Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir Doğal Yaşam Parkı
123 ... 656667   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
HAKAN©

12 yıl önce - Cmt 31 Arl 2005, 14:37
İzmir Doğal Yaşam ParkıSasalı'daki Hayvanat Bahçesi, işte böyle doğal bir ortamda kurulacak.
Alıntı:
BAŞKAN KOCAOĞLU, YENİ DOĞAL YAŞAM PARKI PROJESİNİ ANLATTI
İzmir'in prestiji olacak

Hayvanat bahçesinin yeni mekanıyla ilgili ayrıntılı bilgi veren yetkililer, fikir alışverişinde bulundular

HABER MERKEZİ


Sasalı'daki Hayvanat Bahçesi, işte böyle doğal bir ortamda kurulacak.
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Sasalı'da kurulacak Doğal Yaşam Parkı Projesi, yapılan bir toplantıyla kentlinin görüşüne sunuldu. Doğal Yaşam Parkı'nın Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi'nin bulunduğu kamulaştırılmış alan içinde yer alacağını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, modern bir tesis kurulacağını belirtti. Başkan Kocaoğlu, "Sasalı'da belirlenen alanın zengin bitki örtüsü, ağaçları, içinden geçen ırmağı ile hayvanlar için ideal bir doğal yaşam ortamı olabileceğini düşünüyoruz. Yönetim anlayışımız gereği, kenti ileriye taşıyacak bütün büyük projelerimizi diyalog içinde tartışarak oluşturuyoruz. Bölge halkı, sivil toplum örgütleri ve ilgili meslek odalarını bilgilendirmek, görüş ve önerilerini değerlendirmek için geniş katılımlı toplantılar gerçekleştirdik. Mutabakata vararak hayata geçireceğimiz Yeni Hayvanat Bahçesi Projesi, İzmir'in prestij projelerinden biri olacaktır" diye konuştu.

Soruları yanıtladı
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Topal, Sasalı Belediyesi Düğün Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda Kültürpark Hayvanat Bahçesi'ndeki hayvanların, doğal hayatın parçası olarak, daha özgür ve konforlu bir yaşam sürebilmeleri ve hayvan sevgisini çocuklara aktarabilmeleri amacıyla hazırlanan projenin ayrıntılarını anlattı. Sivil toplum örgütleri, meslek odaları ve vatandaşların büyük ilgi gösterdiği toplantıda Büyükşehir'in sunumunun ardından görüş ve öneriler alındı, sorular yanıtlandı. 425 bin metrekarelik alanda kurulacak Doğal Yaşam Parkı, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nun da görüşü alınarak doğal yapıyı bozmadan ve doğal malzeme kullanılarak oluşturulacak.

http://ya2005.yeniasir.com.tr/12/31/index.php3?ka ...lum=gunlukBülent
12 yıl önce - Pts 02 Oca 2006, 14:04

Alıntı:
SASALI DOĞAL YAŞAM PARKI PROJESİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, Sasalı’da kuracağı  Doğal Yaşam Parkı Projesi ve proje için hazırlanan Sasalı Doğal Yaşam Parkı Koruma Amaçlı İmar Planı, yapılan toplantıyla  kentlinin görüşüne sunuldu. Kültürpark Hayvanat Bahçesi’ndeki hayvanların, doğal hayatın parçası olarak, daha özgür ve konforlu bir yaşam sürebilmeleri ve  kentlinin de bu ortamda hayvan sevgisini çocuklara aktarabilmeleri amacıyla hazırladığı plan ve  proje ile ilgili ikinci toplantı Sasalı Belediyesi Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi.Sivil  toplum örgütleri, meslek odaları ve vatandaşların toplantıya büyük ilgi gösterdi. Toplantıda, İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin hazırladığı görsel malzeme ile desteklenmiş sunumun ardından görüş ve öneriler alındı, sorular yanıtlandı.

Toplantıları değerlendiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Sasalı’da belirlenen alanın zengin bitki örtüsü, ağaçları, içinden geçen ırmağı ile hayvanlar için ideal bir doğal yaşam ortamı olabileceğini düşünüyoruz. Yönetim anlayışımız gereği, kenti ileriye taşıyacak bütün büyük projelerimizi diyalog içinde tartışarak oluşturuyoruz. Sasalı’daki alanda yaşama geçireceğimiz proje ile ilgili olarak da bölge halkı, sivil toplum örgütleri ve ilgili meslek odalarını bilgilendirmek, görüş ve önerilerini değerlendirmek için geniş katılımlı toplantılar gerçekleştirdik. Mutabakata vararak hayata geçireceğimiz Yeni Hayvanat Bahçesi Projesi,  İzmir’in prestij projelerinden biri olacaktır“ diye konuştu.Doğal Yaşam Parkı’nın Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’nin bulunduğu kamulaştırılmış alan içinde yer alacağını belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Topal, “Doğal Yaşam Parkı’nı 425 bin metrekarelik alanda kurmayı planlıyoruz. Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun da görüşü alınarak doğal yapıyı bozmadan ve doğal malzeme kullanılarak barınak ve dolaşım yolları oluşturulacak. Geçtiğimiz haftalarda sizlerle bir araya geldik koruma amaçlı imar planını anlattık. Şimdi de plana yönelik hazırlanan Doğal Yaşam Parkı Projesi’ni sizlerle paylaşarak görüşlerinizi alıyoruz. Alanın doğal sit alanı olması nedeniyle koruma kurulundan görüş alınacak ardından belediye meclisinde onaylanacak ve sizlerin de katkılarıyla geliştirilecek projemiz en hızlı şekilde yaşama geçecek” dedi.

http://www.izmir.bel.tr/Details.asp?textID=604


Ürün Demir
11 yıl önce - Pzr 18 Mar 2007, 19:23
İzmir - Doğal Yaşam Parkı


HAYVANAT BAHÇESİ ÇOK GÜZEL OLUYOR!
Yapımı ve restarasyonu devam eden binalar bir yana, onlarca dönümlük yeşillendirilen alanı da kattığımızda İzmir'in yeni cazibe merkezinin Sasalı olma ihtimali çok yüksek. Eğer hayvan barınakları da aynı başarıyla tamamlanırsa çok güzel bir proje İzmir'i bekliyor...

 

(+) 

(+) 

(+)
Baki KARAKOÇ
10 yıl önce - Cum 28 Arl 2007, 12:57

YAĞMUR ORMANLARI İZMİR’E GELİYOR


Kültürpark’taki hayvanat bahçesinde sıkışıp kalan hayvanlar, Sasalı Doğal Yaşam Parkı’nda 50 kata kadar varan büyüklükteki yeni mekanlarında daha mutlu olacak. Yaşam Parkı’nda oluşturulacak Türkiye’nin ilk tropik merkezi ise hayvanları ve özel peyzajı ile ziyaretçilere “yağmur ormanlarında geziyormuş” hissini verecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin prestij projelerinden biri olarak gösterilen Sasalı Doğal Yaşam Parkı, Türkiye’ye de örnek olacak. Yapımı tamamlandığında Avrupa’nın sayılı doğal yaşam parkları arasında yerini alacak olan projede, hayvanlar tıpkı anavatanlarındaki gibi geniş yaşam alanlarında yaşayacak. Park’ta Türkiye’nin ilk tropik merkezi de yer alacak.Hayvanların refahının ön planda tutulduğu yeni barınaklarda, her hayvan başına düşen alan, İzmir Hayvanat Bahçesi’ndekinden 10 ila 50 kat arasında değişen büyüklüklerde olacak.

Kültürpark kadar doğal yaşam parkı

Sasalı’da kurulan Doğal Yaşam Parkı, 425 dönümlük arazisi ile İzmir Kültürpark’ın toplam arazisinden de daha büyük bir alana sahip. Kültürpark’ın içindeki mevcut Hayvanat Bahçesi, sadece 18 dönüm. Oysa Sasalı’da fillerin yaşayacağı alan bile, bu alana yakın büyüklükte. Afrika savanı olarak yeni parkta yerini alacak bölüm ise 18 dönümlük alanı ile İzmir Hayvanat Bahçesi’nin alanı kadar. Hayvanların doğal yaşam alanlarında refah içinde yaşamaları için oluşturulan barınaklar ve açık alanları da onların yaşam standartını yükseltecek ölçüde. Her hayvan başına düşen alan, şimdiki yaşam alanlarından katlarca kez büyük ölçüde planlandı.Hangi hayvan kaç metrekare yaşam alanına kavuşacak?

İzmir Hayvanat Bahçesi’nin sevimli fili Begümcan, 700 metrekarelik bir alanda yaşıyor. Yeni doğal yaşam parkında ise filler için toplam 15 bin metrekare açık alan, 550 metrekare kapalı barınak oluşturuldu. Sasalı tamamlandığında gelecek yeni bir erkek fille beraber bu alanı kullanacak olan Begümcan’a ve yeni arkadaşına 7.5’ar dönüm alan düşecek. Toplam alan ise 7 filin yaşayabilmesi için planlandı.
İzmir Hayvanat Bahçesi’nde aslan, kaplan ve pumalar 30’ar metrekarelik bir barınaklarda yaşıyor. Doğal Yaşam Parkı’nda büyük kediler için ayrılan alan tam 10 bin metrekare. Burada her hayvan başına 600 ile 1000 metrekare arasında alan düşecek.

Maymunlar şu anda türlerine ve sayılarına göre 10 ile 40 metrekare arasında değişen barınaklarda yaşıyor. Yeni parkta her maymun başına 300 metrekare alan düşecek. İki adadan oluşacak maymun yaşam alanları toplam 6.600 metrekare olarak planlandı. Kültürpark’taki 4 ayı, toplam 200 metrekarelik bir alanda yaşıyor. Bu, her ayı başına 50 metrekarelik bir alanın düştüğü anlamına geliyor. Sasalı Doğal Yaşam Parkı’nda, ayı başına yaklaşık 900 metrekarelik bir alan düşecek.
Kurtlar da şu anda 12’şer metrekarelik barınaklarda yaşıyor. Sasalı’da her kurta 600 metrekarelik bir alan düşecek. Böylece ayı ve kurtlar için ayrılan toplam alan 10 bin metrekareye ulaşacak.Hayvanat Bahçesi’nin maskotlarından olan zürafa Efe, şu anda 300 metrekarelik bir alanda yaşıyor. Sasalı’da Efe, yeni 2 dişi zürafa, zebralar ve afrika antiloplarından oluşan toplam 15 civarında hayvanla birlikte “Afrika Savanı” olarak adlandırılan toplam 18 bin metrekarelik bir alanda yaşayacak. Yırtıcı kuşlar, şu anda her tür için ayrılmış 15’er metrekarelik alanlarda yaşıyor. Yeni parkta her türe 500 metrekarelik bir alan ayrıldı. Burada kızılşahin, akbaba, baykuş ve kartal yaşayacak. Anadolu Ruminandları adı verilen 5 tür kızıl geyik, alageyik, ceylan ve yaban keçisi ile deve, şu anda toplam 600 metrekarelik bir alanda yaşıyor. Sasalı’da havyan başına 500–700 metrekare arasında değişen bir alan düşecek. 200 metrekarelik bir alanda yaşayan kuğular ve ördekler, 3000 metrekarelik bir alana kavuşacak. Ziyaretçiler bu alan içine rahatlıkla girip su kuşlarını doğal ortamlarında izleyebilecek.

Yağmur Ormanları

Sasalı’daki Doğal Yaşam Parkı’nın en ilgi çeken bölümlerinden birisi Tropik Merkez olacak. Timsah ve yılan gibi sürüngenler ile kaplumbağa, papağan, balık ve çeşitli kuş türlerinin yaşayacağı bu büyük merkez, Türkiye’de de bir ilk olacak. Merkez, özel peyzajı ve bitkileri ile ziyaretçilere yağmur ormanlarında geziyormuş hissini verecek. Sasalı’da ayrıca, ziyaretçilerin içine girip papağanları besleyebileceği 600 metrekarelik özel bir doğal bir ortam daha yer alacak.Çocuk hayvanat bahçesi ve gölet de var

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Sasalı’da çocukların at, tavşan, tavuk, kaz, köpek ve kedi gibi evcil hayvanlarla bir araya geleceği alan daha tasarladı. Bu bahçe, ata binebilecek manej ile ahırlar ve kümes bölümlerinden oluşuyor. Ayrıca, ailelerin çocukları ile birlikte oturup dinlenebileceği oturma alanları bulunuyor. Doğal Yaşam Parkı’nın giriş kısmında, içinde çok sayıda su kuşunun yaşayacağı 8.450 metrekare büyüklüğünde bir gölet de oluşturuluyor. Hayvanların kendi doğal ortamlarında rahatça izlenebileceği gezinti bantları, gözetleme kuleleri, dinlenme alanları ve çocuk oyun alanlarının, ziyaretçilere keyifli anlar yaşatması bekleniyor. Ziyaretçilerle hayvanların aralarında kafes, tel gibi yapay görsel ayıraçların bulunmaması ise bu gezintilere heyecan da katacak. Bu ayıraçların yerine, doğaya uygun bir şekilde su ve hendek gibi doğal engelleyiciler kullanılacak. Ayrıca hayvan mutfağı, yem ambarı, atölye, yemekhane, karantina, eğitim-konferans ve sergi salonu ve giriş binası ile 500 araçlık otopark da Doğal Yaşam Parkı’nda yer alacak.

Barınaklar tamam

Avrupa standartlarında projelendirilen Doğal Yaşam Parkı’nda barınaklar tamamlandı. Hayvanların doğal ortamlarında yaşamasının sağlanması için geniş bir alanda yapılandırılan park, Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği (EAZA) tarafından yerleşimi ve teknik donanımı açısından da örnek gösteriliyor. Merkezi Hollanda Amsterdam’da bulunan EAZA Avrupa’da bulunan 300 üye hayvanat bahçesi içinde İzmir Sasalı Doğal Yaşam Parkı’nın sayılı parklar arasında yerini alacağı görüşünde.

Başkan Kocaoğlu: “Sasalı yeni çekim merkezi olacak”

Kentin önemli cazibe ve çekim merkezlerinden biri haline getirilecek Sasalı Doğal Yaşam Parkı’nda, ziyaretçilerin hayvanları doğal ortamlarında izlemelerinin büyük bir ayrıcalık olacağını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Projeyle Kuş Cenneti, Doğal Yaşam Parkı ve Kent Ormanı’nı birlikte ele alarak kentin kuzey aksında günübirlik rekreasyon ihtiyacını görecek önemli bir mekan oluşturuyoruz” diye konuştu. Başkan Kocaoğlu, Doğal Yaşam Parkı’nın, Çiğli ve Sasalı’da sosyal yaşamın gelişip canlanmasına da katkı sağlayacağını ifade etti. Barınak yapımı tamamlanan Sasalı Doğal Yaşam Parkı’nın, çevre düzenlemesi de önümüzdeki günlerde başlayacak. Doğal Yaşam Parkı’nın 2008’in ilk 6 ayında bitirilmesi öngörülüyor.

http://www.izmir.bel.tr/Details.asp?textID=1942


Baki KARAKOÇ
10 yıl önce - Cum 28 Arl 2007, 13:34

Bir önceki mesajla karışmaması ve içeriklerinin farklı olması nedeniyle, ayrı bir mesajda paylaşmayı uygun gördüm.
Kaynak: http://www.izmir.bel.tr/zoo/sasali.asp
-----------------

SASALI DOĞAL YAŞAM PARKI

Sasalı Doğal Yaşam Parkı; Çiğli ilçesi Sasalı beldesi sınırları içinde, Gediz Nehri ile Tuzla Caddesi arasında, 425.000 m2 alan üzerinde yapılmaktadır. İzmir 1 numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nca, alanın İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü tarafından hazırlanan 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı İmar Planı, 11.03.2005 tarih ve 425 sayılı kararı ile, 1/1000 ölçekli Koruma amaçlı İmar Planı ise 10.03.2006 tarih ve 1233 sayılı kararı ile uygun bulunmuştur.
Bu kararlar doğrultusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi Etüt Proje Müdürlüğü tarafından hazırlanan Doğal Yaşam Parkı barınak projeleri ve mevcut binaların tadilat projeleri ise İzmir 1 numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 26.05.2006gün ve 1459 sayılı kararı ile uygun bulunmuştur.
Proje çalışmaları Prof.Dr.Nilüfer AYTUĞ danışmanlığında ve Avrupa Hayvanat Bahçeleri birliği bilgisi altında yürütülmüştür.
Doğal Yaşam Parkı planlama çalışmasında ziyaretçilerin dolaşım güzergahı üzerinde, her bir hayvanın habitatının ayrı bölümler olarak konumlandırılması sağlanmış, bu amaçla her habitat için ayrı bir giriş, meydan ve kapısıyla hazırlık mekanları oluşturulmaya çalışılmıştır. Böylece ziyaretçilerin daha sakin ve sessiz ortamlarda hayvanlar ile iletişim kurmaları hedeflenmiştir.Projede; parkta yaşayacak hayvanların kendi doğal habitatlarına uygun ortamlarda yaşamlarını sağlayacak mekanlar oluşturulması ve ziyaretçilere dinlenme, eğlenme ve eğitim imkanları sunulması amaçlanmıştır. Ziyaretçilerin parkta gezerken hayvanlarla aralarında kafes, tel, bariyer gibi görsel ayıraçların olmamasına özen gösterilmiş, su, hendek gibi doğal engelleyiciler kullanılmıştır. Tüm imalatların doğal malzeme ile yeşil alana uyumlu şekilde yapılmasına çalışılmıştır.
Parkta,ziyaretçilerin gezi güzergahı içinde , sukuşlarının yaşayacağı göletler, göletlerin çevresinde dinlenme mekanları ve çocuk oyun alanları oluşturulmuştur. Gözetleme kuleleri yapılarak, ziyaretçilerin bahçeyi ve hayvanları daha iyi görebilmesi amaçlanmıştır.Parkın güneyinde doğu-batı doğrultusunda akan dere kenarına ahşap gezinti yolu tasarlanmıştır.Bu yol ile dere boyunca yürüyüş yapılabilmesi, derenin doğal ortamında yaşayan kurbağa, sivrisinek ve diğer canlıların gözlenmesi amaçlanmıştır.
Proje kapsamında, alan içinde bulunan mevcut 4 adet bina, kafeterya, idari bina, sergi/konferans/eğitim salonu ve giriş binası olarak işlevlendirilmiştir.Ayrıca Doğal Yaşam Parkı işleyiş düzeni içinde gereksinim duyulan teknik birimler; yem ambarı, hayvan mutfağı, yemekhane ve atölye binaları tasarlanmıştır. Ayrıca, alanın, çevresine; barınaklara servis imkanı sağlayarak servis yolu planlanmış ve buraya ziyaretçi girişi engellenmiştir.


DEVE
DEVE BARINAĞI

Alanda develer için 3000 m2 alan ayrılmıştır.Bu alan içinde 126 m2 kapalı barınak yapılacaktır.Kapalı barınak 4 bölümden oluşmakta, birbirinden metal parmaklıklarla ayrılmaktadır. Açık alan etrafına hendek ile doğal bariyer oluşturulmuştur. Bu oluşumla ziyaretçilerin develeri doğal ortamlarında gözlemlemeleri hedeflenmiştir. Hayvanların su ihtiyacını karşılamak üzere alanda gölet yapılacaktır.


KIZILGEYİK/ALAGEYİK
KIZIL GEYİK-ALA GEYİK BARINAKLAR

Bahçede kızıl ve ala geyik için ayrı ayrı alanlar düzenlenmiştir. Kızıl geyik için 4000 m2, ala geyik için 3900 m2 açık alan ayrılmıştır. Her ikisi için de 126 m2 kapalı barınak tasarlanmıştır. Geyikler için de alan çerçevesinde hendekler yapılacaktır ve açık alan düzenlemelerinde doğada yaşarken tercih ettikleri ortamlar yaratılacaktır. Bu amaçla su öğeleri kullanılmıştır.


KEÇİ/CEYLAN
KEÇİ-CEYLAN BARINAĞI

Bahçede ceylan için 3900 m2, keçi için 3400 m2 açık alan tasarlanmıştır. Kapalı barınakları aynı tipte olup, 64’er m2’dir.Her iki alanda güvenlik bariyeri olarak hendek ve 90 cm. yüksekliğinde ahşap çit ile çevrelenmiştir.Hem görsel zenginliği artırmak, hem de hayvanların su ihtiyacını karşılamak amacıyla açık alanlarda doğal göletler tasarlanmıştır


AFRİKA SAVANI(+)AFRİKA SAVANI

Devekuşu, Zebra ve Zürafa’nın birlikte yaşayacağı toplam 18.000 m2 alan Afrika Savanı olarak tasarlanmıştır.
Açık alanın etrafı hendek ile ayrılarak ziyaretçilerle arasında herhangi bir materyal konulmamıştır.Alanın kuzeyinde Zürafa için 192 m2, Zebra için 90 m2 ve Devekuşu içim 90 m2 kapalı barınaklar düşünülmüştür. Açık alan içinde hayvanların su ihtiyaçları için havuz yapılmış, ayrıca ziyaretçi güzergahı üzerine Zürafaların başını okşamak amacıyla ahşap seyir terası planlanmıştır.


TROPİK MERKEZ
TROPİK MERKEZ

Sürüngenler, timsah, kaplumbağa, papağan, balık ve çeşitli kuş türlerinin doğal ortamlarında yaşadığı özel olarak iklimlendirilmiş yapı 2345 m2 alanda tasarlanmıştır. Tropik merkez, ziyaretçilerin hayvanları ve mekanı daha bütüncül ortamlarda algılayabilmeleri için farklı kotlarda tasarlanmıştır. Sürüngenler için camlı barınaklar yapılmıştır. Bu barınaklar bir bütün halinde izlenebilecek şekilde bir mağarayı andıran yapay bir gezi platformu çerçevesinde düzenlenmiştir. Mağara çıkışında, papağanların izlenebileceği ve farklı kotlarda yaratılan mekanların algılanabileceği ahşap bir gezi yolu yapılmıştır. Timsah,kaplumbağa ve balıklar için ayrı ayrı havuzlar tasarlanmıştır. Binada tüm bu hayvanların doğal ortamlarındaymış gibi izlenebilmesi için klimatizasyon, yüksek ve yoğun bitkilendirme oluşturulmuştur.Bitki ve hayvanlara uygun klimatizasyon ve ışığın sağlanabilmesi için bina. Şeffaf bir fanus şeklinde tasarlanmıştır.


WC-GÖZETLEME KULESİ
GÖZETLEME KULESİ

Ziyaretçilerin, alanın tamamını kolayca algılayabilmeleri için alanda 2 adet gözetleme kulesi yapılacaktır. Böylece ziyaretçiler 6 metre yüksekliğe çıkarak hayvanları izleme olanağı bulabileceklerdir.


KAFETERYA
KAFETERYA

Ziyaretçilerin alanda dolaşarak hoşça vakit geçirebilmeleri için tasarlanan alanların dışında alanda iki adet kafeterya tasarlanmıştır.


KUŞLAR
KUŞLAR (AVIARY)

Yırtıcı olmayan, insanlarla bir arada yaşayabilen kuşların serbestçe uçabilecekleri, içine ziyaretçilerin de girebileceği yaklaşık 3000 m2 büyüklüğünde bir alan tasarlanmıştır.Alan, çelik taşıyıcılar üzerine serilmiş tel kafes ile kaplanacaktır. İçeride ziyaretçi güzergahı üzerinde yer alacak, gölet ve doğal bitki örtüsü yaratılacaktır.

YIRTICI KUŞLAR

Akbaba, şahin,baykuş ve kartal gibi yırtıcı kuşların yaşaması için her biri 500’er m2’lik 4 adet üzeri kafes tel ile örtülmüş, toplam 2000 m2 alan düzenlenmiştir.Dört ayrı alan, doğal kayalarla birbirinden ayrılmaktadır.Bu kayalıklarda, kuşların tüneyecekleri, yağmur ve soğuktan sığınacakları girinti ve tümsekler tasarlanmıştır.Her bir alanda, su ihtiyacı için 50’şer m2’lik sığ havuzlar yapılmıştır.

PAPAĞAN

Barınak, ziyaretçilerin içine girebileceği ve papağanları besleyebileceği, üzeri tel kafesle örtülmüş, büyük bir tonoz şeklinde tasarlanmıştır. Şeffaf tonozun içinde papağanların tüneyebileceği şekilde bitkilendirme yapılacaktır. Barınak 600 m2’dir.


ÇOCUK HAYVANAT BAHÇESİ
ÇOCUK HAYVANAT BAHÇESİ

Çocukların at,tavşan,tavuk,kaz,köpek,kedi gibi evcil hayvanlarla bir araya gelebilecekleri alan tasarlanmıştır. Çocukların hayvanları eğlenceli bir ortamda tanımaları amaçlanmaktadır. Çocuk hayvanat bahçesi, kümeslerin bulunduğu bölümden ve çocukların ata binebilecekleri manej ve ahır bölümünden oluşacaktır. Ebeveynlerin çocuklarıyla beraberken dinlenebilecekleri oturma alanları düzenlenmiştir. Bahçe içine giriş-çıkışlar çift kapıyla sağlanmakta, çocukların temizlik ve hijyen koşullarını sağlamak amacıyla el yıkama yerleri oluşturulmaktadır. Bahçenin bitişiğinde, kafeterya ile de bağlantılı olarak çocuk oyun alanı düzenlenmiştir.


MAYMUN
MAYMUN BARINAĞI

Maymunlar için iki ayrı adadan oluşan, açık alanlar ve kapalı barınakların bulunduğu toplam 6600 m2 alan ayrılmıştır. 134 m2 kapalı barınak içinde iki ayrı cins maymunun yaşamasına uygun mekanlar yaratılmış, ayrıca bakıcı için bölümler tasarlanmıştır. Soğuk havalarda maymunların kapalı mekanlarındaki yaşamlarının izlenebilmesi amacıyla ziyaretçilerin dolaşım güzergahı üzerinde gözlem platformu oluşturulmuştur.Her cins için ayrı adalar tasarlanmış, ziyaretçi ile maymunlar arasında su öğesi ile bariyer yapılması düşünülmüştür. Böylece açık alanlarında serbestçe dolaşan maymunların bu alandan çıkmaları da önlenmiştir.


ASLAN-KAPLAN-PUMA (AYI-KURT-TİLKİ)
ASLAN-KAPLAN-PUMA BARINAĞI

Aslan,kaplan ve puma için üç ayrı açık alan ve bir adet kapalı barınak tasarlanmıştır. Kaplan için 3600 m2, aslan için 3550 m2, puma için ise 2000 m2, açık alan ve 277 m2 kapalı barınak yapılacaktır.Açık alanların etrafı güvenliği sağlayabilmek için çift sıra tel kafes ile çevrelenmiş, ayrıca pumanın alanının üstüde tel kafes ile kapatılmıştır.Alanların kenarında göletler oluşturulmuş ve bu bölümlerde güvenlik için düşünülen çift sıra tel kafes kaldırılarak göletlerin derinliğinden faydalanılmıştır.Açık alanlarda kayalık ve yükseltiler yaratılarak,hayvanların doğal ortamlarına yakın habitatların oluşturulması amaçlanmıştır.Kayalıklar arasında ve gezi güzergahı üzerinde planlanan mağaralar ile seyircilerin hayvanları yakından izleyebilmeleri sağlanmıştır.

AYI-KURT-TİLKİ BARINAĞI

Ayı, kurt,tilki barınakları büyük kedilerin açık ve kapalı barınak alanları ile aynı özellikleri taşımaktadır. Bu barınaklarda büyük kedilerinkinden farklı olarak, açık alanlarda kayalıklar arasından gelen doğal su akıntıları oluşturulmuştur.


FİL
FİL BARINAĞI

Parkta filler için toplam 15.000 m2 açık ve kapalı alan ayrılmıştır. Kapalı alandaki barınak 550 m2 olup yedi adet fil için tasarlanmıştır.Barınağın içinde ayrıca bakıcı için mekanlar düşünülmüştür. Açık alan etrafında oluşturulan hendek sayesinde fillerin açık alanda serbestçe dolaşmaları hedeflenmiş, ziyaretçiler arasındaki görsel bağın kesilmemesi sağlanmıştır.Açık alan erkek ve dişi filler için ayrılarak her iki bölümde de fillerin su ile oynama ihtiyacını karşılayacak havuzlar planlanmıştır.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 656667   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR