Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bülent
14 yıl önce - Çrş 11 Oca 2006, 12:28
Aliağa'ya 40 milyon dolarlık 'Geri Kazanım Tesisi' projesi


Alıntı:
GERİ KAZANIM TESİSİ 40 MİLYON DOLARA MAL OLACAK
Aliağa'yı temizleyeceğiz

ZincOx, Sumurlu'da yapacağı 40 milyon dolarlık yatırım ile ilgili ÇED raporunu bakanlığa sundu

İngiliz ZincOx firması, Aliağa'nın Samurlu Köyü'nde kurmayı planladığı 40 milyon dolarlık 'Geri Kazanım Tesisi' ile ilgili hazırladığı ÇED raporunu tamamlayarak Çevre ve Orman Bakanlığına sundu.
Söz konusu proje, Aliağa'daki çelik fabrikalarından çıkan baca tozlarının kimyasal işlemlerden geçirildikten sonra, zararsız hale getirilmesini sağlayacak.
Yatırımın hem bir çevre koruma projesi, hem de tozların içinde bulunan çinko ve kurşun gibi ağır metallerin geri kazanılmasını sağlayan bir proje olduğunu belirten ZincOx Genel Müdürü Michael J.D. Foster, "Dünyada, galvanizli hurda çelikler tekrar ergitildiğinde, demirin üretimi ile beraber, çinko, kadmiyum, kurşun ve arsenik gibi diğer elementler baca tozu içerisinde toplanırlar. Bu elementlerden bazıları tehlikeli olup, yağmur suyu ile çözünebilir ve bu yüzden bu tozun özel bir şekilde bertaraf edilmesi gerekir. Dünyadaki halen mevcut uygulamada bu toz ya toprağa gömülerek ya da yetersiz işlemlerde işlenerek bertaraf edilmeye çalışılır. Bu metodların hiç biri tatmin edici değildir. Biz, yıllardır yaptığımız çalışmalarla çinkoyu geri kazanan ve kalan atığı tehlikeli olmaktan çıkaran bir teknoloji geliştirdik. Aliağa'yı kirletmeye değil, temizlemeye talibiz" dedi.

100 kişiye iş
Genel Müdür Foster, bu proje ile 100 kişiye iş imkanı sağlanacağını, projenin toplam maliyetinin 40 milyon ABD Doları olacağını belirtti. Foster, "ZincOx, Londra Borsası'na kote olmuş bir şirkettir. Şirketin yönetim kadrosu, son 30 yılda işlenmesi oldukça zor olan özellikle oksitli çinko cevherleri ile ikincil çinko hammaddeleri üzerinde önemli tecrübeler kazanmış ve yeni teknolojiler geliştirmiştir. Bu teknolojilerden bir kısmı halen dünyanın çeşitli yerlerinde uygulanıyor. Bunun en önemli örneği ise, Anglo-Amerikan firması tarafından işletilen ve Afrika- Namibya'daki Skorpiyon çinko madenidir. Bu proje 450 milyon ABD Doları'na mal oldu" dedi.Test edildi
Tesis için gerekli arazinin alınmış olduğunu, inşaatın bahar sonuna doğru başlayacağını belirten Foster "Aliağa'da bulunan çelik fabrikalarından alınan numuneler ZincOx'un Belçika'daki laboratuvarlarında iki yıla yakın bir süre ile çeşitli testlere tabi tutularak, ekonomik ve çevresel açıdan Aliağa için en uygun işletme şartları belirlendi. Aliağa Geri Kazanım Projesi'ne göre, bölgedeki çelik fabrikalarından alınacak olan yılda yaklaşık 100 bin ton baca tozundan, seramik endüstrisinin ihtiyacına uygun özellikte yaklaşık 20 bin ton çinko oksit üretilecek" diye konuştu.
Tesiste doğal gazın yanması neticesi çıkan gazdan başka atık gaz çıkışı olmayacağını kaydeden Foster sözlerini şöyle sürdürdü, "Hatta bu gazın bir kısmının da yine tesis içinde kullanılması planlandı. Tesisten çıkacak olan atık su ise deniz suyu özelliklerine yakın olduğu için denize verilecek. Baca tozunun işlenmesi sonucu çıkan ve zararsız hale getirilmiş olan katı atık ise, özel olarak hazırlanan sızdırmaz tabakalar üzerinde sahada depolanacak ve nihai olarak toprak tabakası ile örtülerek yeşillendirilecektir.
Diğer yandan bu katı atıkların ileriki yıllarda bazı fabrikalarda hammadde olarak kullanılma ihtimali bulunuyor."

Personele Belçika'da eğitim
ÇED raporunun hazırlanması sırasında Hacettepe ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi ile İzmir 9 Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü tarafından çalışmalar yapılarak rapora katkı sağlandığını belirten Genel Müdürü Foster, " ZincOx Resources Plc firması, Türkiye projesi için ZincOx Anadolu Çinko Sanayi ve Ticaret A.Ş. adında bir şirket kurdu.
Tesiste çalışacak Türk personelinin Belçika'da eğitimine başlandı. Başta Aliağa Belediyesi olmak üzere tüm ilgili kuruluşlar bu projeyi destekliyor.
Projenin her aşamasında Çevre Bakanlığı, Çelik Üreticileri Birliği ve diğer ilgili kurum ve kuruluşlarla yakın işbirliği içerisinde çalışıldı" dedi.

http://www.yeniasir.com.tr/ya2006/01/11/index.php ...lum=gunluk


Bülent
14 yıl önce - Cum 20 Oca 2006, 14:07

Alıntı:
DEMİR ÇELİK FABRİKALARININ ZEHİRLİ ATIKLARI YENİDEN KAZANILACAK
Aliağa'da örnek proje

İngiliz ZincOx firmasının yeni bir teknolojiyle kuracağı tesiste atıklar, seramik endüstrisinde kullanılacak kalitede çinko oksite dönüşecek

İngiliz ZincOx firması Aliağa Samurlu Köyü'nde kurulması planlanan 40 milyon dolarlık, "Geri Kazanım Tesisi" ile ilgili tanıtım atağını sürdürüyor. Hazırlanan ÇED raporunu Çevre ve Orman Bakanlığı'na teslim eden Genel Müdür Michael Foster ve şirketin Türkiye Temsilcisi Faik Şener Aliağa'da yetkililerle görüşerek son gelişmeler hakkında bilgi verdiler. Daha sonra Aliağa'daki radyolarda programlara katılarak kuracakları fabrikayı tanıttılar.

Temizliğe talibiz
Aliağa Kaymakamı Osman Bulgurlu ve Belediye Başkanı Tansu Kaya'yı ziyaret eden ZincOx firması yetkilileri "Biz Aliağa'yı kirletmeye değil, demir çelik fabrikalarında oluşan kirliliği temizlemeğe talibiz" mesajı verdiler. ZincOx Türkiye Temsilcisi Faik Şener, Aliağa'da kuracakları tesiste kullanılacak teknolojinin ilk olacağını, gerekirse bir fabrika da İstanbul'a kuracaklarını belirterek, "Bizce Aliağa Bölgesi'nde çıkan baca tozu miktarı 80-100 bin ton. cıvarında. Bizim fabrikamızın kapasitesi ilk etapta 100 bin ton. Şimdi biz önce bu fabrikayı kuracağız. Kurduktan sonra çalıştıracağız. Fabrikamız çalışmaya başladığında herkes 'Bu fabrika çok güzel işliyor' diyecek. Çünkü biz Aliağa'daki kirliliği yok edip, ülke ekonomisine geri dönüşüm sağlayacağız. Herkes rahatladıktan sonra biz kapasite arttırmayı düşünüyoruz. Herkes çalışmasını görecek sonra kararını verecek. Çünkü, bu tesis dünyada örnek bir tesis olacak. Dünyada Amerika, Tayland, Malezya gibi diğer ülkeler için de model bir fabrika olacak. Dünyada da ilk defa bu teknolojiyi kullanacağız, teknolojiyi de biz ürettik. Dünyada bu teknolojiden henüz başka bir yerde yok ve bunun patenti bize ait. Seramik endüstrisinde kullanılacak kalitede çinko-oksit üreteceğiz" dedi.

"AB normlarına uygun"
Aliağa'nın ağır sanayi bölgesini olduğunu belirten Kaymakam Osman Bulgurlu, "Bölgemiz Ege'nin en güçlü ağır sanayi bölgesi ZincOx firmasının hazırladığı bu proje özellikle demir çelik fabrikalarının baca tozlarının geri dönüşümünü gerçekleştirecek, sağlayacak. İnanıyorum ki ulusal kanunlarımız ve AB'nin normlarına uygun ileri teknoloji ve çevre duyarlığı içerisinde çalıştırılacak. Tesis hem çevreye duyarlı olacak, hem de Aliağa'daki çevre kirliliğine neden olan demir çelik fabrikalarının bacalarındaki tozun geri dönüşümünü sağlayacaklar. İnşallah olumlu bir adım atılır ve dünyaya güzel bir örnek olur" dedi.

Ekonomi kazanacak
Öte yandan demir-çelik fabrikasından çıkan atıkların geri dönüşümünü sağlayacak sistemin kurulması için çalışma başlattıklarını söyleyen Belediye Başkanı Tansu Kaya "Hem çevre, hem ekonomi kazanacak" dedi.
Çalışmalarda son aşamaya gelindiği, 40 milyon dolarlık yatırımla kurulacak tesisle Türkiye'ye yıllık 15 milyon dolar katma değer sağlanacağını belirten Başkan Kaya "İngiliz ZincOx firmasıyla anlaşma sağladık. Firmanın, uygulayacağı sistemle tehlikeli atıklar içinde yer alan çinkonun geri dönüşümünü gerçekleştirecek" dedi.

"Asıl tehlike baca kültürü"
Tansu Kaya, yapılan çalışmalar sonucunda atık deposunda yüzde 99'luk yer işgal eden cüruf ve tufalın aslında zararlı olmadığının belirlendiğini kaydederek "Bunların hafriyat dolgusu olarak kullanılabileceği yönünde Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan görüş alındı. Asıl tehlikeyi, atık deposunun yüzde 1'ini meydana getiren baca külü ve filtre tozunun yaratıyor. Bunların içinde kurşun, cıva, kadmiyum, çinko, arsenik gibi bir çok maddenin bulunduğunu tescillediklerini bildirdiler. Cüruf ve tufalın bunlardan ayrılmasıyla yığılmış görüntüler artık yaşanmayacak. Bu maddeler için kullanılmayan taş ocaklarının bulunduğu, Çatlıdere beldesinde zemin etütleri yaptırdık. Bölgenin istenilen şartlarda bulunması halinde bu maddelerin üstünün kurallara göre kapatılarak, bertaraf edilecek" dedi.

http://www.yeniasir.com.tr/ya2006/01/14/index.php ...lum=gunluk


ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet