Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa Acemler Kavşağı
123 ... 282930   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara
cevap yaz
sayfa 1
Batur

16 yıl önce - Prş 29 Arl 2005, 10:46
Bursa Acemler Kavşağı

Şu Acemler Kavşağı hiç bitmeyecekmiş gibi geliyor...

Acemler olmadan asla
Büyükşehir Belediyesi'nin 10 trilyon lira harcayarak hizmete açtığı Merinos Kavşağı'ndaki bat-çıktan sorunsuz geçen araçlar, Acemler'de yine kuyruğa takılıyor.

Büyükşehir Belediyesi'nin kentin kronikleşen trafik sorununu çözmek için attığı adımlar 'ana sorunlar' Çevre Yolu'nun açılamaması ve Acemler'e bir türlü vurulamayan neşter yüzünden sonuçsuz kalıyor.

Doğudan batıya kesintisiz ulaşım hedefiyle yola çıkan Büyükşehir yönetimi, işe Ankara yolundan başladı ve Yüksek İhtisas Kavşağı'nda şişen trafiği rahatlatmak için bat-çık yapıldı. Ankara yönünden gelip kent merkezine giden araçlar bat-çıkın bitmesiyle birlikte Yüksek İhtisas Kavşağı'nı trafiğe takılmadan geçmeye başladılar. Ancak, bu kez Ankara yönüden gelen araçlar, özellikle akşam saatlerinde Erikli Kavşağı'nda uzun kuyruklar oluşturmaya başladı. Bat-çıkın üstünde ise yakın çevre yoluna girecek kamyonlar ile Mesken'e dönecek araçların çilesi son bulmadı. Ankara yolundaki trafik sorununun, eksiklerle de olsa çevre yolunun ocak ayında hizmete girmesiyle bitmesi bekleniyor.

Ulaşım projelerinde en büyük hayal kırıklığını ise Merinos Kavşağı'na yapılan bat-çık yarattı. İnşaatın sürdüğü 6 ay boyunca bölgenin yanısıra Santral Garaj, Altıparmak ve Çarşamba'da kilitlenen trafik, bat-çık bitince biraz olsun rahatladı. Ancak, Merinos Kavşağı'nı sorunsuz geçen araçlar birkaç yüz metre ileride kuyruğa takılınca, Acemler Kavşağı'nı geçmek yine kabusa döndü.

ACEMLER'DA SON DURUM...

Araç kullanmayı çileye dönüştüren Acemler Kavşağı için Büyükşehir Belediyesi hala Danıştay'dan gelecek kararı bekliyor. Bilindiği gibi yargı kararı ile üçüncü kez durdurulan Acemler Kavşağı'nın yapım işini Karayolları'ndan devralan Büyükşehir, şimdiye kadar 9 trilyon 340 milyar lira harcanan bölgede inşaata devam edebilmek için temyize gittiği Danıştay'ın kararı doğrultusunda hareket edecek.

4 yaprak yonca tipi köprülü kavşak projesine izin vermeyen yargının kararı olumlu yada olumsuz olması durumunda B planını devreye sokacak olan Büyükşehir, farklı bir proje ile inşaatı tamamlamaya kararlı. Danıştay'ın kararı Ocak ayının başlarında eline geçmesini bekleyen Büyükşehir, mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararı olmasaydı geçtiğimiz Temmuz ayında kavşağı tamamlayarak trafiğe açacaktı.

oki30
16 yıl önce - Prş 29 Arl 2005, 12:02

Benim duyduğum haberde, kavşak için sorun çıkartan ve belediyeden daha fazla para isteyen paşaçiftliği sahiplerine karşı belediye işi karayoolarıyla yaptığı anlaşmayla karayollarına devretti. Kavşak çevre yolu inşaatı kapsamında yapılacak ve bu yüzden de karayollarının kamulaştırmasıyla oradaki arsa sahiplerine az bir miktarda bedel düşecek. Paşaçiftliği sahipleri de azına yetinmediğiyle kalacak... (:

Özcan

16 yıl önce - Prş 29 Arl 2005, 13:28

Belediye isteseydi çok az bir işçilikle kavşağı eski haline getirebilirdi. Ve dava sonuçlanana kadar trafik nisbeten rahat ederdi. Çünkü eski kavşak olduğu gibi duruyor, sadece barikatlarla kapalı durumda. Ne kazılan bir yer var, ne kırılan bir asfalt parçası.

Sanırım belediye yolun normal şekilde işlemesine engel olarak, kamuoyunun olaya ilgisinin kaybolmamasını ve çiftlik sahiplerine baskı oluşmasını istiyor. Ama çileyi çeken biziz.  

ysayar
16 yıl önce - Prş 29 Arl 2005, 13:40

Özcan'a aynen katılıyorum ve çektiğimiz çileyi de kınıyorum!..

SABRİ BİLGİN
16 yıl önce - Prş 29 Arl 2005, 15:31

Öyle ya da böyle Acemler sorunu artık ortadan kaldırılmalı.2005 yılında açılan üç bat-çık' tan daha önce gündemdeydi Acemler.Üçü bitti Acemler hala yerinde sayıyor ve ben olayların iç yüzünü tam olarak bilmesem de bu sorunun kaynağının Paşa Çiftliği sahipleri olduğunu seziyorum.Birkaç tüzel ya da gerçek kişinin bir kentin yatırımlarını durdurmaya, kenti bir sorunlar yumağı haline getirmeye hakkı yok.İnsanlar yaşadıkları şehirden nasıl ihtiyaçlarının karşılanmasını  bekliyorsa,kendileri de şehrin sorunlarının çözümü için bişiyler yapmalıdır.Bir kentte yaşamanın bedeli vardır ve bu bedeli ödemek vatandaşın o kente karşı en önemli sorumluluklarından biridir.Sorumluluğunu yerine getirmek istemeyenler yüzünden kaç yıldır bekliyor Acemler.O kişi bu sayede istediğini elde ediyor olan koca Bursa'ya oluyor...  

Batur

16 yıl önce - Prş 29 Arl 2005, 19:21

aslında bu yol üzerindeki trafik sıkışıklığı bu kavşaktan kaynaklanmıyo, 100m ilerideki çevreyoluna giriş olan buski lambaları ve gene 100m kadar ileride kafkasın önündeki çevreyolundan çıkış lambaları trafiğin sıkışmasına neden oluyo. ve bu nalet sıkışıklık izmir yolundan gelince de neredeyse bulvar kavşağından başlıyo. eğer bu acemler kavşağı yapılırsa buski ve kafkas lambaları ortadan kalkacak ve çevre yoluna giriş-çıkış bu kavşaktan olacak. yıllar önce çevre yolu yaptık diye övünenler aslında gerçekten bir çevreyolu yapsalardı o yolu köprülü kavşakla izmir yoluna daha müsait bi noktadan bağlayabilirlerdi ve bugün bu işkence yaşanıyor olmazdı. yazık günah olan vatandaşa oluyo. hala 1 senedir mahkeme karar verecekte belediye b planı uygulayacakta... bu gidişle b planı da mahkeme kararı sonucunu bekler

Ahmed_
16 yıl önce - Prş 29 Arl 2005, 21:19

Bu kavşak bence 2006 içinde gerçekten bi şekilde bitirilir. çünkü geçen haftalarda belediye ile karayolları arasında yeni bir protokol imzalandı. buna göre bu kavşağın yapımı karayolları tarafından değil belediye tarafından yapılcak.
Hikmet şahin bu kavşağı belediye yaparsa çok kısa sürede yapılabileceğini düşünüyormuş. bencede doğru düşünmüş. eğer şimdiki 4 yapraklı yonca modeli tamamen iptal edilirse diğer tüp geçitli model uygulanacakmış.
Bende şu anda yargıda olan 4yapraklı yonce modelini desteklemeyenlerdenim. çünkü şu anki proje yapıldığında dönüşler tek şeritli olacağından trafiğin sıkışmasına çözüm olamayacak ama tüp geçitli modeli kesinlikle destekliyorum. hiç olmazsa dönüş lopları çift şerit olacak ve daha geniş olacağından sorunun çözümünü sağlar

Ebru K.Türk
16 yıl önce - Cum 30 Arl 2005, 05:20

Acemler'e Mahkemeden onay geldi.

Bugünkü Bursa Olay gazetesinin güncellendiği dakikalarda A.Emin Yılmaz'ın köşesindeki şu satırlar Acemler hakkındaki son durumu anlatıyor.

Alıntı:
...Başkan Şahin'in ocak ayına yönelik beklentilerini dile getirdiği dakikalarda, Danıştay 6. Dairesi'nin kararı da Ankara'dan postaya veriliyordu.

Karar...

İdare Mahkemesi'nin mart ayında verdiği kavşak projesini iptal eden kararı iptal ediyordu. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilen 1/5000'lik plan da yine Danıştay 6. Dairesi tarafından onaylanıyordu.

Yani...

Acemler'de yargı kararıyla duran yonca yaprağı köprülü kavşak için yapım yolu Danıştay kararı ile açılmış oluyordu.

Son durumu...

Akşam saatlerinde Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin'e sorduk.

Hala temkinliydi...

"Karar elime geçmeden bir şey söyleyemem" dedi. Ama şunu da ekledi:

"Bursa için en hayırlı kararın verildiğine inanıyorum. Büyük bir hızla işe başlayıp Bursa'yı bu sıkıntıdan kurtaracağız."
Sürece yönelik düyüncesi şu:

"Ocak ayında hemen ihaleye çıkarız. Yaza kalmadan da kavşak biter ve Bursalılar hiç durmadan geçme şansı yakalarlar."

Görünen o ki...

Merinos-Orhaneli kavşaklarının Acemler bağlantısı için çok fazla beklemeyeceğiz.

Gerçi ben de bu 4yapraklı yonca tipini desteklemeyenlerdenim. 3 dönüş ve 1 tüp geçitli ikinci proje uygulansın isterdim. Ama şimdi daha fazla beklemeden bir şeyler yapılmalı.

Mert Doğan
16 yıl önce - Sal 03 Oca 2006, 17:01

Acemler inşaatı martta başlıyor
----------------------------------------

Kent trafiğini rahatlatacak kilit noktalardan biri olan Acemler Köprülü Kavşağı inşaatı nihayet başlayacak. Yer sahiplerinin itirazıyla başlayan mahkeme sürecinde Danıştay'ın Büyükşehir Belediyesi lehine verdiği kararın ulaşmasının  ardından yapılacak ihale süreciyle ilgili hazırlıklara başlandı.

Mart ayında başlanması beklenen inşaatın 6 ayda tamamlanması planlanıyor. Yonca tipi kavşak tamamlanıp hizmete açıldığında, Ankara-İzmir ve İzmir-Ankara istikametine gidecek araçlar Acemler'de sinyalizasyona takılmadan geçiş yapabilecek.

KİLİT NOKTA

Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, BHA muhabirine yaptığı açıklamada, kentin doğu ve batı kısmına daha kısa sürede ulaşılması amacıyla bat-çık kavşakların yanı sıra en önemli ve kilit kavşağın Acemler Köprülü Kavşağı olduğunu belirtti.

Yıllardır yapılamayan kavşakla ilgili önemli mesafe aldıklarını dile getiren Şahin, yer sahiplerinin başvurusuyla başlayan mahkeme sürecinin Danıştay'ın verdiği kararla sonuçlandığına dikkati çekerek, şunları söyledi: "Resmi karar henüz bize bildirilmedi. Karar elimize ulaşır ulaşmaz o zaman nasıl bir yol izleyeceğimizi açıklayacağım. Ancak kararın lehimize sonuçlandığına dair söylentiler var. Karar ulaşmadan şimdilik bir şey diyemiyorum. Belediye lehine karar verildiği takdirde daha önce de söylediğim gibi yonca tipi kavşak inşaatını hayata geçireceğiz. İnşaat çalışmalarına mart ayında başlayacağız ve 6 ay sonra da kavşağı hizmete açmış olacağız."

Kent trafiğini rahatlatmak için Acemler Köprülü Kavşağı'nın hizmete girmesinin şart olduğuna değinen Şahin, "Bursa'nın en önemli sorunu ulaşım. Kangren olmuş bir sorunu çözmek için bir çok bat-çık kavşağı hizmete açtık. Bundan sonra da yine Polis Okulu ve Esentepe'de bat-çık inşaatları yapacağız. Ancak trafiğin çözümü için kilit nokta Acemler kavşağıdır. Kavşak için yer sahiplerine arsa bedeli olarak 9 milyon YTL ödemiştik. Şimdi kararın tebliğ edilmesini bekliyoruz" dedi.

levent tezcanlı

16 yıl önce - Sal 03 Oca 2006, 17:07

valla sıkıntısı daha bu saatlerde tutuyor..
benden once yazılanları bıle okumadım..
3 senedır her sabah her aksam bıktım artık
ıllallah geldı...
cekılecek dava dııl...  hergun, sabah 1 aksam 1,5 saatım yollarda heder olup gıdıyor..
benı bu dertten kurtaracak yonetım onumuzdekı 50 yılın oylarını garantıledı benden  

sayfa 1
123 ... 282930   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara