Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Emre_Uzan
14 yıl önce - Pts 26 Arl 2005, 15:25
Bursa'da kent kültürü ve kentlilik bilinci


Alıntı:
Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa halkının kentle olan duygusal bağları, davranış biçimleri, geldikleri yörelerle ilgili bağları, geldikleri yöreden şehre taşıdıkları değerleri, nesiller arası iletişimi, kültürel farklılaşma, sosyal bütünleşme gibi konularda araştırma yaptı.
"Bursa'da Kent Kültürü ve Kentlilik Bilinci" adı verilen araştırmaya göre, Bursalılar'ın en temel özellikleri sıcak kanlı, hoşgörülü, misafirperver, saygılı, dürüst ve kültürlü olmaları. "Bursa'yı ev düşünürsek, kendinizi bu evin nesi gibi görüyorsunuz?" sorusuna araştırmaya katılanların yüzde 70'i "Ev sahibi olarak görüyorum" cevabını verdi. Araştırmada, insanların yerlere tüküren kişilerle karşılaşma durumları da ele alındı. "Zaman zaman Bursa'da yere tüküren insanlarla karşılaştınız mı?" sorusuna kişilerin yüzde 85.8'i "evet", yüzde 14.2'si "hayır" cevabını verdi. Bu verilere göre, halkın çoğu kendisini Bursa'nın ev sahibi olarak görüyor, ancak evini temiz tutmuyor.
Araştırmaya göre, yere tükürenleri ikaz etmeyenlerin oranı yüzde 57.7 iken, ikaz edenlerin oranı ise 27.4. Yürürken sokağa veya arabasının camından ya da evinin camından yere çöp atan insanları ikaz etme oranı yüzde 31.6, etmeyenlerin oranı ise yüzde 48.8. Kimi zaman ikaz edenlerin oranı ise 19.6 civarında. "Günaydın", "Hayırlı sabahlar", "İyi günler", "Nasılsınız", "Teşekkür ederim" gibi nezaket ifadelerini her zaman kullananların sayısı toplu taşıma araçlarında yüzde 48.5, alışveriş yaparken yüzde 58.3, hiçbir zaman kullanmayanların oranı toplu taşıma araçlarında yüzde 7, alışveriş yaparken 3.6 civarında. Genel anlamda bakıldığında, sosyal mekanın sağladığı sonuç olarak iletişimin yoğun olarak yaşandığı yerlerde nezaket ifadelerinin kullanılma oranı yüksek. Bursalılar'ın sinema, tiyatro, konser, panel, sergi gibi faaliyetlere ilgisi ise az.
Bursalılar'a ayrıca "Bildiğiniz en ünlü Bursalı kimdir?" sorusu yöneltildi. Yüzde 52.3 ile Zeki Müren ilk sırayı alırken, yüzde 7.3 ile Cavit Çağlar ikinci, yüzde 3.7 ile Osmangazi üçüncü sırayı aldı. Bursa denilince akla gelenin ilk ne olduğu sorulduğunda ise tüm yaş grupları 'Yeşil Bursa' cevabını verdi. Diğer akla gelenler ise şeftali, Uludağ, kestane şekeri, tarihi eserler, güzellik, türbeler oldu.
Yaş gruplarında farklılık gösteren Bursa'nın özellikleri, cinsiyete göre ele alındığında, 'Yeşil Bursa' unvanı iki cinsiyette de ilk akla gelen olurken, şeftali erkeklerde 9.6, kadınlarda 8.3; Uludağ bayanlarda yüzde 5.8, erkeklerde 9; kestane şekeri her iki cinsiyette de eşit oranda akla geldi. Tarihi değerlerin daha çok erkeklerin, türbelerin ise bayanların aklına geldiği ortaya çıktı.


İHA


Ebru K.Türk
14 yıl önce - Pts 26 Arl 2005, 18:55

Bu anketi nerelerde yaptıklarını merak ettim.

Eğer gökdere'yi sınır kabul edersek ve bu anket doğusundaki mahallelerde yapıldı ise sonuçlara inanmam. Zaten oradan bu sonuçların çıkacağını sanmam. Çünkü doğu semtlerden tanıdığım biriyle kısa bir konuşmam sonucunda o zamanki DışBank'ın Altıparmak şubesine nasıl gideceğini sormuştu bana ve bende tarif etmiştim. Verdiği cevap ise :

"Şehrin bu kadar dışına banka konulur mu? Şehrin merkezinde insanlar hiç bir yatırım alamıyor" demişti. Altıparmak için "şehrin dışı" diye bahsettiğini görünce Ulucami veya Yeşil Türbe'yi sormuştum ve onların ne olduğunu bilmediğini görmüştüm. Kendi oturduğu semt ise Millet Mahallesiymiş  

Hani İstanbul'da oturup da denizi bile görmeyenler, bulunduğu sokağın dışına çıkmayanlar vardır ya. İşte tam öyle bir durumdu.

Yalnız bu anket Gökdere'nin batısında yapıldıysa nispeten güvenli ve doğru sonuçlardır. Çünkü İzmir kadar olmasa da Bursa halkı Türkiye'deki şehrini en çok sevip tanıyan insanlardandır. Bu konuda hakkını teslim etmem gerekir.


SABRİ BİLGİN
14 yıl önce - Cmt 07 Oca 2006, 15:56

Bursa'da kentlilik bilinci konusunda yapılan bu anketlerden benim anladığım insanların Bursa'yı sevdiği, Bursa'da yaşamaktan mutlu olduklarıdır fakat bu nasıl sevmek?Sen kentin değerlerini bilmiyorsun,kentin sorunlarıyla ilgilenmiyorsun,ne nerededir farkında bile değilsin ama Bursa'yı seviyorsun.Allah aşkına vurdumduymaz bir sevgi olabilir mi.İnsanlar sevdiklerini önemserler önemsemek,  sevdiğinizin istek ,ihtiyaçlarını da önemsemek demektir.Seni seviyorum demekle sevilmez ki hiçbir şey.Sevgini davranışlarına da yansıtacaksın.Sevdiğine sorumsuz kalamazsın.Eğer öyleysen sevmiyorsun demektir.Açıkçası insanlar nasıl bir ruh haliyle yaşıyorlar ya da onları bulundukları kentin değerlerinden uzaklaştıran nedenler nelerdir bilemiyorum ama onları kesinlikle ve kesinlikle anlayamıyorum.Ekonomik durumun yetersiz olabilir,iş yoğunluğundan zamanın sınırlı olabilir yine de bunlar kentine yabancı kalmanın açıklaması olamaz.Bursa'da yaşayan bir insanın başka şehirlere ki bu genellikle İstanbul'dur sevgi beslemesini eğer sırf fiziksellikten ve güzellikten dolayı ise kabul edemem.Çünkü Bursa da güzel.Bırakın Türkiye'nin diğer şehirlerinde yaşayanlar özensin ama sen yapma bunu.Elinde küçük İstanbul var zaten.Önce şehrini tanı.Farkında ol.Şehrin beğenmediğin yönlerini çözmek için fikirler üretmeyi dene.Avrupa'da insanlar yerel gazeler okurlar.Herkes bulunduğu şehrin takımını tutar.Kentlilik bilinci yüksektir.Kent insanların çocukları gibidir iyisiyle kötüsüyle onundur ve nasıl olursa olsun vazgeçilmezdir.Bursa'da şehirlerini evladı gibi gören insanlar vardır.Benim sözüm olmayanlara.Müzeleri gezenler vardır benim sözüm gezmeyenlere.Bursa aşktır, aşk ise acısıyla tatlısıyla güzeldir.ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet