Ana Sayfa  

Tek başına bir insanın aylık geliri ne kadar olmalı?
350 YTL
1.4%
 1.4%  [4]
550 YTL
2.8%
 2.8%  [8]
750 YTL
14.5%
 14.5%  [41]
950 YTL veya ustü
78.7%
 78.7%  [222]
Fikrim Yok
2.5%
 2.5%  [7]
Toplam Oy : 282

Tunc

Cum 13 Oca 2006, 00:34  

Taseron  bir sirkette, Fayansci olarak calisan ve okul gecmisi olmayan, ancak kendini yetistirdigi icin, Dunyanin ileri gelen sirketlerinin birinde halen Idari isler bolumunde Sorumlu olarak gorev yapan ve cok iyi maas alan , isinde basarili olan insan var.. Isini cok iyi yapan Boyle bir insan ile birlikte calistim.. Ayni zamanda Yuksek okul bitirmis yillarca okumus Okul birikimi olan ve Yine Ayni sirkette calisan sadece birilerinin tanidigi olarak ise baslayan, ve okudugu halde hicbirsey uretemeyen insan var.. Verdigim ornekler biraz uc nokta gibi gorunsede herzaman karsimiza cikabilecek bir orneklerdir..

Is hayati ile ilgili birikimlerimden yola cikarak sunlari soyleyebilirim.. Is hayatinda En az 2 - 3 konuyu cok iyi bilmek gerekir. Kullanilmasa da diger konu ve biranslardan anlamak gerekir. oldukca fazla konuda bilgi sahibi olmak lazim (Yani yetkinliklerin fazla olmasi lazim) Ne kadar fazla yetkinliginiz, olursa o kadar fazla sansiniz ve basariniz olur..

Sabit bir konuya yogunlasip sadece o alanda is sahibi olmaya calismayin.. Sartlarin ve gelecegin neyi getirecegi belli olmaz. Ama herzaman gecerli olan ana meslek dallari vardir.

Benim okul hayatindaki yonlenmem ve o zamanki dusuncelerim ile Askerden sonraki ve suandaki mevcurt durumum arasinda cok farklar var.. Ancak yaklasik 18 yildir Bilgisayar sektoru icerisinde olmama ragmen direkt bilgisayar isi ile pek ugrasmadim. Calistigim islerde, genelde bilgisayari ve bu konudaki birikimlerimi bir arac olarak kullandim ve Bu yetkinligim yaptigim islerde bana buyuk avantajlar sagladi ve halen devam etmektedir.
Bilgisayar programciligi ve sistem Analistligi sayesinde Bildigim is detaylari oldukca fazla ve artmaktadir.

En cok ilgilendigim ve her alanda gecerli oldugunu dusundugum is ise. Veri yonetimi (Data Managament) Bu isin olmadigi alan yok gibidir.. Genc arkadaslarima tavsiye ederim. Sonu olmayan bir is gibi her zaman var ve kendini yeniliyor...

Sevgilerimle,

mesajı beğendiniz mi?: +1
uguremre

Cum 13 Oca 2006, 00:45  

Güzel bilgiler vermişsiniz sağolun

mesajı beğendiniz mi?
zafermizan

Cum 13 Oca 2006, 02:33   İş iş....

bende fransızca tercumanlık okuyorum ingilizcemde iyi iş bulabilirmiyim ?

mesajı beğendiniz mi?
Tolgaryus

Cum 13 Oca 2006, 13:13  

Tamer Bey mesleği mimarlık için görüşlerini yazmış.Bir bütün olarak inşaat sektörünü ve inşaat mühendislığini ben ele alayım;
İnşaat mühendisi olmak isteyenlerin göze alması gerekenler;
1-Neredeyse bütün üniversitelerde ilk kurulan mühendislik bölümü inşaattır.Dolayısı ile popülasyonumuz çok fazla.Aslında bizim ülkemiz için fazla.İnşaat mühendisi çalıştırmadan,meslekle uzaktan yakından alakası olmayan insanlar hala inşaat yapmaktalar.
Bugün bile  bir inşaat mühendisi,bir mimar ayak basmadan bitirilen inşaatlar var.Bu aynen bir inşaat mühendisinin kendine bir muayenehane açıp diş çekmesine benzer.Ama bir dişçi isterse inşaat yapabilir.Bunun için yapması gereken tek şey kuracağı şirketin faliyet alanlarına inşaatı eklemek.Bu şartlar altında bu popülasyon,ülkemizde iş bulmak adına çok fazla.
2-Şantiyeci olmak isteyen mühendis adayı arkadaşlar özel hayatlarını paketleyip ceplerine koymalılar.Sabah çok erken saatlerde işe başlanır,gece çok geç saatlerde bırakılır.Sabahlanan geceler olabilir.Günlük çalışma  ortalama 12-13 saattir.Evlenmek hele birde çocuk sahibi olmak cesaret ister.
3-Yaşadığınız şehir dışında çalışma ihtimaliniz yüksektir.Sık sık şehir değiştirmeniz gerekebilir.Çalıştığınız şirket nerede iş alırsa orada çalışmak zorundasınız.
4-Kendini tam anlamı ile yetiştirmeyen,kendini işe adamayan,tüm zorluklarına rağmen bu işi severek yapmayan kişi bu meslekte iyi para kazanamaz.
5-Herhangi bir sorun olduğunda manen ve kanunen tek sorumlu siz olursunuz.Bu sebep ile çok stressli bir meslektir.
6-Çok değişik kültürlerden gelen insanları bir arada doğru düzgün çalıştırabilecek yönetici vasıflarınız olmalı yada bu yönünüzü geliştirmelisiniz.Büyük şantiyelerde 500-600 kişiyi yönetebilecek derecede yeterli ve özgüvenli olmalısınız.
7-İyi yönleride var şantiyeciliğin.Bir yere bağlı değilsiniz,her inşaatın sonunda yeni bir yere gidersiniz.Bu yeni mekan,yeni çevre,yeni insanlar demek.Dolayısı sıkılmak diye bir şey söz konusu değildir.Çok geniş bir çevre edinirsiniz.İyi bir yönetici olabilirseniz çok iyi imkanlar elde edebilirsiniz.Tamer beyin dediği gibi bir eser yaratmanın hazzı inanılmazdır.Heyecan her zaman üst seviyededir.

Bahsetiğim konular genelde şantiyecilik ile ilgiliydi.İşin birde projecilik kısmı var.Bu konuyu projecilik ile uğraşan meslektaşlarımız anlatırsa daha verimli olur.

Birde kendi şirketini kurup iş yapmak seçeneği var.Ancak sağlam bir maddi altyapı yada yatırım yapmayı düşünen kapital sahibi bir ortak gereklidir.İmkanı olan için şu anda konut bazında en cazip seçenek budur.

mesajı beğendiniz mi?
Emre_Uzan

Cum 13 Oca 2006, 13:53  

Tolga, inşaat mühendisliğinde okursan, fakültede kız başına kaç erkek düşer yazmamışsın. Çok önemli bir detay.

mesajı beğendiniz mi?
Sina

Cum 13 Oca 2006, 14:38  

Hahaha

Size küçük bir anektod!

İTÜ Makina Mühendisliğini her sene 100 kişi kazanıyor ve genelde bu 100 kişinin 90 ila 95'i erkek oluyor gerisi kız öğrenciler...

Tabii şunu da bilmelisinizki, bu 5 ila 10 öğrenci arasına öyle güzel kızlarımız girebiliyorku, örneğin Çağla Kubat bir İTÜ Makina mezunudur. Kendisinin döneminde kız öğrenci sayısı 10'u geçmezdi.  

Ulen Emre ne adamsın sen!!!

Gençler,

Oku oku birşey olmuyor, yakın zamanda çevre edinin, kodaman abileriniz, amcalarınız, dayılarınız olsun.

mesajı beğendiniz mi?
Kemal Çevik

Cum 13 Oca 2006, 14:59   Bir bakalım....

Sevgili Reha,

Önce başlıkla anket arasında bir bağlantı kuramadığımı belirtmekle işe başlayayım, sonra da şu başlığı düzeltmekle

Alıntı:
Gelecekte secmek istediğiniz meslek ve eğer bir meslek seçmişseniz bu meslek hankındaki bilgiler.

Gelecekte seçmek istediğiniz meslek, ya da mesleğiniz hakkında bilgiler.

Durun arkadaşlar hemen alevlenmeyin, bu kişisel bir hareket değil, sadece mesleğimi icra ediyorum.

Ben bildiğiniz gibi endüstri mühendisiyim, uzmanlık alanım sistem modellemesi ve benzetim.  Son yıllarda herşeye kaliteyi de karıştırınca yukarıdaki gibi bir adam oldum çıktım.

Gariptir ama bu mesleğin değeri İkinci Dünya Savaşında müttefik ordularının lojistik sorunlarını çözerken anlaşılmış ve piaysadaki yerini bulmuş. Kökeni 1900'lü yıllara Gilbreht'e kadar iniyor. Hani şu bir düzine çocuğu olan, onları idare etmeye çalışırken geliştirdiği Therblig'leri hala kulladığımız amca. Dikkat ettiniz mi isminin tersten okunuşu. En çok kullandığımız Therblig olarak ta bir iş makinesi operatörüne durması yaptığımız, "boğazımızı kesme" hareketini örnek verebilirim.

Bu meslek te zaman içinde gelişip, dallanıp budaklanmış. Ama neticede disiplinler arası bir eğitim verildiği, araştırma, analiz, öngörme algoritmalarına ve önemlisi olgusuna alıştırıldığınız için hemen her alanda borunuzu öttürebiliyorsunuz. Zamanla bir sistemin, bir hizmetin, bir üretimin en doğru, en etkin, en verimli, en ucuz, en kısa sürede gerçekleşmesi  ve sürmesi için gereken herşeyi yapar, en azından önerir, tartışır duruma geliyorsunuz.

Ancak, son söyleyeceğini ilk söyleyen, sabırsız, aceleci bir yapınız, analitik düşünmeye uzak ve de zaman zaman alaya varan eleştirilere dayanamayacak bir kişiliğiniz varsa bu meslekte mutlu olamazsınız. Tüm yaptıklarınızın yanlış olduğunu, ya da daha iyisinin yapılabileceğini anladığınız da herşeye baştan başlamaya cesaretiniz yoksa bu mesleği hiç seçmeyin. Artık hiçbir meslek erbabı okumadan, araştırmadan gelişmeleri izlemeden bir arpa boyu yol alamıyor bunu ne seçerseniz seçin unutmayın.

Endüstri mühendisi de özellikle yaptığı işe bağlı olarak zaman zaman hekimlere bile taş çıkartacak şekilde yoğun olabilir. Yeni sistemlerin hayata geçireleceği zamanlarda günlerce iş yerinde yatıp kalktığımı bilin. (En son barkod ile üretim takip projesi için 72 saat tüm ekip neredeyse hiç uyumadık, iki hafta eve sadece duş yapmaya, üst baş değişmeye gittik). Bunları da göze alın. Bilir bilmez herkesin işinize karışacağını hiç unutmayın, ama sahada yaşayanların görüşlerini kualk ardı etmeyin.

En önemli nokta, eski köye yeni adetler getireceksiniz, özellikle son kullanıcının göstereceği tepkiden yılmamayı şimdiden göze alamıyorsanız bu meslekten vazgeçin.

Karnınız doyar mı? İş bulmakta çok zorlanmayacağınız kesin ama tıka basa doymak için de  sevgili Can'ın görüşleri yabana atılacak cinsten değil .......

İyi bayramlar
Kemal ÇEVİK

mesajı beğendiniz mi?: +1
fatih kocaoglu

Cum 13 Oca 2006, 15:06  

7 yıldır uzman Prof bir satıcıyım Arkadaşlar benimde nacizane sizlere önerebileceğim daha üretken bir uzmanlık alanı olan Satış işini tavsiye etmek olacaktır(kapı kapı tencere tava satanlar değil).Artık dünyada bir satış ve markalaşma dönemindeyiz.Kendine Öz güveni olan arkadaşlar bence bu yolu bir deneyin belki bu işten bir şeyler kazanabilirsiniz ki kazanabileceğinize eminim. Şunu hatırlatmak isterim Herkes endişeli, belkide ne yapacağını bilmiyor ama çözüm yollarınıda  mevcut koşullar altında üretemiyoruz ve psikoljik bir baskı altında hissedebiliyoruz kimi zaman kendimizi.Şu anda iş dünyasındaki durum çok dumanlı, büyük bir değişim ve bu değişimin getirdiği kaoslar yaşanıyor. Eski Baba meslekleri veya bazı meslek grupları yavaş yavaş kendilerini tasfiye ediyor veya iş alanlarını değiştiriyorlar. Bu değişime veya modifikasyona yetişemeyen veya geride kalanlar  vasıfsız çalışan statüsünde yada ne iş olsa yaparım abi yeterki işim olsun  pozisyonunda hayata devam edecek.peki bunları takip edenlere değişimi takip edenlere önerin nedir derseniz şu anda dünyada ve ülkemizde gelişen Profosyonel olmaya aday arayan kurumlara doğru yönelmenizdir.İyi bir Satıcı olursanız çok para ve rahat bir yaşam gerçekten sizlerin olabilir ama doğru kararlar vermelisiniz kendinizi iyi yönlendirmelisiniz.

Ordüryanüs
Fatih

mesajı beğendiniz mi?
Tolgaryus

Cum 13 Oca 2006, 16:06  

Emrenin talebi     ve genç arkadaşlarımı bilgilendirme isteğim doğrultusunda bir tezimi açıklamalıyım. Mühendis adamın eşi %90 öğretmen olur.En önemli sebep bölümde 20 erkeğe düşen 1 kızlık ortalamadır.   Eğitim fakültesi öğrencilikte en çok ziyaret edilen bölüm oluverir.
Üniversite bittiğinde bir kız arkadaşınız yoksa  şantiyelere girdiğinizde şansınız hiç kalmamıştır.

mesajı beğendiniz mi?: +2
abdullah tanrikulu

Cum 13 Oca 2006, 16:22  

Aslinda bütün mesleklerine saygi duyuyorum ama benim icin duyanin en iyi meslegi ögretmenlik, varsa yoksa ögretmenlik!

mesajı beğendiniz mi?
Mesajları seç: