Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Bülent
15 yıl önce - Cum 23 Arl 2005, 16:57
İzmir Körfez temizliği için çalışmalar


İzmir Körfezi’nin temizlenme sürecinin devamına yönelik çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de pompa istasyonları ile Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi ekipmanlarını uzaktan izleyip gözlem altına almayı sağlayan sistem kurdu.

Alıntı:
İzmir Körfezi uzaktan izlenecek

İzmir Körfezi’nin temizlenme sürecinin devamına yönelik çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de pompa istasyonları ile Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi ekipmanlarını uzaktan izleyip gözlem altına almayı sağlayan sistem kurdu.İZMİR - İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, pompa istasyonları ile Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’ne takılan “Motor Durum İzleme Cihazları” ile körfezin etrafındaki çeşitli noktalarda bulunan “Lokal MCM aygıtlarından” gelen motor durum sinyalleri, havuz seviye ve akış debimetre bilgilerinin, merkezi scada sisteminden izlenebildiğini söyledi.

Yetkililer, “Motor durum izleme ve erken uyarı sistemi sayesinde, her biri 1000 kVA’ya varan yüksek güçlü ve onarım maliyeti yüksek olan Gümrük, Bayraklı, Karşıyaka ve Çiğli’deki pompa istasyonlarında bulunan 22 adet pompa motoru, normal çalışma periyotları içinde izlenecek. Bu pompaların motorlarının çalışmasında akım ve voltaj değerleri dışında ve bir sapma olduğunda erken teşhis edilerek gerekli önlem alınıp bakımları yapılacak. Ayrıca, 65 kilometrelik ana kuşaklama kanalındaki atık su debisi ve regülasyonunu sağlayan pompalardan herhangi birinde meydana gelebilecek bir arıza, bu regülasyonu da bozacağından; bundan kaynaklanabilecek olası arızalar da önceden görülebilecek ve gerekli önlemler alınabilecektir” diye görüş belirttiler.İzmir Körfezi’nin, Türkiye’nin en büyük doğal körfezlerinden biri olduğunu anımsatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ” Körfez ayrıca İzmir kent kimliğinin de önemli bir unsuru. Dolayısıyla körfez, kentimizin olmazsa olmazlarının başında gelmektedir. Bu bilinçle, deniz suyunda yakaladığımız iyileşme sürecinin devam etmesine çok büyük önem veriyoruz. Bu yönde gerçekleştirdiğimiz çalışmalara şimdi bir yenisini daha ekledik ve arıtma tesislerimiz ile ana pompa istasyonlarımızı uzaktan izleme ve erken uyarı sistemi ile donatıp bir merkeze bağladık. Sistem sayesinde olası bir arızayı erken fark edip gerekli önlemleri alabileceğimiz” diye konuştu.

İZSU Genel Müdürlüğü’nce işletilen üç arıtma tesisinin, standartlarından üzerinde bir işletmecilik anlayışı ile çalıştırıldığını da vurgulayan Başkan Kocaoğlu, “Örneğin Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’mizin çıkış değerleri bunun bir göstergesidir. Tesisteki laboratuarlarda günlük olarak yaptığımız çıkış suyu analizlerine ek olarak, İl Çevre ve Orman Müdürlüğümüzün ekipleri de su numuneleri alarak, Sağlık Bakanlığı’na bağlı İzmir Bölge Hıfzıssıhha Enstitüsü Müdürlüğü’ne tahliller yaptırıyor. Tüm değerlerin, yönetmeliklerce belirlenen kriterlerin çok çok altında olduğu görülüyor. Örneğin bir litrede biyolojik oksijen ihtiyacı üst sınır değeri ilgili yönetmeliklerde 75 olarak belirlenirken Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi çıkış suyundan Ekim ayında alınan numunelerin tahlilinde bu değer litrede 15, kimyasal oksijen ihtiyacı üst sınırı 150 iken arıtma tesisimizde 36; askıda madde üst değeri 200 iken, arıtma tesisimizin çıkış suyunda litrede 6 olarak tespit edilmiştir” dedi.

http://www.ntv.com.tr/news/355009.asp


En son Bülent tarafından Pts 19 Mar 2007, 13:22 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


Bülent
15 yıl önce - Pts 02 Oca 2006, 14:07
Büyükşehir Belediyesi'nden "TEMİZ KÖRFEZ" seferbirliği


İzmir Büyükşehir Belediyesi, körfezde yaşanan iyileşme sürecinin sürdürülebilmesi için tüm bir yıl boyunca olanaklarını seferber etti. Derelerden yayılan kötü kokuları önlemek ve Körfez’in kirlenmesini engellemek amacıyla bugüne kadar hiç uygulanmayan bir yöntemle Manda, Meles, Arap, Laka, Bostanlı derelerinin denizle buluştuğu noktalarda yoğun bir temizlik çalışması gerçekleştirdi.

Alıntı:
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN “TEMİZ KÖRFEZ” SEFERBERLİĞİ

Yapılan temizlik çalışmalarından 22 bin metreküp çamur ve katı atık çıkarılırken şimdi de farklı bir yöntemle projenin ikinci etabı devreye alınıyor.

Deniz seviyesinin altında kalan ve dere ağızlarında biriken durağan suyu hareketlendirmek, su içinde mikroorganizmaları üremesini ve koku yaymasını önlemek amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi derelerin çıkış noktalarına pompa istasyonları kuracak.

DERELER KOKU KAYNAĞI OLMAKTAN ÇIKTI

Körfezin İzmir için önemine değinen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Kötü koku yayan, içerisi katı atık dolu olan dereleri, bugüne kadar hiç uygulanmayan bir yöntemle temizledik. Önce derelerin ağzı kapatıldı. Ardından da içindeki su boşaltılarak detaylı bir temizlik yapıldı. Böylece derelerde yıllardır biriken atıkların, yağışlarla yoğun su gelmesiyle birlikte Körfez’e akma riskini engelledik ve dereleri koku kaynağı olmaktan çıkardık” dedi.

6 DEREYE POMPA İSTASYONU

İzmir’de yağış miktarı yılın 70 günü sürüyor. Bunun en fazla 6 günü ise yağışlı geçiyor. Bu projeyle yağış olmayan günlerde dere boyunca döşenecek borulara pompalarla deniz suyu basılarak durağan sudaki hareketliliğin sağlanması hedefleniyor. Başkan Aziz Kocaoğlu, “Manda, Arap, Laka, Bostanlı, Poligon, Meles derelerinin denizle birleştiği noktalara pompa terfi merkezleri kurulacağını belirterek; yağmurun olmadığı günlerde pompalar vasıtasıyla denizden su çekerek döşeyeceğimiz borulara bu suyu vereceğiz. Bastığımız bu su derede biriken durgun suyun oksijen almasını sağlayacak. Böylelikle mikroorganizmaların üremesini engelleyecek ve hijyenik ortam oluşmasına katkı sağlayacak. Böylelikle derelerde yaptığımız temizlik çalışmasının da sürekliliğini sağlamış olacağız” dedi.

ATIKLARI TOPLAYACAK BARİYERLER

Derelerin belirli noktalarına dere genişliği boyunca birbirine zincirle bağlı köpükler yerleştirileceğini de açıklayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Su üzerinde durabilen köpüklerden dere genişliği boyunca bir set oluşturacağız. Bu köpükler derede yüzen atıkları toplayarak denize gitmesini engelleyecek” dedi. Dere temizlik çalışmalarının büyük paralar harcayarak yapıldığını kaydeden Başkan Kocaoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü; “İzmirliler’den isteğimiz var; eğer derelere çöp atmazlarsa, atık bırakmazlarsa bu paraları kent için geliştirdiğimiz projeler ve yatırımlar için harcama imkanımız doğacak.”

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK

İzmir Büyükşehir Belediyesi Manda, Laka, Meles, Arap, Bostanlı ve Poligon derelerinin denizle birleştiği noktaya pompa terfi merkezi kuracak. 2.5 metre çapındaki bu pompa terfi merkezlerinde her bir dere için ayrı ayrı hesaplanan kapasitede 2’şer pompa bulunacak. Manda Çayı’na 954 metre, Meles Çayı’na 1200 metre, Arap Deresi’ne 685 metre, Laka Deresi’ne 620 metre, Bostanlı Deresi’ne 580 metre ve Poligon Deresi’ne 270 metre uzunluğunda polietilen boru döşenecek. Pompalar deniz suyunu çekerek bu mesafelerden derenin içine basacak. Çalışmalar önümüzdeki haftalarda başlayacak.

http://www.izmir.bel.tr/Details.asp?textID=603


En son Bülent tarafından Pts 19 Mar 2007, 13:22 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Bülent
15 yıl önce - Çrş 04 Oca 2006, 14:29

Körfezde yakalanan temizlenme sürecini kalıcı kılmak için 2005 yılında tüm olanaklarını seferber eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni yıla körfez temizliği için farklı projelerle girdi. Dere ağızlarına pompa istasyonu kurmak için harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi; Deniz Temiz Derneği/Turmepa ile ortaklaşa körfezde temizlik çalışmaları yürütecek, okullarda, deniz ve sahillerin kirlenmesini önlemek amacıyla seminerler düzenleyecek.

Alıntı:
TEMİZ KÖRFEZ İÇİN EĞİTİM SEFERBERLİĞİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ülkemizde deniz ve sahillerin kirlenmesini önlemek, yapılan çalışmaları teşvik etmek, geliştirmek ve eğitim seminerleri düzenleyerek halkın bu konudaki duyarlılığını artırmak amacıyla başarılı çalışmalar yürüten Deniz Temiz Derneği/Turmepa işbirliği ile örnek bir kampanya başlatıyor. 17 Ocak’ta Deniz Temiz Derneği /Turmepa ile yapılacak protokolle başlayacak kampanya, 2006 yılı sonuna kadar kesintisiz devam edecek. Kampanya kapsamında, İzmir’deki ilk ve orta dereceli okullarda deniz ve sahillerin kirlenmesini önlemek amacıyla eğitim seminerleri verilecek. Körfezin ve temizliğinin öneminin anlatıldığı seminerler, afiş, broşür ve eğitim cd’leri ile desteklenecek.

Ayrıca, Turmepa’ya ait deniz süpürgesi Büyükşehir Belediyesi’nin körfezdeki yüzeysel çöpleri temizleme çalışmalarında kullanılacak. Petrol ve petrol türevi atıkların olması durumunda da bu kimyasal atıkların toplanması bu tekne ile sağlanacak.

Büyükşehir Belediyesi, temiz körfez için geçtiğimiz yıl boyunca tüm olanaklarını seferber etti. Koku kaynağı dereler temizlendi, İzmir Körfezi’ndeki iyileşme süreci körfezin 12 ayrı noktasından alınan ölçümlerle takip edildi, üniversite ile işbirliği yapıldı; körfeze gelen çöpler denizden ve karadan ekiplerce toplandı. Ayrıca ilçelere yapılacak arıtma tesisleri için ihaleye çıkıldı, Gediz Nehri’nin yarattığı kirliliği önlemek amacıyla proje çalışmalarına başlandı.

İzmir’i İzmir yapan en önemli değerin körfez olduğuna dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Körfez’de çok olumlu gelişmeler kaydedildi. Atıkların tamamı arıtılıyor, yüzeysel çöpler toplanıyor, denetimler yapılıyor. Bizim Büyükşehir Belediyesi olarak tüm çabamızla, bütün olanaklarımızla yaptığımız çalışmaların başarısı için İzmir’de yaşayan herkesin bu sevgiyi, bu sorumluluğu paylaşması çok önemli. Bu bilincin, topyekün çabanın oluşturulması için de yerel yönetim olarak üzerimize düşeni yapacağız. Her konuda olduğu gibi temiz körfez için de halkımızın desteği, çalışmalarımıza güç katacak” dedi.

Başkan Aziz Kocaoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Körfezimizin temizliğinde sürekliliği sağlamak, denizin ve sahillerimizin korunması konusunda halkımızı bilinçlendirmek amacıyla Deniz Temiz Derneği ile güzel bir proje başlatıyoruz. Yapılacak protokolün ardından dernekle birlikte sadece kent merkezinde değil İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırlarına giren ilçe ve beldelerde de ortak çalışmalar yürüteceğiz. Deniz Temiz Derneği eğitmenleri ile birlikte Aliağa, Urla, Foça, Gümüldür gibi sahil beldelerimizde denizin korunmasına yönelik ortak çalışma gerçekleştireceğiz. Okulların yanı sıra su ürünleri kooperatiflerinde seminerler verilecek.” diye konuştu.

2005’DE NELER YAPILDI?

KÖRFEZ’DEKİ İYİLEŞME İZLENİYOR
İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Körfezi’ndeki değişimi, 12 ayrı noktadan iki aylık periyotlarda aldığı deniz suyu numuneleriyle sürekli kontrol altında tutuyor. Büyükşehir Belediyesi’nin, İzmir Bölge Hıfzıssıhha Enstitüsü Müdürlüğü’ne yaptırdığı tahlil sonuçları körfezin, her geçen gün daha da temizlendiğini gösteriyor. Bu sürecinin izlenmesi amacıyla ayrıca, Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü ile İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü arasında geçmiş yıllarda gerçekleştirilen işbirliği yeniden yapıldı. Daha önce 44 noktada yapılan izleme çalışmaları Gediz Nehri ağzında belirlenen 3 noktanın daha ilave edilmesiyle 47’ye çıkarıldı.

YIL BOYUNCA ETKİNLİKLER
İzmir Büyükşehir Belediyesi Körfez’i korumak amacıyla yıl boyunca çeşitli kurum ve kuruluşlarla ortak çalışmalar yaptı. Bornova Sıdıka Rodop Lisesi öğrencilerinin, Büyükşehir Belediyesi’nin körfez temizliği ile ilgili yaptığı çalışmalar ilgisini çekti. Öğrenciler Zorunlu Toplum Hizmeti Dersi’ne konu olarak deniz ve kıyı temizliğini seçti. Öğrenciler yıl boyunca 25 saatlerini bu konuya ayırarak belli periyotlarda Alsancak, Pasaport, Gündoğdu Meydanı ve Konak’ta kıyı temizliği çalışmalarına başladı. 17 Eylül Uluslararası Deniz ve Kıyı Temizliği günü İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Deniz Temiz Derneği/Turmepa işbirliği ile çeşitli etkinliklerle kutlandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bayraklı Rekreasyon Alanı’nda öğrencilerin kıyı temizliği çalışmasına katıldı; öğrencilerle birlikte Körfezin ve kıyıların temiz tutulması için çağrı yaptı.

DERELER ARTIK KOKMAYACAK
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin derelerden yayılan kötü kokuları önlemek ve körfezin kirlenmesini engellemek amacıyla başlattığı proje kapsamında Manda, Meles, Arap, Bostanlı ve Laka Dereleri temizlendi. 5 derenin denizle buluştuğu bölümlerde gerçekleştirilen temizlik çalışmasıyla toplam 22 bin metreküp çamur ve katı atık çıkarıldı. Yapılan temizliğin ardından projenin ikinci etabı için de çalışmalara başlandı. Deniz seviyesinin altında kalan ve dere ağızlarında biriken durağan suyu hareketlendirmek, su içinde mikroorganizmaların üremesini ve koku yaymasını önlemek amacıyla bu derelerin ağızlarına pompa istasyonları kurulacak.

40 DEREDE TEMİZLİK ÇALIŞMASI YAPILDI
İzmir Büyükşehir Belediyesi kent içindeki diğer dereleri de temizledi. Toplam 40 derede temizlik çalışması yapılıp, 55 bin 500 ton malzeme çıkarılarak nakledildi. 8 bin 915 metre uzunluğunda yağmursuyu kanalı, 706 bin 723 metre uzunluğunda kanal temizliği, 39 bin 8622 metre uzunluğunda kaynaklı sıra ızgara temizliği gerçekleştirildi. 272 bin 567 adet ızgara ve kol temizliği yapıldı.

KAÇAK DEŞARJLARA GÖZALTI
Arıtma tesisleri olduğu halde geceleri atıksularını arıtmadan ve kaçak olarak başta Manda ve Arap Deresi olmak üzere körfeze akan derelere boşaltan işletmeler tespit edildi. Bunların bir kısmının dereye deşarj kanalı betonlanarak kapatıldı. Diğerlerine maddi ceza uygulanması için İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’ne bildirimde bulunuldu. Doğrudan derelere ve derelere bağlı yağmursuyu kanallarına yapılan kaçak bağlantıları ortadan kaldırmak için 17 bölgede, 13 ihale yapıldı; yeni tespit edilenler de ihale kapsamında ele alınarak sorun gideriliyor.

KÖRFEZİ KİRLETEN GEMİLERE SIKI DENETİM
İzmir Büyükşehir Belediyesi, körfezi kirleten gemilere göz açtırmıyor. Sürekli denetim yapan ve gelen ihbarları değerlendiren İzmir Büyükşehir Belediyesi Körfez Denetim Şefliği, deniz kirliliği yaratan gemilere para cezası uyguluyor. Yıl boyunca körfez kirliliği yaratan 6 gemiye 113 milyon, 618 bin YTL’lik para cezası kesildi.

DENİZ VE KARA EKİPLERİ GÖREVDE
Tüm bir yıl boyunca körfeze gelen çöpler de temizlendi. 2005 yılında hem karadan hem de deniz süpürgesi ile açıktan denizde temizlik çalışması yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi 330 ton çöp topladı. Körfezden en çok yosun, araba lastiği, pet şişe, cam şişe, içecek kutusu, yorgan, yastık, naylon poşet, inşaat demiri, ayakkabı çıkarıldı.

http://www.izmir.bel.tr/Details.asp?textID=608


En son Bülent tarafından Pts 19 Mar 2007, 13:22 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Orhano
15 yıl önce - Çrş 11 Oca 2006, 00:01

Bence son yillarda iyi yonde bayag gelistirdiler. Korfezde temizlik arttirildi ve kokuda gitti.

Bülent
15 yıl önce - Çrş 11 Oca 2006, 12:20

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Deniz Temiz Derneği /Turmepa, körfez temizliği için ortaklaşa bir kampanya hazırladı.

Alıntı:
Körfez temizliği için ortak çalışma

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Deniz Temiz Derneği /Turmepa, körfez temizliği için ortaklaşa bir kampanya hazırladı. 17 Ocak'ta yapılacak protokolle başlayacak ve 2006 yılı süresince kesintisiz devam edecek olan kampanya kapsamında deniz ve sahillerin kirlenmesini önlemek amacıyla İzmir'deki ilk ve orta dereceli okullarda eğitim seminerleri verilecek. Körfez ve temizliğinin öneminin anlatılacağı seminerler, afiş, broşür ve eğitim cd'leri ile desteklenecek. Turmepa'ya ait deniz süpürgesi de Büyükşehir Belediyesi'nin körfezdeki yüzeysel çöpleri temizleme çalışmalarında kullanılacak. Petrol ve petrol türevi atıkların olması durumunda da bu tekne kullanılacak. İzmir'i İzmir yapan en önemli değerin körfez olduğuna dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Körfez'de çok olumlu gelişmeler kaydedildi. Atıkların tamamı arıtılıyor, yüzeysel çöpler toplanıyor, denetimler yapılıyor. Her konuda olduğu gibi temiz körfez için de halkımızın desteği, çalışmalarımıza güç katacak" dedi. Kocaoğlu, yapılacak protokolün ardından kent merkezinin yanı sıra Aliağa, Urla, Foça, Gümüldür gibi sahil beldelerinde de denizin korunmasına yönelik çalışma gerçekleştirileceğini belirtti. Kocaoğlu, su ürünleri kooperatiflerinde de seminerler verileceğini sözlerine ekledi.

http://www.kentyasam.com/haber_goster.php?id=4634


Alıntı:
TEMİZ KÖRFEZ İÇİN


EĞİTİM SEFERBERLİĞİ

Körfezde yakalanan temizlenme sürecini kalıcı kılmak için 2005 yılında tüm olanaklarını seferber eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni yıla körfez temizliği için farklı projelerle girdi. Dere ağızlarına pompa istasyonu kurmak için harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi; Deniz Temiz Derneği/Turmepa ile ortaklaşa körfezde temizlik çalışmaları yürütecek, okullarda, deniz ve sahillerin kirlenmesini önlemek amacıyla seminerler düzenleyecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ülkemizde deniz ve sahillerin kirlenmesini önlemek, yapılan çalışmaları teşvik etmek, geliştirmek ve eğitim seminerleri düzenleyerek halkın bu konudaki duyarlılığını artırmak amacıyla başarılı çalışmalar yürüten Deniz Temiz Derneği/Turmepa işbirliği ile örnek bir kampanya başlatıyor. 17 Ocak’ta Deniz Temiz Derneği /Turmepa ile yapılacak protokolle başlayacak kampanya, 2006 yılı sonuna kadar kesintisiz devam edecek. Kampanya kapsamında, İzmir’deki ilk ve orta dereceli okullarda deniz ve sahillerin kirlenmesini önlemek amacıyla eğitim seminerleri verilecek. Körfezin ve temizliğinin öneminin anlatıldığı seminerler, afiş, broşür ve eğitim cd’leri ile desteklenecek.

Ayrıca, Turmepa’ya ait deniz süpürgesi Büyükşehir Belediyesi’nin körfezdeki yüzeysel çöpleri temizleme çalışmalarında kullanılacak. Petrol ve petrol türevi atıkların olması durumunda da bu kimyasal atıkların toplanması bu tekne ile sağlanacak.

Büyükşehir Belediyesi, temiz körfez için geçtiğimiz yıl boyunca tüm olanaklarını seferber etti. Koku kaynağı dereler temizlendi, İzmir Körfezi’ndeki iyileşme süreci körfezin 12 ayrı noktasından alınan ölçümlerle takip edildi, üniversite ile işbirliği yapıldı; körfeze gelen çöpler denizden ve karadan ekiplerce toplandı. Ayrıca ilçelere yapılacak arıtma tesisleri için ihaleye çıkıldı, Gediz Nehri’nin yarattığı kirliliği önlemek amacıyla proje çalışmalarına başlandı.

İzmir’i İzmir yapan en önemli değerin körfez olduğuna dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Körfez’de çok olumlu gelişmeler kaydedildi. Atıkların tamamı arıtılıyor, yüzeysel çöpler toplanıyor, denetimler yapılıyor. Bizim Büyükşehir Belediyesi olarak tüm çabamızla, bütün olanaklarımızla yaptığımız çalışmaların başarısı için İzmir’de yaşayan herkesin bu sevgiyi, bu sorumluluğu paylaşması çok önemli. Bu bilincin, topyekün çabanın oluşturulması için de yerel yönetim olarak üzerimize düşeni yapacağız. Her konuda olduğu gibi temiz körfez için de halkımızın desteği, çalışmalarımıza güç katacak” dedi.

Başkan Aziz Kocaoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Körfezimizin temizliğinde sürekliliği sağlamak, denizin ve sahillerimizin korunması konusunda halkımızı bilinçlendirmek amacıyla Deniz Temiz Derneği ile güzel bir proje başlatıyoruz. Yapılacak protokolün ardından dernekle birlikte sadece kent merkezinde değil İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırlarına giren ilçe ve beldelerde de ortak çalışmalar yürüteceğiz. Deniz Temiz Derneği eğitmenleri ile birlikte Aliağa, Urla, Foça, Gümüldür gibi sahil beldelerimizde denizin korunmasına yönelik ortak çalışma gerçekleştireceğiz. Okulların yanı sıra su ürünleri kooperatiflerinde seminerler verilecek.” diye konuştu.

2005’DE NELER YAPILDI?

KÖRFEZ’DEKİ İYİLEŞME İZLENİYOR
İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Körfezi’ndeki değişimi, 12 ayrı noktadan iki aylık periyotlarda aldığı deniz suyu numuneleriyle sürekli kontrol altında tutuyor. Büyükşehir Belediyesi’nin, İzmir Bölge Hıfzıssıhha Enstitüsü Müdürlüğü’ne yaptırdığı tahlil sonuçları körfezin, her geçen gün daha da temizlendiğini gösteriyor. Bu sürecinin izlenmesi amacıyla ayrıca, Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü ile İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü arasında geçmiş yıllarda gerçekleştirilen işbirliği yeniden yapıldı. Daha önce 44 noktada yapılan izleme çalışmaları Gediz Nehri ağzında belirlenen 3 noktanın daha ilave edilmesiyle 47’ye çıkarıldı.

YIL BOYUNCA ETKİNLİKLER
İzmir Büyükşehir Belediyesi Körfez’i korumak amacıyla yıl boyunca çeşitli kurum ve kuruluşlarla ortak çalışmalar yaptı. Bornova Sıdıka Rodop Lisesi öğrencilerinin, Büyükşehir Belediyesi’nin körfez temizliği ile ilgili yaptığı çalışmalar ilgisini çekti. Öğrenciler Zorunlu Toplum Hizmeti Dersi’ne konu olarak deniz ve kıyı temizliğini seçti. Öğrenciler yıl boyunca 25 saatlerini bu konuya ayırarak belli periyotlarda Alsancak, Pasaport, Gündoğdu Meydanı ve Konak’ta kıyı temizliği çalışmalarına başladı. 17 Eylül Uluslararası Deniz ve Kıyı Temizliği günü İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Deniz Temiz Derneği/Turmepa işbirliği ile çeşitli etkinliklerle kutlandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bayraklı Rekreasyon Alanı’nda öğrencilerin kıyı temizliği çalışmasına katıldı; öğrencilerle birlikte Körfezin ve kıyıların temiz tutulması için çağrı yaptı.

DERELER ARTIK KOKMAYACAK
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin derelerden yayılan kötü kokuları önlemek ve körfezin kirlenmesini engellemek amacıyla başlattığı proje kapsamında Manda, Meles, Arap, Bostanlı ve Laka Dereleri temizlendi. 5 derenin denizle buluştuğu bölümlerde gerçekleştirilen temizlik çalışmasıyla toplam 22 bin metreküp çamur ve katı atık çıkarıldı. Yapılan temizliğin ardından projenin ikinci etabı için de çalışmalara başlandı. Deniz seviyesinin altında kalan ve dere ağızlarında biriken durağan suyu hareketlendirmek, su içinde mikroorganizmaların üremesini ve koku yaymasını önlemek amacıyla bu derelerin ağızlarına pompa istasyonları kurulacak.

40 DEREDE TEMİZLİK ÇALIŞMASI YAPILDI
İzmir Büyükşehir Belediyesi kent içindeki diğer dereleri de temizledi. Toplam 40 derede temizlik çalışması yapılıp, 55 bin 500 ton malzeme çıkarılarak nakledildi. 8 bin 915 metre uzunluğunda yağmursuyu kanalı, 706 bin 723 metre uzunluğunda kanal temizliği, 39 bin 8622 metre uzunluğunda kaynaklı sıra ızgara temizliği gerçekleştirildi. 272 bin 567 adet ızgara ve kol temizliği yapıldı.

KAÇAK DEŞARJLARA GÖZALTI
Arıtma tesisleri olduğu halde geceleri atıksularını arıtmadan ve kaçak olarak başta Manda ve Arap Deresi olmak üzere körfeze akan derelere boşaltan işletmeler tespit edildi. Bunların bir kısmının dereye deşarj kanalı betonlanarak kapatıldı. Diğerlerine maddi ceza uygulanması için İl Çevre ve Orman Müdürlüğü’ne bildirimde bulunuldu. Doğrudan derelere ve derelere bağlı yağmursuyu kanallarına yapılan kaçak bağlantıları ortadan kaldırmak için 17 bölgede, 13 ihale yapıldı; yeni tespit edilenler de ihale kapsamında ele alınarak sorun gideriliyor.

KÖRFEZİ KİRLETEN GEMİLERE SIKI DENETİM
İzmir Büyükşehir Belediyesi, körfezi kirleten gemilere göz açtırmıyor. Sürekli denetim yapan ve gelen ihbarları değerlendiren İzmir Büyükşehir Belediyesi Körfez Denetim Şefliği, deniz kirliliği yaratan gemilere para cezası uyguluyor. Yıl boyunca körfez kirliliği yaratan 6 gemiye 113 bin, 618 YTL’lik para cezası kesildi.

DENİZ VE KARA EKİPLERİ GÖREVDE
Tüm bir yıl boyunca körfeze gelen çöpler de temizlendi. 2005 yılında hem karadan hem de deniz süpürgesi ile açıktan denizde temizlik çalışması yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi 330 ton çöp topladı. Körfezden en çok yosun, araba lastiği, pet şişe, cam şişe, içecek kutusu, yorgan, yastık, naylon poşet, inşaat demiri, ayakkabı çıkarıldı.

http://www.izmir.bel.tr/Details.asp?textID=608


En son Bülent tarafından Pts 19 Mar 2007, 13:23 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Orhano
15 yıl önce - Çrş 11 Oca 2006, 18:39

Tabi Izmirlilerinde bu projeye yardimci olup cevreyi kirletmemesi lazim. Derelerin temizlenmeside cevreye bayag yardimci olacak.

Bülent
15 yıl önce - Prş 12 Oca 2006, 12:03

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Körfezi'ne kirlilik akışını azaltmaya çalıştıklarını belirterek, vatandaşların da bu konuda duyarlı olmasını istedi.

Alıntı:
KİRLENMEYİ DURDURMAK İÇİN DESTEK İSTEDİ
'Körfez'den karyola çıkıyor'

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Körfezi'ne kirlilik akışını azaltmaya çalıştıklarını belirterek, vatandaşların da bu konuda duyarlı olmasını istedi. İlçe ziyaretlerini Konak'ta sürdüren Kocaoğlu, "Dere yataklarından ve Körfez'den, lastikten tutun karyola, yatak, yorgan aklınıza ne gelirse çıkıyor. Dere kenarında yaşayanlar maalesef dereleri çöplük gibi kullanıyor" dedi.
Kocaoğlu ilk olarak Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ'la birlikte Mehtap Mahallesi'ndeki Semt Merkezi'ne giderek vatandaşların bayramını kutladı, ardından Çınartepe, Toros ve Çobançeşme semtlerini gezdi. Öğleden sonra Hatay Üçyol'da Harlem Kahvehanesi'ne giren Kocaoğlu, vatandaşların sorularını yanıtladı. Kocaoğlu, Gaziemir'de hayata geçirecekleri yeni fuar alanı ile ilgili planlama açısından hiçbir sorun olmadığını ifade ederek, bayram sonrası kamulaştırmaya başlayacaklarını söyledi. Kocaoğlu, Yeni Fuar Alanı'nı 2007 yılında bitirmeyi hedeflediklerini kaydetti.
Körfeze kirlilik akıtan 5 derenin önüne set çekerek dere yataklarını olduğu gibi temizlediklerini vurgulayan Kocaoğlu, bu sayede Körfezin kirlenmesinin de önüne geçtiklerini söyledi.
Kocaoğlu, "Körfezin temizliği için gerekli yatırımları yapıyoruz. Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi'ne 4. üniteyi ilave ediyoruz. Bunun yanında Gediz Nehri'nden gelen kirliliği durdurmak amacıyla proje geliştirdik. Urla'ya da arıtma tesisi planladık" diye konuştu.
Asfaltlama konusunda Büyükşehir Belediyesi olarak hiçbir sıkıntılarının bulunmadığını belirten Kocaoğlu, İZBETON şirketinin 3 ay gibi kısa bir sürede metropole yeni bağlanan 48 ilçe ve beldede asfaltlama yaptığını söyledi.
Vatandaşlar ise, Toros, Çınartepe ve çevresinde yolların darlığından şikayet ederken, yolların genişletilmesini istedi. Ziyaretleri sırasında vatandaşların iş talepleriyle karşılaşan Kocaoğlu, "İhtiyaç olmadan eleman almıyoruz. Yani adama iş yaratmıyoruz" dedi.

http://www.yeniasir.com.tr/ya2006/01/12/index.php ...lum=gunluk


En son Bülent tarafından Pts 19 Mar 2007, 13:23 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Bülent
15 yıl önce - Prş 19 Oca 2006, 21:13

İzmir Körfezi’nin temizlenmesinde yakalanan iyileşme ivmesinin korunması ve denizin temizlenmesine büyük önem verdiklerini kaydeden Kocaoğlu, derelerin temizlendiğini belirterek, “Bu yıl ilk kez yağışlarda körfezin rengi değişmedi.

Alıntı:
KÖRFEZ ÖNEMLİ

İzmir Körfezi’nin temizlenmesinde yakalanan iyileşme ivmesinin korunması ve denizin temizlenmesine büyük önem verdiklerini kaydeden Kocaoğlu, derelerin temizlendiğini belirterek, “Bu yıl ilk kez yağışlarda körfezin rengi değişmedi. Körfezsiz bir İzmir düşünülemez. Körfezimizi temizlemeye, kentli tarafından daha fazla kullanılmasını sağlamaya kararlıyız. Çiğli Arıtma Tesisimizde bulunan üç üniteye dördüncüsünü ekleyeceğiz. Günlük 400 ton çamurun bertaraf edilmesi konusundaki araştırmalarımız da sürüyor” dedi.

http://www.izmir.bel.tr/Details.asp?textID=616Alıntı:
TEMİZ KÖRFEZ İÇİN KAMPANYA; “İZMİR KÖRFEZİNE SAHİP ÇIKIYOR”Körfezde yakalanan temizlenme sürecini kalıcı kılmak için tüm olanaklarını seferber eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Deniz Temiz Derneği – Turmepa işbirliği ile “İzmir Denizine Sahip Çıkıyor” kampanyası başlattı. Körfezde temizlik çalışmaları yapılması ile çevre ve denizlerin kirletilmemesine yönelik okullarda öğrencilere ayrıca otel ve marina çalışanlarına eğitim seminerleri verilecek. Başkan Aziz Kocaoğlu, “İzmir’i uygarlıkların beşiği yapan körfezdir. Körfez bizim gözbebeğimiz, körfezsiz bir İzmir düşünülemez. Bunun bilinciyle körfezin temizlenmesine büyük önem veriyoruz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Deniz Temiz Derneği-Turmepa arasındaki protokol imza töreni, Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Protokole, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Deniz Temiz Derneği-Turmepa’nın Kurucu ve Onursal Başkanı Rahmi Koç ve derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Eşref Cerrahoğlu imza attı. Törene, İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, Konak ve Karşıyaka Belediye Başkanları Muzaffer Tunçağ ile Cevat Durak, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Alıcı, Ege Deniz Bölge Komutanı Tuğamiral Hüseyin Çiftçi, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Geza Dologh, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Ali Susam, EGİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Kemal Çolakoğlu, meclis üyeleri ve bürokratlar katıldı.

KÖRFEZ GÖZBEBEĞİMİZ

Protokol töreninde İzmir’in, doğuş ve kuruluşunun körfeze bağlı olduğunu, gelişimini de körfezle gerçekleştirdiğini söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Bu nedenle İzmir, körfeze borçludur” dedi.

İzmir’in ve İzmirlilerin, vazgeçemeyeceği iki önemli unsur bulunduğunu ifade eden Başkan Aziz Kocaoğlu, “Bunlardan biri, gözbebeğimiz gibi bakmamız gereken körfezdir, diğeri de Atatürk’ün bize emaneti olan İzmir Enternasyonal Fuarıdır. Bunlardan asla vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu. İzmir Körfezi’nin güzelliğiyle olduğu kadar geçmiş yıllarda kokusuyla da ünlendiğini anımsatan Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“1980’lerden sonra körfezin temizlenmesine yönelik çabalar yürütüldü. Nihayet merhum Ahmet Piriştina döneminde Büyük Kanal Projesi tamamlanarak hizmete alındı. Bu yaz dere ağızlarında koku başlayınca, her günün sabahını buralarda ve körfez çevresinde geçirdim. İlk kez 5 derenin ağzını kapatarak dipte biriken ve koku üreten atıkları temizledik. Şimdi de dere ağızlarına pompa yerleştirerek, dere yataklarına temiz deniz suyu basacağız. Bu iş için ihaleye çıktık, çalışmalar önümüzdeki günlerde başlayacak. Böylece derelerin belli bir bölümüne kadar basılacak deniz suyu ile derelerdeki suda oksijen miktarını arttırarak kokunun önüne geçeceğiz. Aynı zamanda derelere yüzer bariyerler kurarak, yüzeysel atıkları toplayacağız.”

GEDİZ VE KÜÇÜK MENDERES DE TEMİZLENECEK

Gediz nehrinin körfezi, Küçük Menderes’in de Selçuk Pamucak sahillerinde denizi kirlettiğine dikkat çeken Başkan Kocaoğlu, “Bu duruma göz yumamazdık. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlanan ilçe ve beldelerde 22 tane arıtma tesisi kuracağız. Böylece iki nehrin ve dolayısıyla körfez ve Pamucağın evsel atıklarla kirletilmesinin önüne geçeceğiz. Ayrıca Gediz’e kirlilik akışının önlenmesi için Manisa’nın ilgili kurumları ile işbirliğine gideceğiz” diye konuştu. Kocaoğlu, körfezin kullanımının da önemli olduğunu ifade ederek, bunun için eğitim amaçlı olarak tarihte kullanılan İzmir Kayıkları’nı denize indirdiklerini ve 360 gencin eğitim aldığını, İnciraltı’nda da Deniz Kuvvetleri ile birlikte Deniz müzesi oluşturacaklarını kaydetti.

Eğitimin önemine de işaret eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kampanya çerçevesinde öğrencilere yönelik eğitim seminerleri yapılacağını belirtti, Deniz Temiz Derneği-Turmepa Onursal Başkanı Rahmi Koç ile Yönetim Kurulu Başkanı Eşref Cerrahoğlu’na verdikleri destekten ötürü teşekkür etti.

KENDİ GECEĞİMİZE ZARAR VERMEYELİM

İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal ise denizleri ve çevreyi kirleterek insanların kendi geleceklerine zarar verdiklerini söyledi. Yalnızca devlet ve kamu kurumlarının çabalarının denizlerin korunması için yetmeyeceğini kaydeden Vali Köksal, “Birçok ilçede hala arıtma tesisleri yok. Birçok kuruluş da yüksek maliyetten kaçınmak için varolan arıtma tesislerini çalıştırmıyor. Bunlar önemli eksiklikler. Turmepa gibi sivil toplum kuruluşları ile halkta geliştirilecek çevre bilinci, doğanın temiz tutulması için en önemli faktörlerdir. İzmir Körfezi, tüm İzmirlilerin sorunu olmalıdır” diye konuştu.

TEMİZLEMEK DAHA PAHALI

Deniz Temiz Derneği - Turmepa Kurucu ve Onursal Başkanı Rahmi Koç ise, “Asıl amaç, denizleri kirletmemektir. Denizleri kirletmemenin maliyeti, temizlemekten daha ucuzdur” dedi. Toplumda çevre bilincinin yaygınlaştırılması gerektiğini kaydeden Koç, bunun için belediyelerin, kamu kesiminin vce sivil toplum kuruluşlarının desteğine ihtiyaç bulunduğunu söyledi. Koç, İzmir Körfezi’nin temizlenmesi için Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü çalışmalar ve kendileriyle gerçekleştirdiği işbirliği dolayısıyla Başkan Aziz Kocaoğlu’na teşekkür etti.

DENİZLER HAYAT KAYNAĞI

Deniz Temiz Derneği-Turmepa Yönetim Kurulu Başkanı Eşref Cerrahoğlu da denizlerin yaşam kaynağı olduğunu belirterek, “Aldığımızın oksijenin yüzde 70’ini, proteinin ise yüzde 20’sini denizler sağlıyor. Kanser ilaçlarının yüzde 65’i denizlerdeki bitkilerden elde ediliyor; ülkelerin birçoğu ise milli gelirlerinin yüzde 30’unu denizlerden sağlıyor” dedi. Türkiye’de sanayiinin yüzde 98’inde, turistik tesislerin yüzde 81’inde, belediyelerin ise çok büyük bir bölümünde arıtma tesisi bulunmadığına işaret ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Oysa, doğanın, tüm özgün deniz kaynaklarının korunması, toplum sağlığı, güvenliği ve insanlığın geleceği için çok önemli. Bu nedenle Turmepa olarak biz toplumun bilinçlendirilmesi için yaygın eğitim programları uyguluyoruz. İzmir’de, Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içinde bir yıl boyunca Deniz temiz 2 teknemiz ile temizlik yaparken, okullarda eğitim seminerleri gerçekleştireceğiz. Ayrıca otel ve marina çalışanlarına da denizlerin korunmasının önemini anlatacağız. İşbirliğinden ve körfezin temizlenmesi için gösterdiği duyarlı çabalardan dolayı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Aziz Kocaoğlu’na teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından Koç ve Cerrahoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal’a birer plaket sundular. Daha sonra da Pasaport İskelesi’ne geçilerek burada, bir yıl süreyle temizlik çalışması yapacak olan Turmepa’nın Deniz Temiz 2 teknesinin körfeze girişi hep birlikte izlendi; ardından da Vali Köksal, Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, Koç, Cerrahoğlu ve beraberlerindekiler teknede incelemelerde bulundu.

http://www.izmir.bel.tr/Details.asp?textID=617


Alıntı:
BÜYÜKŞEHİR, DENİZ TEMİZ DERNEĞİ/TURMEPA İLE PROTOKOL İMZALADI
Temiz Körfez için el ele

Derneğe ait tekne yüzeyden temizlik yapacak. Ayrıca, tüm ilk ve orta dereceli okullarda öğrenciler, otel ve marina çalışanlarına seminerler verilecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi, temiz bir körfez için Deniz Temiz Derneği/Turmepa ile kampanya başlatarak yeni bir adım daha attı. Körfezde yakalanan temizlenme sürecini kalıcı hale getirmeyi hedefleyen Büyükşehir, Deniz Temiz Derneği ile protokol imzaladı. Bir yıl sürecek kampanya için dün Belediye Çetin Emeç Toplantı Salonu'nda protokol imza töreni vardı. Törene Vali Oğuz Kağan Köksal, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Deniz Temiz Derneği Kurucu ve Onursal Başkanı Rahmi Koç, Deniz Temiz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Eşref Cerrahoğlu ve İzmir'de faliyet gösteren odaların başkan ve yöneticileri katıldı. Protokole göre, derneğe ait Deniz Temiz II Teknesi, körfezde bir yıl boyunca hizmet verecek. Tekneyle yüzeysel çöpler, petrol türevi gibi kimyasal atıklar toplanacak. Büyükşehir, bu çalışma için Deniz Deniz Derneği'ne 160 bin YTL ödeyecek.

Halk bilgilendirilecek
Bu arada İzmirlileri, deniz kirliliğinin nedenleri ve önlenmesi hakkında bilgilendirmek amacıyla da bir kampanya başlatılacak. İzmir'de bulunan tüm ilk ve orta öğretim öğrencilerine, otel ve marina çalışanlarına, deniz ve sahillerin korunması konulu eğitim seminerleri verilecek. Körfezin ve temizliğinin öneminin anlatıldığı seminerler, afiş, broşür ve eğitim CD'leriyle desteklenecek. Kampanya, Büyükşehir sınırlarına giren ilçe ve beldeleri de kapsayacak.
Törende konuşan Vali Köksal, İzmir Körfezi'nin, 8 bin yıllık geçmişi olan kentin kuruluşunda büyük önem taşıdığını belirtti. Temizliğin, sadece devlet ve belediyelerin çabalarıyla çözülemeyeceğine dikkat çeken Köksal, "Bu çalışmanın herkese örnek olmasını diliyorum" dedi.

İki servetimiz var
Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu da, İzmir'in kuruluşu ve gelişimini körfeze borçlu olduğunu belirtti. "Vazgeçemeyeceğimiz ve gözbebeğimiz gibi bakacağımız bir körfez ve bir de İzmir Enternasyonal Fuarı var" diyen Kocaoğlu, "Bir zamanlar İzmir'de yaşayan ve İzmir'i ziyaret eden insanlar, körfezin kenarından geçerken burnunu tutuyordu. Büyük Kanal Projesi, Ahmet Piriştina döneminde devreye girdi ve deniz seri şekilde eski mavisine kavuşmaya başladı" dedi. Bu yaz da körfeze akan 5 büyük derenin önüne set çekerek, sularını boşaltıp tabanlarında kapsamlı bir temizlik yaptıklarını ifade eden Kocaoğlu, şunları söyledi:
"Sonra buralara taze deniz suyu pompaladık. Böylece yağan yağmurlarla birlikte bu derelerden körfeze akan kirliliğin de önüne geçmiş olduk. İlk yağmurlarda yıllardır biriken atıkların körfeze gitmesini engelledik. Derelerin tabanı tamamen temizlendi. Yakında pompa sistemiyle dere yataklarına deniz suyu pompalanacak. Derelerin körfeze aktığı yerlere koruma bandı çekerek, yağmur suyuyla birlikte dere yataklarından denize sürüklenen yüzeysel atıkların körfeze dağılmadan toplanmasını sağlayacağız. Bunun ihalesine de önümüzdeki günlerde çıkıyoruz. Geçtiğimiz yıl Deniz Temiz Derneği/Turmepa, deniz süpürgesini ücretsiz tahsis ederek, körfezdeki temizlik çalışmalarımıza katkı koydu. Deniz süpürgesi, bir yıl boyunca körfezin temizlenmesine katkı koyacak."

Eğitimden geçiyor
1954 yılında yolcu ve yük taşıyan İzmir kayıklarının prototiplerini yaparak devreye soktuklarını hatırlatan Başkan Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bugün 360 kişi, bu kayıklarla spor yapıyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile işbirliği yaparak Deniz Müzesi kuruyoruz. Gençlerimize burada deniz sevgisi ve koruma bilinci aşılayıp, anlatacağız. Körfezin temizliği, eğitimden geçiyor. Deniz Temiz Derneği ile eğitimleri sürdürüp, çocuklara bu bilinci aşılayacağız. Yeni yasayla, Küçük Menderes ve Gediz nehirlerinin körfeze döküldüğü alanlar da sınırlarımıza girdi. Öngörülen 22 arıtma tesisi, hem Gediz, hem de Küçük Menderes'in, Büyükşehir sınırlarındaki körfezi kirletmesini önleyecek."

Plaket verildi
Konuşmaların ardından Deniz Temiz Derneği Kurucu ve Onursal Başkanı Rahmi Koç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal'a teşekkür plaketi verdi. Törenin ardından kalabalık grup, yürüyerek teknenin bağlı bulunduğu Konak Pier yanındaki Emir Çakabey İskelesi'ne geçti. Tören, heyetin gemide fotoğraf çektirmesinin ardından son buldu. Törende Ege Deniz Bölge Komutanı Tuğamiral Hüseyin Çiftçi de hazır bulundu. Deniz Süpürgesi'ne İzmir Kayıkları da eşlik etti.

Koç: Bir kıvılcım yeter
Deniz Temiz-Turmepa Derneği Kurucu ve Onursal Başkanı Rahmi Koç ise güçlerinin, tüm denizleri temizlemeye yetmediğini söyledi. Amaçlarının, bir kıvılcım çakmak ve tüm Türkiye'yi bilinçlendirmek olduğunu kaydeden Koç, "Bizlerin sizlere, diğer vatandaşlara üniversitelere, okullara ihtiyacımız var. Bu çabamıza destek istiyoruz. İmzalanan protokolle, Türkiye'nin güzel kenti İzmir'de önemli bir hareket başlatmış bulunuyoruz. İnşallah daha nice deniz süpürgeleri inşa edilir. Ortak dileğimiz, denizleri temiz tutmak" dedi.

Belediyeler arıtma tesisi kurmalı
Deniz Temiz Derneği/Turmepa Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Eşref Cerrahoğlu, Türkiye'de 3 bin 225 belediyeden, yaklaşık 3 bininde arıtma tesisi bulunmadığını söyledi. Cerrahoğlu, "Sanayi tesislerinin yüzde 98'inde, turistik tesislerin yüzde 81'inde arıtma tesisi yok. Yılda 6 milyon ton çöp denize akıyor. Bu kirlilik, her yıl 1 milyondan fazla deniz kuşu, 100 bin memeli ve deniz kaplumbağasını öldürüyor" diye konuştu.

http://www.yeniasir.com.tr/ya2006/01/18/index.php ...lum=gunluk


En son Bülent tarafından Pts 19 Mar 2007, 13:24 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Bülent
15 yıl önce - Cum 27 Oca 2006, 17:23

Atıksu deşarj kalitesi açısından Türkiye’deki örnekleri arasında önde gelen Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’ne 4. faz arıtma havuzu yapılıyor.

Alıntı:
DEV TESİSE YENİ ARITMA HATTIAtıksu deşarj kalitesi açısından Türkiye’deki örnekleri arasında önde gelen Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’ne 4. faz arıtma havuzu yapılıyor. Böylece tesisin arıtma kapasitesi saniyede 2.5 litre aratmış olacak. Yeni havuz ayrıca, tesiste bakım-onarım işlerinin de daha kolaylıkla yapılabilmesine olanak sağlayacak.

Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’nde 4. faz arıtma havuzu fizibilite çalışması başlatıldı. İzmir Körfezi’nin hayata dönüşünü sağlayan Büyük Kanal Projesi kapsamında 2000 yılında hizmete giren Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’nde halen işletmedeki 3 faz arıtma havuzuna ek olarak saniyede en az 2.5 metreküp atıksu arıtma kapasiteli 4. faz inşa edilecek. İZSU tarafından projelendirilen 4. faz arıtma havuzunun 2006 yılında ihale edilerek, takip eden bir yıl içinde işletmeye alınması planlanıyor.


ÖNCELİK KÖRFEZİN TEMİZLİĞİ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir körfezinin temizlenmesinin ve korunmasının öncelikli hedefleri olduğunu belirterek, “Körfez İzmir’in varoluş nedenidir, kentin gözbebeğidir. Körfezin temizliği için gösterdiğimiz titizliği bugün olduğu gibi yarın da sürdüreceğiz ” dedi. Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarına bu doğrultuda hız verdiğini ifade eden Başkan Kocaoğlu, “Körfezin yaşama dönmesini sağlayan Büyük Kanal Projesi kapsamında inşa edilen Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi, İzmir’in gurur duyduğu bir işletmedir. Atıksu deşarj kalitesi açısından Türkiye’deki örneklerinden ileride ve iddialı olan tesisi, daha ileri götüreceğiz. Tesise 4. faz arıtma havuzu kazandıracağız” diye konuştu.

Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’nin saniyede 7.5 metreküp atıksu arıtma kapasitesine sahip olduğunu belirten Aziz Kocaoğlu, günün değişen saatlerinde farklı debilerde atıksu arıtıldığını ifade ederek, “Gün içinde sabah saatlerinde tesis saniyede 4.5 – 5 metreküp debiye ulaşırken, öğleden sonra 8-9 metreküpe çıkabiliyor. Tesisin normal kapasitesi olan saniyede 7.5 metreküp debi aşıldığında arıtmaya manuel müdahaleler yapılmak zorunda kalınıyor. Alınan manuel tedbirlerle atıksu deşarj kalitesinin bozulması engelleniyor. Ancak yapılacak 4. faz atıksu havuzuyla birlikte saniyede en az 2.5 metreküplük bir kapasite artışıyla sistemin rahatlaması sağlanacak” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İZSU tarafından projelendirilen 4. faz atıksu havuzunun tesiste bakım onarım çalışmalarının yapılmasına olanak sağlayacağına da dikkat çekti. Başkan Kocaoğlu, şunları söyledi: “Atıksuların havalandırma havuzu tabanındaki diffüzörlerin oksijen salan deliklerini tıkaması sonucu temizlik yapma ihtiyacı doğuyor. Ancak tesis tam kapasite çalışırken bakım-onarımda sıkıntı yaşanıyor. İleride ihtiyaç olduğunda esaslı bakım onarım için tesisin bir fazının kapatılması gerekiyor. 4. fazın tamamlanması ile bakım – onarım için havalandırma havuzlarının tek tek boşaltılması da mümkün olacak.”

100 BİN METREKÜP KAPASİTELİ DENGELEME HAVUZU

Başkan Aziz Kocaoğlu, Büyük Kanal projesi kapsamındaki ayrık sistem çalışmasının sürmesi nedeniyle kış koşullarında bölgesel yağmur sularının zaman zaman arıtma tesisine ulaşarak yoğunluk artışına neden olduğunu da belirtti. Başkan Kocaoğlu, kış aylarında yoğun yağış alınan saatlerde tesise saniyede toplam 20 metreküp atıksu ile karışık yağmur suyunun geldiğini söyleyerek, “Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi, bu gibi acil durumlarda en fazla 3 saat boyunca saniyede maksimum 12 metreküp arıtma yapabilecek şekilde dizayn edilmiş.Yağışlı kış aylarında kapasiteyi aşan debinin karşılanması amacıyla tesisinin girişine 100 bin metreküp hacimli bir dengeleme havuzu inşa edilecek. Aşırı yağışlarda ilk önce dengeleme havuzunda toplanacak atıksular, dört havuza dağıtılarak arıtılacak” dedi. Aziz Kocaoğlu, 2006 yılında tamamlanması planlanan dengeleme havuzunun yaz aylarında boşaltılıp temizlenerek kış koşullarına hazırlanacağını da sözlerine ekledi.

RAKAMLARLA ÇİĞLİ ATIKSU ARITMA TESİSİ

- Narlıdere sahilinden toplanmaya başlanan atıksular Çiğli Atıksu Arıtma Tesisleri’ne ulaşıncaya kadar 65 kilometrelik bir yol katediyor.
- Sabah saat 9.00’da bir konuttan kanalizasyona verilen atıksu, yaklaşık 6 saatte Çiğli’ye ulaşarak saat 14.00’te Çiğli Atıksu Arıtma Tesisleri’nde arıtma işlemine giriyor.
- Çiğli Atıksu Arıtma Tesisleri’nde saniyede ortalama 7.5 metreküp, yani 7.5 ton su arıtılarak körfeze deşarj ediliyor.
- Tesis, bir saat içinde 1.350 vidanjör atıksu arıtma kapasitesine sahip.
- Çiğli Atıksu Arıtma Tesislerinde 24 saat içinde 648 bin ton atıksu arıtılıyor.
- Yani daha önce bir günde körfeze dökülen 32 bin 400 adet vidanjör dolusu atıksu tesiste işlenerek, temiz su olarak körfeze veriliyor.
- Çiğli Atıksu Arıtma Tesisleri’nde yılda Tahtalı Barajı’nın mevcut su miktarının 2 katı atıksu arıtılıyor.

http://www.izmir.bel.tr/Details.asp?textID=631


En son Bülent tarafından Pts 19 Mar 2007, 13:24 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Bülent
14 yıl önce - Pts 20 Şub 2006, 14:05

Derelerden yayılan kötü kokuları önlemek ve Körfez’in kirlenmesini engellemek amacıyla bugüne kadar hiç uygulanmayan bir yöntemle Manda, Meles, Arap, Laka, Bostanlı derelerinin denizle buluştuğu noktalarda yoğun bir temizlik çalışması gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, projenin ikinci etabını da uygulamaya başladı.

Alıntı:
DERELERDE KOKU OLUŞUMUNA ENGEL

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı proje uyarınca; deniz seviyesinin altında kalan ve dere ağızlarında biriken durağan suyu hareketlendirmek, su içinde mikroorganizmaların üremesini ve bunlardan kaynaklanan koku oluşumunu önlemek amacıyla derelerin çıkış noktalarına pompa istasyonları kuruluyor, derelerin iç kısımlarına doğru boru döşeniyor. İlk çalışması Bostanlı Deresi’nden başlatılan çalışmalar tamamlandığında pompalarla dere yataklarına temiz deniz suyu basılarak hem su ve atık birikimi önlenecek hem de dere suyunda oksijenlenme sağlanarak kötü koku oluşumunun önüne geçilmiş olacak.

Bostanlı Deresi çıkışından PTT köprüsüne kadar dere kenarından geçecek toplam 580 metre uzunluğundaki boruların 200 metrelik kısmı döşendi. Güneşe dayanıklı hdp borular kelepçelerle duvar kenarına monte ediliyor, diğer yandan pompa terfi merkezi kurma çalışmaları da hızla ilerliyor.

DERELER KOKU KAYNAĞI OLMAKTAN ÇIKTI

Körfezin İzmir için önemine değinen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Kötü koku yayan, içerisi katı atık dolu olan dereleri, bugüne kadar hiç uygulanmayan bir yöntemle temizledik. Önce derelerin ağzını kapatıp içindeki suyu boşaltarak detaylı bir temizlik yaptık. Böylece, derelerde yıllardır biriken atıkların, yağışlarla birlikte gelen yoğun suyla Körfez’e akma riskini engelledik ve dereleri koku kaynağı olmaktan çıkardık” dedi.

Başkan Aziz Kocaoğlu, yapılan temizlik çalışmalarının ardından projenin ikinci etabına Bostanlı Deresi’nden başladıklarını belirterek, aynı şekilde Manda, Arap, Laka, Poligon ve Meles derelerinin denizle birleştiği noktalara da pompa terfi merkezleri kuracaklarını söyledi. Başkan Kocaoğlu, pompa istasyonlarından dere içlerine doğru borular döşeyerek, yağmurun olmadığı günlerde dere yataklarına temiz deniz suyu vereceklerini belirterek, “Bastığımız deniz suyu, derede biriken durgun suyun oksijen almasını sağlayarak, mikroorganizmaların üremesini engelleyecek ve hijyenik bir ortam oluşacak. Böylelikle derelerde yaptığımız temizlik çalışmasının da sürekliliğini sağlamış olacağız. Tüm derelerdeki çalışmalar 6 ay içerisinde tamamlanacak” diye konuştu.

DERE ÇIKIŞLARINA ATIKLARI TOPLAYACAK BARİYERLER

Başkan Kocaoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü :

“Bu çalışmayla birlikte derelerin belli noktalarına dere genişliği boyunca birbirine zincirle bağlı köpükler yerleştireceğiz. Su üzerinde durabilen köpüklerden dere genişliği boyunca bir set oluşturacağız. Derelerde yüzer durumdaki atıklar bu setlerde toplanarak denize gitmesi engellenecek. Denizden gelen yüzen atıkların da dereleri kirletmesini önleyecek.”

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK ?

Manda, Laka, Meles, Arap, Bostanlı ve Poligon derelerinin denizle birleştiği noktaya pompa terfi merkezleri kurulacak. 2.5 metre çapındaki bu pompa terfi merkezlerinde, her bir dere için ayrı ayrı hesaplanan kapasitede 2’şer pompa bulunacak. Bu istasyonlardan dere içlerine doğru uzanan polietilen borular döşenecek. Manda Çayı’na döşenecek boruların uzunluğu 954 metre, Meles Çayı’na 1200, Arap Deresi’ne 685, Laka Deresi’ne 620, Bostanlı Deresi’ne 580 ve Poligon Deresi’ne döşenen boruların uzunluğu ise 270 metre olacak. Pompalar aracılığı çekilecek deniz suyu, döşenen bu borularla derelerin iç kısımlarına basılacak ve dere yataklarındaki durgun suyun oksijenlenmesi sağlanmış olacak.

http://www.izmir.bel.tr/Details.asp?textID=637
En son Bülent tarafından Pts 19 Mar 2007, 13:25 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


sayfa 1
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet