Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı

Kan Grubunuz Nedir ?
A RhD Pozitif
38.5%
 38.5%  [283]
O RhD Pozitif
23.5%
 23.5%  [173]
B RhD Pozitif
13.6%
 13.6%  [100]
AB RhD Pozitif
8.2%
 8.2%  [60]
A RhD Negatif
5.3%
 5.3%  [39]
O RhD Negatif
7.5%
 7.5%  [55]
B RhD Negatif
2.0%
 2.0%  [15]
AB RhD Negatif
1.4%
 1.4%  [10]
Toplam Oy : 735

meltem_7777777
7 yıl önce - Cum 03 Ağu 2007, 12:15
meltem_7777777

merhaba
benim kan grubum da 0 rh(+)....bütün ihtiyacı olanlara vermek isterdim ama bende kan ilaçlarıyla ayakta duruyorum  ...geçen sene kana ihtiyaçları olan birisini anons ettiler ben gittim senin ne canıncinin var dediler     ama çoookkk üzüldümm ben    umarım bi gün bende kanlanırım ve ihtiyacı olan en azından bi kişiye bi faydam olur....  bu arada kanın yok diyorlar ama uatınca o yüzüm nasıl kızarıyo anlatamam sanki bütün olan kan yanaklarıma fışkırıyor

cöldeki_serap

7 yıl önce - Cum 03 Ağu 2007, 18:30

Maalesef bilmiyorum ama bilsemde Kan bağışlamak bana yasak!  
Küçük´ken bulaşıcı Sarılık olmuştum ve iki Hafta Hastanede müşahede altında kalmıştım.
Almanya´da Kızılay´a Kan bağışlamak istemiştim ve Belge´yi doldururken Görevli bana, Hepatit Hastası olanlar yani Sarılık geçiren Insanlar Kan bağışlayamazmış. Sebebi ise Kan´da hala Hepatit Virüs´ün olması, bu Kanı başka bir Hasta´ya verildiği takdirde diğer Hastanında Sarılık olma ihtimali varmış ve daha tehlikeliymiş. Hattá ölümle sonuçlanma ihtimali´de varmış.
Bunun ne kadar doğru olup olmadığını bende bilmiyorum ama bana söylenen bunlardı ve bu sebeplerden ben Kan veremedim. Içinizden bu Konu Hakkında bilgisi olanlar varsa paylaşmasını diliyorum.

Ar-Man
7 yıl önce - Cum 03 Ağu 2007, 18:35

Benim kan grubumda B RHD +.Oylamada da orta seviyede bulunuyor.

Kemal Bayır
7 yıl önce - Cum 03 Ağu 2007, 18:43

Alıntı:
Bunun ne kadar doğru olup olmadığını bende bilmiyorum ama bana söylenen bunlardı ve bu sebeplerden ben Kan veremedim. Içinizden bu Konu Hakkında bilgisi olanlar varsa paylaşmasını diliyorum.

Sık sık kan bağışlayanlar çok iyi bilirler ki ;
Kan vermeden önce doldurmak zorunda bulunduğumuz formda 50-60 soru vardır.
Ve hayatında sadece bir kere ve yıllar önce geçirilmiş olsa dahi sarılık geçirmiş olanlardan
asla kan alınmaz. Bu formları dürüst doldurmak her Donör (Kan verici)'ün vicdani görevidir.

Hele taze kan taleplerinde, bu durum çok daha önem arzeder.
Taze kan için hastaneye gelen 15-20 vericinin, yarısından fazlasının daha bu formlar
doldurulurken elendiğine çok sık şahit olmuşumdur. Kan verme adabını bilmeyenler,
çoğu kere talepçi kişilerin umutlarını boşa çıkarmakta, servislerin boşu boşuna
oyalanmasına sebep olmaktadırlar.

Kızılay'ın toplu bağış kampanyalarında "verici" fazla incelenmese dahi, o kanlar daha sonra
mutlak titiz bir incelemeden geçmekte, daha sonra gereği yapılmaktadır.

Sayısını unuttuğum bağışlarımda, yapabileceğim asgari insanlık görevimin hazzı ile ve
kan vermiş olmanın bedensel rahatlığı ile adeta dünyalar benim oluyordu. A+

ELİF ÇAĞLAR
7 yıl önce - Cum 03 Ağu 2007, 19:01

Benim kangrubum 0 RH +

Bir zamanlar düzenli olarak kan veriyordum. Hatta Kızılay Kan Merkezinin kan verme kartım bile vardı.

Ancak 4 ameliyattan sonra ara verdim. Kendimi tam toparladım derken yine bir rahatsızlık yine ilaç alımı arkasından ameliyat derken uzun süredir kan verme olayını gerçekleştiremedim. Şu an için bir sorunum yok.
İhtiyaç durumunda her zaman hazırım. Sağlığımın izin verdiği ölçülerde tabii.

altabulent

7 yıl önce - Cum 03 Ağu 2007, 19:18

Benim kan grubum O rh +. Daha hiç kan vermedim fakat ihtiyaç olursa seve seve veririm demek istesemde diyemiyorum çünkü yurt dışındayım. Fransadan ihtiyaç olursa seve seve deyim artık   .

Not: Bildiğim kadarıyla Fransada kan grubu araştırıldığı zaman mutlaka iki defa yapılıyor ve farklı kişiler yapıyor yanlışlık olmasın diye.

Saygılar

Eren Kurus

7 yıl önce - Cum 03 Ağu 2007, 20:29

Sebebi , en cok bulunan, butun dunyada da boyle. A+ en cok bulunan kan gurubu. Cuki, A+ baba ve anneden olan cocula A+ olur ve AB+ babayla A+ veya B+ annenin cocuklarida genellikle A+ olur. A+ gurubunun iki taraftan da gelme sansi daha cok oldugundan, matematik sonuc olarak A+'in cok olmasi dogaldir.

aliuygun

7 yıl önce - Cmt 04 Ağu 2007, 13:31

KAN GRUBUM B (RH)+ . HER 6 AYDA DÜZENLİ KAN VERİRİM VE HERKESE DE TAVSİYE EDERİM. ACİL DURUMLARDA BİR ÜNİTEDENDE FAZLA VERİRİM HERHANGİ BİR  HASTALIĞIMDA YOKTUR ALLAHA ŞÜKÜR. KAN SEBİLİMİZ ÜCRETSİZDİR...  

bozkurt77

7 yıl önce - Cmt 04 Ağu 2007, 14:21

Yaz mevsiminde insanların aklına kan vermek gelmiyor.Bu yüzden kızılay kan bankasıda çeşitli kampanyalarla insanları kan vermeye teşvik etmeye çalışıyor.Sağlıklı 18-65 yaş arası bütün insanlar kan verebilir.Kan vermek hayat kurtarır.

ilkerl
7 yıl önce - Cmt 04 Ağu 2007, 14:24

Alıntı:
KAN GRUBUM B (RH)+ . HER 6 AYDA DÜZENLİ KAN VERİRİM VE HERKESE DE TAVSİYE EDERİM. ACİL DURUMLARDA BİR ÜNİTEDENDE FAZLA VERİRİM HERHANGİ BİR  HASTALIĞIMDA YOKTUR ALLAHA ŞÜKÜR. KAN SEBİLİMİZ ÜCRETSİZDİR...

Hala böyle insanlar olması ne güzel
Tebrikler...

Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET