Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Cmt 14 Oca 2006, 20:22

Eskiden İETT otobüslerinin üzerindeki kapı numaralarının puntoları, yazılacakları yerler kesin kurallarla belirlenirdi. Öyle rastgele yere kapı numarası yazılmazdı. Herhangi bir durumda aracın kapı numarasını görmek için, belli yerlerine bakmak yeterliydi. Arka cephede her iki yanda ve hafiften yan cepheye dönen noktalarda ve kırmızı boyanın bitim yerinden yaklaşık 20 santim kadar aşağıda, önde ise tek tarafta, ayrıca ön kapının yanında... Ayrıca kırmızı üzerine beyaz renkte yazılan numaraların arkasına da siyahla gölge atılırdı. Bu da hem estetik bir görüntü oluştururdu, hem de uzaktan dahi bakıldığında kapı numarasının rakamlarının rahatlıkla ayırdedilebilmesini sağlardı.

Şimdi ise, tutturulabilinen yere yazılıyor. Standartlar kayboldu. Tam boy reklâm giydirmelerle bozulan bu standart, bazı zimmetli araçlarda da, camlara ekstradan çıkartmalar yapıştırılmasıyla sürdü. Hatta araçların içlerinde de bu çıkartmalara rastladığım otobüsler oldu.

Akın KURTOĞLU

ümit 806

13 yıl önce - Cmt 14 Oca 2006, 21:07

Alıntı:
Şimdi ise, tutturulabilinen yere yazılıyor. Standartlar kayboldu. Tam boy reklâm giydirmelerle bozulan bu standart, bazı zimmetli araçlarda da, camlara ekstradan çıkartmalar yapıştırılmasıyla sürdü. Hatta araçların içlerinde de bu çıkartmalara rastladığım otobüsler oldu

Şimdi reklamsız otobüslerde de bir karışıklık var kapı numaralarında. Aslında mercedes otobüslerde arkadan ve önden bakınca solda İETT, sağda 99-101 gibi numara var. fakat 99 model mercedes otobüslerde 99-826 ile 852 arasında ve 99-240- 253 arasında kimisinde İETT solda sayı sağda, kimisinde İETT sağda sayı solda şeklinde gidiyor.

ümit 806

13 yıl önce - Pzr 15 Oca 2006, 12:55

Bu da 99-120 filo kodlu, 34 tn 0044 plakalı otobüsün içinden.

(+)

Bu otobüsler zannedersem Ulaştırma Bakanlığı'nın gümrükte beklettiklerinden. 98'li numara sökülüp 99'lusu yapıştırılmış. Böyle başka otobüsler de var. Daha sonradan 99'lu numaraları da söküp şöförün karşısına doğru şablonla boya püskürterek yazmaya başladılar.

ümit 806

13 yıl önce - Pzr 15 Oca 2006, 13:07

1 Eylül 2004 Çevreyolu Köprülü Kavşak durağı.

(+)

Bu tabela geçen gün de 92-813'te idi. Mecidiyeköy yerine Mecidiköy yazılmış

ümit 806

13 yıl önce - Pzr 15 Oca 2006, 14:42

Mecidiyeköy Boğaz peronları. 8 Temmuz 2005 91-900

(+)

6 eylül 2005 91-905

91-900'ün plakası sonradan düzeltilmiş ve 34 MLU 55 yapılmış.

Mustafa Kumbar

13 yıl önce - Pzr 15 Oca 2006, 15:47

Sevgili ümit , konu başlığı itibarı ile enteresanlıklarıda yazıp bizi daha açıklayıcı bilgiler ile aydınlatırsan , bahtiyar olacağız  

Şu enteresanlığı anladım bravo    ne amaçla yapılmış bilmiyorum ama enteresan bir olay yakalamışsın, tebrik ederim ama diğerlerini anlayamadım...

(+)

Mustafa Noyan

13 yıl önce - Pzr 15 Oca 2006, 15:55

Alıntı:
ne amaçla yapılmış bilmiyorum ama enteresan bir olay yakalamışsın, tebrik ederim ama diğerlerini anlayamadım

Son iki İkarus resimlerinde hem 91-900, hem 91-905, farklı zamanlarda aynı plakayı taşıyorlar.

Alıntı:
Bu tabela geçen gün de 92-813'te idi. Tabelayı yaptıktan sonra bakmıyorlar herhalde

Mustafa Kaptan lafı ağzımdan aldın, ne zamandır ben de bakıyorum bulamadım, ne demek istenildiğini...

OzgurK
13 yıl önce - Pzr 15 Oca 2006, 16:14

Merhaba

Sanırım tabeladaki "MECİDİKÖY" yazısına dikkat çekilmek istenmiş, galiba İ harfinden sonra nokta işareti var ama tam seçilmiyor.

Tabelaya MECİDİYEKÖY kelimesini kesitinsiz olarak yerleştirememiş olabilirler ama bunu "MECİDİKÖY" olarak değilde "M.KÖY" olarak yapsalar daha iyi olurdu.

Ayrıca aynı tabelada sol tarafta yer alan "BEYAZ EVLER" iki tane 5 haneli kelimeden ve bir boşluktan yani 11 karakterden oluşup tabelaya sığdırılabilirken yine 11 karakterden oluşan "MECİDİYEKÖY" nasıl sığdırılamaz bu da ayrı bir konu

Tabelalar hazırlanırken simetri yada yerleşime dikkat edilmiyor demekki.

Mustafa Noyan

13 yıl önce - Pzr 15 Oca 2006, 16:26

Alıntı:
Sanırım tabeladaki "MECİDİKÖY" yazısına dikkat çekilmek istenmiş, galiba İ harfinden sonra nokta işareti var ama tam seçilmiyor

Demek bizim de gözümüz alışmış, farkedemedim bile...

alimkor

13 yıl önce - Pzr 15 Oca 2006, 16:38

Rötar'a düşen araçların boş yere yatmasını önlemek için mevcut olan en kısa hatta değerlendirilip diğer saatine girmesini sağlamak için eskiden beyaz zemin üzerine kağıt yada asetatlı kalemle yazılır otonun servise gtitmesi sağlanırdı.bu da zikrettiğniz üzere standartlara ters bir uygulama idi. bu bir genelge ile kesin kes yasaklandı.böyle bir uygulamayı herkim (hrk.amiri,hat.amiri,işlt.amiri)yaparsa cezai müeyyide uygulanır bunuda kimse göze alamaz. hat tabelalarındaki cümle düşüklüğüne gelince bizzat Pazartesi günü konuyu tabelacılara iletip düzeltme yoluna gideceğim.selam.

sayfa 2
ANA SAYFA -> ULAŞIM