Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Bülent
15 yıl önce - Sal 10 Oca 2006, 12:49
Karşıyaka'da iskelenin önüne yeraltı geçidi yapılacak

Alıntı:

KOCAOĞLU, BAYRAM ZİYARETİNE GİTTİĞİ İLÇEDE MÜJDE VERDİ
Karşıyaka'ya yeraltı geçidi

Büyükşehir Belediye Başkanı, "İlk olarak hızlı trendeki tüneli bitireceğiz. Sonra iskele önündeki yolu aşağıya alacağız" dedi

ERTAN GÜRCANER (HABER MERKEZİ)

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Aliağa-Menderes Hızlı Tren Projesi kapsamında inşaatına başlayacakları Karşıyaka Tüneli'nin ardından ilçedeki Yalı Caddesi'nin iskele önünden geçen bölümünü de yer altına alacaklarını açıkladı. Kocaoğlu, Narledere, Güzelbahçe ve Bornova'nın ardından dün de Karşıyaka'ya bayram ziyareti yaptı. Kocaoğlu'na ziyareti sırasında Karşıyaka Belediye Başkanı Durak'ın yanısıra CHP İl Başkanı Selçuk Ayhan, CHP İlçe Başkanı Ertam Özen ve Meclis üyeleri de eşlik etti.

Trafik alttan
İlçeye yapacakları hizmetlerle ilgili önemli açıklamalar yapan Kocaoğlu, "Hızlı Tren Projesi'ndeki 3 kilometrelik Karşıyaka Tüneli'nin temelini önümüzdeki günlerde atacağız ve kısa sürede tamamlayacağız. Ardından ise Yalı Caddesi'nin iskele önünden geçen bölümünü yer altına alacağız. Trafik alttan işlerken üstü için de yeni bir düzenleme yapacağız" dedi. İki çalışmayı aynı anda yapamayacakları için iskele önündeki projeyi daha sonraya bıraktıklarını belirten Kocaoğlu, "İkisine aynı anda başlarsak ilçede trafiğin kilitlenmesine neden oluruz. Halen, bu bölgedeki meydan düzenleme çalışmalarını yapıyoruz" dedi.

Kültür merkezi
Gezide sorunları yerinde görüp tespit ettiklerini belirten Kocaoğlu, "Yamanlar ve Bayraklı yollarının yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Gezide ayrıca Bayraklı'daki heyelan bölgelerinde bulunan yaklaşık 100'e yakın konutun Uzundere'de TOKİ'nin inşaa ettiği konutlara taşınması ile ilgili projeye de baktık. Karşıyaka'da yapılması düşünülen Zübeyde Hanım Kültür Merkezi ilçenin büyük ihtiyacı. Burada Büyükşehir olarak çalışma yaparız ama finansman desteği açısından tarih vermemiz mümkün değil" dedi. İlçe belediye başkanlarıyla birlikte hizmet ürettiklerini ve siyasete uzak durduklarını belirten Kocaoğlu, "Biz işimize bakıyoruz. Siyaseti seçimlere 6 ay kala yapacağız" diye konuştu.

http://www.yeniasir.com.tr/ya2006/01/10/index.php ...lum=gunluk

VolkanAtalay
15 yıl önce - Sal 10 Oca 2006, 12:53
geç bile kalındı ...

çok daha önceden yapılmalıydı..neyse zararın neresinden dönersek kardır...

Ayhan
15 yıl önce - Sal 10 Oca 2006, 16:52

Umarım Konak'taki gibi yüksek yapmazlar ve de kısa olmaz. Tabii teknik detayını bilmiyorum herhalde nasıl uygunsa öyle yapacaklardır.

Orhano
15 yıl önce - Sal 10 Oca 2006, 23:38

Bence iyi olur hem trafik yavaslamaz hemde insanlar rahat rahat gecerler.

mertksk
15 yıl önce - Cmt 21 Oca 2006, 16:07

Alışveriş merkezlerinden sonra değerini kaybeden Çarşımız, kalitesi düşen mağazalar ve özellikle hafta sonları artan işporta enflasyonu düşünülürse...alt geçidin halini şimdiden tahmin edebiliyorum....

umarım Eminönü veya Aksaray'daki gibi insanların tiksindiği bir alt geçit halini almaz...ama pek ümitli değilim...

EnderYıldırım
13 yıl önce - Pts 14 May 2007, 18:43

Karşıyaka İskelesi' nin önündeki yol, metro çalışmalarının tamamlanmasının ardından, yeraltına alınarak meydan olarak düzenlenecek. Meydan deniyor çünkü yol Karşıyaka Anıt' ın önünden yeraltına inecek, Osmanbey Parkı' ndan yerüstüne çıkacak. Oldukça büyük bir meydan olacak...
Alıntı:
Karşıya Belediyesi, iskele ile çarşıyı, meydan düzenlemesi ile birbirine bağlayacak. Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği yapılarak gerçekleştirilecek projede, yol Karşıyaka Anıt’ın önünden yeraltına inecek, Osmanbey Parkı’ndan yerüstüne çıkacak. Elde edilecek alanda dinlenilecek yerler, toplu gösteriler yapılabilecek alan sağlanacak. Karşıyaka’nın göbeğinde bulunan yaya ve araç trafiği ile oluşan düğüm de bu sayede çözülmüş olacak.

Tuvalet iskelenin içine

Proje ile Karşıyaka İskelesi’nin yan tarafında bulunan tuvalet de iskelenin içine taşınacak. Bu sayede vatandaş ve Karşıyaka Belediyesi rahat nefes almış olacak. Karşıyaka’nın en güzel yerinde görüntü kirliliği oluşturan tuvaletten de kaldırılmış olacak.

Her şey hazır

Projenin her şeyinin tamam olduğunu belirten Karşıyaka Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Çalışkan, “Şuan koşullar hazır olsa haftaya ihaleye çıkacak durumdayız ancak İzmir’de metroyla ilgili her yerde çalışmalar sürüyor ve İzmir kazılıyor. Biz de burayı kazarsak şehrin hali berbat olur ve vatandaş da mağdur olur. Bu nedenlerden dolayı metro çalışmalarının tamamlanmasını beklemek zorundayız” dedi.

Çalışkan, “Karşıyaka’yı huni şeklinde düşünün burada insan ve araç trafiğinden oluşan bir düğüm var. Biz bu projeyle bu düğümü çözeceğiz. Meydan projesinin dahilinde insanların dinleneceği yerler olacak. Görüntü kirliliği oluşturan tuvalet iskelenin içine alınacak. Büyük etkinliklerin yapılabileceği bir yerde olacak” diye konuştu.

http://www.gazeteyenigun.com.tr/icerik.asp?page=g ...;nID=19673

Ayhan
13 yıl önce - Pts 14 May 2007, 19:35

Gene mi değişecek yollar,kaldırımlar çarşı girişinde   Umarım doğalgaz döşenmeden meydanı yapma gafletine düşmezler  

Bu arada otobüs durakları nereye alınacak merak ettim.

EnderYıldırım
13 yıl önce - Pts 14 May 2007, 19:51

Alıntı:
Umarım Konak'taki gibi yüksek yapmazlar ve de kısa olmaz.

Ayhan bey, Konak Altgeçidi 4 metre yüksekliğinde yapılmış. Galiba bir vatandaşımız 4.5 metre olması gerektiği yönünde dava açmış ve kazanmış. Şimdi, bu körprünün değiştirilmesi gerekiyor. Tabii değiştirirler mi bilemiyorum... Bu yüzden sanırım Karşıyaka yapılması planlanan geçit, alçak olmayacak.
 Ayrıca, Konak' ta altgeçitte bence hiç bir sorun yok yalnız Konak Meydanı' nı rezil eden çirkinlik abidesi ve hiç kullanılmayan üst geçitin yapılması büyük hataydı. Zaman geçtikçe ne kadar gereksiz olduğu anlaşıldı. Bunuda hatırlatmak istedim çünkü oraya çok ihtiyaç olsa bile böyle bir meydana bu geçitin yapılmasını iyi düşünmek lazım. Ama gördüğünüz gibi kullanan da yok!

Umarız doğalgaz döşenmeden meydanı yapmazlar...

Ali Murat Sevi
13 yıl önce - Pts 14 May 2007, 20:08

Arkadaşlar, K.Yaka iskele önüne yapılacak bir altgeçit çok iyi olur. Ancak benim çok iyi hatırladığım, iskelenin önündeki yalı cad. altından büyük kanalın çok büyük çaplı kanal boruları geçiyor (yaklaşık 1,5 iki metrelik iki kanal borusu olduğunu hatırlıyorum). Hatırlarsanız çok seneler önce bunlar yapılırken trafik ve yaya geçişi uzun süre aksamıştı.
Bu büyük kanal boruları oradayken alt geçit nasıl yapılacak acaba? Kanalın yerini değiştirmek de çok büyük bir iş olur. Gerçekten merak ettim.

Ayhan
13 yıl önce - Pts 14 May 2007, 21:39

Evet ben de istiyorum böyle bir projenin gerçekleşmesini, Heykel'den Osmanbey'e uzanan dev bir meydanımız olacak, çarşı ve iskele bütünleşik olacak, yetkililerden tek isteğim yerler tekrar kazılmayacak şekilde tüm şebekelerin halledilmiş olması. Tuvaletin kaldırılacak olması iyi olmuş, bir de çarşının taşları yeniden değişecek en son eski başkan Şebnem Tabak seçim zamanı giderayak çarşıyı banyo taşlarıyla donatmıştı hatırlarsanız, umarım daha güzel taşlara kavuşuruz tabii meydan yapılırken çarşı taşlarının yenilenmesi temennim şimdiden değiştirmesinler, zaten doğalgaz da gelecek herşey halledilince güzel ilçemize yakışır bir meydanımız olacak.  

Ayrıca ilgisi yok ama çarşının bitimine de güzel bir meydan yapılması taraftarıyıyım. Adliye, kaymakamlık, yeni belediye binası, eski istasyon arasında şimdiki parkın bulunduğu yere, mevcut yeşil alana fazla zarar verilmeden harika bir çevre düzenlemesi yapılabilir, şu andaki hali gerçekten kötü durumda. Tabii oranın da yapımı metro çalışmalarının ardından olabilir.

Merak ettiğim, yeni meydan yapılırsa otobüs kalkış durakları nereye alınacak, yerin altında mı olacak yoksa transit mi geçecek ?

sayfa 1
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet