Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir'de Jeotermal
12   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
VolkanAtalay
12 yıl önce - Çrş 28 Arl 2005, 15:24
İzmir'de Jeotermal


arkadaşlar bugünkü hürriyet gazetesinin 21 .sayfasında il genel meclisinde jeotermal başlıklı yazıyı okumuşsunuzddur alıntı yapamuyorum..nette bu haber yok çünkü..
DEÜ yrd.doç. Niyazi Aksoy" balçova termal kaynaklarının tehlike sinyalleri verdiğini kuyuların kapanabileceğini,balçovadaki jeotermal sahanın daha çok büyümesinin mümkün olmadığını " söylemiş..bunakrşılıkta bir encümen üyesi "biz geçen yıl büyükşehir belediyesinide ortak ederek bir şirket kurduk.madem jeotermal bitecekti niye bize böyle birşey yaptırdılar.anlattıklarınız kafamızı karıştırdı..balçovada doğalgaz abonesi yapanlarda yanı şeyi konuşuyor" demiş...bende aynı fikirdeyim.bu ne tesadüf tam doğalgaz izmire geliyor..ve birden bire jeotermal kaynakların yetersiz olduğu söyleniyor..burnuma kötü kokular geliyor dışkaynaklı bir enerji kullanmaktansa kendi özkaynağımızı kullanmayı tercih ederim...balçovadaki jeotermalle bilgisi olanlar lütfen bildiklerinzii yazın...


Bülent
12 yıl önce - Prş 19 Oca 2006, 20:55
İzmir'de jeotermal atağı


Alıntı:
KÖKSAL VE KOCAOĞLU MERKEZİ ISITMA MERKEZİ'NİN TEMEL ATMA TÖRENİNE KATILDI
Jeotermali yaymak istiyoruz

İzmir Valisi, bütün kentin bu enerjiden faydalanmasını istediklerini söyledi

BİRLİKTE TEMEL ATTILAR
İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Balçova'da 3917 konutun ısıtmasını karşılayacak sistemin inşaatının temelini birlikte attılar.

İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, jeotermal enerjinin ucuz, temiz enerji olduğunu ve ülkenin kendi öz kaynakları olduğu için değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, "Jeotermal enerjiyi vatandaşa en iyi ve en ucuza götürme gayretindeyiz" diye konuştu.
Balçova Teleferik Mahallesi'nde 3917 konut kapasiteli Jeotermal Merkezi Isıtma Sistemi temel atma töreninde konuşan Vali Oğuz Kağan Köksal, ülke adına çok önemli bir iş başlattıklarını belirtti. Jeotermal enerjinin öneminin vatandaşlar tarafından da anlaşıldığını, bu nedenle Balçova ve Narlıdere olmak üzere birçok bölge ve mahallenin jeotermal enerjiyi istediğini belirten Vali Köksal, daha geniş bölgeye jeotermal enerjiyi yaygınlaştırmak istediklerini hatırlattı. Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa kurulan İzmir Jeotermal Enerji A.Ş'nin çok önemli çalışmalar yaptığını, önce bölgedeki jeotermal hatlarının rehabilite edildiğini, bunun sonucunda da kuyulardaki su seviyelerinin yükseldiğini belirten Vali Köksal, şirketin yönetim kurulu başkanı olarak çalışmaları yakından takip ettiğini vurguladı.

Planlar hazır
Şirketin jeotermal bölgesinde yapılacak çalışmaları planladığını ve yol haritasının çıkarıldığını belirten Köksal, Maden Tetkik Arama Enstitüsü'nün mart ayından itibaren yeni kuyu çalışmalarına başlayacağını vurguladı. Ağustos ayında 3917 konutun jeotermal enerjiye kavuşacağını müjdeleyen Köksal vatandaşların enerjiyi gereğinden fazla kullandıklarını, hatta sıcak nedeniyle kış günü kapı pencere açtıklarını söyledi. 'Kullandığın kadar öde' sistemine geçilmesiyle vatandaşların bu konuda daha dikkatli davranacaklarına inandığını ifade eden Köksal, "Gerekli planlamayı yapıp bütçemizin yüzde 95'ini yatırımlar için ayırdık. Önümüzdeki yıllarda Balçova'nın tamamına yakını jeotermal enerji ile ısınır hale gelecek" dedi.
3917 konut kapasiteli merkezi ısıtma sistemi ihalesinin 8 Aralık 2005 tarihinde gerçekleştirildiğini ve üzerinden bir ay geçmeden temel atma töreninin yapıldığını belirten Vali Köksal, uzmanların Balçova'daki jeotermal enerji ile 60 bin konutun ısıtılabileceği bilgisini verdiğini kaydetti.

Rezerv çökmesin
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise Jeotermal enerji konusunda oldukça dikkatli davrandıklarını, zamanı çok iyi kullanarak bir günü bile boşa harcamadan titiz bir çalışma yürüttüklerini belirtti.
Başkan Kocaoğlu, rezervlerin çökmemesi için ölçümlere büyük özen gösterdiklerini söyledi. Rezervin çökmesi halinde bugüne kadar yapılan ve bundan sonra yapılacak olan kaynakların heba olma tehlikesi ile karşı karşıya kalacağını ifade eden Başkan Kocaoğlu "Jeotermal konusunda deneme yanılma yoluyla ilerliyoruz. Jeotermal 1-2 sene geç gelsin önemli değil. Yeterki mevcut rezerv çökmesin" dedi.

Kocaoğlu'na teşekkür plaketi
Öte yandan temel atma töreninden sonra Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Balçova Şube Başkanı Faruk Özeren, dernek olarak geçtiğimiz yıl 521 çocuğu sünnetinde yaptığı katkılardan ötürü Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na plaket verdi. İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal ile Başkan Kocaoğlu daha sonra Balçova Onur Mahallesi'nde Tuğsuz Alt Isı Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi. Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya'nın da hazır bulunduğu Teleferik Mahallesi'ndeki törene çok sayıda Balçovalı vatandaş da katıldı.

http://www.yeniasir.com.tr/ya2006/01/19/index.php ...lum=gunluk


Alıntı:
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ-VALİLİK İŞBİRLİĞİNDE JEOTERMAL ATAĞI

İzmir ve çevresindeki jeotermal enerji kaynaklarının, konutların ısıtılmasında kullanılmasını sağlamak amacıyla Valilik ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa kurduğu İzmir Jeotermal A.Ş. çalışmalarına hız verdi. Balçova Teleferik Mahallesi’nde bulunan 3 bin 917 konutu daha jeotermal enerjiye kavuşturacak “Bölge Isıtma Sistemi” projesine, düzenlenen törenle start verildi.

Balçova’da düzenlenen temel atma törenine, İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, İl Genel Meclisi üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

Temel atma törenindeki konuşmasında, İzmir Jeotermal A.Ş’nin çok kısa bir süre önce kurulduğunu hatırlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Belediyemiz ile İl Özel İdaresi şirkette yüzde 50’şer hisse ile ortak. Kurulduğu günden itibaren yeniden yapılanmaya ve kaynakların araştırılması, verimliliğin arttırılması çalışmalarına başlayan şirketimiz, bunları kısa sürede sonuçlandırdı. Bugün de 3 bin 917 kotunu daha jeotermal enerji ile ısıtacak çalışmaları başlatıyoruz” dedi.

Balçova ve Narlıdere jeotermal havzasında bulunan kaynakların verimlilik oranında iki ilçede yaşayan vatandaşların kullanımına sunulacağını belirten Başkan Aziz Kocaoğlu, “Jeotermal kaynaklar çevreci, ulusal ve dikkatli kullanıldığında sürdürülebilir enerji kaynaklarıdır. Amacımız, yeraltında duran bu kaynakları, heba olmadan insanlarımızın kullanımına sunmaktır. Bunun için Büyükşehir Belediyemizin olanaklarını da seferber ettik” diye konuştu.

Jeotermal enerji kaynaklarının dikkatli kullanılması gerektiğini de vurgulayan Kocaoğlu, rezervlerin sürekli izlenmesi ve kullanılan kaynakların tekrar geri döndürülmesinin takibinin titizlikle yapılmasının önemine dikkat çekti. Kocaoğlu, jeotermal enerji ile ısıtılan konut sayısını arttırırken de kaynakların dikkatli kullanılarak çökmelere yol açılmaması gerektiğini söyleyerek şöyle devam etti: “Yoksa yapılan tüm yatırımlar heba olur. Onun için, kullanabileceğimiz kadar kaynağı, verimli ve akılcı kullanmamız gerekiyor. Konutlara kalorimetre takılması halinde enerjiden büyük bir tasarruf sağlanabilir. ‘Yaktığın kadar öde’ yöntemine geçilmesi durumunda da tasarruf edilecek enerjiyle en az 7-8 bin konutun daha ısıtılabileceğini düşünüyorum. Bu bir öngörüdür bilimsel bir tespit değildir. Ama ince bir hesap yaptığımızda bu rakamlara ulaşabileceğimizi düşünüyorum. İzmir jeotermal A.Ş olarak yapacağımız yatırımların İzmir’e ve Türkiye’ye yararlar getirmesini diliyorum.”
 
KAYNAKLARIN KULLANIMI YAYGINLAŞTIRILACAK

Önemli bir temel atma töreni gerçekleştirdiklerini belirten İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal da, jeotermal enerjinin öneminin vatandaşlar tarafında da anlaşıldığını, bu nedenle Balçova ve Narlıdere olmak üzere bir çok bölge ve mahallenin bu enerjiyi kullanmak istediğini belirtti. Vali Köksal “jeotermal enerji kullanımını yaygınlaştırmak istiyoruz. Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa kurulan İzmir Jeotermal A.Ş. Çok önemli çalışmalar yapıyor” dedi.

3 BİN 917 konut kapasiteli Bölgesel Isıtma Sistemi ihalesinin 8 Aralık 2005 tarihinde gerçekleştirildiğini ve kısa sürede temel atma töreninin yapıldığını da vurgulayan Vali Oğuz Kağan Köksal, MTA ile yapılan anlaşmalar çerçevesinde önümüzdeki yıl üç tane kuyu ve pek çok araştırmanın yapılması hususunda anlaşmaya varıldığını belirtti.

İzmir Jeotermal Enerji A.Ş Genel Müdürü Ali İçhedef ise jeotermal enerjinin en ucuz enerji olduğunu belirterek, bu enerjinin bin kilokalori fiyatının 4 Ykr olarak tespit edildiğini belirterek, “Bu da jeotermal enerjinin, en ucuz yakıt türünden yüzde 61 daha ucuz olduğu anlamına geliyor” dedi. İçhedef, Teleferik Mahallesi’nde ücretlendirmenin kullanılan enerji miktarının kalorimetre ile ölçülerek yapılacağını ifade ederek “Diğer bölgelerdeki yeni abone ve eski abonelerimizden isteyenlere de kalorimetre sistemi ile ücretlendirme yapacağız. Bu uygulamanın sonucunda yüzde 20 enerji tasarrufu bekliyoruz” diye konuştu.

Teleferik Mahallesi 3917 konutluk jeotermal ısıtma sistemi projesini 2 milyon 2 bin 149 bin YTL bedelle  üstelenen Orme Jeotermal A.Ş. Genel Müdürü Murat Mertoğlu da sistemin Ağustos 2006’da devreye alınmasının planladığını söyledi.

http://www.izmir.bel.tr/Details.asp?textID=618


VolkanAtalay
12 yıl önce - Cum 03 Mar 2006, 17:34

Alıntı:
Balçova Jeotermal Merkezi Isıtma Sistemi teknik ve ekonomik açıdan dünyadaki yedi en başarılı jeotermal uygulama arasına EGEC-European Geothermal Energy Council (Belçika) tarafından Nisan 1999 tarihinde Ferrara/İtalya’da seçilmiştir.

Türkiye’de şu anda elektrik üretimi, jeotermal merkezi ısıtma, karbondioksit üretimi, termal turizm ve diğerleri ile Türk Milli Ekonomisine jeotermalin katkısı yaklaşık 1.400.000.000 ABD $ olarak hesap edilmiştir. Ayrıca sektörde yapılan toplam istihdam ise 40.000 kişidir. Ayrıca, mevcut toplam değerlendirmenin kalorifer yakıtı eşdeğeri Aralık 2004 itibari ile yılda 500 Milyon $’dır. T
ÜRKİYE’NİN TOPLAM JEOTERMAL ISI POTANSİYELİ
- 31500 MWt*

  = 5 Milyon Konut Isıtma Eşdeğeri veya 150 Bin dönüm sera ısıtması  

  = 1 Milyonun üzerinde kaplıca yatak kapasitesi

  = 9,3 Milyar USD/Yıl Fuel-Oil Eşdeğeri (30 Milyon ton/yıl)

  = 30 Milyar m3/yıl doğalgaz eşdeğeri

TÜRKİYE’NİN 2010 YILI JEOTERMAL ELEKTRİK ÜRETİM HEDEFİ

- 500 MWe (4 Milyar kWh/Yıl)

TÜRKİYE’NİN TOPLAM JEOTERMAL ELEKTRİK POTANSİYELİ  

- 2000 MWe* (16 Milyar kWh/Yıl), destekli hal

Dünyada jeotermal zenginliği ile yedinci sırada yer alan Türkiye, jeotermal potansiyeli ile toplam elektrik enerjisi ihtiyacının % 5’ine kadar, ısıtmada ısı enerjisi ihtiyacının %30’una kadar  karşılayabilecek potansiyele sahiptir. Ancak bunların ağırlık ortalaması alındığında Türkiye enerji (elektrik + ısı enerjisi) ihtiyacının %14’ünü karşılamaya taliptir.

Toplam jeotermal potansiyelimizin (2000 MWe, 31500 MWt) elektrik üretimi, şehir ısıtma, soğutma, sera ısıtma, termal tesis ısıtma, kaplıca kullanımı, kimyasal maddeler üretimi, sanayide kullanım vb uygulamalarda tam değerlendirilmesi ile sağlanacak hedef yıllık net yurtiçi katma değer 20 Milyar USD civarındadır.

Türkiye, 1995 yılında, jeotermal ısı ve kaplıca uygulamalarında dünyada 11. sırada iken, 2000 yılında 5. sıraya yükselmiş, 2005 yılında beşinciliğini sürdürmüştür.

Mayıs 2005 itibariyle, jeotermal kaynak potansiyelimizin ancak % 4’ü değerlendirilmektedir.
Türkiye’de hedeflenen 1 Milyon konutun jeotermal ile ısıtılmasında, 8000 MWt kurulu güç olarak karşılaştırıldığında, 1400 MWe’lık bir Nükleer Santralin beş (5) katı , yıllık ısı enerjisi ikamesi olarak karşılaştırıldığında  üç (3) katı olmaktadır. Bir başka yaklaşımla, 2 tane Mavi Akım Projesine eşdeğer enerjidir. Mavi akımda 16 Milyar m3/yıl doğalgaz teminine karşın jeotermal ısı  potansiyelimiz 30 Milyar m3/yıl’dır.

JEOTERMAL ENERJİ ÇEVRE DOSTUDUR

Jeotermal enerji ile yapılan ısıtma, elektrik üretimi vb gibi uygulamalarda, hiçbir atık çevreye ve atmosfere atılmamaktadır. A.B.D. Enerji Bakanlığı’nın verilerine (1998, Jeotermal Enerji Stratejileri ve Hedefleri yayını) göre sera etkisi yaratan Karbondioksit emisyonu :

Kömürde;                                 900 - 1300 g/kWh,

Doğalgazda;                            500 - 1250 g/kWh,

Güneş enerjisinde;                    20   -  250 g/kWh,

Rüzgar enerjisinde;                   20   -    50 g/kWh,

Jeotermal enerjide                  20   -    35 g/kWh’ dır.

eotermal merkezi ısıtma sistemleri ve Jeotermal elektrik üretim santrallerinde fosil yakıt kullanılmadığından, azot emisyonu ve sülfür dioksit emisyonu sıfırdır

JEOTERMAL ENERJİ UCUZDUR.
·  JEOTERMAL ENERJİ ÖZVARLIĞIMIZDIR.
· DIŞA BAĞIMLILIĞI YOKTUR.
· DÖVİZ TASARRUFU SAĞLAMAKTADIR.
ENTEGRE KULLANIM İMKANI VARDIR.
JEOTERMAL ENERJİNİN SATIŞ FİYATININ BELİRLENMESİNDE ULUSLARARASI PİYASALARA BAĞLILIĞI YOKTUR.

Özellikle saklı maliyeti yüksek olan konvansiyonel enerji türleri ile karşılaştırıldığında en düşük maliyet seçeneğini sunar.
eotermal enerji kullanımı sayesinde yerli enerji üretimi artmakta ve enerji ihtiyacı kapatılabilmektedir.

Türkiye’de, jeotermal ısıtma sayesinde doğrudan ve dolaylı elektrik enerjisi ve ısı enerjisi tasarrufu sağlanmaktadır. Özellikle büyük enerji tüketimi ve az sayıda santral bulunan Batı Anadolu’da jeotermal ısıtma yapılarak, ısıtma için elektriğe olan talep azalacaktır. Ucuz jeotermal ısıtma ve soğutma sayesinde elektrik tasarrufu yapılıp ucuza ikame sağlanacaktır.
Türkiye’de jeotermal enerji ile ısıtılan bazı yerleşim bölgeleri ve halkın ödediği aylık jeotermal ısınma ve sıcak su ücretleri aşağıdaki gibidir (jeotermal ısıtma ücretleri Ekim – Kasım aylarında TL olarak belirlenmekte olup, tüm yıl boyunca sabit kalmaktadır [100 m2 konut başına]):

GÖNEN                         :45.000.000 TL               (2002/2003 Kış Sezonu)
SİMAV                           :42.775.000 TL               (2002/2003 Kış Sezonu)
KIRŞEHİR                     :29.200.000 TL               (2002/2003 Kış Sezonu)
KIZILCAHAMAM          :35.500.000 TL               (2002/2003 Kış Sezonu)

BALÇOVA/İZMİR         :32.000.000 TL               (2002/2003 Kış Sezonu)

SANDIKLI                     :23.600.000 TL               (2002/2003 Kış Sezonu)
KOZAKLI                       :46.000.000 TL               (2002/2003 Kış Sezonu)
AFYON                           :42.000.000 TL               (2002/2003 Kış Sezonu)

NARLIDERE/İZMİR     :32.000.000 TL               (2002/2003 Kış Sezonu)

SALİHLİ                         :25.000.000 TL               (2002/2003 Kış Sezonu)
EDREMİT                      :30.000.000 TL               (2002/2003 Kış Sezonu)

JEOTERMALDE;
eotermal merkezi ısıtma sistemlerinin komple yatırımı kuyular, bina altı ekipman ve eşanjörleri ve bina içi bağlantıları dahil 100 m²’lik konut başına 750 $ ile 1500 $ arasındadır. Kullanımda ise doğalgaza göre % 70 daha ucuzdur.
DOĞALGAZDA;
Rusya’dan gazın getirilmesi, şehirde gazın dağıtılması, vatandaşın onu alması ve evindeki tesisatı doğalgaza göre dönüşüm yapmasının global toplam yatırım tutarı milli ekonomi açısından konut başına 1500-2500 $ civarında olmaktadır.

ÖRNEK;

Şehir içi ana dağıtım hatları yapılmış (bina servis hattı hariç) 11 dairelik bir apartmanda doğalgaz dönüşümü için 100 m2 daire başına konut sahiplerinin yapacağı yatırım tutarı;
a)  Merkezi Sistem

    Binada kalorifer sistemi, kullanım sıcak su sisteminin bulunmasına, mevcut  

    kazan ve radyatörlerin kullanılabilirliğine göre 1160$ ile 3100$ arasında  

    değişmektedir.

b)  Ferdi Sistem (Kombi)

    Mevcut sistemindeki radyatörlerin kullanılabilirliğine göre 2200$ ile 2700$

    arasında değişmektedir.

Halbuki jeotermalde global olarak bina altı ekipman ve eşanjörleri ve bina içi bağlantıları dahil 1500 $’ı ödeyen bir ev sahibi, evinin jeotermal ile ısıtılması, sıcak su verilmesi ile ilgili her türlü hakka ve tesise sahip olmakta ve ayrıca doğalgaza göre en az  %50-75’i ucuza ısınmaktadır.

22 Kasım 2004 günü Sabah Gazetesi’nin 7nci sayfasında BOTAŞ Genel Müdürü Mehmet Bilgiç’in verdiği beyanatta “Petrol yüzünden doğalgaz fiyatını tahmin edemeyiz” ve “Kimse önümüzdeki 6 ayda ne olacağını tahmin edemiyor” ifadeleri yer almaktadır.

BOTAŞ doğalgaz fiyatlarını belirleyen iki değişkeni; Petrol ve Döviz Kurunu değim yerindeyse dakika dakika izlemektedir. Kış dönemine ilişkin perspektif koyamayan ve 6 ay sonra ne olacağının bilinemeyeceği ifade edilen doğalgaza karşı jeotermalin fiyatı bir yıl boyunca sabit kalmaktadır. Hatta sonraki yıllarda fiyatındaki artış enflasyona ve devlet memuru maaşına bağlı olmaktadır. Dolayısı ile jeotermal ile ilgili uzun yılları kapsayabilen (10 yıl gibi) fiyat projeksiyonu yapmak mümkün olmaktadır.


http://www.jeotermaldernegi.org.tr/turkiye%20i.htmBülent
12 yıl önce - Cum 24 Mar 2006, 12:33

Alıntı:
İzmir jeotermalde tam gaz ilerliyor

Balçova Termal Tesisleri’nde İzmir Valiliği İl Özel İdaresi ve Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa kurduğu İzmir Jeotermal AŞ’nin yönetim kurulu toplantısı yapıldı. İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, jeotermal konusunda işlerin ağır yürüdüğüne dair şikayetlerin yersiz olduğunu belirtti. İzmir’de jeotermal enerji kullanımı konusunda Türkiye’ye örnek bir sistem geliştirmek için çalıştıklarına değinen Vali Köksal, sistemin geç kalmadığını, kendi çarkı içinde ilerlediğini anlattı. Sistemli ve kalıcı enerji kullanımı için çalıştıklarını kaydeden Vali Köksal, “Önümüzdeki günlerde daha hızlı yol alacağız. Bunun için de önceki eksikliklerin giderilmesi, hataların ortadan kaldırılması gerekiyor. Türkiye genelinde jeotermal enerji konusunda İzmirídeki gibi kapsamlı bir şirket bulunmuyor. O nedenle bizim yaptığımız çalışmalar herkes tarafından en ince ayrıntısına kadar inceleniyor ve zaman zaman da örnek oluyor” dedi.

SU SEVİYESİ ARTTI

İzmir Jeotermal AŞ’nin kurulduktan sonra ilk olarak eski sistemin onarılması, kaçakların en aza indirilmesi, dağıtım sisteminin iyileştirilmesi ile ilgili olarak çalışma yaptığını ifade eden Vali Köksal, “Kuyuların onarılması, eski sistemin elden geçirilmesi sayesinde bir kuyudan elde edeceğimiz enerji eşdeğerinde bir enerjiyi geri kazandık. Su seviyesinde geçtiğimiz yıla oranla 22 metreye ulaşan bir artış oldu. Daha önceden sistem oturtulmadığından çalışmalar yapıldığı için zaman zaman enerji dağıtamaz duruma düşülmüştü ancak şimdi bunları hepsi aşıldı” diye konuştu. Jeotermal enerjinin devamının sağlanması için geri dönüşümün çok önemli olduğunu vurgulayan Vali Köksal, geçen yıla kadar yüzde 30 oranında olan geri dönüşümün bu yıl yüzde 60’a çıktığını bildirdi.

KALORİMETRE TAKILACAK

Önümüzdeki günlerde abonelere çeşitli yenilikler sunacaklarını kaydeden Vali Köksal, ücretlendirmenin metrekare üzerinden değil, kullanılan enerji miktarı üzerinden yapılacağını belirtti. Böylece enerji tasarrufuna gidileceğini vurgulayan Vali Köksal, “Hem de kimse kullanmadığı enerjinin parasını ödemeyecek. Kullanılan enerjiyi ölçmek için gerekli kalorimetre cihazını kullananlara yönelik olarak indirimler sağlayarak aboneleri bu sisteme yönlendirmeyi hedefliyoruz. Şimdiye kadar yaklaşık 13 çeşit abonelik sözleşmesi yapılmış biz bunu tek bir sözleşmeye indirmeye çalışıyoruz” dedi.

Yeni kuyular açılacak

ÖNÜMÜZDEKİ yıl sonuna kadar jeotermal enerji kullanan abone sayısını 28 bine ulaştırmayı hedeflediklerini belirten Vali Köksal, bunun için dört yeni kuyunun açılacağını söyledi. Vali Köksal, Seferihisar’da MTA’dan İl Özel İdaresi’ne devredilen kuyular hakkında çalışmaların sürdüğünü, kuyuları elektrik üretimi, yerel ısınma, İzmir’e taşıma ve seracılık konusunda ne şekilde kullanabilecekleri konusunda araştırmaların sürdüğünü sözlerine ekledi. Daha sonra, İzmir Jeotermal AŞ Genel Müdürü Ali İçhedef, yatırımlar ve işletmeler hakkında bilgi verdi.

http://www.aksam.com.tr/haber.asp?a=33591,203


VolkanAtalay
11 yıl önce - Prş 28 Arl 2006, 01:03

yahu bu jeotermal narlıderye ne zmana gelicek narlıderede oturanlar sesiniz çıksın azcık biz donuyoruz burda klima yakında trafolar yanıyo kalorifer pahalı buraya termal gelmezse kendi kuyumu kendim açıcam valla ya bahçeye

EnderYıldırım
11 yıl önce - Pzr 28 Oca 2007, 17:02

Jeotermal konusunda, İzmir' e çok yazık edildiğini düşünüyorum. Altımızda kaynak var ve biz bunu kullanmıyoruz. Gidip doğalgaz kullanmaya çalısıyoruz. Bu bölge, jeotermal kosunda, dünyanın en önemli kaynaklarından. İzmir' in neredeyse yarısına yakını, jeotermal sayesinde ısıtılabilir. Belki de tamamına yakını. Hem de oldukça hesaplı olarak. Bu devlet politikası olmalıdır ve jeotermal kullanılmaya başlanılması için harekete geçilmesi gereklidir. Sahip olduğumuz zenginliklerden faydalanamıyoruz. Elektrik üretimi içinde, rüzgar enerjisine önem verilmelidir. Yurtdışına bakın, devamlı rüzgar alan yerlerlerden nasıl faydalanıyorlar. Sonra şikayetçi olduğumuz hava kirliliğinden de eser kalmaz.Fehmi SERİM
11 yıl önce - Pts 29 Oca 2007, 01:19

Ulusal Energi Var Ama...

Süleyman Demirel'in bir ünvanı da " barajlar kıral" dir. (Diğer ünvanları ise Baba ve çoban sülü' dür)  Barajlarımızdan yeterince yaralanabiliyor muyuz? İzmir'deki jeotermal  enerji nerede var? Altımızdaki bu enerjiyi kullanamamak insanı kahrediyor. Bizim siyasetçimiz, Başbakanımızın belirttiği gibi tüccar zihniyetli. Vatandaş yönünden değil kendileri yönünden karlılığı düşünüyorlar. Yazık ki ne yazık.


VolkanAtalay
10 yıl önce - Cum 07 Arl 2007, 21:16
Jeotermalle ısıtılan konut sayısı artacak


Alıntı:
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu önümüzdeki kış 30 bin 900 rakamına ulaşmayı hedeflediklerini açıkladı

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Jeotermal A.Ş. olarak önümüzdeki yıl atağa kalkarak, jeotermal enerji ile ısınan konut sayısını daha da artıracaklarını söyledi. Kocaoğlu, kent genelinde jeotermalle ısıtılan konut sayısının gelecek kış 30 bin 900'e çıkacağını dile getirdi.
Açılmış, fakat işletmeye alınmamış olan kuyuların devreye girmesiyle Balçova ve Narlıdere'de iki yeni projeye başlayacaklarını belirten Kocaoğlu, "Balçova'da 3 bin 500 konutu jeotermal enerji ile ısıtacak sistemin ihalesi, 4 Ocak 2008'de yapılacak. Bu sistemle Fevzi Çakmak mahallesindeki tüm konutlar tamamlanmış olacak. Ayrıca Onur mahallesinin bir kısmı daha jeotermale kavuşacak. Narlıdere'de de 2 bin 900 konutu ısıtacak sistemin çalışmaları devam ediyor. 11 Aralık 2007'de, ihale sürecini başlatmak üzere Kamu İhale Kurumu'na başvuracağız" dedi.

Çok tasarruflu
İhaleyi, 2008 Ocak ayının ikinci haftasında yapmayı planladıklarını kaydeden Kocaoğlu, şu bilgileri verdi:
"Kurulacak yeni jeotermal ısıtma sistemiyle Yenikale bölgesine enerji götürülecek. Böylece, Balçova ve Narlıdere'de 2009 kışında toplam 6 bin 400 konut daha jeotermale kavuşacak. Her iki bölge için de indirimli bir abonelik kampanyası başlatılacak. Bu tasarruflu enerjiyi herkes benimseyecek. Harcamalar, kalorimetreyle ücretlendirilecek. Şu anda 24 bin 500 konuta ulaştık. Gelecek kış bu rakam artacak."


narlıderede oturuyorum ve artık jeotermal gelsin istiyorum...


http://www.yeniasir.com.tr/ya2007/12/07/index.php ...lum=gunluk


VolkanAtalay
10 yıl önce - Pts 07 Oca 2008, 12:57
yeni haber..! Narlıdere'ye 2.900 konutluk jeotermal


Alıntı:
Narlıdere Belediye Başkan Abdül Batur, ilçedeki 2 bin 900 konutu ısıtacak jeotermal enerji sistemi yapım ihalesinin 18 Ocak'ta gerçekleştirileceğini açıkladı. Jeotermal enerjinin Ilıca mahallesinden Yenikale mahallesi Sema Sokak'a kadar olan bölüme verileceğini söyleyen Başkan Batur, "2008 yılının Kasım ayından itibaren ısınmaya başlayacak 2 bin 900 konutla birlikte Narlıdere'de jeotermal enerji 10 bin konuta ulaşmış olacak" dedi.
İzmir Jeotermal A.Ş'nin yeniden yapılanma çalışmaları ve mevcut hatların elden geçirilmesi nedeniyle 2004 yılından beri Narlıdere'de yeni proje geliştirilmediğini belirten Başkan Batur, Jeotermal A.Ş'nin bundan sonra ilçeye ağırlık vereceğini dile getirdi.

Abonelik işlemi
1. etap projesinin ardından Yenikale mahallesi Sema Sokak'tan Ali Onbaşı Deresi'ne kadar olan 2. etap projenin de hayata geçirileceğini kaydeden Başkan Abdül Batur, 2008 Kasım'ında, 2 bin 900 konutun ısı almaya başlayacağını duyurdu. Başkan Batur, "Güneyde Mithatpaşa Caddesi, doğuda Folkart Evleri, batıda Sema sokak, kuzeyde otoban servis yolunun çevrelediği alanda kalan Narlıdereliler, abonelik için İzmir Jeotermal A.Ş'ye başvurabilecek" diye konuştu.

http://www.yeniasir.com.tr/ya2008/01/07/index.php ...lum=gunluk
GELSİN ARTIK JEOTERMAL..!
ben narlıdere akm nin orda oturuyorum yani yeni narlıdere belediye binasının ordayım acaba buraya ne zaman jeotermal gelecek bilgisi olan varmı..? yoksa ben kendi imkanlarımla burda bir sondaj çalışması yapmayı planlıyorum ..motorin el yakıyor ..elektriğe zam geldi..tek çare jeotermal...donuyoruz..


serdar ölmez
9 yıl önce - Sal 24 Şub 2009, 12:45
Seferihisar da nasibini alacak....


"Ülkemizde güzel ŞEYler'de oluyor be ! " dedirtecek bir haber, Jeotermal enerji tüm dünyada kabul görmüş ÇEVRESEL ETKİSİ OLMAYAN, gerçekten olmayan (Rüzgar türbinlerinin ömürleri 20 yıldır, süre sonunda çevreye son derece zararlı malzemelerin ortaya çıktığı bilinmektedir.)

Jeotermal su kullanıldıktan sonra geriye toprağa verildiği zaman HİÇ bir çevre etkisi yoktur... Geri gönderilmez ise bölgede yeraltı sularının seviyesi çok aşağı inmektedir.

Bölgemizde sonsuz denilebilecek bir kaynak vardır... Ne diyelim ; E kullanın GAAARİİ....

İBB sitesinden...
Alıntı:
SEFERİHİSAR’DA “BUHAR” KEYFİ

Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 50 ortaklığı sonrasında yatırımlarını hızlandıran İzmir Jeotermal A.Ş., Seferihisar’daki kuyu sayısını 6’ya çıkardı. Artırılan jeotermal kapasitesi ile bölgede elektrik üretiminin yapılabileceği; otel, konut ve sera ısıtması ile Yarımada turizmi ve tarımında doping etkisi yaratacağı bildirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 50 ortağı olduğu İzmir Jeotermal A.Ş.’nin yaptığı çalışmalardan elde edilen sonuçlar yüzleri güldürürken, yeni yatırımlar da hızla devam ediyor. Son olarak Seferihisar jeotermal sahasında iki yeni kuyu açan İzmir Jeotermal A.Ş., özel şahıs mülkiyetinde bulunan bir kuyu sahasını da kamulaştırdı. Bahar döneminde bu yeni kuyu sahasında da çalışmalara başlanması planlanıyor.

İzmir Jeotermal A.Ş., Seferihisar jeotermal sahasının kapasitesini tam olarak belirlemek üzere geniş bir alanda çalışıyor. MTA’dan devralınan ve bakımları yapılan üç kuyuya ek olarak, geçtiğimiz dönemde açılan bir yeni kuyu ve son açılan iki yeni kuyuyla bölgedeki jeotermal kuyu sayısını 6’ya çıkardı. Özel şahıs mülkiyetinde bulunan ve kamulaştırılan kuyuda yapılacak çalışmalarla birlikte, 2 yıl içinde toplam 7 kuyuda sondaj çalışması yapılmış olacak.Sondaj çalışması tamamlanan kuyulardaki sıcaklık ve debinin; turizm, konut ısıtması, tarım ve elektrik üretimi gibi yaygın kullanım alanları için uygun olduğu bildirilirken, ODTÜ Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü’nden gelen bilirkişi heyeti de, kuyulardaki sondaj çalışması sırasında hazır bulundu. Şu an için sahada tespit edilen en yüksek sıcaklık 153 Cº olurken, yapılan değerlendirme ve fizibilite çalışmalarının, bölgede yapılacak yatırımlara da ışık tutacağı bildirildi.
Bölge halkı umutlu
Jeotermal enerjinin yaygınlaştırılması çalışmalarını memnuniyetle izlediklerini söyleyen Hollanda’dan emekli Hasan İrfan Hezer, “TV’lerde görüyoruz gaz patlıyor, başka sorunlar oluyor. Rusya’dan gaz alınıyor. Niye dışa bağlı oluyoruz ki, kendi memleketimizdeki bu kaynağı kullanalım” diye konuştu. Doğduğundan beri bölgede oturduğunu söyleyen Mustafa Baskın, “Jeotermal enerjinin çıkması çok iyi olur. Çok uzun senelerden beri bekliyoruz. İnşallah geleceğimiz açısından çok güzel olur” dedi. Nafize Baskın da, jeotermal enerjinin yaygınlaştırmasının yeni iş sahaları açılmasına olanak vereceğini söyleyerek, “Çocuklarımıza, torunlarımıza iş imkanı çıkar” dedi. Kışın odun ve kömürle ısındığını söyleyen Nafize Baskın, jeotermal enerji ile daha temiz ve ucuz enerji kullanacaklarını söyledi.

Başkan Kocaoğlu: Yarımada’ya doping etkisi yapacak
İzmir’de jeotermal enerjiyi yaygınlaştırma konusundaki çalışmalara büyük önem verdiklerini söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Seferihisar bölgesindeki yeni yatırımların, jeotermal bölgesindeki rezervuar kapasitesinin belirlenmesinden sonra şekilleneceğini ve hız kazanacağını söyledi. Açılan kuyulardan elde edilen sonuçların memnuniyet verici olduğunu belirten Başkan Kocaoğlu, “Kuzey tarafındaki kuyularımızın kapasitesi ve sıcaklığı ile çok rahat elektrik enerjisi üretebileceğiz. Sahanın Güney tarafı, deniz suyu beslemesinin etkisiyle göreceli olarak daha düşük sıcaklıklara sahip. O yüzden bu bölgelerden elde edilecek sıcak suyu termal oteller ve konut ısıtmacılığında kullanacağız. Buradan çıkan su ayrıca seralarda ve tarım alanlarında da çok rahat kullanılabilir. Bu sonuçlar, Yarımada turizminin ve tarımın gelişmesine doping etkisi yapacak. Ayrıca enerji üretimi açısından da büyük katkıları olacak” diye konuştu.


Çıkan su 153°C sıcaklıkta, Balçova'dan 95-100°C çıkıyor, yani balçovadan çok daha verimli bir artezyen.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet