Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Gaziantep Savunması (25 Aralık 1921) ve Fotoğraflar
123 ... 131415   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Ayhan
12 yıl önce - Pzr 25 Arl 2005, 03:56
Gaziantep Savunması (25 Aralık 1921) ve Fotoğraflar


1914 yılında, I. Dünya Savaşı başladığı zaman Gaziantep 83 bin nüfuslu bir liva merkezi idi.30 Ekim 1918´de imzalanan Mondros Mütarekesi ile İtilaf Devletleri paylaştıkları topraklara sahip olmak amacıyla harekete geçerken, 17 Aralık 1918´de İngilizler Antep´e girmiştir. Bir yıl süren bu işgale Fransızlar tepki göstermiş, 1918 Eylül´ünde yapılan İngilizlerin Musul üzerindeki “Nezaret Hakkı” ndan vazgeçmeleri ile önce Suriye daha sonra Antep, Urfa ve Maraş boşaltılmıştır. Bunun ardından Fransızlar 29 Ekim 1919´da Kilis´i, 5 Kasım 1919´da Antep´i işgal ettiler.

1920 yılının başında ise ünlü Antep Savunması başlamış oldu. 1 Nisan 1920´de başlayan Gaziantep savunması 11 ay sürdükten sonra açlık yüzünden sona ermiştir. Savunma süresince Fransızlar şehre 70.000 mermi atmış, 6.000 Antepli şehit olmuştur. Bu olağanüstü savunma sonunda Türkiye Büyük Millet Meclisi 6 Şubat 1921 tarihli toplantısında Antep´e "Gazi" ünvanını vermiştir. 15 Mart 1921 tarihinde Londra´da Türk Dışişleri Bakanı ve Fransız delegasyonu Antep, Adana ve çevrelerinin Türklere geri verilmesi hususunda mutabakat sağlamıştır. Nitekim bu antlaşma Ankara Antlaşması ile son şeklini almış ve 25 Aralık 1921´de son Fransız askeri Antep´ten ayrılmıştır.

Kaynak:Gaziantep.net

Ayrıntılı bilgi http://www.gaziantep.gov.tr/GAZIANTEP.php?change= ...page_id=46 adresinde...


elif özdemir
12 yıl önce - Pts 26 Arl 2005, 11:04

Gaziantep, Osmanlı döneminde Halep'e bağlı bir sancak iken, I. Dünya Savaşı sonunda Fransızlar tarafından işgal edilmiştir.

Ancak, Gaziantepliler, Bayrak Şehidi Şahinbeylerin öncülüğünde 6317 şehit verme pahasına, tarihe mal olacak örnek bir savunma yaparak, işgal kuvvetlerine karşı kahramanca mücadele vermişlerdir. Bu nedenle

Gaziantepliler, Atatürk'ün ;

"TÜRKÜM DİYEN HER ŞEHİR, HER KASABA VE EN KÜÇÜK TÜRK KÖYÜ, GAZİANTEPLİLERİ KAHRAMANLIK MİSALİ OLARAK ALABİLİRLER."

övgüsüne mazhar olmuştur.


barış_g
11 yıl önce - Pts 25 Arl 2006, 01:12

ANTEPLİ ŞAHİN
Ben Antepliyim, Şahin’im ağam.
Mavzer omzuma yük.
Ben yumruklarımla dövüşeceğim.
Yumruklarım memleket kadar büyük.

Hey, hey!
Yine de hey hey!
Kaytan bıyıklarım, delişmen çağım
Düşman kurşunlarına inat köprü başında
Memleket türküleri çağıracağım.

Bu dağlarda biz yaşarız,bu dağlar bizim dağımız.
Namusumuz temiz, bayrağımız hür
Analarımız, karımız, kızımız, kısrağımız
Burada erkekçe dövüşür

Bir bayrak dalgalanır Antep kalesi üstünde
Alı kanımdaki al, akı alnımdaki ak
Bayraklar içinde en güzel bayrak
Düşüncem senden yanadır

Hep senden yanadır çektiğim kahır
Bu senin ülkende, senin gölgende
Düşmesin kara kalpaklar, kirlenmesin duvaklar
Korkum yok ölümden kâfirden yana
Alacaksa alsın beni şafaklar.

Hey, hey!
Yine de ey hey!
Al bayraklar altında kara bir kartal gibi
Yaşamak ne güzel şey.

Bir sır var bu mavzerde, attığım gitmez boşa
Çıkmış bir eski savaştan
Türk ün bir karış toprak parçası için
Destanlar yazacağız yeni baştan.

Yıktım toprağın üstüne bir sarı kurşunla birini
Çıktı karşıma biri,
Çıktıkça çektim tetiği Bismillâhlar la beraber
Vurdum alnından kâfiri.

Bu kaçıncı kurşundur, bu kaçıncı bismillâh
Bu kaçıncı ölüdür?
Bir türkü söylenir siperlerde her sabah
Vurun Antepliler namus günüdür!

Ben Antepliyim Şahin’im ağam
Mavzer omzuma yük
Ben yumruklarımla dövüşeceğim
Yumruklarım memleket kadar büyük...
ne güzel anlatmış yavuz bülent bakiler o destanı,gaziantep'in kurtuluşunun 85. yıldönümü kutlu olsun,barak ovasını kanlarıyla sulayıp ülkemin kaderini değiştiren şehitlerin,şahinbey'in,şehit kamil'in ve karayılan'ın hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum....
'BEN GAZİANTEPLİLERİN GÖZLERİNDEN NASIL ÖPMEM Kİ;ONLAR YALNIZ GAZİANTEP'İ DEĞİL TÜRKİYE'Yİ DE KURTARDILAR'
                                        Mustafa Kemal ATATÜRKAyhan
11 yıl önce - Çrş 17 Oca 2007, 21:47

GTO, ''GAZİANTEP SAVUNMASINI'' SANAL DÜNYAYA TAŞIDI

Gaziantep'in düşman işgalinden kurtuluşunun 85. yıl dönümü kutlamaları kapsamında birçok etkinliğe imza atan Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Gaziantep savunmasının öncesi, sonrası ve savunma sırasında yaşananları tüm ayrıntılarıyla anlatan bir web sitesi hazırladı. GTO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hanefi Yılmaz, yaptığı açıklamada, Türk kültür dünyasına böyle bir çalışma armağan etmenin mutluluğu ve gururunu yaşadıklarını belirtti. Tarihini bilmeyen toplumların geleceklerini sağlıklı kuramayacaklarına işaret eden Yılmaz, bu bilinçle çıktıkları yolda yeni yetişen nesile geçmişlerini öğretmek amacıyla GTO olarak Gaziantep'in düşman işgalinden kurtuluşunun 85. yılında birçok etkinlik düzenlediklerini ifade etti.

Hanefi Yılmaz, ''Oda olarak kurtuluş etkinlikleri kapsamında aylar süren hazırlıkların sonunda önemli etkinliklere imza attık. Etkinliklerimizle yeni neslin zihnine şanlı Gaziantep savunmasını kazımayı amaçladık. Bize ulaşan olumlu tepkilerden bunda da ne kadar başarılı olduğumuzu gördük'' dedi. Oda olarak, yeni nesli daha çağdaş bilgilerle donatmak ve onların bilgiye kolaylıkla ulaşmalarına olanak sağlamak amacıyla gerçekleştirdikleri çalışmalarına web sitesi ile devam ettiklerini dile getiren Yılmaz, şöyle devam etti:

''Oda olarak kurtuluş etkinlikleri kapsamında hazırlattığımız ve Gaziantep savunmasının öncesi, sonrası ve savunma sırasında yaşanan olayların tüm ayrıntılarıyla yer aldığı www.gaziantepsavunmasi.org adlı web sitemizi aktif hale getirerek Türk halkının hizmetine sunduk. Bu sitenin gerek aktarılan bilgiler, gerekse yayınlanan fotoğraflarla Gaziantep savunması ile ilgili önemli bir kaynak olacağına inanıyoruz. Site, sürekli olarak Gaziantep savunması ile ilgili ulaşılacak yeni bilgilerle desteklenecek. Aynı sitede, Odamızca araştırmacı-gazeteci ve yazar Can Dündar'ın danışmanlığında hazırlatılan 'Kefen Bayraklı Kale: Gaziantep' belgeseli de yer alacak ve site ziyaretçilerimiz belgeseli buradan da izleyebilecekler.''

Gaziantephaber.org


Alperen_dt
11 yıl önce - Prş 25 Oca 2007, 18:55

" Kefen Bayrakli Kale " Gaziantep Bölüm 1
" Kefen Bayrakli Kale " Gaziantep Bölüm 2
" Kefen Bayrakli Kale " Gaziantep Bölüm 3
Ayhan
11 yıl önce - Prş 08 Şub 2007, 11:46

"Ben Gaziantepli'lerin nasıl gözlerinden öpmem ki... Onlar Antep'i kurtardıkları gibi, Türkiye'yi de kurtardılar".

"Türküm diyen her şehir, her kasaba ve en küçük Türk köyü Gazianteplileri kahramanlık misali olarak alabilirler".

Mustafa Kemal Atatürk

Bundan 86. yıl önce, yani 8 Şubat 1921 yılında Antep'e verilen Gazilik ünvanının yıldönümü kutlanacak. Kutlamalar Demokrasi Meydanı'na çelenk konulmasıyla başlayacak. Saat 10.00'da Vali, Garnizon Komutanı, Büyükşehir Belediye Başkanı, Cumhuriyet Başsavcısı, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı, GAZÜ ve Baro'nun Atatürk Anıtı'na çelenk koymasıyla start alacak kutlamalar, Şehitkamil Belediyesi Konferans Salonu'nda devam edecek. Buradaki törende ise, şiirler okunacak, sinevizyon gösterisi yapılacak ve Gazilik Beratı'nın okunmasıyla tören sona erecek.

Atatürk'ün sevdiği şarkılar söylenecek

Büyükşehir Belediyesi ''Atatürk'ün Sevdiği Şarkılar'' konseri düzenledi. Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, konserin Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Türk Musikisi Korusu tarafından verileceği belirtildi. Açıklamada, konserin bugün saat 19.30'da Özel Sanko Okulları Abdülkadir Konukoğlu Kültür Merkezi salonunda izlenebileceği duyuruldu.

ATEŞ: Örnek şehir olmaya devam ediyor

CHP Gaziantep Milletvekili Abdülkadir Ateş, Gaziantep'in günümüzde ekonomik sosyal; kültürel ve her alanda göstermiş olduğu başarıyla örnek bir şehir olmaya devam ettiğini belirtti. Ateş, Antep'e ''Gazi'' unvanı verilişinin 86. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Ulusal Kurtuluş Savaşı'nda kendi olanaklarıyla verdiği bağımsızlık ve özgürlük mücadelesiyle adeta simge haline gelen ve diğer illerde de gösterilen direnişlerin başarıyla sonuçlanmasında da çok önemli katkısı olan Gaziantep'e, 8 Şubat 1921 tarihinde Birinci Büyük Millet Meclisince ''Gazi''lik unvanı verildiğini anımsattı.

UZER: Özel bir kent

AK Parti Gaziantep milletvekili Ahmet Uzer, Gaziantep'in kendi içinde devrimler yapıp müteşebbis ruhuyla sanayide ve ticarette önemli bir merkez olarak tarihte yerini aldığını bildirdi. Uzer, Antep'e ''Gazi'' unvanı verilişinin yıl dönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Gaziantep'in bir yıla yakın bir süre içinde tek başına değerlerini savunan, yokluk içinde var olmayı beceren özel bir kent olduğunu belirtti. Uzer, Gaziantep'in yaşadığı felaket günlerinden ders alarak elindeki cevherlerin değerini anladığını ve büyük bir kent olmanın temellerinin o zaman atıldığını ifade etti. Gaziantep mucizesinin ''Dibe vurmanın büyük bir sıçraması'' olduğunu ifade eden Uzer, bu güzel kenti gelecek nesillere miras bırakan gazilere şükranlarını sundu, şehitlere Allah'tan rahmet diledi.

GÜZELBEY: Gaziantep örnek şehir

Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, şehit kanlarıyla sulanan topraklarda efsaneleşen Antep ve Anteplilerin direnişinin yurdun diğer yerlerindeki mücadele ve direnişlere örnek olduğunu belirtti. Belediye Başkanı Güzelbey, Antep'e ''Gazi'' unvanı verilişinin 86. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Kurtuluş Savaşı'nın çetin zamanlarında Antep'te yakılan ateşin, muazzam bir direnişin meşalesini tutuşturduğunu ifade etti.

ÖZKARSLI: GAZİ'LİK UNVANI BÜYÜK SORUMLULUK YÜKLEDİ''-

Şehitkamil Belediye Başkanı Metin Özkarslı ise Anteplilerin düşman işgaline karşı gösterdiği mücadelenin dünyada eşi ve benzeri olmadığını ve bunun kendilerini gururlandırdığını bildirdi. Antep'e verilen ''Gazi''lik unvanının Gazianteplilere büyük sorumluluklar yüklediğini belirten Özkarslı, Gaziantep'in bu sorumluluğu en güzel şekilde taşıyarak sanayi alanında da örnek bir çalışma ve gelişme gösterdiğini kaydetti.

Gaziantep 27 Gazetesiokan pulat
11 yıl önce - Prş 08 Şub 2007, 13:47

Gaziantep Kurtuluş savaşına tanıklık etmiş gerçekten kahramanlarla dolu bir şehir. Bayrağımızı gönderden indirmeden mücadele etmiş güzel bir şehrimiz. Bugün için düşünüldüğünde diğer illerimizden bir farkı yokmuş gibi görünsede Milli Mücadelenin mihenk taşlarından bir tanesini bu millet orada dikti. Ve sonuna kadarda indiremediler.

Selam olsun bütün ANTEP' e...


Ayhan
10 yıl önce - Prş 20 Arl 2007, 13:12

Gaziantep savunmasına kitaplı tanıtım

Gaziantep Ticaret Odası (GTO), bu yıl da Gaziantep'in düşman işgalinden kurtuluşunun 86. yıl dönümünü çeşitli etkinliklerle kutluyor. GTO Genel Sekreteri Mesut Ölçal, yaptığı yazılı açıklamada, halka dağıtılmak üzere hazırlatılan Türk Bayrağı ile ''Kefen Bayraklı Kale Gaziantep'' belgesel CD'si ve ''Gaziantep Savunması'' kitabının dağıtımına başlandığını bildirdi.

Mesut Ölçal, Gaziantep savunmasını gelecek nesillere doğru ve sağlıklı bir şekilde aktarabilmek amacıyla gerçekleştirdikleri etkinliklerin, kentteki kurtuluş etkinliklerine renk kattığına inandıklarını ve coşkuyu katladığını belirtti. Geçtiğimiz yıl Oda olarak ilk kez kurtuluş gününün kutlanmasına yönelik kapsamlı bir program gerçekleştirdiklerini ve bu etkinliklerin takdir topladığını ifade eden Ölçal, şunları kaydetti

''Hedefimiz, kurtuluşu gününün ruhuna uygun bir şekilde dolu dolu kutlanmasına katkıda bulunmak ve diğer kurum ve kuruluşları bu anlamlı günün kutlanmasında etkin olmaya teşvik etmekti. Bunda başarılı olduğumuzu düşünüyoruz. Bu yıl birçok kurum ve kuruluş, 25 Aralık Kurtuluş Gününü kutlamak üzere çeşitli etkinlikler düzenliyor. Bu da kentteki kurtuluş coşkusunun artmasına katkı sağlıyor.''

Bu yıl kutlama etkinlikleri çerçevesinde hazırlatılan 10 bin adet Türk bayrağı, ''Gaziantep Savunması'' kitabı ve ''Kefen Bayraklı Kale Gaziantep'' belgesel CD'sinin dağıtımına başladıklarını ve Kurban bayramı süresince de dağıtımın süreceğini duyuran Ölçal, ''Hazırlattığımız, kitap, CD ve Türk Bayraklarından edinmek isteyen vatandaşlarımız, bayram süresince Odamızdan temin edebilirler'' dedi.

Gaziantep Hakimiyet


Ayhan
10 yıl önce - Sal 25 Arl 2007, 17:04

Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 86. yıldönümü kutlu olsun...

Gaziantep Savunması ile ilgili ATV'de Karayılan dizisi gösteriliyor. Seyretmenizi tavsiye ederim...


Ayhan
10 yıl önce - Cum 08 Şub 2008, 01:38

Gaziantep’e istiklal madalyası

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 5734 sayılı “Gaziantep’e İstiklal Madalyası Verilmesi Hakkında Kanun”u onayladı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül tarafından onaylanan kanun yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderildi. Kanunla Kurtuluş Savaşı sırasında verdiği destansı mücadele ile büyük kahramanlık gösteren Gaziantep’e İstiklal Madalyası verilmesi öngörülüyor.

Kaynak: NTVMSNBCsayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 131415   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET