Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Hüsn-ü Hat sanatı
« önceki   123 ... 333435   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
kemalsoylemez

12 yıl önce - Pts 06 Mar 2006, 13:20

Arkadaşlar hat çalışmalarınız çok güzel, tebrik ederim.
Hat sanatını şu anda kullandığımız alfabeye
uyarladığımızda ne gibi sonuçlar çıkıyor?
Hiç denediniz mi?

sabahattin kayış

12 yıl önce - Pts 06 Mar 2006, 13:41

Bilal kardeş selam Yine "Muhammed" lafzı üzerine denemelerim ekte...

(+)

(+)

Bilal533416
12 yıl önce - Pts 06 Mar 2006, 13:50

Acizane denemelerim (bilgisayarla)

Allahu ekber

Muhammed (Bu çalışma bir takvimden örnek alınarak yapılmıştır.)

sabahattin kayış

12 yıl önce - Pts 06 Mar 2006, 21:15

Bilal kardeş, Arapca yazılmış bir tane "muhammed" yazısı buldum, onu alıp FreeHand ve Photoshop grafik programları kullanarak değişik kompozisyonlar oluşturdum.. bir tane daha gonderiyorum 'Kelebek' formuna getirmeye calistim..

korgun

12 yıl önce - Sal 07 Mar 2006, 01:30

"Zamana direnen başarılar tesadüfi ya da sürpriz değildir. Mükemmeli yakalama sürekli yenilenen tecrübe ve deneyimlerin bir sonucudur. Renkler arasındaki sırlı münasebeti hiç dert edinmemiş birisinden mükemmel bir tablo, eline hiç kalem almamış birisinden nesir harikası, müzikle hiç ilgilenmemiş birinden kusursuz bir beste istemek ne kadar yersizdir. Kamışla kağıt arasındaki geleneksel münasebeti bir üstadın elinden meşketmenin önemini, hat sanatını duvarlara asılan yazı istiflerini seyretmekten ibaret olduğunu zannedenlere anlatmak ne kadar zordur. Herkesin sesine hayran olduğu ve eline alınca nağmeler döktüreceğine inandığı ney’de kimbilir kaç insan kendisini denedi ve hayal kırıklıkları yaşadı. Şimdi icrasından daha çok sözü edilen bu uğraşılar, amatör merakları bile kendisine cezbedemiyor. Bu sahadaki büyük adam beklentilerimizi bir sonraki yüzyıla ertelemekle karşı karşıyayız".

(Resim :Son Dönem Hat Sanatının en Önemli ismi Rahmetli Hamit AYTAÇ)

Mükemmel çalışmalarıyla Hüsn-ü Hat'ta katıkıda bulunan değerli arkadaşlarımızı hem tebrik ediyor,hem de teşekkür ediyorum.

En son korgun tarafından Sal 07 Mar 2006, 02:35 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

elif özdemir
12 yıl önce - Sal 07 Mar 2006, 18:07

Alıntı:
ŞEYH HAMDULLAH:
İslam yazı sanatını zirveye taşıyan hattat olarak tanımlanan Şeyh Hamdullah Amasya’da doğmuştur. Doğum tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte tarihçiler 1426-1429 olabileceğini kaydetmektedirler.
Hamdullah Çelebi, dini ilimleri ve edebi bilgileri devrinin meşhur alimi Şehzade II.Bayezid ve Ahmed’in hocası Hatip Kasım Efendi’den tahsil etmiş, ileri seviyede Arapça öğrenmiştir.
Şeyh Hamdullah yazdığı yazı ve kendine has üslûbu ile “ Kıbletül Küttab ” diye anılmıştır. Yazı onun elinde o derece gelişip güzelleşmiştir ki zamanındaki ve daha sonraki hattatlar ona benzemeye çalışmışlarsa da sanatına yaklaşabilen çok az olmuştur.

sabahattin kayış

12 yıl önce - Çrş 08 Mar 2006, 12:25

Göndermiş olduğunuz çalışmalar çok guzel, ben bu foruma daha çok kişinin katılmasını arzu ederdim ve inanıyorum ki birlikte mücadelemizle onları da harekete geçireceğiz...  
sağolun arkadaşlar

şimdi çalışmalarımda uyguladığım yöntemi ifşa etmeye geldi! belki bazı arkadaşlara yol gösterici olur...

Hakan kardeşimizin Ulucamii'nde çektiği bir fotoğraf.. aşağıdami gibi hat olan bölümü kesiyorum.. biraz daha büyütüyorum flu oluyor ama netliği önemli değil zira üzerinden vektörel bir programda yeniden geçiyorum (ben FreeHand ) kullanıyorum, sonra o çizimi eps formatında photoshop programına çağırıyorum, not. freehandden kopyaladığınız bir çizimi direkt photoshopa yapıştırabilirsiniz, eps yapmamın nedeni eps yi sürekli aynı işlemi yapmadan kullanabileyim diye data haline getirmek...

Bu çalışma muhtemelen değerli kardeşim Akın Kurtoğlunun dedesinin Ulucamiideki çalışmalarından biri..
(Bu konuda Akın Bey'den bir açıklama bekliyorum)..

oradan vav'ı nasıl aldığımı gördünüz...

şimdi arkadaşlar bunun için sizlerden mümkün olduğunca bana ve benim gibi çalışmak isteyen arkadaşların işine yarayabilecek Hat çalışmalarını göndermeniz.. önemli katkıda bulunacağınızı unutmayın..  

levent tezcanlı

12 yıl önce - Çrş 08 Mar 2006, 12:29

hat sanaatı hakkında hıc bır bılgım yok sadece ızlemeyı severım.. sağ olsun arkadaslar bu sayfada bızı ıhya edıyorlar.. bıraz once nette gezerken denk geldıgım ıkı calısmayı sızlerle paylasmak ısterım.. ben daha zıyade bu tarz farklı seylerı sevıyorum  

celile

12 yıl önce - Çrş 08 Mar 2006, 12:36

Hattat Hamid Aytaç’tan hat örnekleri:

Bilal533416
12 yıl önce - Çrş 08 Mar 2006, 12:59

Benim acizane denemelerimden. Son denemem bir takvimdeki eserden örnek alınmıştır.

ALLAH
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

ALLAH

ALLAH

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 333435   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET