak gelismis bir sehir, Istanbul ise cografi engellerden dolayi yuvarlak gelisemiyor, 3. Kopru yapilinca biraz daha duzene girecektir.

Kucuk sehirlere ornek Roma verilebilir ama Paris de Istanbul gibi dev bir metropoldur.

Erhan Sevgili

3 yıl önce - Cum 16 Oca 2015, 00:01

Avrupanın çoğu büyükşehirlerini gezdim, bırakın Parisi, Londra, Paris, Berlini bi araya toplasanız yine bile bir Istanbul etmez.
Bu benim kendi şahsi görüşüm.

aliefe2010
3 yıl önce - Cum 16 Oca 2015, 00:09

Bende avrupa dahil dünyanın hemen hemen her şehrini gördüm. .hepsini toplayın bir istanbul etmezler. (Eksilerimiz yokmu çok ama artılarımiz ondanda çok. )

pasha71

3 yıl önce - Cum 16 Oca 2015, 10:03
2013 yılı turist sayıları

Paris : 32 milyon
İstanbul:10 milyon
Antalya:11 milyon
Türkiye: 35 milyon

Aras Berkin
3 yıl önce - Cum 16 Oca 2015, 10:23

Paris yeraltindaki delik tesik inanilmaz bir metro ve RER (bolgesel banliyo treni) sistemi, tam 7 gara, 3 halka cevreyoluna, bir suru otoban ve Paris'ten Avrupa'nin dort bir yanina baslayan hizli tren hatlariyla alt yapisina hayran oldugum sehirlerden biri.
Ornegin merkezdeki Chatelet istasyonunda kilometrelerce yurume bantli tuneller, 10'a yakin demiryolu hattinin kesistigi bir merkezi nokta.
Kat kat demiryollari, galeriler, peronlar, sagdan soldan gelen farkli yerlere giden trenler var.
Ekranlari takip etmeden bineceginiz treni anlamak mumkun degil.

Sehir merkezi orumcek agi stili agacli bulvarlar, gobek, meydan ve ara caddelerle birbirine baglanmis. Binalarin hepsi ayni 5-6 kat ayni yukseklikte, benzer renkler ve "romantik" mimariye sahip.
Aralara irili ufakli parklar serpistirilmis.
Burasi haritalarda 1. Bolge.

Sehir disina dogru ilerleyince 1. Halka cevreyolu olan Périphérique'ten 4. Bolgeye kadar Atakoy tarzi buyuk apartman bloklari olan devasa bir bolge var.

4. Bolgeden itibaren sehir dokusunun yerine yer yer tarla kalmis bolgeler basliyor, 8. Bolgeye gelince de sehirden cikiyorsunuz.
Yanilmiyorsam Disneyland'in oldugu Marne-la-Vallée 5. Bolgede bulunuyor.

Paris bolgesi yani Ile-de-France ili, sehir planlama konusunda dunyadaki saheserlerden biri diye dusunuyorum.

Cemoli D18
3 yıl önce - Cum 16 Oca 2015, 14:29

Alıntı:

Rakamlar doğru ama ortada şöyle bir gerçek var.
Paris'e komşu ülke vs var ve oradan ulaşım kolay olmakta.
İstanbul ve Antalya öyle değil

2015'te İstanbul'a 15 milyon turist gelse, toplu taşıma ve oteller kaldırır mı bu yükü ? Bence kaldırmaz...

yusufyuşa23
3 yıl önce - Cum 16 Oca 2015, 14:34

Cem bir de şöyle bir gerçek te var. Paris'e zengin kaliteli turist akın ederken İstanbul'a züğürtleri geliyor.
Paris'in turizmden geliri İstanbul'un artık kaç katıdır bilemiyorum.

develilioglu
3 yıl önce - Cum 16 Oca 2015, 15:14

Alıntı:
Cem bir de şöyle bir gerçek te var. Paris'e zengin kaliteli turist akın ederken İstanbul'a züğürtleri geliyor.

Alakası yok gelen Arap turistler özellikle maddi durumu iyi ve para harcayanlar zaten İstanbul'a gelen en züğürt biri bile gittiği müzeler, dışarıda yediği yemekler, kullandığı ulaşım araçları ve aldığı hediyelik eşyalar ile bir şekilde para bırakıyor ama yazlık beldelerde otele giren turist çıkmıyor dışarı ve para bırakmıyor. Birde 10 sene önce İstanbul ve Paris'in turist rakamları neydi şimdi ne? İstanbul ciddi bir atılım yaptı.

Paris'in en büyük avantajı Avrupa'daki konumu ve tabiki yapılan reklamın gücü.

Alıntı:

32 milyon turist sayısıda abartı hemde ciddi bir abartı çünkü bu rakam 15 milyon civarıdır. Dünyada en çok ziyaret edilen şehir Bangkok-Tayland ve rakam 17 milyondur. Biraz abartıyoruz sanırım. Sanırım siz yerel turistide kattınız bu rakama.

Buda resmi kaynak: http://asp.zone-secure.net/v2/index.jsp?id=1203/1 ...amp;lng=en

Rakam 15,6 milyon

Sezgin Cengiz

3 yıl önce - Cum 16 Oca 2015, 22:24

Alıntı:
Paris'in turizmden geliri İstanbul'un artık kaç katıdır bilemiyorum.

Bunu bilmek için her bir turistin harcamasına ilişkin anket yapmak gerekir. Mesela bir turist İstanbul gezisi için 3 bin dolar ayırmasına karşın 1500 dolarla planını tamamlayabiliyorsa bu turistin züğürt olduğu anlamına gelmez. Çok çeşitli turist profiliyle karşılaşmak mümkün olduğu için adını tam koyamayız. Belki turist zengin ama İstanbul'un piyasası kimi rakiplerine göre daha ucuz(yabancı turistin milli gelirine göre) olduğu için az harcama ile ülkesine geri dönebilir. Ama yine de gelsin züğürtü de gelsin. Sonuçta geziyor, yiyor, içiyor, keşfediyor, reklamımızı yapıyor. Avrupalının en züğürtü bile bizim orta sınıfın biraz üzerinde gelire sahip. Milli geliri bizim millete göre yüksek milletler, bu net. Bir de farklı ülkelerde toplamda yapılan harcamalarla bizim ülkemizde yapılan harcamaları doğrudan karşılaştırmak da doğru değil. Çünkü bizde turistin bıraktığı 36 milyar dolar ile İspanyada bıraktığı 90-100 milyar doların milli gelire katkı oranı aynı seviyelerde olabilir. Bizim milli gelir ile İspanya'nın, İtalyanın, Almanyanın, İngiltere'nin milli geliri aynı değil..

yusufyuşa23
3 yıl önce - Cum 16 Oca 2015, 22:39

Alıntı:
en züğürt biri bile gittiği müzeler, dışarıda yediği yemekler, kullandığı ulaşım araçları ve aldığı hediyelik eşyalar ile bir şekilde

5 liralık balığa pazarlık yapan turiste şahit oldum, siz düşünün bunun gibilerini...
Bir çoğu büfelerden ve ucuz yerlerden döner ekmek tarzı yemek yiyor. Bizlerde memlekete turist geldi diye hayran hayran bakıyoruz onlara.

sayfa 18
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 171819   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet