Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul İETT'nin Yeşil Renkli Doğalgazlı 93 Model Ikarus 260 Otobüsleri
« önceki   1234 ... 484950   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
sayfa 3
Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Cum 20 Oca 2006, 02:06

Şu ana kadar; 42 adet doğalgazlı İETT otobüs hattı çıktı ortaya. Belki unutulan 2-3 hat daha ilâve olursa, toplamda 45 kadar hatta bunlar hizmet vermekte. 101 doğalgazlı araç olduğuna göre, hat başına ortalama 2 adet düşüyor (geri kalan 10 kadarını da yedek bekleyenler olarak düşünürsek).

Bunları harita üzerinde işaretlediğimizde, gerçek dağılımı görebileceğiz. Böylece doğalgazlı otobüslerin asıl amaçları doğrultusunda mı hizmette oldukları, yoksa lâlettayn bir dağılım içerisinde mi olduklarını anlayabileceğiz. Çünkü doğalgazlılar, şehir merkezlerinde çalışarak, asıl trafik yoğunluğunun içinde havaya olumlu katkıda bulunmaları amaçlanmıştı (Kadıköy, Üsküdar, Ziverbey, Bağlarbaşı dörtgeni; asıl trafik kalabalığını ve hava kirliliğine müsait yoğunluğu teşkil eder).

Akın KURTOĞLU

ümit 806

13 yıl önce - Cum 20 Oca 2006, 10:39

Alıntı:
Şu ana kadar; 42 adet doğalgazlı İETT otobüs hattı çıktı ortaya. Belki unutulan 2-3 hat daha ilâve olursa, toplamda 45 kadar hatta bunlar hizmet vermekte. 101 doğalgazlı araç olduğuna göre, hat başına ortalama 2 adet düşüyor (geri kalan 10 kadarını da yedek bekleyenler olarak düşünürsek).

Bu rakamlarla ortalama olarak 2 adet düşüyor. Bazı hatlarda tamamen bu otobüsler çalışıyor, bazılarında karışık.

Meselâ Altunizade Mecidiyeköy hattına 94-128-148 arasındaki otobüsler gidiyor hep.

11K, 14K, 11D, 11M gibi bazı hatlarda 92-645-92-680 (numaralar kesin değil, Hasanpaşa garajı'nda bir 50-60 otobüs var 92 girişli) arasındaki otobüsler, 129'a giden 94 girişli otobüsler ve doğalgazlı otobüsler karışık gidip geliyor.

Ayrıca yukarıda zikrettiğim 13B'ye bugün bindim, galiba Anadolu Garajı'na geçmiş, 93-368 numaralı araç çalışıyordu.

Bir de Şahinkaya Garajı'nın son körüklü otobüsü olan 91-909 bu sabah 129 numaraydı, galiba Hasanpaşa garajı'na gelmiş.

bir de kendimden alıntı yapayım
Alıntı:
Son gördüğümde 93-550'de koltuk düzeni doğalgazsız otobüsler gibiydi. Demirler var mı yok mu dikkat edemedim. Fakat sanki tüpler vardı diye hatırlıyorum

bu sabah 93-550'yi gördüm Kısıklı'da 14F hattında. Trafikte önünü kapatan araçlar nedeni ile resmini çekemedim fakat üzerinde tüpler var, içerisindeki koltuk düzeni normal İkarus'larınki gibi fakat destek demirleri de vardı buharlı camların arkasından seçebildiğim kadarı ile.

Yine kendimden alıntı
Alıntı:
Bu otobüslerden yenilenenlere doğalgaz takmıyorlar bildiğim kadarı ile. Meselâ 93-578 numaralı otobüsün üzerindeki tüpler yok. İçerisindeki ek parçalar da. Meselâ ön paneldeki switch ve led göstergeler 93-578 numaralı otobüste yok.

Şimdi evet az sayıda örnekle çok büyük bir genelleme yapmıştım burada. Yeni stilde yenilenen bir tek 93-578 kaldı. 578'in tavandan tabana inen tutunma demirlerinin hepsi tamamen dik değil. Şöför tarafındaki sırada arkadaki demirler tavandan aşağı dik inerek başlıyor, cama doğru eğilip yaklaşıyor ve oradan aşağıya iniyor. Bu zaten eğimli demirler tüplerin ağırlığı ile iyice eğilebilir ve şöför tarafındaki camlar patlayabilir. Tüpler yoktu diye hatırlıyorum ama bence tüpler sonradan takılmış ise bile sökülmeli, çok tehlikeli.

Mustafa Noyan

13 yıl önce - Cum 20 Oca 2006, 12:05

Alıntı:
13C Üsküdar Öğretmenler sitesi (11M'den)'yi de ekleyeyim

13Ç Üsküdar Çakmak Mah Öğretmenler sitesi hattı, 13 ve 13A nın güzergahları uzatılırken kaldırılmadı mı?
11M nin 11N den başka bir de 13C türevi mi var?

ümit 806

13 yıl önce - Cum 20 Oca 2006, 12:22

Alıntı:
11M nin 11N den başka bir de 13C türevi mi var?

Evet, az sefer yapıyor, 11M'nin saatlerinde gösteriyor.

ümit 806

13 yıl önce - Cmt 21 Oca 2006, 16:10

Alıntı:
Doğalgazlı otobüs işleyen hatları acilen bir listelesek arkadaşlar... Elimizde kesin bir liste yok henüz sitede... Kaç hatta çalışıyorlar ve hatlar hangileri? Böylece Hasanpaşa'dan ne kadar uzaklaşabildiklerini de çıkartırız bir harita üzerinde... Hemen 1 gün içinde aklına gelen buraya iliştirsin..

Bu şevkinize, bu azminize hayranım onu da söyleyeyim. Eldeki her türlü veriden bir istatistik, bir grafik çıktı üretiyorsunuz.

Kendimden alıntı:
Alıntı:
Meselâ 93-578 numaralı otobüsün üzerindeki tüpler yok. İçerisindeki ek parçalar da. Meselâ ön paneldeki switch ve led göstergeler 93-578 numaralı otobüste yok.

Bu sabah saat 6:10'da Esenevler'den kalkan 11N'yi beklerken 05:50'de Sancaktepe'den kalkan 11M geldi, otobüs 93-578 idi, bizim mahalleden kalkan boş arabayı beklemeyip hemen atladım içeri. Ön panele baktım, LED göstergeleri ve DIESEL / DIESEL (GAS) yazan düğmeyi ön panele takmışlar, fakat LED'ler yanmıyordu. Millet Bahçesi'nde indikten sonra da tüplere bakmaya çalıştım ama karanlıkta göremedim.

Murat Erol 2
13 yıl önce - Cmt 21 Oca 2006, 22:58

Günlük  110 km yol yapan bir doğalgaz otobüs, 4-5 günde bir dolum yaptırıyormuş. ( Bir doğalgaz otobüs şöförünün sözü).

nerminkumbar

13 yıl önce - Pzr 22 Oca 2006, 11:18

Alıntı:
101 doğalgazlı araç olduğuna göre

Bir kaç gün önce Esatpaşa mahallesinde bir tanesi kundaklama sonucu yanmış (Şoförler aralarında konuşurken duydum , çok üzüldüm..) Şoförü önce soymuşlar sonra molotof kokteyli atarak kaçmışlar , otonun iskeleti kalmış...

Miili servet olan bu otolara zarar veren kim olursa olsun , "Vatan hainidir !" insan kendi malına zarar verirmi ? Senin-benim paramla alınıyor bu otolar !

ümit 806

13 yıl önce - Pzr 22 Oca 2006, 16:27

Alıntı:
Bir kaç gün önce Esatpaşa mahallesinde bir tanesi kundaklama sonucu yanmış (Şoförler aralarında konuşurken duydum , çok üzüldüm..) Şoförü önce soymuşlar sonra molotof kokteyli atarak kaçmışlar , otonun iskeleti kalmış...

19 Ocak sabahı olmuş olay fakat otobüsün doğalgazlı olduğunu duymamış, haberine de rastlayamamıştım bir türlü. Az önce de sarıgazi 'de körüklü otobüs yakmışlar, o haberi ararken buna rastladım. 3 günde 2 otobüs, bunlar duyabildiklerimiz. En iyisi tamir etmeden penceresiz koltuksuz çalıştıracaklar bunları yakıldıkları mahallelerde şöförlere ayrı bir kabin yapıp.

Alıntı:
Miili servet olan bu otolara zarar veren kim olursa olsun , "Vatan hainidir !" insan kendi malına zarar verirmi ? Senin-benim paramla alınıyor bu otolar !

Vatan hainliği yanında millet hainliği de var bunlarda. O doğalgaz tüpleri patlamış mı patlamamış mı bilmiyorum ama 5 tane tüp var otobüsün üzerinde. Bunların pek çoğu gecekonduda yaşıyor, vergi vermiyor, elektrik, su kaçak. Kendi malları sayılmaz. Az biraz katkıları olsa belki düşünürler bir iki dakika.

kutlay34
13 yıl önce - Pzr 22 Oca 2006, 17:55

Alıntı:
19 Ocak sabahı olmuş olay fakat otobüsün doğalgazlı olduğunu duymamış, haberine de rastlayamamıştım bir türlü. Az önce de sarıgazi 'de körüklü otobüs yakmışlar, o haberi ararken buna rastladım. 3 günde 2 otobüs, bunlar duyabildiklerimiz. En iyisi tamir etmeden penceresiz koltuksuz çalıştıracaklar bunları yakıldıkları mahallelerde şöförlere ayrı bir kabin yapıp.

Ne diye bu insanlar yakmış??... zevk için mi?? Artık adam öldürmek bile hobi haline geldiğine göre bunu doğal karşılamamız lazım  başka yoruma gerek yok... yorumu büyüklerime ve kamoyuna bırakıyorum...

Not:Mesajımı yanlış anlaşılmasın diye  artı Mustafa Noyan Üstadımın uyarısıyla değiştirilmiştir....

ümit 806

13 yıl önce - Pts 23 Oca 2006, 00:19
Doğalgazlı otobüsler ile ilgili bazı detaylar

Resim 1 (22 Ocak 2006)

(+)

Resim 1: Doğalgazlı otobüslerin ön tarafında bir kutu var. Ne işe yaradığını bilmiyorum.

Resim 2 (22 Ocak 2006)

(+)

Resim 2: Ön konsolda ek cihazlar var. Hız göstergesinin yanında (bu arada 50'yi geçmiş şöför arkadaş) Mazot/gaz anahtarı var. Şu an gaz konumunda. Düğmenin hemen altında üzerinde LED ışıklar olan bir gösterge var. Tüplerdeki gaz basıncını gösteriyormuş. O göstergenin yanında da bir düğme (buton) var. O da ne işe yarıyor bilmiyorum. O düğmenin üzerindeki iki şey lamba. Neyi gösteriyorlar bilmiyorum. Biri yanarken gördüm, sarı renkte.

Resim 3 (22 Ocak 2006)

(+)

Resim 3: Tüpler 5 tane ve birbirlerine paralel bağlılar. Her birinin ağzında valf gibi bir şey var. Otobüsün içerisinde de tüplerin altına doğru diğer otobüslerde olmayan tavandan yere dik inen demirler mevcut. Bunların görevi tüplere destek olmak sanırım.

Alıntı:
bu otobüslerin değişik hatlarda diğer otobüsler gibi rahat hareket edememelerinin tek sebebi üzerlerindeki yükü.( doğalgaz tüpleri)bu otobüsler altbostancı dan küçükyalı fidanlığa çıkan tren köprüsü,16-A ,21-A' nın güzergahındaki Kartal tren köprüsü gibi birkaç tane daha mimli köprülere sığmayışı. hatta ve hatta hasanpaşa garajının yanındaki 1. çevre yolu bağlantısının sağlandığı köprü den bile geçemiyor

Resim 4 (22 Ocak 2006)

(+)

Resim 4: Bugün gördüğüm doğalgazlı otobüslerin çoğunda bu alıntıladığım metni doğrular nitelikte bir darbe izi vardı. Resimdeki otobüsün iç tavan döşemesinde bile bir esneme olmuş. Ayrıca şasede boyaya yama yapılmış, renk farkı var.

Resim 5 (22 Ocak 2006)

(+)

Resim 5: Otobüslerin iç koltuk dizaynı diğer ikarus otobüslere göre değişik.

sayfa 3
« önceki   1234 ... 484950   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM