Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bülent
14 yıl önce - Sal 27 Arl 2005, 16:55
İzmir belediyesinin 2006 bütçesi


Alıntı:
İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN, 2006’YA YATIRIM BÜTÇESİ

İlçe ve ilk kademe belediyelerinın ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2006 Mali Yılı Gelir-Gider Bütçesi, mecliste görüşülerek kabul edildi. 23 Aralık 2005 günü yapılan meclis toplantısında, yarıya yakın bölümü yatırımlara ayrılan 1 milyar 105 milyon YT’lik bütçe, meclis üyelerinin oybirliği ile geçti. Bütçenin 500 milyon YTL’lik bölümü, yatırımlar için ayrıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, mecliste yaptığı konuşmada, 3 milyon 250 bin kişiyle 57 belediye ve 160 köyün sorunlarını olanaklarn nispetinde çözmeki çin seçildiklerini hatırlatarak, “Eğer zamanımızın tamamına yakın bölümünü kentle ilgili sorunların çözümüne yönelik düşünüp geçirirsek, işte o zaman kentlinin bize verdiği oylara layık olmaya çalışmış oluruz” dedi.

YATIRIM REKORU

Başkan Kocaoğlu, 2006 yılının büyük bir yatırım yılı olacağını ifade ederek, şirket zararlarının da yüzde 30 oranında azaltıldığını belirtti. Kocaoğlu, “İZELMAN ve İZULAŞ dışında sorunlu şirket kalmadı. Bütçedeki yatırım kalemlerini gerçekleştirdiğimizde İzmir’de insanlarımızın yaşam standardı yükselecektir. İzmir Büyükşehir ise kent tarihinde bir yatırım rekoru kıracaktır” diye konuşut.

ESHOT ve İZSU bütçeleri ile birlikte 2 milyar YTL’yi bulan İzmir Büyükşehir Belediyesi bütçesinde ulaşım sorunlarının çözümü için yürütülen raylı sistem projelerine 350 milyon YTL ayrıldı. Asfaltlama çalışmaları için 35 milyon YTL harcanması öngörülen bütçeden yol çalışmalarına 27 milyon YTL, gayrimenkul harcamalarına da 51 milyon YTL kaynak ayrıldı.

1 milyar 105 milyon YTL’lik bütçenin 950 milyon YTL’si vergi gelirleri, bağış ve yardımlardan oluşurken, 150 milyon YTL’lık kısmının ise yarısı İZSU’dan olmak üzere borçlanarak sağlanacak.

http://www.izmir.bel.tr/Details.asp?textID=596


ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet