Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir Doğal Yaşam Parkı
« önceki   1234 ... 646566   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3
erkin1
9 yıl önce - Pts 23 Hzr 2008, 15:43

doğal yaşam alanına Planeterium da kurulabilir...
Türkiye de henüz yok.. En meşhuru biraz da sanat galerisi gibi olanı herkes biliyor... Onun resimleri hakikaten ödüllü.Önce Kompleks yapmayalım diye yapıştırmadım. İspanya da meşhur sanat yapıtı...
Tarih öncesini anlatan bir müze de kurulabilir...
Planeterium'un ne olduğunu biliyormiyorsanız.. Biraz araştırabilirsiniz...Bilenler zaten İzmir'de böyle bir şeyin olacağını düşünmez bile. (Hala otobüsler şöyle olsun, duraklar böyle olsun, 2 yılda bir kaldırımlar değişsin yeter !)

işte fikir verecek resimler:

(+)

En son erkin1 tarafından Pts 23 Hzr 2008, 16:22 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

erkin1
9 yıl önce - Pts 23 Hzr 2008, 16:12

Neyse kompleks yaratsa da olsun İzmir planeterium yapsa da görsek...

En meşhuru Valencia daki.. Adamlar cepten para çekmesini biliyorlar. Bir şişe suya içeri de 7 euro vermiştim.(belkide 5 euro.)

En son yapılan o olduğu için... Valencia'ya gittiğimde bir arkadaşım, oraya yakın apartmanda oturuyor. İnsanlar rüyalarında bile burayı gördüğünü söylüyordu.
resimlere bakıp tadını çıkartmak en iyisi... Dostumun anlattığına göre kendini bilmez birisi küçük bir zarar vermiş. Karşılığında 6 yıl hapis !

İşte favori planeterium'mum... Kısaca CAC Diyorlar... İspanyada çalışırken valencia'ya sırf bu yüzden bir kaç defa gittim..

(+)

(+)

(+)

(+)

Bir de akşamları her ışık değiştiğinde insanın gözü bayram yapıyor.

(+)

(+)

Kot farkı olmaksızın etrafına neden havuz yapmış bu manyaklar diye söylenen bir mimar arkadaşım vardı. Adam yansıma diye bir şey duymadığı için bilememişti. Sonra akşamları görünce kendine geldi.
Adamlar maketlerini 50 avro'dan satıyorlar... 100 avroluk'lar var... onlar biraz büyük...

İçi zaten söylenecek laf yok...

Yapsınlar böyle bir şey alkışlayalım. İki tane bank, üç tane ahır ile park yapanlar biraz vizyonlarını açmalılar..
Bizde 20 euroya elin adamı herşey dahil otel fiyatına tatil yapıyor.Valenica Bu paraya maket satıyor.!

Korhan KÖSEOĞLU
9 yıl önce - Pts 30 Hzr 2008, 13:52

Sevgili ESKEZA Resimler ve Ayrıntılı açıklamaların için teşekkür ederim...
İzmir bunları yapsa değil şehir ülke olur. Bunu yapıcak adam ölmediği sürece başkanlıkta kalır. Halk bunları benimsedikçe izmir gibi bi şehir hayal edilemez boyutlara gelir.
Yerine gidip incelemedim İzmir in dışında olmasının dezavantaj olduğu söylenmiş. Doğal park şehre yakın olur mu mantıklımdır bunu sormak gerekir önce...
Doğal yaşam parkı yapıyosun adı üzerinde doğal elbetteki 1, 1.5 saat mesafede olacak şehrin dışında olacak ki temiz bir hava alıcaksın. Gittiğine değecek her gittiğinde bi daha gitmek isteyesin olacak. Ama öle bişi yapmak için ESKEZA nın dediklerinin % 100 Dikkate alınması gerekli ki Bir sonuca varılsın.

serdar ölmez
9 yıl önce - Pts 30 Hzr 2008, 15:07
valencia neree izmir nere

Sayın Eskeza söylediklerinde yerden göğe hatta uzaya kadar hakkın var. Birşeyi yaptınmı ADAM GİBİ YAPICAN..... ama yönetim zihniyetinin değişmesi gerek önce sonrada biraz para bulmak gerek. Para bulmak için ülke olarak piyango çıkmasını bekler vaziyetteyiz. Hertürlü zenginliğimiz var ama paramız yok.

Sasalı ya kendim gidip baktım. MAYIS ayında açılacağı ilan edilen yere BİR çivi çakılmamış durumda.. Yol inşaatı bittimi bilmiyorum ki sanmıyorum.

Ancak bir gerçek var ki biraz dikkat ederek yapılacak olursa sasalı Türkiyenin en iyi hayvanat bahçesi olur. Proje hiçte fena değil. Dev Akvaryum eklenmeli değişik aktivitelerin yapıldığı çekim merkezi haline getirilmeli hatta karşı kıyıdaki gibi bir hotel bile eklenmesi düşünülebilir.

Ancak biz daha önce bu parkın çok yakınında bulunan arıtmadaki koku problemini halletmemiz lazım.... Valencia daki binanın maliyetinin belkide yarı parasına o kokuyu halledebiliriz ama yapamıyor işte belediyemiz.... yada ülkemiz....

erkin1
9 yıl önce - Çrş 02 Tem 2008, 14:12

Valla bende bundan 2 ay önce gitmiştim...Görür görmez Buradan bir b... olmaz dedim.

Açıkça söylemek gerekirse şehire o kadar uzak değil... Tamam bir şeyler yapmak istemişler ama çok şey eksik.Böyle giderse İzmir kendine bir 50 yıl daha gelemez...

Benim yazdığım akvaryum'un 20-25 milyon$ maliyeti var... Genelde teknik pompalar-özel filtreler-soğutma sistemleri,ölçüm aletleri pahalı. Sisteme uygun bina maliyeti.. (İçine konacak balıklar-resif malzemesi özellikle okyanus ülkeleri ve japonyadan bedevaya temin ediliyor.)
Tabi ki konferans salonu da var...

Gezi Treni 5 km'lik parkuru 2,5-3 milyon$'a kendiniz bile kurabilirsiniz...( Sıcağın altında parkı ziyaret edip gezen insanları oradaki hayvanları ile bir tutamazsınız olmaz...)

Profesyonel lunapark kursanız ardında uzun kuyruklar oluşur...

Normalde böyle bir parka giren vatandaş ortalama 10-15 ytl parayı gözden çıkarır. Bu işin alım gücü ile alakası olmaz. Eğlence sektöründe harcanan paranın sonu yok.( Para harcanır,harcatılır !)
Haftasonu çeşme de giriş hariç beach'te yarım ekmek döner ve kolaya 14 ytl veren cebinde 600-700 ytl'lik cep telefonu statü aracı yapan, alışveriş merkezlerinde fast-food larda kuyruk oluşturanlar böyle yerlerde daha çok harcarlarlar.

Ama mevcut fuardaki gibi rezil panayır bile olmayacak işler yaparsan olmaz.

Harcanacak 50-60 milyon$'ın geri dönüşü 2-3 yıldır. Darphane gibi Para basacak bir şeyler yapılmalı. İnsanlar'ın 4 mevsim gideceği turistik bir yer eser olmalı..

Malesef belediye başkanın da irade yok.Olanı da bu kadar zaten...
Bir kaç ahır yapmış,bir tane kubbe, bir tane kuş barınağı...Çevre düzenleme işine geçen ay başlamışlar. Açıldığında çok daha iyisi yapılabilir denilecek.

Verdiğim örneklerin çok daha fazla çeşitleri var. Resim yükleme de - puan aldığım için biraz hayıflanıyorum.

İzmir kendini 2 şekilde marka yapar başka bir yolu yok. Ya katma değeri yüksek bir sanayin olacak ya da turizm,organizasyon şehri olacaksın...

Son 10-15 yılda İspanya her iki meseleyi çözen dünya üzerindeki 2-3 ülkeden birisi...

[url] İzmir'in kısa dönemde çözülmesi gereken en önemli 2 eksiği [/url]:

1- Şehir içinde Marinası yok. Eskiden bu boklu denize yat-mı bağlanır deniliyordu. Şimdi de yapacak adam yok. Yat müşterisi-Golf müşterisi-Kongre Müşterisi-Kumar müşterisi (turist Demiyorum.Müşteri ! Kimse bunlar kadar para harcamaz.) Onların ardında Kurvaziyerler-Sağlık hizmetlerinden faydalananlar-Spor Müsabakası-Festivalleri izleyenler gelir.En son bitli turistler.. her şey dahilciler..

İzmir de golf yok ! Kumarhane yok ! Marina Yok ! Kongre yok ! Festival yok !
İstenildiği kadar Alışveriş merkezi yapılsın, Türkler en fazla kredi kartına asılır... O da olmasa zaten alışveriş merkezi de olmaz.

Marinayı ticaret odası yapmak istedi. Asıl yapması gereken belediye ve belli hissede ortak olacak iştiraktir.

2- İzmir'de genel yargı, ucuz bir şehir (Burada ucuz iş(hizmet sek-müh-teknik iş) gücü çok ucuz (Malesef sanayinin gebermesine yol açmakta) Belediye hizmetleri,birim tutarlarda diğer şehirlerden çok daha ucuz (Ankara-İstanbul'a oranla %25-40) Bir defa rakamların tersine dönmesi gerekiyor. Aksine (Kira- diğer maliyet unsurları çok yüksek !)

Bu şehirde yaşamanın maliyeti var.Hele ki İzmir ise, bir kez daha düşünmeden yazıyorum. İzmir'de yaşamanın bir maliyeti olması gerekiyor.
Belediye sınırları genişledi son 3 yılda belediye gelirlerin %180 gelir artışı olacağına %70'lik artış oldu. (Bana göre 3 milyar$ kayıp var.)
Yatırımlar da güdük kalınca şehir kısır döngüden kurtulamıyor.... " Ulaşım ucuz demek kolay. Eğer kendi cebinden karşılyorsan sorun yok! Yatırımlara harcayacağın paraları bu ulaşım açıklarına finanse ediyorsan sürünmeye mahkumsun.Benim verdiğim vergilerle sosyal dönüşüm adı altında bir kuruş parayı cebinden harcamamış vatandaşa sıfır ev alıp oturtuyorsan çökersin ! )

Fuarda çekirdek,mısır sattırmaya razı olacağına, Fuar boyunca bütün şehir'i sabaha kadar uyutmayacak, taksicisinden otelcisine,lokantacılarına,barlarına,butiklerine para bıraktıracak işler yaparsan marka şehir olursun.

Bir belediye başkanı,ticaret odası,fuar yöneticisi,valisi fuar sezonu boyunca (7 gün)'de 1-2 milyar$ parayı şehire kazandıramıyorsa İzmirlinin yüzü gülmez...

Bir sonraki resimler YAPAN NASIL YAPIYOR'A ÖRNEK....

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   1234 ... 646566   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR