Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Bülent
15 yıl önce - Pzr 11 Arl 2005, 15:56
İzmir yeşillendiriliyor


Alıntı:


BÖLGEDE KENT ORMANI OLUŞTURULACAK
İnciraltı'nın çehresi tamamen değişiyor

Uygulanacak projede yeşil alanların içinde, sosyal tesisler ve spor kompleksleri yer alacak

İnciraltı Bölgesi yeniden hayat buluyor. Bakü Bulvarı'ndan denize, Üçkuyular İskele'den Yeni Kale yanındaki askeriyeye kadar uzanan yaklaşık 100 hektar genişliğindeki alan İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından tümüyle ele alınarak projelendirildi. Lagün ve çevresi hariç, Kültürpark'ın yaklaşık 3.5 katı büyüklüğündeki bu alanda ilk kent ormanının oluşturulacağı belirtildi. Söz konusu bölgede 622 dönümün sadece kent ormanı için ayrıldığını belirten yetkililer, diğer bütün projelerin de tamamlanma aşamasına geldiğini kaydettiler.

Mevcut korunacak
Bu çalışmaların hayata geçirilmesinin ardından İnciraltı'nın kentin önemli çekim merkezlerinden birisi olacağı belirtilirken, bu alan üzerinde yer alan yasal olmayan yapıların da ortadan kaldırılacağı açıklandı.
İnciraltı Rekreasyon Alanı, kentte yaşayanlar için önemli bir dinlenme alanı olmasının yanı sıra kültür-sanat etkinlikleri ve spor yapmak isteyenlerin de tercih edebileceği bir çekim merkezi haline getiriliyor. Daha önce yapılmış mevcut meydan korunarak yeniden projelendirilen alan, genişletilerek zemininin yenileneceği belirtildi.
Yaklaşık 20 bin ağaç dikilip tümüyle halkın sosyal faaliyetlerine ayrılacak olan rekreasyon alanında, çim saha, tenis kortu, basketbol ve voleybol sahası gibi sportif kullanım mekanları da bulunacak.

20 binden fazla ağaç
Kentin en geniş yeşil alan düzenlenmesi olarak projelendirilen İnciraltı Rekreasyon Alanı'nın sadece yakın çevrede yaşayanlarca değil, kent genelindeki vatandaşlarca da kullanması amaçlandı. Özel aracı ile gelenler, oluşturulan otoparklar sayesinde araçlarını park edecek alan sıkıntısı çekmeyecek. İnciraltı Rekreasyon Alanı'nın en büyük özelliklerinden birisi de, sahip olacağı Kent Ormanı'ndaki ağaçların çeşitliliği. Dikilecek ağaçların arasında çınar, akasya, akçaağaç, dut, tesbih, söğüt ve katalpa gibi türler bulunuyor. Bütün fidanların dikiminin ardından ormanda yer alan ağaç sayısının 20 bini aşacağı kaydedildi.

http://ya2005.yeniasir.com.tr/12/11/index.php3?ka ...lum=gunluk


En son Bülent tarafından Sal 04 Nis 2006, 15:15 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


funda77
15 yıl önce - Pts 12 Arl 2005, 00:54

Yaz akşamlarında özellikle bu sene ilk olarak gittiğim yerlerden biriydi inciraltı..yapılan çalışmalarla hem daha temiz hemde çok güzel bir görüntüye sahip oldu..Orman yapım çalışmaları yanılmıyorsam Unıversıde 2005 oyunlarının yapılmasına yakın bir zamanda başlatıldı ve şimdi daha da güzelleşicek, yeşil İzmir  e çok yakışıyor..İnciraltı eski hali ile kıyaslanamayacak kadar güzel bir görüntüye sahip oldu..izmir için çok güzel bir yatırımBülent
15 yıl önce - Cum 23 Arl 2005, 14:54
İzmir çiçeklendiriliyor ve ağaçlar dikiliyor


Alıntı:
İZMİR ÇİÇEK AÇIYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin yeşil dokusunu güçlendirmeye yönelik projeleri yaşama geçirirken, başlattığı mevsimlik çiçek dikimi ile de ana arterlerdeki refüjler ve meydanlardaki yeşil alanları rengarenk bir görünüme büründürüyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in ilk kent ormanının İnciraltı’nda oluşturulduğunu, önümüzdeki günlerde değişik semtlerde de koruluklar oluşturmak amacıyla çok sayıda fidan dikeceklerini belirterek, “İzmir’i yeşillendirirken, kent merkezlerindeki cadde-bulvar ve meydanları da mevsimlik çiçeklerle donatıyoruz. Çalışmalarımızın ana hedefi, yeşil dokusu artmış, estetik görselliği zenginleşmiş bir kent yaratmaktır” dedi.


Kent genelindeki park, bahçe ve yeşil alanlarda kış düzenlemesine giden İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir’in bütün bölgelerine rengarenk ve çeşit çeşit çiçekler dikmeye başladı. Geçtiğimiz hafta sonu başlayan çalışmalarla kentteki ana arter refüjlerine, meydanlardaki yeşil alanlara ve parklara 800 bin mevsimlik çiçek dikilecek.Buca, Gaziemir, Alsancak, Narlıdere, Güzelbahçe, Çiğli, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı, İnciraltı, Konak, Bornova, Hatay, Balçova ve Karşıyaka’yı kapsayan çalışmalarla toplam 800 bin adet aslanağzı, hercai menekşe, bellis, godetya, Ankara nergisi ve karışık renkli Çin karanfili kenti süsleyecek. Ocak ayı başına kadar sürecek olan dikim tamamlandığında, İzmir kışın ortasında bile rengarenk bir görüntüye bürünecek. Kentteki yeşil alan oranını arttırmanın belediyenin önemli görevlerinden biri olduğunu ifade eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu,  bu amaçla yapılan çalışmaların süreceğini belirtti.


Öte yandan İzmir’in yeşil dokusunun güçlendirilmesi amacıyla geliştirilen “Kent Ormanları ve Kent Korulukları” projeleri kapsamında süren çalışmalarla İnciraltı’nda 18 bin 500 ağaç dikildiğini hatırlatan Başkan Kocaoğlu, “Önümüzdeki günlerde değişik semtlerde dikeceğimiz Fidanlarla Kent Korulukları oluşturacağız. Hemşehrilerimizin piknik yaparak nefes alabilecekleri yeni alanlar oluşturmaya yönelik çalışmalarımız da sürüyor. Bornova Çayı ve Gökdere’de devam eden düzenleme çalışmalarımız tamamlandığında İzmirliler iki yeni mesire alanına daha kavuşmuş olacak” diye konuştu.

http://www.izmir.bel.tr/Details.asp?textID=586Alıntı:
İzmir'in ana arterleri çiçekleniyor

Kent genelindeki park, bahçe ve yeşil alanlarda kış düzenlemesine giden İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir'in bütün bölgelerine rengarenk ve çeşit çeşit çiçekler dikmeye başladı. Geçtiğimiz hafta sonu başlayan çalışmalarla kentteki ana arter refüjlerine, meydanlardaki yeşil alanlara ve parklara ocak ayı başına kadar 800 bin mevsimlik çiçek dikileceği belirtildi. Buca, Gaziemir, Alsancak, Narlıdere, Güzelbahçe, Çiğli, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı, İnciraltı, Konak, Bornova, Hatay, Balçova ve Karşıyaka'yı kapsayan çalışmalarla toplam 800 bin adet aslanağzı, hercai menekşe, bellis, godetya, Ankara nergisi ve karışık renkli Çin karanfili kenti süsleyeceği dile getirildi. Kentteki yeşil alan oranını arttırmanın belediyenin önemli görevlerinden biri olduğunu anlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu,  bu amaçla yapılan çalışmaların süreceğini belirtti. Kocaoğlu, İzmir'in ilk kent ormanının İnciraltı'nda oluşturulduğunu, önümüzdeki günlerde değişik semtlerde de koruluklar oluşturmak amacıyla çok sayıda fidan dikeceklerini belirterek, "İzmir'i yeşillendirirken, kent merkezlerindeki cadde - bulvar ve meydanları da mevsimlik çiçeklerle donatıyoruz. Çalışmalarımızın ana hedefi, yeşil dokusu artmış, estetik görselliği zenginleşmiş bir kent yaratmaktır" dedi.

http://www.kentyasam.com/haber_goster.php?id=4486


En son Bülent tarafından Prş 09 Mar 2006, 17:50 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi


Metin Arslan

15 yıl önce - Cum 23 Arl 2005, 21:26

İzmir’in dağlarında çiçekler açar.
Altın güneş orda sırmalar saçar.

Artık Izmir'in caddelerinde, meydanlarında da çiçekler açıyor. Izmir diğer büyüksehirlerin aksine büyüdükçe güzelleşiyor. En son üniversite oyunları zamanında Izmir'deydim. Büyükşehir belediyesini gerçekten başarılı buldum.
   Egenin incisi güzel Izmir her şeyin en iyisine layık.


Bülent
15 yıl önce - Çrş 28 Arl 2005, 10:34

Alıntı:
EGE TV'NİN 4.5 SAATLİK CANLI YAYININDA 448.050 FİDAN BAĞIŞI YAPILDI
Yeşil İzmir aşkına

Dostluk ve Milli Egemenlik ormanları için doğaseverler, mülki amirler, kurum ve kuruluşlar, Ege Orman Vakfı'nın kampanyasına büyük destek verdi

Ege Orman Vakfı, İzmir Valiliği, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü'nün, Bornova ile Bayraklı sırtlarında "İzmir Dostluk"; "Görece'de Milli Egemenlik Ormanı" kurulması için başlattığı kampanyalarda tarihi bir gün yaşandı. Dostluk Ormanı için 1 milyon; Milli Egemenlik Ormanı için de 400 bin fidan hedefiyle yola çıkılan kampanyalar çerçevesinde Ege TV'nin önceki akşam yaptığı canlı yayına katılan İzmir ve Egeli çevre dostları, rekor fidan bağışında bulundu. 4.5 saat süren canlı yayında 448.050 fidan bağışlandı.
Ege Orman Vakfı Genel Müdürü Metin Gençol, bu fidanların, daha önce 183 bin fidan bağışlanan Dostluk Ormanı ve 66 bin fidan bağışlanan Milli Egemenlik Ormanları arasında eşit olarak paylaştırılacağını ifade etti.

Ünlülerden destek
Karşıyaka ve Bornova'nın kıraç sırtları ile Menderes Görece'deki yanık araziyi yeşille buluşturacak kampanya, Ege TV'nin önceki akşam 20.30'da başlayan canlı yayınında tanıtıldı. 4.5 saat süren canlı yayın maratonuna Vali Oğuz Kağan Köksal, Büyükşehir Belediye Başaknı Aziz Kocaoğlu ve Ege Orman Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cem Bakioğlu'nun yanı sıra ilçe belediye başkanları, resmi ve sivil kuruluşların başkan ve yöneticileri, iş dünyası temsilcileri, işadamları, spor dünyasının ünlüleri, sanatçılar ve çok sayıda doğasever katıldı.

Cepten SMS ile bağış
Vatandaşlar, cep telefonu operatörlerinden de 3916'a kısa mesaj (SMS) göndererek de bağışta bulundu. 6.240 kısa mesaja ulaşıldı. Yayın sırasında sanatçılar Ege ile İsmail Özkan da şarkılarıyla izleyicilere neşeli anlar yaşattı. Her fidan için 2 milyon lira bağışlandı.
Bornova ve Bayraklı sırtlarındaki 5 bin 450 dekarlık eski merada İzmir Dostluk Ormanı'nın üç yıl içinde ağaçlandırılması planlanıyor. Bölgede fidan dikimlerine başlandı. Görece'deki 2.750 dekarlık alana 400 bin fidan dikilecek. Teraslaması biten arazideki ağaçlandırma çalışmaları, 1 Mart 2006'da bitirilecek.

DEDİLER?
O. Kağan Köksal (İzmir Valisi)
Eski İzmir yemyeşilmiş
Cem Bey (Bakioğlu) ve vakfın diğer çalışanlarına teşekkür ediyorum. Eski İzmir yemyeşilmiş, sonra tahrip edilmiş. Eskiyi yeniden yaratmanın gayreti içindeyiz. Vakfın projesini gönülden destekliyorum. İl Özel İdaresi olarak 1.8 milyon fidanı satın alıp köylüye dağıttık. Ege Orman Vakfı, bu işte 'Biz de varız' diyor. Yükümüzün bir kısmını aldığı gibi topluma örnek oluyor. Bu kampanyaya tüm sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlarımız katkıda bulunmalı. İzmir'de 50 bin fidan bağışında bulabilecek çok insanımız var.

Aziz Kocaoğlu (BŞB Başkanı)
Denize, kum taş akıyor
Kentimiz için orman, son derece önemli. Vakfın bu yolda 10 yıldır uğraş vermesi, hepimizi mutlu kılıyor. Ben de Bornova'da oturuyorum. Her yağışta ormanın kurulacağı yerden denize doğru kum, çakıl, taş akıyor. Yıllardır aka aka, dağlar erimeye başladı. Kent, yeşil kuşağını yaratmak için, belediye olarak üç yılda 1 milyon fidan dikeceğiz.[ İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZFAŞ ve Metro A.Ş. olarak İzmir Dostluk ve Milli Egemenlik Ormanı'na 30 bin fidanla destek veriyoruz.

Cem Bakioğlu (Ege Orman V. Bşk)
Bu gece, bizim gurur gecemiz
Bu gece, bizim gurur gecemiz. Bu kadar dostane yaklaşımlarla şehrin geleceğini düşünerek yapılan katkılar, bize gurur veriyor. Demek ki, doğru yoldayız. Amacımız, İzmir'i ağaçlandırmak. Bu orman, İzmir'in oksijen kaynağı olacak. Beklentimizin üzerinde bir bağış miktarına ulaşıldı. 11 yıl önce Bakioğlu Ormanı'nı oluşturduk. Daha sonra vakıf kurduk. 7 milyon ağaca ulaştık. Ben ağaçlarla konuşurum. Çok farklı bir duygu. Kampanyaya katılan ve destek veren herkese teşekkür ediyorum.

Yayında bağış yapanlar
Bağışı yapan / Fidan sayısı
İl Milli Eğitim 120.000
Tepe-Akfen (TAV) 100.000
Valilik 70.000
Özdilek 30.000
Bornova Belediyesi 20.000
İZFAŞ 10.000
Büyükşehir Belediyesi 10.000
Metro A.Ş. 10.000
Batıçim 10.000
Batı Söke 10.000
Narlıdere Bld. 5000
Mustafa Denizli 5000
Hakimiyet-i Milliye İ.Ö.O 5000
Ege-Koop 2500
Hüseyin Aslan 2500
İzmir Emniyet Müdürlüğü 2000
Buca Belediyesi 2000
Karşıyaka Belediyesi 2000
Balçova Belediyesi 2000
Kent Hastanesi 2000
Yükseliş Şirketler Grubu 2000
Özel Türk Koleji 1500
Sinan Koloğlu 1000
Vadeli İşlem Borsası 1000
Abaş Prefabrik 1000
Azmi Kumova 1000
İzmir Ticaret Borsası 1000
Safkar 1000
Gazanfer Sanlıtop 1000
Halkın Yükseliş Partisi 1000
İzmir Gazeteciler Cem. 1000
İzmir Yarış Pisti 1000
Mandacılar A.Ş. 1000
İZSİAD 1000
Ufuk Akgün 1000
Batı Trakya Türkleri 1000
EBSO 750
Ege Ulaşım Kargo 500
Mahmut Adıgüzel 500
Çocuk Esirgeme Çocukları 400
İnal Batu 200
Sanatçı Ege 200
Pelin Batu 100
SMS: 6420
Diğer Bağışlar 1480
CANLI YAYIN TOPLAM: 448.050

http://ya2005.yeniasir.com.tr/12/28/index.php3?ka ...lum=gunluk
yusufyavas

15 yıl önce - Çrş 28 Arl 2005, 13:06

Ege Orman Vakfının "İzmir Dostluk"; "Görece'de Milli Egemenlik Ormanı" kurulması amacıyla düzenlediği kampanyayı EGE TV'den izledim. Çevre problemine ilgi çekmek bakımından gerçekten tüm Türkiye'de örnek alınması gereken bir çalışma oldu.  Umarım ağaçlandırma sezonu boyunca devam edilir ve yarınlara güzel ormanlar yaratılır.

Orhano
15 yıl önce - Cmt 31 Arl 2005, 04:40

Bu habere cok sevindim. Izmirin gercektende yesillenmeye igtiyaci var keske cok param olsada bende biraz birseyler yapabilsem. Bu projenin gerceklesmesine yardimci olan herkesi kutlarim.

Nejdet Düzen

15 yıl önce - Sal 03 Oca 2006, 21:39

İnciraltı rekreasyon alanı İzmir 'e çok yakışacak.Bu alanda çalışmalar Rahmetli Priştina zamanında başlamıştı. Doğal Yaşam Alanı yapılması planlanan araziye, fuardaki  Hayvanat Bahçesi taşınacaktı. İçinde doğal kuş barınakları da var. Hayvanat Bahçesi ile entegrasyon yapıldığında çok güzel olacaktı.Ancak, mülkiyeti Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne ait arazinin belediyeye tahsisi çıkmaza girince, Büyükşehir projeden vazgeçti.
Bu alanın kent ormanı olarak değerlendirilmesinde emeği geçenlere teşekkürler


Bülent
14 yıl önce - Pts 30 Oca 2006, 12:40

Alıntı:
Belediye, yeni kent ormanları kuruyorBüyükşehir Belediyesi, 1999-2004 yılları arasında rekreasyon alanları ve yüksek kesimlere 1 milyon ağaç diktikten sonra, kent içinde koruluk ve küçük ormanlar oluşturmaya devam ediyor. Belediye, Balçova Palmiye Alışveriş Merkezi ve İnciraltı Rekreasyon Alanı'nın ardından, şimdi de yeni Adliye Binası karşısında yeni açılan bulvarın bulunduğu alanda, kent ormanı oluşturmak için harekete geçti.

4 tip ağaç dikilecek
Yaklaşık 9 bin 900 metrekarelik alana, boyları 4-4.5 metre olan 225 adet ağaç diken belediye, 1.8 kilometre uzunluğundaki bulvarın orta refüjüne de önümüzdeki günlerde dışbudak, leylandi, ladin ve çınar gibi ağaç ve değişik cins çalı dikecek.

http://www.yeniasir.com.tr/ya2006/01/30/index.php ...lum=gunluk


Izmirlim35Onur
14 yıl önce - Prş 02 Şub 2006, 07:57

Insallah  bir gun  Izmir  denizi  gibi yesili  ilede  anilir  bu  projeyi  baslatan  ve  katilanlari  bende  kutluyorum  sayfa 1
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet