Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Paris ve İstanbul'un Mukayesesi
« önceki   123 ... 171819   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
xgokhan
15 yıl önce - Pzr 22 Hzr 2003, 18:22

Ben acikcasi Istanbul'u savunmuyorum o konuda, bence de her sehrin guzel yanlari var. Paris mukemmel bir sehir ama Istanbul da cok buyuleyici. Ama guzellik kisiseldir, kimsenin kimseden daha iyi bildigini iddia etmesi sacma. Hangi sehir daha buyuk, hangisi daha turistik filan kiyaslanir ama hangisi guzelmis, buyuleyiciymis, hangisi daha ilgincmis bunlar fasa fiso.

messiah_haktan

15 yıl önce - Pzr 22 Hzr 2003, 18:25

Alıntı:
Nisantasinin Paristen ne farki var?

Ckaya iste benimde dedigim bu,iyki bu cumleyi yazmissin!Sen sadece bir caddeyi koskocaman bir sehir ile kisayliyorsun!Bizim bir nisantasimiz var ama Paris hepsi bir Nisantasi!!

Cihangir
15 yıl önce - Pzr 22 Hzr 2003, 19:47

Benim bahsetmek istedigim Istanbul bir cok sehirdeki tadlarin bir sehirde var olmasi. Eger Istanbulun heryeri Nisantasi olsaydi zaten Istanbul Istanbul olmazdi. Istanbulu guzel yapan bu cesitlilik. Dunyanin baska hangi sehrinde bu cesitlilik var ki?

Kazandibi

15 yıl önce - Pzr 22 Hzr 2003, 20:16

Kubbeli yapılar, kuleler, kayıklar ve kırmızı günbatımı.

Dünyada bunu kıyaslayabileceğiniz bir tek şehir var, o da Venedik.

Şimdi yakında "saltanat kayıkları" da gelecek (turistleri gezdirmek için) siz o zaman görün Istanbul'u...

Ben Istanbul'un dünyanın en güzel şehri olduğuna tüm kalbimle inanıyorum. Ancak "Istanbul" derken ben "Gerçek Istanbul"dan bahsediyorum (Boğaz ve civarı)

Sultanbeyli, Ikitelli gibi yerler benim için hiçbir zaman "Istanbul" olmadı, zaten değiller. Çok daha uzaklarda bir yer oraları.

Dün gece yakın bir dostumla Istanbul Yelken Kulübü'ne gidip rıhtımdaki barda (rıhtıma vuran dalgaların sesine karışan müzikle birlikte) biraz kafayı çektik (bira, sigara böreği, beyaz peynir, kavun, şiş, vs.)

Tam karşımızda eski Istanbul (Ayasofya, Sultanahmet...) duruyordu, o kırmızı gün batımı ile birlikte...

Siz ne derseniz deyin, bence dünyada hiçbir şehir Istanbul'un kıçındaki kıl bile olamaz!

Paris'teki hiçbir yapıyı tarih, önem, ya da mimari/mühendislik innovasyonu olarak Ayasofya ile karşılaştıramazsınız (mesela söz konusu Roma olsa Colosseum ya da Pantheon diyebilirsiniz, ama Paris'te Ayasofya kalibresinde bir yapı yok)

Buna ilave olarak Istanbul'un "tartışılmaz" doğal güzellik üstünlüğünü eklersek (deniz, adalar, Boğaz, vs.) eh artık Istanbul'un üstünlüğünü hala idrak edememek için moron olmak lazım.

AydinE
15 yıl önce - Pzr 22 Hzr 2003, 21:02

Rumlar vardi, yuzyillardir yasiyan, hepsi gitti.

En son AydinE tarafından Prş 10 Hzr 2004, 23:34 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Kazandibi

15 yıl önce - Pzr 22 Hzr 2003, 22:18

Valla bence Avcılar, Yenibosna gibi eskiden "dağ başı" olan yerler Istanbul'a dahil değil. Belki yasal olarak "il" sınırları içinde ama "şehir"in dışında.

Gerçek Istanbul, Boğaz ve çevresidir.

Onun dışındaki yerler, sonradan eklenmiş olan beton ve tuğla yığınlarıdır ve Istanbul'un karakteri ile yakından uzaktan ilgileri yoktur.

Mesela bence La Defense da "Paris" sayılamayacak kadar dışarıda kalan, ve Paris'in kimliğiyle pek ilgisi olmayan, suni bir ekleme.

Cihangir
15 yıl önce - Pzr 22 Hzr 2003, 23:49

Evet ben de katiliyorum. Her sehirde hsherin esas kimligiyle alakasiz bir cok semt var sehrin disinda. Mesela New York dediginde...Manhattandan bahsediyoruz. Ama sehre dahil diger yerler Manhattan gibi degil...hatta Manhattan uzerinde bile Finans Bolgesi ve Times meydani ile cok alakasiz, izbelik kohne semtler var. Ama bir turist icin o yerlerin onemi yok. Onemli olan Finans bolgesi ve Times Meydani ve civarlari en basta. Ayni Istanbul gibi. Istanbul eski yarimada, Beyoglu- Taksim- Nisantasi, Bogaz cevresi...Ortakoy..Bebek civarlari falan...ve Adalar...

Ve bence Paristen daha guzel.

Okadar tartisiyoruz ki gecekondu semtlerini. Para olunca o semtler okadar cabuk degisir ki. Burada Amerikada adamlar boktan semtleri alip uzerine 1 yilda site insaa ediyorlar. Biz o asamaya geldikten sonra gecekondu bolgeleri bir bir temizlenir. Bakin Dikilitas bolgesine. Dikilitas daha kac sene once tam bir gecekondu mahallesiydi, Besiktasin uzerinde. Simdi ise bambaska.....gecekondu semtiyle alakasi yok, tama sehrin en planli, en guzel semti olmasa da. Zamanla gokdelenler yayilirsa o bolgeye (bu planlamaya bagli) en buyuk apartmanlar bile yikilir, yerine ne binalar yapilir. Onemli olan nekadar para kazanacagin karsiliginda...benim Istanbuldan hic suphem yok. Avrupa birligine girince Balkanlarin, Kafkaslarin ve Yakin Orta Dogunun sanat, ticaret ve finans merkezi olacak...tabi dunyanin en guzel sehri de

AydinE
15 yıl önce - Pts 23 Hzr 2003, 02:59

Bence Amerikada "guzel" bir sehir yok.

En son AydinE tarafından Prş 10 Hzr 2004, 23:35 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Misafir 123

15 yıl önce - Pts 23 Hzr 2003, 19:36

tartısmaya cok da gerek yok... istanbul dünyanin en güzel sehirlerinden biri olarak yillardir kabul goruyor. paris daha guzel desin biri bu neyi degistirir... ben galatasarayda bir cati katinda yasiyorum...aksam eve dondugum zaman 500 yil 3 kitaya hukmetmis padisahlarin ve binlerce karisinin yasadigi saraylara karsi kahvemi iciyor gunesin osmanlilardan da once cenevizliler tarafindan yapilmis galata kulesinin arkasindan batmasini seyrediyorum...o saraylarin arkasinda hala ortodokslarin en kutsal mabedi olan ayasoyfayi izliyorum hava kararirken...1500 yillik olduguna her gordgumde inanasim gelmiyor...bakkala gidiyorum onumden karacarsafli 2 kadin geciyor...istiklal caddesinden inip tomtom mahallesine gidiyorlar...bakkalda fransiz bir kadin alisveris yapiyor.... gazetecinin onunde san antoine klisesinde yasayan rahibelere selam veriyorum. o sirada yanimdan gecen 2 travesti beyogluna piyasaya cikiyorlar.....yukari cikiyorum eskiden topkapi sarayinin iskelesi olan simdiki gece klubu Hammam'in muzigi ve lazer gosterisi karsi kiyiya kadar geliyor...

Ben dunyada bana bu kozmopolitligi yasatabilecek tek bir sehir daha bilmiyorum...cunku yok..bu new yorkun suni kozmopolitligine benzemeyen birsey ama...2000 senelik kulturle birlikte 3 dini ve 2 dev imparatorlugu da yaninda getiren birsey...ne kadar bozduysak bozalim istanbul bence hala 1000 yil once romalilarin ve sonra bizanslarin taptigi kadar guzel...

Paris te sultanbeyli yada maltepe gibi yerler olmayabilir... ama parisin etrafi da kilometrelerce kare o igrenc sosyal konutlarla dolu...bir denizi bile yok... eger sadece kultur moda sanatsa bahsedilen eyvallah..bir sozum yok... ama guzellikse... bir denizi bile olmayan paris asla istanbulla yarisamaz..

4 sene los angelesta yasadiktan sonra istanbul hala bana ilac gibi geliyor 5 senedir... tavsiye ederim

yolcu

15 yıl önce - Pts 23 Hzr 2003, 21:29

Istanbulda bireysel (camiler, ayasofya, surlar) ve tarisel bazda (Bizans, Osmanli ve Cumhuriyet) bazda cok buyuk bir miras var. Hepside gormeye deger. Tabiiki bogazda bambaska.

'Istanbullulara' gelince bence Parisyenlerden daha sicak kanli ve yeri geldiginde sIk. Yanlis anlamayin sIk soylemiyle makyaj surmus, mini etek ve 'fifi'leriyle dolasan hamfendileri kastetmiyorum. Ne malum Parisi bu son konuda hic bir sehir sollayamaz Hayir Istanbullularin sabirli olmalari ve ne olsada gulmeye calismalari. Parisyenler gibi sabah aksam somurtmuyorlar.

Gokhan arkadasin yazdigi gibi hersey zevke gore. Parisin genel ve tum olarak sehircilik anlami Istanbuldan baska. Su anki 'tarihi' yapitlari en cok ucyuzyil olsa bile belirli bir atmosfer var. Sehir imrenilmeye, sevilmeye davet ediyor insani. Cadeler ozenle dosenmis, yeni yapilar eskisine uydurulmus vs.

Paristeki muzeleri Istanbul yuzyilda yapmaya calissa yapamaz (biz miniakitsch insa ediyoruz). Ozur dilerim ama Istanbuldaki dolmabahceden Pariste (sahsi saraylarin disinda) 10 tane var.

Tabbiiki Parisin cafe ve restoran kulturuyle Istanbulunkini karsilastirmak gercekci olmaz. Ona karsilik Istanbulda son 10 yilda cok iyi gelismeler oldugu kanisindayim.

Paris imrenilmeye davet ederken Istanbul ne yazikki acimaya ve nostalji'ye davet ediyor. Yikilmis binalar, su anda dokulen yapitlar, carpik yapilasma caddeler ve sokaklar. Galata koprusu ve etrafini Parisle karsilastiracagimiza Bombayle karsilastirsak daha mantikli olmazmi?

Yanlis anlamayin Istanbul benim dunyada en favori sehrim, ancak gercekcide olmak lazim. Istanbulun Paristen daha guzel ve duzgun oldugu kanisina simdiden varirsak o zaman Parisin hakkini yemis ve Istanbulda daha yapilmasi gereken cooooooook seyin onunu kesmis oluruz.

Selam

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 171819   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet