Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
M.Özgür
14 yıl önce - Prş 12 Oca 2006, 02:15
Bursa'da 2006 Barajlar Yılı Olacak - [ŞEHİR]


Nilüfer, Boğazköy ve Babasultan barajları bu yıl tamamlanacak. Gelecek yıldan itibaren musluklar şişe suyu kalitesinde akacak.

Suya doyuracak...

Bursa, 2006'da yıllardır beklediği barajlara kavuşmaya hazırlanıyor. Bu yılın bütçesinden ayrılan ödeneklerin Nilüfer, Boğazköy ve Babasultan barajlarının tamamlanması için yeterli olduğunu belirten DSİ 1.Bölge Müdürü Mehmet Kılınç, Çınarcık Barajı'na ise ek olarak 3 milyon YTL ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

"2040'a kadar yeter..."

Nilüfer Barajı'nın tamamlanmasıyla birlikte, verilecek içmesuyu miktarının 170 milyon metrekübe çıkacağını vurgulayan Kılınç, böylece Bursa'nın 2040 yılına kadar su sorunu yaşamayacağını da anlattı. Kılınç, Nilüfer'le birlikte ayrıca musluklardan akan suyun kalitesinde de önemli bir artış olacağını bildirdi.

Babasultan'a öncelik...

Nilüfer ve Boğazköy barajlarının bitirilmesinde sorun yaşanmayacağını, Çınarcık barajının ise aciliyeti bulunmadığını açıklayan AK Parti Grup Başkan vekili Faruk Çelik de "Bizim için öncelik Babasultan barajı. Bu barajın da 2006'da bitirilmesi için gerekli ek ödenek sözlerini aldım" şeklinde konuştu.


oki30
14 yıl önce - Prş 12 Oca 2006, 11:22

İyi olmuş. Doğancı, süresini yavaş yavaş tamamladı. Nilüfer barajı sonunda proje olmaktan çıkacak.

Ebru K.Türk
14 yıl önce - Prş 12 Oca 2006, 14:19

Hayret, Bursa'nın su sorunu varmıymış? Bence çeşmeden akan suyun kalitesi yine de pek çok diğer şehirden çok daha iyi durumda. İçme suyu arıtma tesisleri de yenilenmişti. Barajların bitmesiyle demekki çok daha güzel bir hal alacak.

Yalnız şunu merak ediyorum. Şehir merkezinde ve çevre bölgelerde son 1,5 yıldır gerçekten çok büyük projeler başlatıldı. 3 yıl sonra hepsinin sonuçlarını göreceğiz. Madem ki bu işler istenince 1,5 yılda yapılabiliyormuş da son 15 yıldır yapılan yatırımların listesini çıkartınca sayılarının toplamı neden 10u geçememiş?

Bir şeyler değişmiş belli ama Bursa halkı ve şehir aynen durduğuna göre değişen şey ne ola ki?


uguremre

14 yıl önce - Prş 12 Oca 2006, 18:19

Arkadaşlar  okuduğum üniversitede X marka şişe suyunun karacabey tesislerinde üretilen sular kullanılmış pis suların tekrar arıtımından elde edildiği ve içen insanların önemli derecede hastalıklara yakalandığı şekilde bir iddaa  ileri atıldı ve bu suyu insanlar böylelikle almamaya başladı.
Yeraltı ve yerüstü suları bakımından zengin olan Bursa'da böyle birşeyin olduğu doğru mu ? bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim...


Ahmed_
14 yıl önce - Cum 13 Oca 2006, 15:05

eğer az çok bilinen bir marka ise mümkün değil. Çünkü onlar gerçekten dikkat ediyorlar. Böyle şeye izin vermezler ve yapmazlar. Ama adı sanı belli olmayan uyduruk bir marka ise doğru olabilir. Eğer özel mesajla falan markayı bildirirsen belki yardımım dokunur. Çünkü bazı su firmalarının denetim işlerini yapan tanıdığım bir arkadaşım vardı. Ama dediğim gib marka önemli. Birde şişenin üzerindeki sağlık bakalığı ile ilgili izin numarasını falan kontrol edip de durumu öğrenmek mümkün.

SABRİ BİLGİN
14 yıl önce - Cum 30 Hzr 2006, 14:12

Nilüfer Barajı'nın %90'ı tamamlanmış durumda.Çalışmaların yıl sonunda bitirileceği ve barajın yıl sonunda su tutmaya başlayacağı açıklandı.Hayırlı olsun.

ziya güney
13 yıl önce - Pzr 24 Arl 2006, 23:28

--------------------------------------------------------------------------------

kış mevsimi gelmesine rağmen havaların kurak geçmesi dolayısiyle başta İzmit olmak üzere birçok şehrimizde su sıkıntısı yaşanmaktadır.

Ancak kentimizde yani Bursa'da su sıkıntısı söz konusu değildir. Bursanın su ihtiyacının yaklaşık % 70 i  Doğancı Barajından, % 20 si Bursa ovasındaki derin kuyulardan ve % 10 u da Uludağ kaynaklarından temin edilmektedir.

Şu anda barajda yeterli su bulunmakta olup 1994 yılında inşaatına başlanan Nilüfer barajı henüz devreye girmemiştir.Birkaç defa revize edilen proğram gereği son olarak 2006 yılında su tutmaya başlaması gerekirken bu süre  bir daha uzamış olup kış aylarının bitiminde yani mayıs'da devreye girecektir.  

Halen kentimize su veren Doğancı Barajının kapasitesi yıllık 125 milyon m3 dür. 2007 yılı ilkbaharında su tutmaya başlayacak olan Nilüfer Barajının yıllık kapasitesi ise 45 milyon m3 dür. Nilüfer barajının da devreye girmesi ile kentimizin 2030 yıllarına kadar su ihtiyacı karşılanmış olmaktadır.

Buna ilaveten halen  Orhaneli Kocaçay üzerinde inşaatına 1996 da başlanan ve halen inşaatı devam eden   Çınarcık Barajı Bursaya su temini, enerji üretimi, sulama, taşkından koruma ve Uluabat gölüne temiz su vererek gölü tekrar eski haline getirmek gibi çok maksatlı olup 145 milyon m3 kapasite ile geleceğin 5 milyon nüfuslu  metropol Bursasının en önemli içme suyu alternatifidir.

1990 larda Bursa'da da aynen bugünlerde İzmitte olduğu gibi su sıkıntısı söz konusuydu  O günlerde yerel yönetimlerde görevde bulunan bizler önce Dünya Bankasından aldığımız kredi ile şehir içme suyu şebekesinde % 68 leri bulan ( Doğancı barajından alınan su kadar ) kaçak oranını aşağılara Avrupa standartlarına çekmek için BUSKİ kanalıyla Şehir içme suyu şebekesinin rehabilitasyonu projesini başlattık. Daha sonra da merkezi idareye Nilüfer barajının yapımını DSİ inşaat proğramına aldırdık ve inşaat 1994 de başladı. Bu arada da Dobruca Arıtma tesisilerine 250 bin m3 lük bir ünite daha ilave edilerek su sorunu halledilmiş oldu.

Bugün bizim 1990 larda BUSKİ'ye  başlattığımız şehir şebekesinin rehabilitasyonu projesi tamamlama aşamasına gelmiş olup kaçak oranı % 25 lere yani Avrupa standartlarına inmiştir.

Bir arkadaşımız mesajında Doğancı Barajının ömrünü doldurduğundan bahsetmiş. Tabii ki doğru değil. Doğancı barajı inşaatına 1975 yılında başlanılmış ve 1983 yılında tamamlanarak hizmete girmiştir. Hizmete gireli henüz 23 yıl olmuştur. Gelişmiş ülkelerde barajların ekonomik ömürleri 500 yıllara kadar uzanabilmektedir. Bizde çeşitli faktörler dolayısiyle bu süre çok daha kısa ise de Doğancı Barajı daha uzun yıllar kentimizin içme suyu ihtiyacının önemli bir kısmını karşılamaya devam edecektir.

İnşaatına 1991 de başlanan ve  halen inşaatı  devam eden Bogazköy Barajı  enerji ve sulama amaçlı olup Kentimize içme suyu vermesi söz konusu değildir.

İnşaatına 1996 yılında başlanan ve halen inşaatı devam eden Babasultan Barajı ise yalnız sulama amaçlıdırANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet