Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir Organize Sanayi Bölgeleri
1234567   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Bülent
12 yıl önce - Çrş 28 Arl 2005, 11:23
İzmir Organize Sanayi Bölgeleri


Alıntı:
İzmir Organize Sanayi Bölgeleri

İzmir, verimli havzalarını sanayi tesislerinin atıklarına teslim etmemek amacıyla planlı ve çevreye duyarlı bir sanayileşme politikası izlemektedir. Sanayi faaliyetlerinin bir plan dahilinde gerçekleşmesi ve sürdürülebilir kalkınma anlayışı çerçevesinde, Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) kurma hamlesi içerisindedir.

Bölgeler İtibariyle Türkiye'deki OSB OranlarıEge Bölgesinde kurulma aşamasında veya faaliyet halinde olan toplam 57 OSB'nin 18 tanesi İzmir'dedir.

- İzmir Atatürk OSB
- Tire OSB
- İTOB OSB
- Buca Giyim OSB
- Kemalpaşa OSB
- İzmir Çiçekçilik OSB
- Aliağa OSB
- Dİğer OSB'ler

http://www.izto.org.tr/IZTO/TC/IZTO+Bilgi/izmir/y ...tirim/osb/


Alıntı:
Yatırım Olanakları

İlimizde statüleri yasal zeminlere oturtulmuş, organize hale getirilmiş üretim vb. faaliyetler için gerekli alt ve üst yapı olanakları temin edilmiş bir takım yatırım ortamları bulunmaktadır. Bu oluşumlar yatırımcılara uygun iklimler sunmaktadır. Bu oluşumlar:

1. Organize Sanayi Bölgeleri (OSB),
2. Serbest Bölgeler,
3. Teknoloji Geliştirme Bölgesi,
4. Endüstri Bölgeleri,
5. Sanayi Siteleri,
6. İhtisas Site ve Çarşılar şeklinde sıralanabilir.

Mevcut olan bu oluşumlara halen tartışılmakta olan Nitelikli Sanayi Bölgeleri yasalaştıktan sonra eklenebilir.

Belirtilen yatırım ortamları dışında yatırımcılar, belediye sınırları içerisinde (mücavir alanda) veya belediye sınırı dışında kalan alanlarda (mücavir alan dışında) yasalarla belirtilmiş prosedürleri gerçekleştirdikten sonra yatırımlarını gerçekleştirebilir.

Mücavir alan veya dışında imar planlarında sanayi, küçük sanatlar, konut dışı kentsel çalışma alanı, depolama alanı, toptan ticaret alanı, maden çıkarım alanı olarak gösterilen alanlarda yatırımlarını yapabilirler. Bu yatırımlar için mevzii imar planları yaptırabilirler.

Bunun dışında turizm sektöründe yatırım yapmak isteyen girişimciler de imar planlarında turizm tesis alanı, günübirlik, kamping alanları, turizm ve ikinci konut yerleşme alanlarında yatırımlarını gerçekleştirebilirler.

İlimizdeki yatırım olanakları 1990'lı yıllarla birlikte devlet politikası hale gelen OSB'lerde yoğunlaşmaktadır.

OSB'ler dışındaki yatırımlar İzmir merkezde Bornova, Çiğli ve Gaziemir ilçelerinde yoğunlaşırken çevre ilçelerde ise Torbalı İlçesi Oğlananası, Yazıbaşı, Pancar, Ayrancılar Beldeleri, Menemen İlçesi Koyundere, Ulukent Beldeleri'nde yoğunlaşmaktadır. Yatırımların yer seçimi daha çok ulaşım akslarında yoğunlaşmaktadır.

İzmir'deki OSB'lerden bir tanesinin Endüstri Bölgesi ilan edilmesi hususunda çalışmalar yapılmaktadır.

Kentimizde teknopark kurma çalışmaları da devam etmektedir. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri adıyla kanun ve yönetmelikleri çıkan teknopark için şimdilik sadece İzmir'de Urla'da Yüksek Teknoloji Enstitüsü kampüsü içinde yaklaşık 200 ha.lık bir alan seçilmiş durumdadır. İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi ismiyle kurulan bölgenin işletici ve kurucusu konumundaki şirket kurulmuş olup çalışmalara başlanılmıştır. Önümüzdeki beş yıl içinde ileri teknoloji üreten bir merkez niteliği dışında bölge adeta bir tekno-kent kimliğine bürünecektir.

OSB'ler dışında bölgede İzmir'de iki Serbest Bölge bulunmaktadır.İlimizde yer alan, Ege ve Menemen Serbest Bölgelerinde, 2002 yılında 2.1 milyar dolarlık toplam ticaret hacmi ile Türkiye'deki serbest bölgelerde yapılan dış ticaretin % 19'u gerçekleştirilmektedir. (Bkz dış ticaret bölümü)

Özetle; sosyal, kültürel, sportif ve rekreatif aktiviteleri, ticari, sınai, turistik firmaları, birleşik sektörel şirketleri, hipermarketleri, esnafı, KOBİ'leri, yabancı yatırımcıları, hizmet sektöründeki firmaları, OSB, Fuar, Teknopark, Serbest Bölge vb. oluşumları, eğitim kurumları, enerji projeleri, alt ve üstyapı yatırımları ile birlikte kentimizin sahip olduğu potansiyeli, girişimcilere ve çalışanlara yepyeni iş olanakları sunmaktadır.

http://www.izto.org.tr/IZTO/TC/IZTO+Bilgi/izmir/yatirim/
En son Bülent tarafından Çrş 28 Arl 2005, 11:41 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Bülent
12 yıl önce - Çrş 28 Arl 2005, 11:24İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB)

İAOSB, 7 milyon m² alanı, 605  irili ufaklı parseli, 25.000 çalışanı, 1 milyar dolar ihracat hacmi ile bölgenin ve ülkenin, sınıfında çok önde gelen bir sanayi bölgesidir.

53 MVA'lık enerji santrali, 21.000 m³/gün kapasiteli bir arıtma tesisi, özel güvenlik teşkilatı, acil kurtarma ve ilkyardım ekibi, 24 saat kesintisiz hizmet veren sağlık tesisi verilen hizmetlerden bazılarıdır. Bölgedeki tesislerin sosyal ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla bölgede 15 adet banka şubesi, 170 kişilik konferans salonu, restoran, lokal, seminer salonu ve kütüphane bulunmaktadır.

Bölgede; mesleki eğitim kursları devam etmekte, "AB İş Merkezi" Kobilerimizin yurtdışına açılabilmesi için çeşitli bilgi ve destek hizmetleri vermektedir.

Tekstil, endüstriyel tarım ürünleri, yaş ve kuru meyve, sebze, konserve, bitkisel yağ, pamuk ve deri ürünleri, elektrik-elektronik, plastik, ambalaj, otomotiv, büro, otel ve hastane malzemeleri, soğutma sistemleri, yapı malzemeleri lastik ve kauçuk, döküm, endüstriyel makineler, pompa, cam ve ağaç işleri gibi alanlarda 500 den fazla tesis, İAOSB'de faaliyet göstermektedir.

Altınyağ Kombinaları, Bak Ambalaj, Batıçim, Cevher Döküm, Coates Kimya, CMS, DYO, Egeplast, Esen  Plastik, Eva Ev Aletleri, İzeltaş, Klimasan, Lio Yağ, Löher Asansörleri, Maktaş Makarnacılık, Mopak, Dimon Tütün, Roteks Tekstil, Tariş, Yorcam vb. gibi sektörlerinin önde gelen firmalarının tesislerini burada görmek mümkündür.

http://www.izto.org.tr/IZTO/TC/IZTO+Bilgi/izmir/y ...b/osb1.htm


Bülent
12 yıl önce - Çrş 28 Arl 2005, 11:24Tire Organize Sanayi Bölgesi (TOSB)

Ocak 1993'te 4.1 milyon m² alana kurulan TOSB'de Güçbirliği Tekstil, British American Tobacco (BAT), TGS Beyba Giyim Sanayi,Detaş İnşaat Malzemeleri, Bozetto Kimya Sanayi, Berrak Maden, Omtaş, Vedat Peynircioğlu Süt Ürünleri, Batıçim, Tire Köksal Ticaret, ARS Tarım, Atak Yağ gibi firmalar faaliyet göstermektedirler. Toplam 240 adet sanayi parseli bulunmaktadır.

Adese Optik, Ak Ziraat Tarım Aletleri, Altera Sanayi, Anadolu Akü, Disera Tıbbı Malzeme, Erpa Kahve, Fiber Endüstri, Gülsa Tıbbı Cihaz, Işıldar Peynir, Özbil Tarım, Sunder Deri Sanayi gibi firmalar da yatırım aşamasındadırlar.

Şu an 11 adet Sanayi tesisi üretimde, 11 adet ise inşaat halindedir. Altyapı İnşaatı Devam Etmektedir. 1993 yılında kurulan OSB'de ağırlıklı sektörler tekstil, gıda, zeytin yağı, inşaat ve makine sanayidir.

http://www.izto.org.tr/NR/exeres/CF262DF0-5DFC-45 ...0F6048.htmBülent
12 yıl önce - Çrş 28 Arl 2005, 11:26İTOB Organize Sanayi Bölgesi

İTOB OSB Menderes İlçesi, Tekeli Beldesi'nde İzmir merkeze 30 km mesafededir. Toplam alan: 2.500.000 m2 'dir. Toplam 435 parselde 310 üyesi bulunmaktadır. Parsel büyüklükleri: 1000 m2, 2500 m2, 5000 m2 ve 10.000 m2 ve 20.000 m2 arasında değişmektedir.

İTOB'da Gıda, Konfeksiyon-Tekstil, Elektrik-Elektronik, Yapı Malzemeleri, Orman Ürünleri - Mobilya, Otomotiv, Makine, Plastik, Ayakkabı, Kimya sektörlerindeki yatırımlar gerçekleştirilecektir.

Şu an alt yapı çalışmaları (kanalizasyon, içmesuyu-yağmursuyu şebekeleri) devam eden OSB'de bir tesisin yatırımı başlamış durumdadır.

ELDA İçecek ve Enerji isimli firma Türkiye'nin ilk özel rakısını 21.500 m2'lik alanda üretecektir. Hedefi ağırlıklı ihracat olan rakı üretim tesisinin ilk yıl üretim hedefi 5 milyon litre, ikinci yılki hedefi ise 10 milyon litredir.

http://www.izto.org.tr/IZTO/TC/IZTO+Bilgi/izmir/y ...b/osb3.htm


Bülent
12 yıl önce - Çrş 28 Arl 2005, 11:26

Buca Giyim OSB

Buca Giyim OSB'de 1.200 kişi çalışırken bölgedeki yatırım imkanlarına paralel olarak 40 bin kişiye kadar çıkabilme potansiyeline sahiptir. Buca OSB'de Aba Konfeksiyon, Casa, Ekol, Talya, Eren Tekstil gibi firmalar faaliyet gösterirken Yalaz, Era, Panel, Trikoteks Tekstil; Aral, Berk, Güneş Konfeksiyon; Çağdaş Çanta gibi firmaların inşaatları devam ediyor.

http://www.izto.org.tr/IZTO/TC/IZTO+Bilgi/izmir/y ...b/osb4.htmsayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR