Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bülent
12 yıl önce - Prş 05 Oca 2006, 11:17
Aliağa Ege Gaz Terminali (Dünyanın en büyük ikinci terminali)


Fotograf ceken olursa bu basligi Izmir fotograf bölümüne tasiriz.

Alıntı:
ALİAĞA'DAKİ DOĞALGAZ ÇEVRİM SANTRALI, YILLARDIR ATIL DURUYOR
Yapımına izin verdikleri tesisi çalıştırtmıyorlar


Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu, yapımına onay verdiği 400 milyon dolarlık tesisin doğalgaz ithal edip çalışmasına izin vermiyor

Katar, Mısır, Cezayir, Nijerya, Yemen, Umman, Avustralya, Endonezya ve Karaip Adaları'ndan gemilerle sıvılaştırılmış doğalgaz ithal edip yeniden gaz haline getirerek Botaş'a satacak tesislerin faaliyete geçmesi bürokrasi engeline takıldı.
Türkiye'yi Rusya ve İran doğalgazına mahkum olmaktan kurtaracak İzmir'in Aliağa İlçesi'ndeki "Sıvılaştırılmış Doğalgaz Terminali İşletme Lisansı" bulunan Ege Gaz, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'ndan (EPDK) doğalgaz ithalatı izni alamadığı için yıllardır atıl duruyor.

Çalıştırılamıyor
Çolakoğlu Holding kuruluşlarından Ege Gaz tarafından bölgeye kurulan Doğalgaz Dolum Tesisi, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından ithalat izni verilmediği için çalıştırılamıyor.
İki tankında ülke ihtiyacının yüzde 30'unu karşılayabilecek şekilde 10 milyar metreküp doğalgaz gazlaştırma kapasitesi bulunan tesisin, 2004 yılının temmuz ayında EPDK Başkanı Yusuf Günay'a yaptığı ithalat izni başvurusuna bugüne kadar yanıt verilmedi.
Tesisin kurulum aşamasında SPK, İçişleri Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, DLH, Denizcilik Müsteşarlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Aliağa Kaymakamlığı ve Aliağa Belediyesi'nin de aralarında bulunduğu 68 kurumdan izin alan kuruluş, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'ndan da "LNG Sıvılaştırılmış Doğalgaz Terminali İşletme Lisansı" aldı.

Alternatif yaratın
Yatırımın bir an önce devreye girmesi gerektiğini belirten Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, "400 milyon dolara mal olup hazır bekleyen Ege Gaz Terminali'nin devreye alınmasıyla, ülkeye yeni ve emniyetli bir arz noktası kazandırılacak" dedi. Terminalin çalışır hale getirilmesiyle ulusal doğalgazgüvenliğinin artacağını ifade eden Saka, şu bilgileri verdi:
"Ege Gaz Terminali'nin devreye alınarak ülke ekonomisine kazandırılması için, öncelikle EPDK tarafından sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ithalat lisansı verilmesi gerekiyor. Firma 1.5 yıl önce EPDK'ya müracaat etti. Ancak bugüne kadar yanıt alamadı. Bu durumda tesisin inşaatına niçin izin verildi? Terminalin yıllık gazlaştırma kapasitesi 10 milyar metreküp doğalgaz. Bu da tüm Ege ve Aliağa'dan Marmara ve Bursa'ya kadar olan bölümünün ihtiyacını karşılamak demektir."
Rusya'nın, Ukrayna'ya verdiği doğalgazı kesmesinin, gelecekteki olası bir olumsuzluğa karşı Türkiye'nin de önlem alması gerektiğini gözönüne serdiğini kaydeden Saka, "Türkiye, Rusya dışında alternatif ülkelerden doğalgaz alarak seçeneklerini artırmalı" dedi.

Güvenlik sağlanmalı
Saka, "Türkiye'nin, yüz milyonlarca dolar harcayarak kurulan tesisleri atıl bırakma gibi lüksü olamaz. Madem ki bu dev tesisin inşaatı yapıldı, milyonlarca dolar harcandı, o halde neden atıl duruyor? Bu tesis bir an önce işletmeye açılmalı, hem doğalgaz alternatifleri artmalı, hem de yeni bir istihdam alanı yaratılmalı. Ukrayna'nın başına gelen, günün birinde Türkiye'nin de başına gelebilir. Bir an önce Ege Gaz Tesisleri'ne Katar, Mısır, Cezayir, Nijerya, Yemen, Umman, Avustralya, Endonezya ve Karaipler gibi doğalgaz arz noktalarından sıvılaştırılmış doğalgaz getirilerek, ulusal doğalgaz sisteminde arz güvenliği sağlanmalı" dedi.

Entegre edilmeli
2001'de yapımı tamamlanan, ancak ithalat lisansı verilmeyen Ege Gaz Terminali'nin acil olarak ulusal sisteme entegre edilmesi gerektiğini söyleyen Adnan Saka, "10 milyar metreküp kapasiteli Ege Gaz Aliağa LNG terminali, sayın başbakanın çeşitli talimatlarına rağmen bugüne kadar ithalat lisansı alamayarak 3 yıldır atıl olarak bekliyor. Doğalgaz temininde yaşanmakta olan ve bugünkü güçlüklere ve gelecekteki muhtemel problemler düşünüldüğünde, Türkiye'nin doğalgaz arz güvenliğinin kritik bir noktada olduğu çok açıktır" dedi.
Saka, yine Aliağa'da faaliyet gösteren Enka Doğalgaz Kombine Çevrim Santralı'nda, doğalgaz teminindeki güçlükler nedeniyleüretim ünitesinin devre dışı bırakıldığını hatırlatarak, "Petkim ve Tüpraş da gaz sıkıntısı nedeniyle doğalgazdan yararlanamıyor" diye konuştu.

Dünyanın en büyük ikinci terminali
Çolakoğlu Holding şirketlerinden olan Ege Gaz, İzmir'in Aliağa İlçesi'nde 400 milyon dolara kuruldu. Yapımına 1999 yılında başlanan ve 2001 yılında tamamlanan, ancak Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun faaliyete geçmesi 2004'ün ortalarını bulduğu için atıl bekleyen tesis, Japonya'dan sonra dünyanın ikinci büyük LNG terminali olarak kabul ediliyor. Tesislerde 36 metre yüksekliğinde 85 metre çapındaki tanklar, ileri düzeyde deprem teknolojisiyle inşa edildi. Tanklar, 10 milyon dolar harcanarak deprem amortisörleri üzerine oturtuldu. İki tankın yıllık gazlaştırma kapasitesi 10 milyar metreküp. Bu da Türkiye'nin doğalgaz tüketiminin yüzde 30'una denk geliyor. İnşaatı tamamen Türk işçi ve mühendislik kadrosu tarafından gerçekleştirilen tesis üretime geçtiğinde, 175 personelle çalışmasını sürdürecek. Türkiye'nin 2005 yılı doğalgaz ihtiyacı 22 milyar metreküptü. Aliağa Ege Gaz Terminali'nin yıllık toplam gazlaştırma kapasitesi ise 10 milyar metreküp...

http://www.yeniasir.com.tr/ya2006/01/05/index.php ...lum=gunluk


Bülent
12 yıl önce - Cum 06 Oca 2006, 11:44

Alıntı:
EPDK BAŞKANI, EGE GAZ'IN ÇALIŞMAMA NEDENİNİ AÇIKLADI
Botaş'tan izin bekliyoruz

Aliağa Ege Gaz'ın çalışmaya başlamasıyla ilgili çağrımıza yanıt, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay'dan geldi. Kendilerinin özel sektörü, piyasaya dahil etmek üzere faaliyette
bulunduklarını hatırlatan Günay, kesinlikle bir engelleme içinde olmadıklarını belirttikten sonra, yasalara göre Botaş'ın görüşü doğrultusunda Ege Gaz'a ithalat izni verebileceklerini söyledi. Günay, "Ege Gaz'ın piyasada yer almasını başında olduğum kurum da istiyor" dedi.

Kademeli geçiş
4646 sayısı Doğalgaz Kanunu'na göre tek ithalatçı konumundaki Botaş'ın, sektörden çekilmesi ve rekabet ortamının yaratılmasının 2009'da sona ereceğini söyleyen Günay, bu geçişin kademeli olduğunu belirtti.
Bugün, Botaş'ın almayı taahhüt ettiği gaz miktarının ihtiyaç fazlası olduğunun resmi makamlarca açıklandığını ifade eden Günay, kademeli geçiş sürecinde her yıl Botaş'ın elindeki gazın yüzde 10'dan az olmamak üzere, özel sektöre devredeceğini ve 2009'a kadar elinde yüzde 20'lik bir gaz rezervi kalacağını söyledi.
Bu tarihten itibaren gaz ithalatının tamamen özelleşeceği ve özel sektörün devreye gireceğini söyleyen Günay, bu sürede ithalatın olup olmayacağıyla ilgili Botaş'ın vereceği görüşün belirleyici olacağını belirtti.
20 Ocak'a kadar Botaş'tan beklenen görüş yazısında, Türkiye'de arz fazlası-doğalgaz açığı olduğu belirtilir ise, yeni gaz alımı yapılması için ithalat izni verebileceklerini söyleyen Günay, mevcut yasaların, serbet rekabet ortamının yaratılacağı 2009'a kadar geçiş döneminde öncelikli olarak Botaş'ı koruduklarını hatırlattı.
Özel sektör kuruluşlarına "müşteri " gözüyle baktıklarını belirten Günay, bunun için öncü olduklarını hatırlattı. 4 Nisan 2003'te Ege Gaz'a "depolama tesisi" izni verdiklerini de hatırlatan Günay, ithalat izni çıkana kadar atıl durumda kalmaları yerine yeni bir yol gösterdi.

Öneriler
Günay, "Benim tavsiyem, ithalat başlayana kadar tesisin atıl durumda kalması yerine bir an evvel harekete geçsinler ve depo olarak kullanılmalarını istesinler. Bugün tanesi 140 metreküpten iki tankerde 280 bin metreküplük LNG depolanabilir. Saatte de 685 bin metreküplük doğalgazı şebekeye gönderebilir Ege Gaz tesisleri. Yani, bir B Planı gibi düşünün ve en azından bölgedeki günlük sıkıntıları giderebilecek, onu karşılayabilecek boyutta ihtiyacı karşılayabilir" şeklinde konuştu.

Aliağa Kaymakamı Osman Bulgurlu:
Bizleri çok sevindirdi
"Her şeyden önce dünyanın ikinci büyük LNG deposunun atıl bırakılması bir Aliağalı olarak beni çok üzüyor" diyen Kaymakam Osman Bulgurlu, "Ege Gaz firmasının üretime geçmemesi beni üzüyor. Yeni Asır'ın uzun zamandan beri atıl duran yatırımlara el atması ve onlara çözüm üretmesi bizlere kuvvet veriyor. Bugün de bu konuya el atmış. Bizleri çok sevindirdi. Gerçekten tartışmasız bir şekilde bu 400 milyon dolarlık yatırımın atıl durması, üretime geçmemesi ben gibi Aliağalı herkesi üzüyor" dedi. Hem ülkeye, hem de Aliağa ekonomisine katkı sağlayacak olan tesise bir an önce ithalat izninin verilmesi gerektiğini söyleyen Bulgurlu, "Ege Gaz Türkiye için en önemli sac ayağı. Tesisin en kısa zamanda da faaliyete geçeceğine inanıyorum" diye konuştu.

CHP İzmir Milletvekili Hakkı Ülkü:
Aradan tam 4 yıl geçti
Aliağa Belediyesi eski Başkanı ve CHP İzmir Milletvekili Hakkı Ülkü, EPDK ve TMSF gibi benzer bağımsız kuruluşların oluşturulmasını desteklediklerini belirterek, "Ancak, bu kuruluşların görevlerini yaparken gerçekten de bağımsız kurumlar olması lazım. Bu terminal biteli 4 yıl oldu. 1.5 yıldır da izin bekliyor. Arz güvenliği için gerekli. Sıvılaştırılmış doğalgazın Türkiye'de kullanımının sağlanması, depolanması, dağıtımının yapılması önemli. Seçenek olmayınca bir gün böyle vana kapatılması ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Ege Gaz'a acele izin verilmeli" şeklinde konuştu.

EBSO Meclis Başkanı Ender Yorgancılar:
Son derece üzücü durum
Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Başkanı Ender Yorgancılar da, böyle bir tesisin kullanılmak için yapıldığını kaydetti. Yorgancılar, "Bunun mutlaka devreye alınması gerekiyor. Özellikle İzmir'de Karşıyaka bölgesinden başlayan doğalgaz dağıtımı, kısa sürede tüm İzmir'e yayılacak. Böyle bir depolama tesisinin kullanılmaması son derece üzücü. Bu tür yatırımlar baştan enine boyuna tartışılarak yapılıyor. Ancak, tüm titiz çalışmaların ardından atıl durumda kalması ve kullanılmaması, hem milli servetin heba olması, hem de Egeli olarak bize üzüntü veriyor" dedi.

ESİAD Başkanı Mehmet Ali Kasalı:
Her şey izni bekliyor
Ege Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı (ESİAD) Mehmet Ali Kasalı ise, Rusya-Ukrayna anlaşmazlığından sonra tedbirli görünen Avrupa'nın bile şoka girdiğini ifade ederek, "Alternatif kaynaklar arayıp, bu süre içinde depolama çalışması yapmak için kolları sıvadı. Bizde ise hazır bu konuda bir tesis yapılmış. Her şeyden önce bunu yapanı da projelendireni de tebrik etmek lazım. Dünyada savaşlar dahi enerji yüzünden çıkarken, bu stratejik konuda tüm tedbirlerimizi almamız gerekir. Avrupa'nın aradığı çözümlerden biri hazır elimizin altında ve acilen bu tesisin çalıştırılması gerekir" şeklinde konuştu.

http://www.yeniasir.com.tr/ya2006/01/06/index.php ...lum=gunluk


Bülent
12 yıl önce - Cmt 07 Oca 2006, 13:29

Alıntı:
ALİAĞALILAR, 400 MİLYON DOLARLIK TESİSİN ATIL KALMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
Ege Gaz için kenetlendiler

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun ithalat izni vermemesine karşı çıkan halk, Cumhuriyet Meydanı'nda pankart açtı. Çiçekçi Hüseyin Fidan'ın başlattığı kampanyada bin imzaya ulaşıldı

Aliağa'da alternatif doğalgaz imkanı yaratacak olan 400 milyon dolarlık Egegaz Aliağa Doğalgaz Dolum Tesisi'ne bugüne kadar devletin çeşitli kurumlarından alınan izinlere rağmen, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (EPDK) ithalat izni verilmemesine, atıl kalmasına Aliağalılar tepki gösterdi.
Aliağalı çiçekçi Hüseyin Fidan Demokrasi Meydanı'ndaki esnaf arkadaşları ile "Güzel Aliağa'mızın Ekmek Teknelerinden Olan Egegaz'a Gaz İthal İzni Verilmesini İstiyoruz. Aliağa Halkı" yazılı bir pankart açıp imza kampanyası başlattı. İlk gün yaklaşık bin kişi imza attı.

İşsizlik azalır
Kampanyayı başlatan Hüseyin Fidan, ilçe ekonomisine hareketlilik getirecek yatırımların atıl kaldığını belirterek, bu işletmelerin hayata geçirilmesi halinde ilçede işsizlik sorununun azalacağını, kendilerinin de mağdur olmaktan kurtulacağını söyledi.
Hüseyin Fidan, Yeni Asır'da haberi okuduktan sonra
arkadaşlarıyla konuştuğunu, sonuçta da imza kampanyasını başlattıklarını belirtti.

Büyük kayıp
Arife gününe kadar 5 bin imza toplamayı hedeflediklerini kaydeden Fidan, "Bu imzaları Enerji Bakanımız Hilmi Güler'e göndereceğim. Bu benim Aliağalı bir vatandaş olarak görevim. Kimsenin etkisinde kalmadan bu işe girdik. İlçedeki yatırımların atıl durması büyük bir kayıp. Duyarlılığımızı göstermek istedik. Konu iş ve aş olunca, vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. İlk günde iki saat içinde toplanan 500'den fazla imza, ilçe halkının konuya ne kadar duyarlı olduğunu gösterdi" dedi.
Aliağa Şoförler Odası Başkanı Osman Savran, ilçe ve ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayacak olan Ege Gaz'a acele izin verilmesi gerektiğini söyledi. Sıvılaştırılmış doğalgazın Türkiye'de kullanımının sağlanması, depolanması ve dağıtımının yapılmasının çok önemli olduğunu kaydeden Savran, "Ülkede doğalgaz için yeni kaynaklar olmadan, sadece bir tek yere bağlı kalmak çok yanlış. Gelecekte bizim vanamızı kapatabilirler. Bu yüzden ülkemize yeni giriş noktası kazandırmalıyız. Firmaya acilen ithalat izninin verilmesi şart" diye konuştu.
Özlem Yavuz isimli genç bir kız ise, 400 milyon dolarlık yatırımın atıl durduğunu ifade ederek, "İlçede işsizler ordusu var. Onlardan hiç olmazsa 10-20'si iş bulmuş olur. Böylesine dev bir yatırımın önünün kapatılması çok yanlış. Ben buna sadece işsizlik açısından da bakmıyorum. Ülke menfaatleri açısından da yararlı olacak kanısındayım" şeklinde konuştu.

Herhalde bir yanlışlık var
Kampanyaya ilk olarak Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka ve Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Ekren imza atarak destek verdiler. Firmalar kurulurken izin verildiğini ancak, hammadde ithalatı için izin verilmemesinin anlamsız olduğunu söyleyen Hüseyin Ekren, "Burada bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum. Ya baştan kuruluşa izin vermeyeceksiniz, ya da izin verdiyseniz, çalışmasını sağlayacaksınız. Çünkü, bu konu biz küçük esnafı ve KOBİ'leri yakından ilgilendiriyor. Onlar çalıştığı sürece, biz de onların alt yapısını oluşturmaktayız. Biz Ege Gaz'a ithalat izni verilmesini istiyoruz. Bu tür kuruluşlar faaliyete geçmezse, küçük kuruluşlar yok olur" dedi.

http://www.yeniasir.com.tr/ya2006/01/07/index.php ...lum=gunluk
Bülent
12 yıl önce - Pts 09 Oca 2006, 14:46

Alıntı:


Ankara'dan Aliağa'ya olumlu haberler var

Botaş Genel Müdür Vekili Çiftçi, Ege Gaz'a müjde verdi: 20 Ocak'a kadar
bekleyin. Depolama için de anlaşma yapacağız

Aliağa'da Ege Gaz tarafından 7 yıl önce yapımına başlanan ve 1.5 yıldır doğalgaz ithalat izni alamadığı için çalıştırılamayan çevrim tesisinin doğalgaz ithalatı yapmasının önü açılıyor.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay'ın, "Ben engellemiyorum, Botaş bekletiyor" açıklamasının ardından, Botaş'ın Genel Müdür Vekili Rıza Çiftçi, "Ege Gaz'a kendi inisiyatifleri doğrultusunda depolama anlaşması yapmaları için teklifte bulunmaya hazırlandıklarını söyledi.

Referans gibi olacak
İthalat lisansı verme yetkisinin EPDK'da olduğunu ifade eden Çiftçi, 20 Ocak 2006'ya kadar Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na görüş yazısı göndereceklerini belirterek, "Bu görüş yazısı sadece Ege Gaz için belirleyici olmakla kalmayacak, kurumun çıkarmaya hazırlandığı yönetmelik taslağı için de, bir referans anlamı taşıyacak" dedi.

İthalat lisansı
Rıza Çiftçi, Botaş olarak bir süredir yaptıkları çalışmada sona geldiklerini belirterek, "Depolama alanında anlaşma yapmak üzere Ege Gaz'ı görüşmeye davet etmeyi planladıklarını söyledi. Çiftçi, şu bilgileri verdi: "Çalışmalarda hemen hemen sona gelindi. Gaz depolama yerine ihtiyacımız var. O bölgede bunu tespit ettik. Ancak, yılda ne kadar ihtiyaç olduğuyla ilgili tespit çalışması sürerken, Hazine Müsteşarlığı ve Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) ile de görüşmelerimiz devam ediyor. Onların da onay ve izinlerini bekliyoruz. Bu çalışma bittikten sonra Ege Gaz'a 'gelin görüşelim-anlaşalım' diye teklif götüreceğiz. Bu arada ithalat lisansını da alırlar. İş daha kolaylaşır. Su halinde gelen yakıtın, gaz haline dönüşmesi ve depolanmasıyla ilgili, kendilerinden hizmet satın alma yoluna gitmeyi düşünüyoruz. Hizmet bedeli ödeyeceğiz."

ALİAĞA GELİŞMELERİ İZLİYOR
Yeter ki bu iş bitsin
Aliağalılar, 400 milyon dolar harcanarak yapılan Ege Gaz ile ilgili Ankara'dan gelen olumlu haberlere sevindiklerini, gelişmeleri de yakından izlediklerini söylediler. İmza kampanyasını sürdürdüklerini ifade eden Aliağa Ticaret Odası Meclis Başkanı Turgut Oğuz, "Türkiye'yi rahatlatacak bir tesisin çalıştırılmaması ülke ekonomisi açısından büyük kayıp. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun bu konuya duyarlılıkla yaklaşıp gereken izni hemen vermesini istiyoruz" dedi.
Oğuz, "Ukrayna örneğini gördük. Yarın bizim vanamız da kapanırsa ne yapabiliriz. Ülkemizin elinde, dünyanın en büyük ikinci LNG terminali bulunuyor. Bu terminal yılda 10 milyar metreküp sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) üretim kapasitesine sahip. Ülkemizin doğalgaz tüketim kapasitesinin bakarsak, bunun yüzde otuzunu bu tesisler karşılayabilecek" dedi.

Ekonomi rahatlar
Aliağa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Osman Savran da, tesisin acilen açılmasını istediklerini söyledi. Savran, "Nasıl çözüm gerekiyorsa çözülsün. Tesisin atıl durması bizleri üzüyor. Benim devletim bu kadar zengin mi? 400 milyon dolarlık yatırım atıl duracak. Ülkem doğalgaz sıkıntısı çekecek. Devletimiz, Enerji Bakanımız bu konuya el atıp sorunu çözmeliler. Biz Aliağalılar tesisi çalışır görmek istiyoruz. Gençlere iş imkanı sağlanacak. Bu da Aliağa ekonomisine büyük ölçüde yansıyacak" diye konuştu.

http://www.yeniasir.com.tr/ya2006/01/09/index.php ...lum=gunluk


Bülent
12 yıl önce - Sal 10 Oca 2006, 12:46

Alıntı:
SAMİ DEMİRBİLEK, 20 OCAK'A KADAR KARAR ALINACAĞINI BELİRTTİ
EGE GAZ'I sizin kadar biz de istiyoruz

Tesise çalışma izninin verilmesi için daha önce tasarı hazırladıklarını belirten Enerji Bakanlığı Müsteşarı, doğalgaz çevrim santralinin bir an önce faaliyete geçmesi için çabaladıklarını söyledi

BOTAŞ'ın "20 Ocak'a kadar Ege Gaz'a birlikte çalışma teklifi yapacağız" açıklamasının ardından Enerji Bakanlığı Müsteşarı Sami Demirbilek de Yeni Asır'a yaptığı açıklamada, "Biz bakanlık olarak 13 Temmuz 2004 tarihinde 6 maddelik bir kanun tasarısı hazırladık ve tasarı TBMM gündeminde bekliyor. Bu tasarıyla biz de zaten gaz ithalatının serbest bırakılmasını istiyoruz. Ama karar mercii EPDK'dır" diye konuştu.

Yönetmelik çıkacak
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun bir süredir çalışmalarını sürdürdüğünü kaydeden Demirbilek, "Kurulun web sayfasında da görülebilir ki, bir yönetmelik çıkarmaya hazırlanıyorlar. Bununla ilgili, aralarında Botaş'ın da bulunduğu ilgili tüm kurum ve kuruluşlardan ve özel sektördeki temsilcilerden görüş istediler. Botaş'ın bildireceği görüş, elbette bunların içinden en belirleyici olanı olacaktır. 20 Ocak'a kadar görüşler bildirilecek. Ve bu görüşler doğrultusunda, ithalat iznini daha rahatlatacak yönetmeliği çıkaracaklar" dedi.

1,5 yıldır bekliyor
Bakanlar Kurulu'nun 1998 yılında Aliağa'nın Karaağaç Bölgesi'ni Enerji Yatırım Bölgesi ilan etmesinden sonra Çolakoğlu Holding kuruluşlarından Ege Gaz, bölgeye Doğalgaz Çevrim Tesisi kurmuş, fakat Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından ithalat izni verilmediği için çalıştırılamamıştı. Konunun gazetemizde yayınlanması üzerine Aliağa Ticaret Odası ve ilçe esnafı harekete geçerek tesise ithalat iznini bir an önce verilmesini istemişti.

İşbirliği için çabalıyoruz
EPDK'dan yapılan açıklamalarda yetkinin BOTAŞ'ta olduğu belirtilmiş, BOTAŞ yetkilileri ise Ege Gaz'ın kurduğu tesisin farkında olduklarını, bu tesisin çalışması, hatta kendileri ile işbirliği halinde faaliyet göstermesi için çaba göstereceklerini belirtmişlerdi. BOTAŞ yetkilileri Ege Gaz'a ithalat izni verilmesi için 20 Ocak'a kadar karar alacaklarını ve EPDK'ya göndereceklerini ifade etmişlerdi.

http://www.yeniasir.com.tr/ya2006/01/10/index.php ...lum=gunluk


Bülent
12 yıl önce - Pts 23 Oca 2006, 12:13

Alıntı:
ENERJİ BAKANI HİLMİ GÜLER, TÜRKMENİSTAN'DAN MÜJDE VERDİ
'Egegaz ile yakında anlaşma yapacağız'

1.5 yıldır ithalat izni bekleyen Egegaz Doğalgaz Çevrim Santrali'nin
depolama için kullanıma açılması sağlanacak

Aliağa'da 4 yıl önce 400 milyon dolara kurulan ve faaliyete geçmek için 1.5 yıldır ithalat izni bekleyen Egegaz Doğalgaz Çevrim Santrali için Enerji Bakanı Hilmi Güler harekete geçti. Bakan Güler, "Egegaz'a ithalat izni çıkana kadar, dünyanın ikinci büyüğü olan bu tesisin depolama için kullanılmasını sağlayacağız" dedi.

Görüşmeler sürüyor
Son aylarda Rusya'nın Avrupa'ya verdiği gazda kısıntıya gitmesi ve soğuk kış gününde gaz sıkıntısı yaşanma olasılığı, Enerji Bakanlığı ile Botaş Genel Müdürlüğü'nü yeni arayışlara itmişti. Resmi bir temas için Türkmenistan'da bulunan Enerji Bakanı Hilmi Güler'in bizzat verdiği bilgiye göre; herhangi bir kesinti olasılığına karşılık vatandaşların gazsız kalmaması ve enerji sıkıntısı çekmemesi için, gaz depolama tesislerine ihtiyaç var. Bakan Güler, "Bunun için en uygun yerlerin başında, tek özel depolama tesisi olan Aliağa'daki Egegaz terminali geliyor. Depolamayla ilgili Hazine Müsteşarlığı ve Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) ile görüşmeler yapıyoruz. Gerekli çalışmalar ve izinler tamamlandıktan sonra Egegaz ile görüşme yapmak üzere davette bulunacağız" dedi. Böylelikle ithalat izni ile ilgili çalışmalar tamamlanana kadar Egegaz'ın da atıl durumda olmayacağını söyleyen Bakan Güler, hem şirket, hem de devlet olarak karşılıklı bir olumlu durum ortaya çıkacağını söyledi.

Günay: Daha uygun bir yerimiz yok
Daha önce, ithalat izni verilmesiyle ilgili çalışmaların sürdüğü bilgisini veren Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay da, Yeni Asır aracılığıyla aynı çağrıda bulunmuştu. 3 yıl önce EPDK olarak Egegaz'a depolama izni verdiklerini anlatan Günay, özel sektörde tek depolama yerinin burası olduğunu söyledi. Tanesi 140 metreküpten iki tankerde 280 bin metreküplük LNG depolanabileceğini, saatte de 685 bin metreküplük doğalgazı şebekeye götürecek kapasitesi bulunduğunu söyleyen Günay, böylelikle tesisin atıl durumda olmayacağını da sözlerine ekledi.

Çiftçi: Oraya ihtiyacımız var
Botaş Genel Müdürü Rıza Çiftçi de, bir süredir zaten çalışmaların sürdüğünü hatırlattı. Çiftçi, çalışmaların tamamlanmasının ardından Egegaz ile depolama alanında anlaşma yapmak üzere davet etmeyi planladıkları bilgisini verdi. Çiftçi, şunları söyledi: "Gaz depolama yerine ihtiyacımız var. Sayın Bakan'ın da söylediği gibi, özellikle Rusya'nın gazı kesmesi veya gazın gelmesinde sıkıntı yaşanması durumunda, vatandaşlarımızı mağdur etmeyecek alternatifler geliştirmek zorundayız. Yılda ne kadar gazı depolamaya ihtiyaç olduğu konusunda tespit çalışmaları sürüyor. Hazine Müsteşarlığı ve DPT ile görüşüyoruz. Onların onay ve izinlerini bekliyoruz. Bu çalışma bittikten sonra Egegaz'a 'gelin görüşelim, anlaşalım' teklifini götüreceğiz. Depolanan gaz karşılığında hizmet bedeli ödeyeceğiz."

http://www.yeniasir.com.tr/ya2006/01/23/index.php ...lum=gunluk
Bülent
12 yıl önce - Pzr 05 Şub 2006, 15:21

Alıntı:


AVRUPA'NIN EN BÜYÜK DOĞALGAZ SANTRALİ'NE ONAY GELDİ
Egegaz'a depolama izni

400 milyon dolar harcanarak kurulan tesis, BOTAŞ'ın deposu olacak

Aliağa'da 4 yıldır boş duran santrale 2007'de ithalat izni verilmesi bekleniyorHazine Müsteşarlığı, Aliağa'da 7 yıl önce devlet izniyle 400 milyon dolara kurulan, ancak depolama ve ithalat izni verilmediği için çalıştırılmayan 10 milyar metreküp kapasiteli doğalgaz tesislerine 'depolama izni' verdi. Son doğalgaz krizinde hazırlıksız yakalanan Botaş'ın 'tesisleri kiralama ve gerekli hizmet bedelini ödeme' isteğini uygun bulan Hazine Müsteşarlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) da görüşünün gerektiğini belirtti. Görüş istenen EPDK ise, BOTAŞ'a gönderdiği cevapta, "Spot gaz piyasası henüz düzenlenmiş bir piyasa değildir. Takdir sizindir" dedi.

Anlaşma sağlandı
BOTAŞ, bu yazıyı 'onay' olarak kabul etti; Hazine Müsteşarlığı'nın iznine dayanarak Egegaz yetkilileri ile anlaştı. EPDK'nın, BOTAŞ'ın yüklü gaz anlaşmaları imzalaması nedeniyle özel sektöre şimdilik gaz ithalatı izni vermediği, spot gaz piyasası düzenlemesinden sonra ithalat izninin de çıkabileceği belirtildi. Ancak BOTAŞ yönetimi, Egegaz'ın depolama imkanlarından yararlanmak için günlük 100 milyon metreküp olarak planlananın dışında gaz ithal edecek.
Türkiye'nin günlük 115 milyon metreküp gaz ihtiyacını karşılayacak tek kurum olan BOTAŞ'ın, Egegaz tesislerinde depolama yaparken önümüzdeki Haziran ayına kadar Silivri'deki deposunu tamamlayacağı, Tuz Gölü altına yapılması planlanan deponun yapımının ise 2 yıl sürebileceği belirtildi.
Yıllardır atıl halde bekliyor
Çolakoğlu Holding Şirketleri'nden olan Egegaz, yıllık 10 milyar metreküplük işleme kapasitesi ile Japonya'dan sonra dünyanın ikinci büyük LNG terminali olarak kabul ediliyor. Tesis, 400 milyon dolar harcanarak kurulmuştu.

Bir ayda çözüldü
Aliağa'da 7 yıl önce yapımına başlanan, 2004 yılında tamamlanan ve "Sıvılaştırılmış Doğalgaz Terminali İşletme Lisansı" alan tesisin gaz ithalatı yapabilmesi için 1.5 yıl önce Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'na başvuruldu. Ancak kurul, bu isteğe 2005 yılı sonuna kadar yanıt vermedi. Konuyu 5 Ocak 2006 günkü sayısında 'NEDEN Yusuf Bey NEDEN?" başlığı ile duyuran Yeni Asır, Ankara'yı harekete geçirdi. Önce, EPDK Başkanı Yusuf Günay, "Ben engellemiyorum. Botaş'ın izni gerekir" dedi. Aliağalılar 7 Ocak'ta Ege Gaz tesislerinin çalıştırılması için imza kampanyası başlattı. Yusuf Günay, 20 Ocak'a kadar BOTAŞ'ın karar vereceğini açıkladı. Botaş Genel Müdür Vekili Rıza Çiftçi de 9 Ocak 2006 Pazartesi günü "Egegaz'a izin verilmesinde belirleyici olacak görüşümüzü 20 Ocak'ta bildireceğiz" dedi. Bunu, 10 Ocak'taki Enerji Müsteşarı Sami Demirbilek'in "Sizin kadar biz de istiyoruz" açıklaması izledi. 20 Ocak'ta Botaş'tan ses çıkmayınca bir kez daha hatırlattık. Enerji Bakanı Hilmi Güler, "23 Ocak 2006'da Ege Gaz ile depolama anlaşması imzalayacağız" açıklaması yaptı.
Depreme dayanıklı
4 Nisan 2003'te gaz depolama izni alan, ancak ithalat izni olmadığı, BOTAŞ'ın depolama talebi olmadığı için boş duran tesiste 140'ar bin metreküplük iki depo bulunuyor. Depolardan gaz alınarak saatte 685 bin metreküplük gaz şebekeye verilebiliyor.

Sıkıntıyı giderecek
Aliağa'daki Egegaz tesislerinde iki büyük deponun yanı sıra iskele, su alma sistemi, pompalama ve buharlaşma ünitesi, kompresör binası, atölye ve ambar, kontrol binası ve idari bina yer alıyor. Tesiste depolanacak doğal gaz, BOTAŞ'ın günlük sevkiyatını hızlandırırken, başta Rusya ve İran olmak üzere doğalgaz alınan ülkelerden talebin kısılması halinde de stoğu ile sıkıntı yaşanmasını önleyecek.

http://www.yeniasir.com.tr/ya2006/02/04/index.php ...lum=gunluk


Alıntı:
400 MİLYON DOLARA MAL OLAN TESİS, 4 YILDIR ATIL DURUYORDU
Aliağa'da Egegaz sevinci

İmza kampanyası başlatıp işletmenin çalıştırılmasını isteyen vatandaşlar BOTAŞ'ın tesisde gaz depolamak için anlaşma yapmasını sevinçle karşıladı

KARARDAN MEMNUNUZ
Başlattıkları imza kampanyası ile Egegaz'a ithilat izni verilmesini isteyen vatandaşlar, BOTAŞ'ın gaz depolama izni vermesiyle mutlu oldular. Aliağa Meydanı'ndan toplanan halk, halay çekerek, karardan memnun olduklarını söylediler.

Hazine Müsteşarlığı'nın 'Gaz depolama ve hizmet karşılığı ödeme yapma' izni verdiği BOTAŞ'ın, Egegaz yetkilileri ile depolama anlaşması, Aliağa'da sevinçle karşılandı. Egegaz'a ithalat izni verilmesi için imza kampanyası başlatan çiçekçi Hüseyin Fidan ile Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka'nın da katılımı ile sonucu halay çekerek kutlayan Aliağalılar, "Tesisin çalışmaya başlaması ile yeni istihdam yaratılacak" dediler.

3 bin 753 imza
Daha önce imza kampanyası başlatan Hüseyin Fidan, "Birlik ve beraberlik içinde hareket etmemiz böyle bir başarıyı ortaya çıkardı. Halk ve esnaf olarak Aliağa'da bulunan ve 4 yıldır atıl duran 400 milyon dolarlık bu tesisin çalışmasını ve ithal izni verilmesini dört gözle bekliyorduk. Bu nedenle başlattığımız kampanyada 3 bin 753 imza toplamış ve yetkili makamlara göndermiştik. İlçe ve ülke ekonomisine büyük girdiler sağlayacak olan tesisin faaliyete geçmesi ile Aliağa'da büyük bir ekonomik canlanma olacak" dedi.

Teşekkür etti
Ülkede Egegaz'ın gaz depolaması sonucu gaz sıkıntısı yaşanmayacağını belirten Hüseyin Fidan, Egegaz'a depolama imkanı tanıyan BOTAŞ'ın, ithalat izni konusunda da etkili olmasını beklediklerini ifade etti. Fidan, Egegaz konusunda baştan Yeni Asır olmak üzere herkese teşekkür ettiklerini belirtti.

Sevinçliyiz
Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka da, Egegaz'a depolama tesisi izni verilmesinin sevindirici olduğunu belirterek, "Sevindirici bir gelişme. Ancak kısa sürede gaz ithalat izninin de verilmesini bekliyoruz. Egegaz'a faaliyet yolunu açarak ekonomiye kazandıran tüm kuruluşlara bölge halkı ve sanayici adına teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

400 milyon $
Saka konuşmasını şöyle sürdürdü: "Alınan bu kararla 400 milyon dolar harcanarak kurulan tesis, şimdilik BOTAŞ'ın deposu olarak değerlendirilecek. Ancak, spot gaz piyasası düzenlenince Egegaz'a serbest ithalat izninin verilmesiyle gerçek arz güvenliği sağlanmış olacak. Türkiye'nin doğalgaz stoğunu artırarak arz güvenliğini sağlayacak olan dünyanın ikinci büyük sıvılaştırılmış doğalgaz depolama terminaline, bu aşamada depolama tesisi izninin verilmesi sevindirici. Bu karara etki eden ve kararı veren Hazine Müşteşarlığı, BOTAŞ, EPDK ve Enerji Bakanlığı'na teşekkür ediyorum."

Sorun çözülüyor
400 milyon dolara yapılan ve 4 yıldır atıl durumda bekleyen Egegaz'ın ekonomiye kazandırılması sürecinde Yeni Asır'ın büyük çaba gösterdiğini dile getiren Saka, "Yeni Asır gazetesi, bölgede birçok soruna çözüm bulduğu gibi, Türkiye'nin enerji arz güvenliğini ilgilendiren böylesine önemli bir konuda da çaba göstermiştir. Bölge halkımız ve sanayicilerimiz adına teşekkür ediyorum. En azından EPDK'nın, gaz ithalatını spot gaz piyasasına açana kadar, Egegaz'ın BOTAŞ tarafından depolama tesisi olarak işlerlik kazandırılması çok yerinde ve doğru karardır" şeklinde konuştu.

Önemli stratejik bir güç
Türkiye'nin son iki aydır doğalgazda riskli bir pozisyonda olduğunun açıkça görüldüğünü dile getiren Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, Egegaz gibi kuruluşlara LNG ithalat izninin verilerek doğalgazda tek bir dış kaynağa bağımlılık tehlikesinin ortadan kaldırılmasını istedi. Saka, Türkiye'nin hızla büyüyen ekonomisi ile bölgede önemli bir stratejik güç olduğunu dile getirerek, enerjide bir-iki kaynağa bağımlılığın çeşitli sakıncalar içerdiğini dile getirdi. Saka, "Özellikle sanayide üretim maliyetlerini düşürmek için doğalgazın, ucuz, sürekli, risklerden uzak ve kaliteli arzı büyük önem taşıyor. Bu amaçla, Türkiye'nin gaz kapasitesinin yüzde 30'unun Egegaz tarafından depolanarak ulusal sisteme entegre edileceğini, depolama faaliyetinin yanında, gaz ithalat izninin de verilmesi gerekmektedir" diye konuştu.

http://www.yeniasir.com.tr/ya2006/02/05/index.php ...lum=gunluk


Bülent
12 yıl önce - Prş 30 Mar 2006, 13:53

Bu konudada olumlu gelismeler var. Egegaz'a dogalgaz depolama izni verilmis ve iki ay icerisinde depolamaya baslancakmis.

http://www.yeniasir.com.tr/ya2006/03/30/index.php ...lum=gunluk


Bülent
11 yıl önce - Cum 05 Oca 2007, 21:10

Gecen gün Iran'in dogalgazi kesmesinden sonra bu tesis tekrar gündeme geldi.

Alıntı:
Egegaz'a ayda 3 LNG tankeri gelecek

05 Ocak 2007
Aliağa'da beş yıl önce 400 milyon dolara malolan, ancak bu yıla kadar atıl durumda bekleyen Sıvılaştırılmış Doğalgaz- LNG Depolama Terminali Egegaz sağlanan anlaşma sonucu kasım ayından beri hizmet veriyor.

Aliağa'da beş yıl önce 400 milyon dolara malolan, ancak bu yıla kadar atıl durumda bekleyen Sıvılaştırılmış Doğalgaz- LNG  Depolama Terminali Egegaz sağlanan anlaşma sonucu kasım ayından beri hizmet veriyor.

Botaş’ın yaptığı sözleşme doğrultusunda Egegaz’a getirilecek sıvılaştırılmış doğalgaz, burada depolanıp gazlaştırılacak ve Botaş'ın İletim Şebekesi'ne sevk edilecek. Öncelikle 1 yıl süreli ve yıllık 1.1 milyar metreküp doğalgaz depolanmasını ve gazlaştırılmasını öngören bu hizmet alımı, daha sonra ortaya çıkacak ihtiyaç ve koşullar çerçevesinde sürdürülebilecek.

DÜNYANIN İKİNCİ BÜYÜK DOĞALGAZ TERMİNALİ

Çolakoğlu Holding şirketlerinden olan Egegaz, İzmir'in Aliağa ilçesinde 400 milyon dolara dünyanın ikinci büyük LNG terminali olarak 1999'da kuruldu. Tesisin yapımı 2001'de tamamlandı. 36 metre yüksekliğinde 85 metre çapındaki tanklar, ileri düzeyde deprem teknoloji ile inşaa edildi. Tanklar 10 milyon dolar harcanarak deprem amortisörleri üzerine oturtuldu. Toplam 280 bin metreküp LNG depolama kapasiteli terminal 10 milyar metreküp doğal gaz yıllık gazlaştırma kapasitesine sahip bulunmakta. Terminaldeki her bir tankın kapasitesi 140 bin metreküp  olmak üzere toplam 280 bin metreküp..

Terminal, Türkiye'nin ilk özel LNG terminali özelliğini korurken, sahip olduğu kapasite ile dünyanın en büyük ikinci büyük LNG terminali durumunda. İki tankın yıllık kapasitesi 10 milyar metreküp. 2006 verilerine göre Türkiye'nin doğalgaz tüketiminin yüzde 30'una denk eşit kapasitesiyle Egegaz 60 uzman ve işçiden oluşan bir kadroyla yönetilmekte.

Osman Öndeş / Referans


--------------

Gazprom jest yaptı

Saltuk Düzyol, alınan önlemleri şöyle anlattı:
"Aliağa'daki Ege Gaz Terminali'ni devreye aldık. Buradan günlük 12 milyon metreküp gaz geliyor. Bazı kontratlarımızdaki esneklikleri kullanarak ilave LNG kargoları bağladık. Ayrıca ilave spot LNG aldık. Bunu gazlaştırarak sisteme sokacağız.

devami:
http://www.milliyet.com.tr/2007/01/04/ekonomi/aeko.html

------------

Tesadüfe bakın.. 2006 da aynı krizle başlamıştı

Geçen yıl da aynı günlerdi ve bugünkü krizin benzerini yaşıyorduk.
Türkiye, yeni yılla birlikte doğalgaz sıkıntısına da giriyordu.
Hatırlayın..
2006'nın başındaki krizin nedeni Rusya ile Ukrayna'ydı.

devami:
http://www.yeniasir.com.tr/ya2007/01/05/index.php ...m=yazarlar

Alıntı:
İran kendi ihtiyacını gerekçe gösterip doğalgaz vanalarını kapatınca Egegaz "musluklarını" açtı

RİFAT BAŞARAN

Aliağa'da 2002 yılında kurulmasına rağmen, 2004 yılında yapılan başvurudan sonra 1,5 yıl süreyle çalışmasına izin verilmeyen Egegaz Tesisleri, İran'ın doğalgaz vanalarını kıstığı dönemde ülkenin imdadına yetişti. 11 ay önce Egegaz'dan "hizmet alımı" için Hazine onayı alan BOTAŞ, tesisin tanklarındaki sıkıştırılmış LNG'yi buharlaştarılmış olarak sisteme aktarttı.

Kurtarıcı oldu
3 Aralık'tan bu yana bir ayda ulusal doğalgaz sistemine 80 milyon m3 gaz veren tesis, son bir haftada 45 milyon metreküp doğalgazı sisteme pompalayarak, ülke ihtiyacının yüzde 30'unu karşıladı ve kriz yaşanmasını önledi. İran'ın doğalgaz vanasını kapatmasından sonra yaptığı açıklamalarda Egegaz Tesisleri'nin kullanılmasını bakanlık olarak aldıkları en isabetli karar olduğunu söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, "İran ile yaşanan doğalgaz sıkıntısında Egegaz'a getirilmek üzere 75 milyon metreküplük LNG kargosu sipariş edildi. Aldığımız tedbirlerin en isabetlisi Egegaz'a ait LNG terminali ile hizmet alım sözleşmesi oldu. Egegaz ile Marmara'daki terminaller, ihtiyacı karşılayacak durumda" dedi.
Bakanlık olarak, Egegaz sayesinde vatandaşları üşütmeyeceklerini belirten Bakan Güler, "Cezayir ve Nijerya'dan gemilerle Egegaz'a getirilmek üzere 7 adet, 125 milyon metreküp doğalgaz eşdeğeri LNG kargosu istedik" diye konuştu.
İran'dan doğalgazın 3 senedir eksik geldiğini belirten Güler, günlük 27 milyon metreküp gelmesi gereken gazın 2 milyon metreküpe kadar düşürüldüğünü söyledi. İran Petrol Bakanı Hamaneh ile iki gün önce görüştüğünü ve Hamaneh'in aşırı soğuklar ve rafinerilerindeki bakım onarımı gerekçe gösterdiğini belirten Güler, "Bu tür sorunlar zaman zaman ortaya çıkabilir. Halka yansıtmamak için her türlü önlemi almış bulunuyoruz" dedi.

Desteklenmesi lazım
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahattin Çimen ise Egegaz'ın Türkiye'de bir eşi daha olmadığını belirterek, desteklenmesi gerektiğini söyledi. Egegaz'ın kriz halinde öneminin bir kez daha ortaya çıktığını belirten Çimen, "Egegaz, sıvı gazı işleyen tek örnektir. Öyle bir tesis yok. Silivri'de ki depolarda doğal depolama yapılıyor, ancak teknik bir problem nedeniyle şu an faaliyette değil. O nedenle Egegaz'ın ne kadar büyük bir ihtiyaç olduğunu anladık. Bu tesisin desteklenmesi lazım" diye konuştu.

Eşi benzeri yok
2002 yılında inşaatına başlanan Aliağa'daki Egegaz LNG Terminali 400 milyon dolara mal oldu. Tesis, Japonya'dan sonra dünyanın ikinci büyük LNG terminali olarak kabul ediliyor. Terminalde bulunan iki tankın yıllık gazlaştırma kapasitesi 10 milyar metreküp. Bu da Türkiye'nin doğalgaz tüketiminin yüzde 30'una denk geliyor. İnşaatı tamamen Türk işçi ve mühendislik kadrosu tarafından gerçekleştirildi. 2004 yılında tamamlanan ve "Sıvılaştırılmış Doğalgaz Terminali İşletme Lisansı" alan tesisin gaz ithalatı yapabilmesi için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'na başvuruldu. Yapımından sonra bürokrasiye takılan tesis uzun süre atıl kaldı.

Hiç peşini bırakmadık
***Konuyu 5 Ocak 2006 günkü sayısında "NEDEN Yusuf Bey NEDEN?" başlığı ile duyuran Yeni Asır, Ankara'yı harekete geçirdi.
***Önce, EPDK Başkanı Yusuf Günay, "Ben engellemiyorum. Botaş'ın izni gerekir" dedi. Aliağalılar 7 Ocak'ta Egegaz Tesisleri'nin çalıştırılması için imza kampanyası başlattı.
***Yusuf Günay, 20 Ocak'a kadar BOTAŞ'ın karar vereceğini açıkladı. Botaş Genel Müdür eski Vekili Rıza Çiftçi de 9 Ocak 2006 Pazartesi günü "Egegaz'a izin verilmesinde belirleyici olacak görüşümüzü 20 Ocak'ta bildireceğiz" dedi.
***Bunu, 10 Ocak'taki Enerji Müsteşarı Sami Demirbilek'in "Sizin kadar biz de istiyoruz" açıklaması izledi.
***20 Ocak'ta Botaş'tan ses çıkmayınca bir kez daha hatırlattık. Enerji Bakanı Hilmi Güler, "23 Ocak 2006'da Egegaz ile depolama anlaşması imzalayacağız" açıklaması yaptı.
***4 Şubat 2006'da da Hazine'den onay çıktı ve anlaşma imzalandı.

http://www.yeniasir.com.tr/ya2007/01/06/index.php ...lum=gunluk


Alıntı:
"Doğalgaz arzının güvencesi Aliağa"

Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, Egegaz'ın, Türkiye'nin doğalgaz ihtiyacının yüzde 30'unu karşılama kapasitesine sahip bulunduğunu söyledi

Aliağa'daki Egegaz'ın devreye alınması önerisi, İran'la gaz krizinin yaşandığı bu günlerde Türkiye'nin sigortası oldu. Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, Egegaz ile gaz tedariki yapılan ülke çeşitliliğinin artması sonucu enerji bağımlılığı tehlikesinin de azalacağını, bunu gören Rusya ve İran gibi ülkelerdeki şirketlerin de daha sorumlu hareket etmesine yol açacağını kaydetti.

Anlaşma uzayabilir
19 Ekim 2006'da BOTAŞ'la Egegaz arasında imzalanan 1 yıl süreli ve yıllık 1.1 milyar metreküp doğalgaz depolanmasını içeren hizmet alımı anlaşması sonucu BOTAŞ tarafından Cezayir'den getirilen sıvılaştırılmış gazı (LNG), depolayan ve gazlaştırarak Ulusal şebekeye veren Egegaz, Türkiye'nin doğalgaz ihtiyacının yüzde 30'unu karşılama kapasitesine sahip bulunuyor. Egegaz'ın BOTAŞ ile olan anlaşması ihtiyaca göre uzatılabilecek. Aliağa Ticaret Odası Başkanı Saka, "BOTAŞ'ın yaptığı sözleşme kapsamında Cezayir, Nijerya, Libya gibi ülkelerden deniz yoluyla Egegaz'a getirilen sıvılaştırılmış doğalgaz, burada depolanıp gazlaştırılarak Botaş'ın ulusal iletim şebekesine sevk ediliyor. Aldığımız bilgilere göre bundan sonra tesise ayda 3 kez LNG tankeri gelecek. Terminaldeki her bir tankın kapasitesi 140 bin metreküp olmak üzere toplam 280 bin metreküp. Enerji Bakanlığı yetkilileri Türkiye'nin toplam doğalgaz talebinin 100 bin metreküp olduğunu açıklıyor. Bu durumda Egegaz, 280 bin metreküplük depolama kapasitesiyle hem Ege'nin hem Türkiye'nin önemli bir güvencesidir" dedi.

Ayda 3 gemi
Türkiye, doğalgaz arz ve şebeke güvenliğine katkı sağlamak için Egegaz'a 4 ve 20 Aralık 2006 tarihlerinde Cezayirden iki kez LNG geldiğini açıklayan Saka, "Cezayir'den iki kez Sonatrach firmasına ait Larbi Ben M. Hidi Aldı Gemi ile Gelen 150 milyon metreküp doğalgaza edeğer 254 bin metreküp sıvılaştırılmış gaz getirilerek terminale boşaltıldı. 5 Aralık'tan bu yana ulusal doğalgaz sistemine 80 milyon metreküp veeren Egegaz, son bir haftada 47 milyon metreküp doğalgazı sisteme vererek, ülke ihtiyacının yüzde 30'unu karşıladı" dedi.
Adnan Saka, Son günlerde İran'ın Türkiye'ye verdiği gazı kesmesinin ardından yeniden gündeme gelen Egegaz'ın, adeta Türkiye'nin doğalgaz sigortası olduğunu söyledi. Uluslararası gaz piyasasından Botaş tarafından temin edilen gazı depolayan ve sisteme veren Egegaz'ın sadece konutların ısınmasında değil, Türkiye Sanayisinin ve ülke ekonomisinde de imdadına yetiştiğini kaydetti.
Saka, "Egegaz'ın devreye girmesiyle Enka-İzmir Santrali, Tüpraş, Petkim, Habaş ve diğer potansiyel doğalgaz müşterilerine, doğalgaz çevrim santrallerine yüksek basınçtaki gaz arzı sorunsuz olarak sağlanabiliyor. Aliağa'da 1500 mw kapasiteli Enka İntergen Santralı, doğalgazdan elektrik enerjisi üreterek ulusal şebekeye veriyor. Bu santral gibi enerji üretim merkezlerinin de kesintisiz üretime devam etmesi için doğalgaz arzının sürekli olması gerekiyor. İşte tüm bunlar değerlendirildiğinde Egegaz'ın ülke ve bölge ekonomisi için önem çok daha iyi anlaşılabilir" diye konuştu.

http://www.yeniasir.com.tr/ya2007/01/08/index.php ...lum=gunluk


Misafir 293

2 yıl önce - Prş 21 Tem 2016, 14:45

Aliagadaki botas isci alimi bolumundeki numara yi yazabilirmisinizcevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet