Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Akın Kurtoğlu

17 yıl önce - Cum 14 Ekm 2005, 04:31
V8-KILAVUZ


"İSTANBUL İNTERAKTİF VAPUR İSKELELERİ" ÇALIŞMASI   KILAVUZ BİLGİLERİ

 • Bu çalışma, İstanbul Ana Haritası üzerine işaretlenen vapur iskelelerinin üzerine tıklanarak, bu konuda detaylı bilgi alınması mantığına göre hareket edilerek şekillendirilmiştir. Arzu edilen iskelenin adının yanındaki imlecin üzerine gelinip mouse ile tıklanınca, ekranda yeni bir sayfa açılarak, o iskele ile ilgili ayrıntılı bilgiler gelecektir. Bu yeni sayfada; herbir iskelenin tarihçesi, teknik özellikleri ile, o iskeleye adını veren semtin isminin kökeni birer tablo içinde açıklandıktan sonra, İstanbul genelindeki; 52 adet vapur/motorbot iskelesinin değişik tarihlerde WOWTurkey üyeleri tarafından çekilen fotoğrafları, küçük fotolar halinde listelenmektedir. Görsel bilgilerin altındaki tablolarda da, adıgeçen iskeleden kalkan ve/veya uğrayan tüm vapur/motorbot hatlarının ayrıntılı dökümü verilmiştir.

 • Fotoğraf thumblarının üzerine tıklandığında ise, ekrana iskelenin büyütülmüş görünümü gelecektir. Mouse ile thumbların üzerinde durulduğunda, fotoğrafı çekilen iskelenin ve çeken üyenin adı ile çekim tarihi post-it şeklinde görünecektir. Browser'ın sol üstünde bulunan "geri/back" tuşu yardımıyla iskele sayfasına tekrar geri dönülebilir.

 • İstanbul Haritası'nın üzerinde işaretlenmiş iskeleleri belirten dairelerin üzerine mouse ile gelindiğinde, ilgilenilen iskeleden nerelere vapur seferi olduğunu gösteren kısa birer post-it açıklaması çıkmaktadır. Böylece, o iskeleden gidilmek istenen yöne vapur seferi olup olmadığı seri bir şekilde görülerek, zamandan tasarruf edilebilmektedir.

 • Hatların detaylarını gösteren tabloların en üstündeki mavi zeminli belirtme satırlarındaki hücrelerin üzerine mouse ile gelindiğinde, altında ihtiva ettiği sütunların ne anlama geldiğini anlatan kısa notlar iliştirilmiştir.

 • Tüm vapur/motorbot hatlarını detaylı bir tablo halinde birarada gösteren; İstanbul Vapur Hatları Ayrıntılı Listesi yardımıyla, hatlar tek bakışta tüm detaylarıyla incelenebilir ve kalkış/varış noktalarına verilen linkler yardımıyla istenen iskeleye direkt olarak ulaşılabilinir.

 • Çalışma, İstanbul Deniz Ulaşımı alanında şimdilik sadece Vapur İskeleleri'ni ve Hatları'nı kapsamakta olup, ileride Deniz Otobüsleri ve Denizjetleri ile iskeleleri de uygulamaya dahil edilerek, bu konuda tam bir bütünlük sağlanacaktır.

 • Çalışmadaki hatlar ve diğer veriler, 2005-2006 Kış Sezonu'nu kapsamakta olup, 11 Haziran 2006 tarihine kadar geçerlidir. Bu tarihten itibaren 2006 Yaz Sezonu devreye girecek olup, bütün veriler yeniden güncellenecektir.

 • Bu çalışma sabit dokümanlardan ibaret olmayıp, sürekli olarak geliştirilecek ve üzerinde çalışılarak güncellenebilecek şekilde dizayn edilmiştir. WOWTurkey üyelerinin; İstanbul İnteraktif Vapur İskeleleri - Fikirler ve Öneriler başlığı altına gönderecekleri yeni görsel malzemeler ve diğer ayrıntılı bilgiler, en kısa zamanda ilgili başlık altındaki alâkalı iskele detaylarına işlenecektir. Sezonluk tarife değişiklikleri, iptal edilen, yeni açılan veya sefer sayıları değişen hatlar mümkün olduğu kadar seri bir şekilde işlenerek, çalışma sürekli olarak güncel tutulmaya çalışılacaktır.

 • "İstanbul İnteraktif Vapur İskeleleri" adlı çalışma, İstanbul Şehirhatları Vapurları ve İskeleleri konusunda 3 ayrı kaynak kitap hazırlayan ve bu eserlerini değeri ölçülemeyecek kadar kıymetli doküman ve fotoğraflarla süsleyen, vapurlar ve iskeleler alanında otoriteler tarafından duayen kabul edilen değerli araştırmacı-yazar Sayın Eser TUTEL Beyefendi'ye ithaf edilmiştir. Ayrıca bu çalışmaya çeşitli aşamalarda büyük bir özveriyle yardımcı olan, sitemiz üyelerinden Mustafa NOYAN ile Simon Alen ÖZCENGİZ'e, çalışmanın anahatlarının oturtulmasında teknik bilgilerini esirgemeyen site admini Burç'a ve çektikleri birbirinden güzel fotoğraflarla çalışmaya farklı zamanlarda katkıda bulunan tüm WOWTurkey üyesi arkadaşlara da teşekkür ederiz.

wowTURKEY Ulaşım Forumları
Şubat - 2006
                                                                                      


Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Pts 14 Eyl 2009, 01:08

"TÜRKİYE İNTERAKTİF KENTİÇİ ULAŞIM" ÇALIŞMASI
KILAVUZ BİLGİLERİ

 • Bu çalışma, Türkiye İnteraktif Kentiçi Ulaşım Haritası'nda işaretlenen şehir adlarının üzerine tıklanarak, konuyla ilgili detaylı bilgi alınması mantığına göre hareket edilerek şekillendirilmiştir. Arzu edilen şehir adının yanındaki imlecin üzerine gelinip mouse ile tıklanınca, ekranda yeni bir sayfa açılarak, o şehrin kentiçi ulaşımıyla ilgili ayrıntılı bilgiler önünüze gelecektir. Bu yeni sayfada; adıgeçen şehrin kentiçi ulaşım sistemleri, kendi içlerinde belli bir mantığa göre gruplanarak kodlanmış halde listelenmektedir.

 • İndeksleri tamamlanan şehirler ana haritada kırmızı zemin üzerine sarı majiskül harflerle işaretlenmişken, indeks çalışması henüz yapılmayan ya da üzerinde çalışılmakta olan kentler ise krem zemin üzerine mavi miniskül harflerle yazılmıştır.

 • Çalışma, Türkiye genelinde şimdilik 29 şehri kapsamakta olup, ileride 81 ilimizin tamamı da uygulamaya dahil edilerek, bu konuda tam bir bütünlük sağlanacaktır.

 • Çalışmada mevcut bulunan indeksler, her haftasonu Pazar günleri güncellenecektir.

 • Mevcut indekslerde yeralan 6000'i aşkın ULAŞIM başlığına; çektikleri birbirinden güzel fotoğraflar ve diğer görsel materyallerle birlikte, çeşitli dokümanlar, çizimler ve yorumlarla katkıda bulunan tüm WOWTurkey ULAŞIM Forumları üyesi arkadaşlara gönülden teşekkür ederiz.

WOWTurkey ULAŞIM Forumları
Eylül - 2009ANA SAYFA -> ULAŞIM