Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
sertaç adalı

12 yıl önce - Sal 03 Oca 2006, 14:50
Kalemin tarihi hakkında ne biliyoruz?


Kalem, gibi insanlığın tarihini çok ciddi şeilde etkilemiş bir araç hakkında neler biliyoruz acaba, Türkiye'deki bu konudaki nadir eserlerden biri, Esen İnan'ın Kalemin Tarihi adlı eseri başka kaynak bilenleriniz ya da bu konu hakkında bilgileri olanlar,  süper olur paylaşırız.

Dolma kaleme alternatif, tükenmez kalem: 2. Dünya savaşı sırasında uçakların 2-3 bin metre yüksekliğe çıktığında dolma kalemlerin akıntı yapması sebebiyle yeni bir kalem türü tükenmez kalem üretilmiştir.


ELIF_74
11 yıl önce - Pts 04 Hzr 2007, 15:08
kurşun kalem icadı


İlkokuldayken kurşun kalemi çok kullanıyorduk ki, 4. - 5. sınıfdayken uçlu kalemler (0.5, 0.7, 0.9) sonradan çıktı. Kurşun kalem veya uçlu kalemler tükenmez kaleme göre her zaman tercihimdir.


KURŞUN KALEM TARİHİ:

Kurşun kalem bundan yaklaşık 250 yıl kadar önce, bir 20 şubat günü Josef Hardtmuth tarafından icat edildi.
Ortaçağda, insanlar birşeyleri işaretlemek için kurşun ve gümüş sopacıkları kullanıyorlardı. Ancak bu yöntem çizim yapmak için kesinlikle uygun değildi. 15. yy.'da, günümüz kurşun kalemin ilk adımları atıldı. İtalyada kurşun ve kalaydan meydana gelmiş bir tür karışım oluşturuldu. Bu karışım kaleme kurşun katıyordu.
1658 yılında İngiltere'de grafit madenleri bulundu. Bu materyal küçük sopacıklara kesilerek, tahtaya yerleştirilmiş. Bu işlem tüm sanatçılar için bir devrimdir. Ancak oluşturulan bu kurşun kalem, zor hazırlanma süreci nedeniyle oldukça pahalıya mal oluyordu ve herkes yaptıramıyordu.
Kurşun kalemin oluşumuna asıl destek Josef Hardtmuth'den geldi. Josef, 20 Şubat 1752 yılında, Avusturyada bir masa yapımcısının oğlu olarak dünyaya geldi. Viyanada amcasının mesleği olan duvarcılığı öğrenip, bu alanda kısa sürede başarılı işler çıkarmaya başladı.
Ancak içindeki yaratıcılık ve hırs onu rahat bırakmadı. Mimarlık ve fırıncılık yeteneğini kullanarak kiremit üretimine ve çanak, çömlek yapımı yani porselen işine başladı. Ancak bu işleri yapmak için önce çizimlere ihtiyacı olduğundan ve çizim yapmak için de kullanılan malzemeler oldukça kötü olduğundan dolayı, bu ihtiyaç harika bir fikrin sahibi olmasını sağladı. Grafit tozuna biraz daha kil kattı, bir tür madene dönüştürüp karşımı yaktı. Ardından yakılan karışımı balmumuna batırdı, böylece yaprak üzerinde çizim yapınca izleri kolayca orada kaldı.
1790 yılında Josef Hardtmuth, seramik madenini buldu. Böylece çeşitli miktalarda kil eklenmesiyle kurşun kalemlerin sertlik oranları belirlenebilmeye başladı. 1792 yılında Viyanada KOH-I-NOOR Hardtmuth firmasını açtı. Torunu Friedrich daha sonra 1889 yılında işleri geliştirip, kurşun kalemleri 17 sertlik derecesine göre sınıflandırarak üretmeye başladı...
Böylece günümüz kurşun kalemlerine kadar, farklı markalarla geldi.
Rekor: dünyanın en uzun kurşun kalemi 15 Şubat 1998 yılında NewYork'ta yapıldı. 6,24 metre uzunluğunda olan bu kurşun kalem 254 kilo ağırlındaydı. Çapı ise 33 cm.

kaynak: www.web.netbul.com/cocuk/


berke_han

11 yıl önce - Pts 04 Hzr 2007, 17:22

Tükenmez Kalemi kim buldu?


Biliyorsunuz, dünyayı değiştiren pekçok buluşun arkasında ilginç hikayeler vardır. Buluşların ortaya çıkmasını sağlayan koşulları anlamak, modern dünyadaki yenilikleri daha bilinçli kullanmamızı sağlar.


Ladislao Biro Macar bir heykeltraş, ressam ve yazardır.  Aynı zamanda düzeltmendir ve kaleminin mürekkebini devamlı yenilemek zorunda olması onu deliye çevirmektedir.

1930’ların başında, kimyacı kardeşi George ile birlikte tekrar tekrar mürekkep doldurma ihtiyacı olmayan ve sayfaları bulaştırmayacak bir kalem yapmak üzere deneylere başladılar.

Biro fark etti ki gazete basımında kullanılan mürekkep çabucak kuruyor, sayfayı ıslak ya da bulaşık bırakmıyordu. Aynı tip mürekkebi kullanacak bir kalem yapmaya karar verdi. Kalemin ucunu bu koyu mürekkebin akabileceği şekilde tasarladı. Bunu, kalemin ucuna minik bir top koyarak başardı. Kalem kağıt üzerinde hareket ettikçe top dönüyor, kalemin içinden aldığı mürekkebi kontrollü bir şekilde kağıda ulaştırıyordu. Aslında bu özelliğin patenti, 1888 yılında deriyi işaretlemeye yarayan bir ürün için, John J. Loud tarafından alınmıştı. Ancak ticari olarak uygulamaya sokulamamıştı. Laszlo Biro tükenmez kalemin patentini 1938 yılında aldı.
1943 yılında iki kardeş Arjantin’e taşınarak buluşlarını finanse etmeye istekli bir yatırımcı buldular. Tükenmez kalemlerini Birome adı altında Arjantin’de pazarlamaya başladılar. Bir süre sonra, İngiltere’de Kraliyet Hava Kuvvetlerine kalem sağlayan bir fabrika açtılar.

Ancak yağmur altında yazabilme özelliğini kazandıktan sonra tükenmez kalemi halka pazarladılar. İlk 5000 müşteriye yağmur altında yapılan tanıtımdan birkaç yıl sonra şirket, BIC Corporation tarafından satın alındı ve tükenmez kalemin hikayesi günümüze ulaştı .


Bizim tükenmez kalem dediğimiz bu kaleme bazı dillerde biro da denmektedirUğur Aydın
11 yıl önce - Pts 04 Hzr 2007, 17:37

Conté kalemler :

 Bir kurşun kalemdir aslında Conté.Ama bilenler kıvamını test etmişlerdir ne de olsa.Garip bir hissiyat verir insana.Bir diğer adı ile de Kırılmaz Kalem.
 İlk Suni kurşun kalemdir.Fransız Nicolas-Jacques Conté'nin icadı.Conté kurşun kalemleri, Naopleon'un İngiltere'ye karşı uyguladığı kıta ablukasının bir sonucudur.Kurşun kalemlerde 1564 yılından beri İngiliz Cumberland'ından gelen grafit kullanılmaktaydı.Fransa'nın alp yataklarında bulunan Grafit yatakları pek te zengin değildi.Bunu üzerine Conté mevcut grafiti toz haline getirip kil ile karıştırarak Suni kurşun kalemi yarattı.Kilin az pişirilmesi ve çok pişirilmesi ile de Kalemlerin sertlik derecesi belirlenebiliyordu.
İşte Suni Kurşun Kalemlerin icat hikayesi de böyle...


Barış Özyurt
11 yıl önce - Pts 04 Hzr 2007, 18:39

Uzayda yer çekimi olmadığı için tükenmez ve dolma kalemler uzayda yazmaz.

ABD uzaya astronot gönderirken astronotların uzayda nasıl not alacakları problem olmuş. Uzayda yazabilen bir tükenmez kalem geliştirilmesi için bir proje başlatılmış ve binlerce dolar harcanarak uzayda yazabilen tükenmez kalem yapmayı başarmışlar. Peki aynı soruna karşı  Rusya ne mi yapmış, kozmonotlara birer kurşun kalem verip göndermiş uzaya . Bu olay gerçek  .


Kemal Bayır
11 yıl önce - Pts 04 Hzr 2007, 18:51

Uygarlığa giden yolun en büyük aracı : Kalem.
Biçim biçim. Üstelik yazıdan bile eski :
Alıntı:
İşaret parmağından çiviye, bambu kamışlardan kuş tüylerine, mürekkepli kalemlerden kurşunkaleme, daktilodan klavyeye kadar gelen yazı araçlarının serüveni nasıl devam edecek?

Kalemin tarihi yazının tarihinden eskidir. Ne kadar eski olduğunu anlamak için işaret parmağınıza bir bakın. Toprağa ya da kuma, atalarımızın bu parmaklarıyla ilk işareti çizdiği zamanların, tarihin başlangıcı saydığımız yazının icadından bin yıllar öncesi olduğunu siz de fark edersiniz. Parmaklarımızın yerini alan kalemin yazıyla birleşmesi, Sümerlerin düzgün tabletler üzerine yazmak için çivi ve keskin objeleri kullanmasına rastlar. Parmak ve çividen sonrası; kamış fırçalar, şimşir veya metal levhalar, fildişi kalemler, kuş tüyleri, mürekkepli kalem, kurşunkalem, tükenmez kalem, daktilo, klavye ve gözler diye günümüze gelir.

Her şey Mezopotamya'da başladı. Sümerler ve Akadların paylaştığı topraklarda, yaklaşık altı bin yıl önce ilk piktogramlar (resim yazılar) çizilmeye başlandı. Bulunan ilk tabletlerdeki piktogramlar daha çok ziraat kayıtları için tutulan muhasebe hesaplarıydı. Bu işaretler, yumuşak kil tabletlere sivri uçlu kamış kalemlerle çiziliyordu. Kalemin atası sayılan sivri uçlu bu kamışlar, taze kil üzerinde yuvarlak şekiller çizemiyor; aksine daha köşeli ve düz, yani çivi biçimli kalıp çizgiler çekmeye yarıyordu. Bu yüzden yazı, çivi yazısı olarak adlandırıldı, kamış kalem de çivi olarak akıllarda kaldı. Piktogramların MÖ 3000 yıllarında daha çizgisel işaretlere dönüştüğü yıllarda, Mısır'dan Çin'e birçok bölgede farklı yazı sistemleri ve araçları doğuyordu. Eski Mısırlılara göre yazıyı yaratan Tanrı Thot, onu insanlara bağışlamıştı. Tanrıların yazısı anlamına gelen 'hiyeroglif', daha çizgisel ve geometrik çivi yazısından farklı olarak, şiirsel ve hayranlık verici bir üslupla çizilen resimlerden oluşur. Bu yazı, Nil Deltası'nda bol yetişen bir bitki türü olan papirüs üzerine yazılırdı. Bu yüzden yazıcı, kullanım amacına uygun olarak, ucu yontulmuş veya düzleştirilmiş bir kamışla çalışırdı. Mısırlıların kullandıkları mürekkep; is tozu ve su karışımına bir tür yapıştırıcının eklemesi ile elde ediliyordu.

Aslında ilk mürekkep, MÖ 2697'de Çinli filozof Tien-Lcheu tarafından bulunmuştu. İs, gaz yağı, misk ve eşek derisinden elde edilen bir tür yapışkan maddeyle yapılan bu mürekkep, ilk başta hiyerogliflerin siyaha boyanmasında kullanılırken, sonraları hem kağıdın hem de mürekkepli kalemlerin icat edilmesini sağladı. Romalıların daha da geliştirdiği kamış kalem, tüp şeklindeki bambu veya sazlardan yapılıyordu. Tüpün bir ucu kesilip içi mürekkeple dolduruluyordu. MS 400'lü yıllarda bulunan yeni mürekkep formülü, yüzyıllarca kullanılacaktı. Buna göre mürekkebe demir tozu, meşe palamudu tozu ve reçine gibi maddeler katılıyordu.


Kaynak :kesfetmekicinbak.com
Çok daha geniş bilgi için.burakerkıral

11 yıl önce - Sal 05 Hzr 2007, 02:49

Bunları öğrendiğim iyi oldu arkadaşlarımada söylerim biz kalemle çok uğraşıyoruz çünkü teknik resim falan çiziyoruz ince yazan kalemleri severim mesela 0.3 uçlu kalem kullanırım...

Emir ERTEN

11 yıl önce - Sal 05 Hzr 2007, 14:56

Ben genelde uçlu kalemi tercih ederim 0.7  
Tükenmez kalemin de geç tükeneni tercihimdir.
Kurşun kalemide ağaçtan elde edildiği için tasvip etmiyorum.Onca ağaç heba olacakken uçlu kalem en iyisi


Misafir 74b

3 yıl önce - Sal 13 Oca 2015, 16:24

BEN UÇLU KALEMİN TARİHİNİ MERAK EDİYORDUM ARKADAŞIMLA BİRBİRİMİZE UÇLU KALEM VERİCEZ ASLINDA ÇOK SAÇMA OLSUN BEN ONUN KALEMİ İÇİN YAPTIM ZATEN PLANI

ziya_tk

3 yıl önce - Sal 13 Oca 2015, 16:35

Allah hiçbir şeyi yaratmadan ilkin kalemi yaratmış. Allah; yaz diye emretmiş kaleme, kalem de başlamış yazmaya...sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET