Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa Kapalı Çarşı
123 ... 151617   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Hakan Aydın

12 yıl önce - Cum 21 Ekm 2005, 22:31
Kapalı Çarşı

Kapalı Çarşı

(+)

En son Hakan Aydın tarafından Cmt 04 Mar 2006, 17:26 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

uguremre

11 yıl önce - Pts 09 Oca 2006, 17:00
Kapalı Çarşı

bursa formuna öneriler  başlığında kapalı öarşı resimleri hakkında sıkıntı olduğunu okudum.resimleri ekleyecek  başlık bulamadım.buraya ekledim  

doğu kapısı

uguremre

11 yıl önce - Pts 09 Oca 2006, 17:02
kapalı çarşı

Erkan Cabuk
11 yıl önce - Pts 09 Oca 2006, 19:35

Kapalı Carşı Bursa'nin neresinde acaba. Onceden ismini duymuştum ama nerede olduğunu bilmiyorum. Teşekkürler.

M.Erdoğan
11 yıl önce - Pts 09 Oca 2006, 20:43

Bursa Kapalı Çarşı aslında İstanbul Kapalı Çarşıdan sonra Osmanlı Çarşıları içinde en büyük kapalı çarşı kompleksine sahiptir.

Tam olarak Ulucami'nin hemen ardındaki alanların tamamı Kapalı Çarşı olarak adlandırılabilir.  Yani eğer Bursa'ya geldiyseniz Tophane tepesinden Ulucami yönüne baktığınızda hemen önünüzde kalacak olan Zafer Plaza'dan itibaren görebildiğiniz en uzak noktaya kadar tüm Ulucami Çevresi bu alana dahildir. Bazen bu bölgeye Kapalı Çarşı ve Hanlar Bölgesi de diyoruz.

Aslında Bursa Kapalı Çarşı'nın içinde kendi içinde özerkleşmiş ve belli meslek gruplarına ait bölümlere farklı isimler verilsede tamamı tek bir bütünün parçalarıdır. Mesela Yorgancılar Çarşısı, Aynalı Çarşı, Bakıcılar Çarşısı, Ayakkabıcılar Çarşısı... şeklinde giden bölüm isimleri de vardır. Ancak mimari yönden ve yapım zamanları bakımından farklı dönem ve türdedirler. Yine de dediğim gibi birbirinin parçasıdırlar.

İşte bu özellikleri yüzünden küçüklüğümden beri annemler bana ne zaman çarşıya gideceğimizi söylese hep aklıma gelen çarşı kavramı tarihi hanlar ve dükkanlardan oluşan yerlerdir. Ama ne zaman ki Bursa'dan ayrılıp başka şehirlere gittim, işte o zaman ÇARŞI denen şeyin aslında benim anladığım şeyden çok şehirlerdeki yoğun ve hareketli ticaret bölgesinin bir diğer ismi olarak kullanıldığını farketmiştim. Zaten mesela bir ilçeye gittiğimde insanlar "çarşıya gidelim" dediğinde hep kasdettikleri yerin sadece ilçe meydanı olduğunu düşündükçe hep güldüğüm olmuştur.  

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 151617   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA