Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
sabahattin kayış

13 yıl önce - Cum 13 Oca 2006, 18:00
[İST-F2.02] - Ambulans, İtfaiye ve Güvenlik Araçları için Alternatif Yol Şeridi

SELAMLAR,
Hepimizin sikayet ettigi konulardan biridir emniyet seridi.. simdi emniyet seridi varken bu projede nereden cikti diyebilirsiniz.. Ama maalesef bu bir gercek emniyet seridini kullanmayi bilmiyoruz.. En azindan sol taraftada ambulansa ve diger guvenlik araclarimiza nasil yol verebiliriz diye aklima boyle bir sey geldi.. ekte gonderiyorum.. umarim begenirsiniz..

sabahattin kayış

13 yıl önce - Çrş 08 Mar 2006, 22:25

Şimdi yine yeniden merhaba

Bu mesaj WowTurkey'e gonderdiğim ilk mesajlarımdan biriydi ve 2-3 aydır tek cevap yazılmamış, sonra düşündüm sitenin işleyişi açısından mesaj gerilere düşünce kimse tarafından görünmüyor ve ilgi alanından uzaklaştıkça sitenin derinliklerine gömülüyor ve böylesine önemli bir konuya WOW arkadaşlarım duyarsız kalmamalıydı diye ve meseleyi dipten alıp tekrar ilginize sunmaya karar verdim zira artık sizler tarafından tanınıyorum...

hepinize iyi geceler...

ahmet.k
13 yıl önce - Çrş 08 Mar 2006, 22:47

ne yazikki bu bir gerçek emniyet şeritini kullanmasını bilmiyoruz belkide bazı sürücüler emniyet şeridinin ne olduğunu bile bilmiyorlar yolda bakıyorsunuz bir ambulansa yol verince herkes peşine takılmış gidiyor yani bu kural olduğu halde uyulmuyor ne yazikki bu konularda bencil düşünüyor bazı sürücüler ama sadece sürücülerimizdede suç yok bazı yerlerde o kadar dar yollar varki araçlar çift sıra bile zor gidiyor  

sabahattin kayış

13 yıl önce - Çrş 08 Mar 2006, 23:10

Evet Ahmet kardeş sağol en azından E-5 ve E-6 gibi önemli yollarda bu duyarlılığı göstermemiz gerekir..

hakan_1970
13 yıl önce - Çrş 08 Mar 2006, 23:27
Önerilen alternatif şerit de ambulansın arkasından gelecek araçlarla doldurulacaktır.

Bu öneri geniş yollarda işe yarayabilir gibi görünüyor ki ambulans önü tıkandığında bazen bu şekilde aralardan ilerleyebiliyor. Ancak dar yollarda pek yararlı olacağını sanmıyorum. Ayrıca zaten trafik tıkandığında 3-4 şeritlik yola 5-6 araç sığmaya çalışıyor. Yani tıkalı trafikte pratikte önerildiği gibi iki aracın sol ve sağında kaçacak boş yeri olmayabiliyor. Ambulansın açtığı yoldan ve arkasından diğer açıkgöz şöförler de gideceğinden bunun büyük fayda getirmesi beklenmemeli. Kimse ambulansın arkasına girmemeli deniyorsa bunu şimdi de sağlayamıyoruz.
Diğer yandan bu öneri, emniyet şeridi ihlaline engel olunamadığı için yapılmış bir pansuman öneri gibi duruyor.
Bence klasik olmakla birlikte şu durum daha doğru olurdu;
Emniyet şeridi boş tutulur ve ihlal edenler tepe lambası ayrıcalığına bakılmaksızın cezalandırılır. Ceza hoş bir kelime olmamakla birlikte caydırıcılık açısından gerekli. Kendini açıkgöz sanan insanlar sırasını bekleyenlerin hakkını çalıp, acil durumlarda emniyet şeridini tıkayarak nasıl diğer insanları cezalandırıyorsa, bu kişilerin de otorite tarafından cezalandırılarak ülkemize hatırı sayılır bir gelirin sağlanması gerekir. Emniyet şeridi de gerçek ihtiyaç sahipleri için sürekli açık kalır.
Bunu başaramıyorsak, daha zor çözümleri başarma olasılığımız bence zayıftır.
Aradan geçen zamanda dilekçenize herhangibir yanıt aldınızsa paylaşır mısınız?
İyi akşamlar,

messiah_haktan

13 yıl önce - Çrş 08 Mar 2006, 23:30

Bunu bir ay önce filan cizip göndermistim:

Normali bu ve bu sistem avrupa'da aynen uygulaniyor- Ambulans sag tarafdan giderse otoban cikislarina daha yakin oldugu icin daha kolay olur.

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=19038& ...mp;start=0

*selim*

13 yıl önce - Çrş 08 Mar 2006, 23:41

Bu öneri düzgün trafikte ve herkesin birbirinin hakkını yemediği,  akan bir trafikte olur diye düşünüyorum. Türkiye şartlarını düşünecek olursak ambulansa yol verecek kadar boşluk bırakmayacak kadar bir sıkışıklık söz konusu olabiliyor. Şöyle açıklamak daha uygun olabilir. 2 şerite giren 3 araba söz konusu oluyor trafik sıkıştığında ve böylelikle arkadan gelen ambulansa yol vermek pek mümkün olamayabiliyor. Benim düşüncem emniyet şeridi ihlallerinde çok daha büyük para cezası ile ve bazı yaptırımlarla bunun engellenmesidir. Ambulans, İtfaiye gibi hayat kurtarmakla yükümlü araçlarınsa hiçbir şekilde kısıtlanmasının söz konusu olmaması gerekir diye düşünüyorum.

Yolunuz açık olsun.
Selim ERGÜL

sabahattin kayış

13 yıl önce - Çrş 08 Mar 2006, 23:51

Arkadaşlar gerçekten konuşarak birşeylerin çözüme kavuştuğunu bu sitede goruyorum açıklamalarınız doyurucu ve size katılıyorum emniyet şeridi madem ki hayati derecede önemli tabii ki cezaları da ağır olmalı...

İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı, teşekkürler

adnan yasar
11 yıl önce - Cmt 02 Şub 2008, 19:23

(+)
Başlıgı detaylı incelersek Başlık 2006 yılında acıldıgı için Sebahattin Beyin 2006 yılındaki düşünceleri mantıklı fakat E5 trafiginde Sayın Burç Beyin 2008 yılında çekmiş oldugu bu güzel konuyu bütün detaylarıyla anlatan fotografta herşeyi anlatmaktadır metrobüs faliyete geçmesiyle D100 karayolu cevizlibağ avcılar arasında emniyet şeridi yok olmuştur.konu gerçekten hayati önem taşımaktadır . metrobüs yolu ambulanslar ve itfaye tarafından kullanılamamktadır. neler yapılabilir aciliyet durumuna göre bence metrobüs yolu kulanılmalıdır . mecdiyeköye kadar uzatılacagını düşünürsek cidi bir konu SAYGILARIMLA

serhan10314

11 yıl önce - Cmt 02 Şub 2008, 19:47

Kesinlikle katiliyorum. Polis, itfaiye ve ambulans araclari metrobus yolunu kullanabilmeli. Resmi araclarin trafige kapali yolu kullanmamasi demek bu yoldan halkimizin tam anlamiyla faydalanamamasi demektir. Yoksa bir otobusun bir acil durum aracindan daha hizli gidebilmesinin ne anlami var...

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM