Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
Mustafa Kumbar

13 yıl önce - Pzr 15 Oca 2006, 16:38

Alıntı:
Demek bizim de gözümüz alışmış, farkedemedim bile...

Evet Mustafa Bey konu başlığı "Resimdeki hataları bulun" olsa idi gözlerimizi yorup bulabilirdik belki ama , Ümiz arkadaşımızda yeni olduğundan yeterince açıklama getirmemiş resimlerine.... Hele benim gibi "Karacahil" biri için sevgili ümit açıklama yap ki anlayabileyim.... Unutma beni bundan soraki resimlerinde..... Mustafa Bey kendi açıklamasını yapmış zaten .... "Biz alışığız bunlara o yüzden enteresan gelmiyor bu enteresanlıklar..."  demiş...

Ümit affetmişmidir acaba Mustafa Bey...yoksa konuyumu değiştirsem.... benim cahilliğimi hatırlamaz heralde !!! ...mi acaba ? yoksa uzatsama mı konuyu ? ...ama bilir heralde benim gibi şoförlerin cahilliğini !!!...

Ümit karanlık çıkan resmini nasıl açmışım...iyi aydınlanmış mı ? yok eğer aydınlanmadı ise ; Biraz daha aydınlatayım.... Mustafa Bey siz ne dersiniz iyimi böyle ?  

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Pzr 15 Oca 2006, 17:46

İETT otobüslerimiz peyderpey yenilendikçe, tabelâları da buna paralel olarak dijitale geçecek... Böylece bir gün gelecek, tüm araçlar dijital göstergelere sahip olacaklar. O zaman bu türden aceleyle yazılmak zorunda kalınan tabelâlara rastlamayacağız ve İETT bu konuda müsbet bir adım daha atmış olacak  

Ah, bir de şu dijital tabelâlardaki harf ve rakam puntoları biraz daha büyük olsa!...   Ve iyice gözü alan bir parlaklıkta olsalar. Londra'nın o eski 2 katlılarının önlerinde, iki kat arasındaki devâsâ boyutlu dikdörtgen dijitaller meselâ. Olabilen en cırtlak renkli yeşili seçmişler (Buna bizde tırtıl yeşili derler!...) Renk çok cins ama, neredeyse 100 metreden bile kendini okutuyor... Puntolar da herhalde 10 numara miyoplar baz alınarak hazırlanmış!   Rahatlıkla görülebilen büyüklükteler...Bizde de bu uygulamaya geçilmesi artık zorunlu...

Akın KURTOĞLU

ümit 806

13 yıl önce - Pzr 15 Oca 2006, 19:56

Alıntı:
Sevgili ümit , konu başlığı itibarı ile enteresanlıklarıda yazıp bizi daha açıklayıcı bilgiler ile aydınlatırsan , bahtiyar olacağız

Bundan sonra dikkat edeceğim. Uyardığınız için çok teşekkür ederim.

Alıntı:
Şu enteresanlığı anladım bravo ne amaçla yapılmış bilmiyorum ama enteresan bir olay yakalamışsın

Bu 1998 yılında İETT'nin almak istediği fakat bir türlü alamadığı otobüslerden olsa gerek. Ben ilk zamanlar otobüsler bir sebepten söküldü bir daha montajlandı da parçalar karıştı diye düşünmüştüm ama sonra bu bekletilen otobüsler olabileceği fikri aklıma daha çok yattı. Bu eski numara izi olan otobüslerden çok var, ben değişik 15-20 tanesine rastladım diyebilirim. 98 girişli otobüslerin ön kapılarının üzerinde de kırmızı lamba var, bu otobüsün ön kapısının üzerinde de lamba için yer vardı ama boştu. Meselâ 99-800'lü bir otobüsünkinde de 98-840 'ın izi vardı. Bu bana çok ilginç geldi çünkü 99 yılında giren körüklüler en az 3 parti ile girdiler, bir otobüsün 98-840 diye etiketlenmiş olması çok garip.

Alıntı:
Son iki İkarus resimlerinde hem 91-900, hem 91-905, farklı zamanlarda aynı plakayı taşıyorlar

Aslında aynı plakayı aynı anda da taşıdılar fakat ben 91-905'i ve 91-900'ü aynı plakayı taşırken gördükten sonra 91-905'i uzun zaman hiç göremedim. Bir kere gece gördüm resim çekemedim. 91-900'ü neredeyse iki üç akşamda bir gördüm. Sonradan 91-900'ün plakasını düzeltmişler, bayram tatilinden önce düzeltilmiş halini de gördüm.

Alıntı:

Tabelaya MECİDİYEKÖY kelimesini kesitinsiz olarak yerleştirememiş olabilirler ama bunu "MECİDİKÖY" olarak değilde "M.KÖY" olarak yapsalar daha iyi olurdu.

Ayrıca aynı tabelada sol tarafta yer alan "BEYAZ EVLER" iki tane 5 haneli kelimeden ve bir boşluktan yani 11 karakterden oluşup tabelaya sığdırılabilirken yine 11 karakterden oluşan "MECİDİYEKÖY" nasıl sığdırılamaz bu da ayrı bir konu

Alıntı:
hat tabelalarındaki cümle düşüklüğüne gelince bizzat Pazartesi günü konuyu tabelacılara iletip düzeltme yoluna gideceğim.selam

Bu tabela 1 tane. Diğer 129K tabelalarının hepsinde Mecidiyeköy yazıyor. 09 Eylül 2002'de başladı 129K ve o boya püskürtmeli değil de çıkartma harfli tabelaları o zamandan yapmaya başlamışlardı. Bu 92-801'i her sabah bu tabela ile görüyordum ama o zamanki fotoğraf makinemde zoom olmadığı için bir türlü resmini çekemiyordum, şöförlerin bakışları eritiyordu beni.

Alıntı:
Evet Mustafa Bey konu başlığı "Resimdeki hataları bulun" olsa idi gözlerimizi yorup bulabilirdik belki ama , Ümit arkadaşımız da yeni olduğundan yeterince açıklama getirmemiş resimlerine.... Hele benim gibi "Karacahil" biri için sevgili ümit açıklama yap ki anlayabileyim.... Unutma beni bundan soraki resimlerinde..... Mustafa Bey kendi açıklamasını yapmış zaten .... "Biz alışığız bunlara o yüzden enteresan gelmiyor bu enteresanlıklar..."   demiş...

Ümit affetmişmidir acaba Mustafa Bey...yoksa konuyumu değiştirsem.... benim cahilliğimi hatırlamaz heralde !!! ...mi acaba ? yoksa uzatsama mı konuyu ? ...ama bilir heralde benim gibi şoförlerin cahilliğini !!!...

Ümit karanlık çıkan resmini nasıl açmışım...iyi aydınlanmış mı ? yok eğer aydınlanmadı ise ; Biraz daha aydınlatayım.... Mustafa Bey siz ne dersiniz iyimi böyle

Af dilemesi gereken biri var ise o da benim herhalde yahu, niye böyle söylüyorsunuz ? Ben eski mesajlarımı düzelteyim değil mi ? sonradan okuyanlar sonraki mesajları okuyana kadar sancı çekmesinler.

Ben resimde ışık canlılık işlerinden de pek anlamıyorum. Genellikle önemli bir resim çekeceksem 5-10 tane çekip beğendiğimi kullanıyorum. Gerçi bu resim tek bir taneydi. Resmin görünmesini istediğim kısmı bu son hâli ile daha belirgin olmuş bence, elinize sağlık.

Mustafa Kumbar

13 yıl önce - Pzr 15 Oca 2006, 20:14

Hehehee   sevgili Ümit şoför bakışları nasıldı ? keşke onunda fotoğrafını çekip , yine bu başlığa koysaydın ! Yada beni 129K veya 128 de yakalarsan ben sana bir bakış atayım , onu bu konu başlığında yayınlarsın    

Mustafa Kumbar

ümit 806

13 yıl önce - Pzr 15 Oca 2006, 21:03

Alıntı:
Hehehee sevgili Ümit şoför bakışları nasıldı ? keşke onunda fotoğrafını çekip , yine bu başlığa koysaydın ! Yada beni 129K veya 128 de yakalarsan ben sana bir bakış atayım , onu bu konu başlığında yayınlarsın

Kendim için avatar yükledim şimdi, inşâallâh karşılaşırız. Ben Ümraniye Namık Kemal Mahallesi'nde oturuyorum. İşyeri de Şişli Halide Edip Adıvar Mahallesi'nde. Sabahları 11N (11M sabah 06:10 ve 07:20'de 11N olarak çalışıyor), Millet Bahçesi'nden 129 ya da 129BT ile Köprü girişi, oradan 127 ile Çağlayan kavşağı. Köprü girişinde 127 bekler iken genellikle elimde fotoğraf makinesi ile resim çekiyor oluyorum. Akşam dönüşte Çiftecevizler'den Mecidiyeköy'e kadar yürüyorum, oradan 129 ile Millet Bahçesi, oradan da Ümraniye'ye eve, ya da bâzen 129BT'ye biniyorum Millet Bahçesi'nden, Bulgurlu'da inip yürüyorum.

Gidişte görür tanırsam köprü girişinden biner köprülü kavşak'a, belki de Mecidiyeköy'e gelirim.

Şöförlerin bakışları genellikle rahatsız olup göz kaçırma kafa çevirme, başı öne eğme gibi davranışlarda bulunmazlarsa kimisi poz veriyor kimisi meraklı bakıyor, kimisi de kaş çatıyor. Mecidiyeköy'de tabelasını ters takmış bir 75'in resmini çekerken (düzeltme: çekerken değil çektikten sonra gülmüş, resmi buldum da) şöför gülmüş idi meselâ. Sonra yanına gidip "tabelayı ters takmışsın da abi onu çektim" dedim, inanmadı, sonra da oradaki amirden tabelayı ters taktığı için hafif dozda fırça yedi.

Sonra, 2000 yılında bir mercedes otobüsün tabelasında el ele tutuşan 2 çocuk (abla kardeş) figürü gördüm, o figürü bir daha görebilmek için aylarca tabelalara baktım. 2002 yılında bir gün Çiftecevizler durağına bir otobüs yanaştı. Tabelada bu figür vardı ama ön tabela sürekli değişip duruyordu. Makineyi çıkarıp figürün gelmesini beklerken şöför beni farketti ve ben deklanşöre basmış bulundum, makina resmi geç çekiyordu, flaş patlamadan hemen aşağı indireyim dedim, patladı. İşte şöförlerin objektife baktığı iki resim var (yukarıdaki düzeltme sonucu 1 resim kaldı) elimde şimdilik. Arşivden arayıp bulursam bu başlığa yüklerim. Zaten ters tabela aklımda idi.

Geçtiğimiz Temmuz'da zoom'lu makine aldım da bu dertten kurtuldum biraz. Göremiyorsunuz beni. ehehehe.

simon

13 yıl önce - Çrş 18 Oca 2006, 02:35
9 -15

HAKAN_34'ün gönderdiği  9  -15   fotoğrafı hakkında.

Sevgili HAKAN_34, bu fotoğraf 97-151 kapı numaralı Mercedes O-345 otobüsüne ait olmalı.

Gerçi ne yazık ki bunu ispatlayacak fotoğrafım olmasada, ben gözlerime inanırım. Çünkü bu otobüsü bugün Perşembe Pazarında gördüm  

ümit 806

13 yıl önce - Cmt 21 Oca 2006, 18:56
Bir takım tabela fotoğrafları

4 eylül 2002, çiftecevizler durağı

(+)

Bu yukarıdaki resim önceki mesajlarımdan birinde, Mustafa KUMBAR abimizin şöförlerin bakışları nasıldı sorusu üzerine anlattığım şöför. Bakışları çok net seçilmiyor. Resimdeki dijital tabelada da bahsettiğim el ele tutuşmuş abla kardeş figürü var.

Alıntı:
Bu tabela 1 tane. Diğer 129K tabelalarının hepsinde Mecidiyeköy yazıyor

Mecidiyeköy boğaz peronları, 15 eylül 2002.

(+)

Bu yukarıdaki resimde de aynı figür var. Resimde altta 129K tabelasının parçası gözüküyor. Hat seferlere başlayalı 6 gün olmuş henüz, tabela da ilk hazırlanan tabelalardan. Tabelada Mecidiköy değil Mecidiyeköy yazıyor.
Bu resmi Click-2002 fotoğraf yarışmasına da göndermiştim. fakat başka bir yerde kullanıldığını görmedim, telif ile ilgili sorun çıkma ihtimali varsa kaldırabilirim. Panodaki figüre gelince, o figürü Click 2002 adlı yarışmadan sonra bir daha hiç görmedim.

14 ocak 2003 Mecidiyeköy Viyadükaltı peronları

(+)

Bu resimde de daha önce bahsettiğim ters tabela takan ve sonra bana gülümseyen şöför abi görülüyor. 75 normalde viyadükaltı'ndan kalkan bir hat değil fakat o zamanlar İkitelli Garajı'ndan bir otobüs GÖREVLİ tabelası ile bu peronda yolcu indirip sonradan 75 tabelası takarak geri dönüyordu. Daha sonradan peşpeşe 2000-104 kodlu araç bu işi yapmaya başladı.

Alıntı:
ah, bir de şu dijital tabelâlardaki harf ve rakam puntoları biraz daha büyük olsa!... ve iyice gözü alan bir parlaklıkta olsalar. londra'nın o eski 2 katlılarının önlerinde, iki kat arasındaki devâsâ boyutlu dikdörtgen dijitaller meselâ. olabilen en cırtlak renkli yeşili seçmişler (buna bizde tırtıl yeşili derler!...) renk çok cins ama, neredeyse 100 metreden bile kendini okutuyor... puntolar da herhalde 10 numara miyoplar baz alınarak hazırlanmış! rahatlıkla görülebilen büyüklükteler...bizde de bu uygulamaya geçilmesi artık zorunlu

Zanndersem yeni gelecek Citaro'larda hem pul ya da lambalar büyük, hem de renkleri göz alıcı. Fakat şu an çalışan Mercedes 345'lerin tabelaları da aslında fena değil. Bu tabelalar aslında kirden dolayı okunamıyorlar. Ben tabelalara da biraz meraklı olduğumdan sebep, otobüs tabelalarının epey resmini çektim. Şimdi size bir kaç resim sunmak istiyorum :

15 ocak 2003, Göztepe Köprüsü (E-5)

(+)

Bu resimde görüldüğü gibi tabelanın önünde camda kir var ve sileceklerin yetişmediği yerler kararmış. Ayrıca içeriden camın buharlanmasını engellemek için cama üflenen hava da iç tarafta hem ön camda hem de tabela camında kurum benzeri, is benzeri bir kir oluşturuyor.

1 mart 2003 kadıköy kumluk peronları

(+)

Bu resimde de flaş patladığı hâlde camda tabela önünde fazla kir parlamamış. Fakat camların kenarlarına doğru kirler var. Bu otobüs 2002 sonunda İkitelli Garajı'ndan Anadolu Garajı'na gelen 2000-201...2000-805 arası 5 otobüsten biri. Hat numarasının yazıldığı sol kısımda 76B gibi bir hat numarasının izi kalmış. Muhtemelen otobüs karşı yakada uzun süre aynı hatta çalıştı ve bu rakamı oluşturan renkli pullar güneşten soldu biraz.

16 haziran 2003 Ali Sami YEN durağı

(+)

Burada da otobüs bizden uzakta olmasına ve Mecidiyeköy yazısı dar fontlarla yazılmasına rağmen rahat bir şekilde seçiliyor. Öyle ki otobüsün 99-84x'li numarasının son hanesini seçemediğim hâlde tabelayı okuyabiliyorum. Bu resim 1280'e 960 ebatında idi ve yükleyince 1024'e oranlanıp iyice küçülmesin diye resmin etrafından ben biraz kestim. O yüzden otobüs bize biraz daha yakın gözüküyor.

22 temmuz 2003 Mecidiyeköy Viyadükaltı peronları

(+)

Bu resimde de 2000 girişli bir 75O Otogar otobüsünün tabelasını görüyoruz. Pullar ve ön cam neredeyse tertemiz. Az daha yukarıdaki resimdeki 21a tabelası ile karşılaştırınız.

20 eylül 2003 Taksim meydanı

(+)

Bu otobüs de yeni yıkandığı her hâlinden belli olan bir tanesi. Arkasında da 35C Kocamustafapaşa Taksim otobüsü görünüyor. Tabelalarındaki fark epey dikkat çekici.

17 kasım 2005 mecidiyeköy kar kuyusu civarı.

(+)

işte en can alıcı resimlerden birisi bu. Bu resimde tabelanın bazı pulları yenilenmiş. MECİDİYE kısmı ve K harfinin ilk sütununa kadar parlak ve temiz pullar var, oradan sonra kirli pullar. Ön cam ve tabela camı tertemiz. Ayrıca floresan da tam gün ışığı beyazı renk değil. 99 girişli otobüslerin son partilerinde ve 2000 girişlilerde floresanlar bu renk. İETT muhtemelen bozulan floresanları gün ışığı beyazı renklilerle değiştiriyor, gün ışığı beyazı floresan da cam kirini daha çok parlatıyor.

Resimleri yüklediğim sitenin aylık KByte transfer sınırı var. Resim yükleme açılır açılmaz bu mesajdaki resimleri yükleyip bağlantı adreslerini güncelleyeceğim. Resimler ile ilgili bir sorun olursa KByte transfer sınırının aşılmasından dolayıdır muhtemelen.

Burada verdiğim resimleri hat tabelaları başlığına da gireyim mi ? Elimde kaldırılan ya da güzergahı değişen hatlara ait tabela resimleri de var; 122A, 111, 11B gibi.

Murat Erol 2
13 yıl önce - Prş 26 Oca 2006, 10:02

belediye otobüsü ile direk bağlantısı yok ama ,gene de iett yi ilgilendirir

ulaş

13 yıl önce - Prş 26 Oca 2006, 10:08

Resim kalitesi kötü olduğu için üzgünüm ama bana enteresan geldi. Bu resmi bindiğim bir ikarusun orta kapısından çektim.

Murat Erol 2
13 yıl önce - Prş 26 Oca 2006, 10:16

Sanırım , "binilmez" in "B" sini silmişler, inilmez olmuş.

sayfa 3
ANA SAYFA -> ULAŞIM