Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
nerminkumbar

17 yıl önce - Pzr 18 Arl 2005, 16:52
[İST-E1.18] - OGS ve KGS, Köprü ve Otoyollarda Kayıp-Kaçağı BitirdiAlıntı:
OGS ve KGS, köprü ve otoyollarda kayıp kaçağı bitirdi...

     Boğaziçi köprüleri ile paralı otoyollarda kullanımı giderek yaygınlaşan Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) ile Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) kayıp ve kaçakları engellerken, kontrol altına alınan geçişlerle gelirler büyük ölçüde artırıldı.
     Karayolları Genel Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgilere göre, köprü ve otoyollara 1.5 yıldan bu yana zam yapılmamasına karşın araç geçiş gelirleri, bu yıl Ekim ayı sonu itibari ile geçen yılın aynı dönemine göre 39.3 milyon YTL artış gösterdi. Bu rakamın yıl sonuna kadar 60 milyon YTL'ye ulaşması bekleniyor.
     Halen Türkiye genelinde 86 noktada yaklaşık 800 bin adet olan OGS ve KGS kullanıcı sayısının 2007 yılında 1.5 milyona çıkarılması hedefleniyor.
     
    EN SON ZAM TEMMUZ 2004'DE YAPILMIŞTI
     Boğaziçi köprüleri ile otoyollarda geçiş ücretlerine en son 1 Temmuz 2004 tarihinde zam yapıldığını hatırlatan yetkililer, o tarihten bu yana aynı tarife ile geçişlerin yapılmasına rağmen OGS ve KGS kullanıcı sayısının çoğalması ile gelirlerin büyük oranda arttığına dikkat çektiler.
     Verilere göre, 2004 Ekim ayı sonu itibari ile 256.1 milyon YTL olan köprü ve otoyol gelirleri, bu yılın aynı döneminde 295.4 milyon YTL'ye yükseldi.
     Bu yıl Ekim ayı sonu itibariyle köprülerden 114 milyon 676 bin 282 araç geçerken, bunlardan 136.6 milyon YTL gelir elde edildi. Otoyollardan ise 101 milyon 622 bin 646 araç geçiş yaparak 158.8 milyon YTL gelir bıraktılar.
     Boğaziçi köprüleri ile paralı otoyolların 2004 yılı toplam geliri ise yaklaşık 310 milyon YTL düzeyinde olmuştu.


Kaynak:milliyet


Mustafa Kumbar

17 yıl önce - Pzr 18 Arl 2005, 20:25

Alıntı:
geçiş ücretlerine en son 1 Temmuz 2004 tarihinde zam yapıldığını hatırlatan yetkililer


Desenize yakında zam geliyor ! Neredeyse 1,5 yıl olmuş zam yapılmayalı...


deryadogan
17 yıl önce - Pts 20 Şub 2006, 10:40
Daha uygun bir başlık varsa aktarılmasını rica ederim


Zam ne zaman gelir onu bilemem ama size geçen gün kendim için yaptığım 1 iyilikten bahsetmek istiyorum..
1 İstanbul'lu olarak İstanbul'da yaşamanın bazı kuralları olduğuna inanıyorum.Ve bu kuralların bazılarının kişilerin menfaatlerine yönelik olduğunu da biliyorum.
Mesela ;
-Kgs
-Ogs
-Akbil

İşbankası'nda zaten bir hesabım olduğu için sadece 10 dakikamı ayırarak 1 kgs (kartlı geçiş sistemi)aldım.
Ne mi oldu?Evet başım göğe erdi!Otobanda ve köprüde sıra beklemeden direk geçiyorum,gereksiz yere benzin harcamıyorum,zaman kaybetmiyorum vede yorulup strese girmiyorum.Üstelikte %20 indirimli geçiyorum.
Bitmediiiii!  Hem Kgs'm var hem akbilim...
Her İstanbul'luya ivedilikle tavsiye ederim  
http://www.ziraat.com.tr/bireysel/kgs.html
http://www.ziraat.com.tr/bireysel/ogs.aspx
http://www.isbank.com.tr/bireysel/b-kart-kgskart.html


Deniz Gözlü

17 yıl önce - Pts 20 Şub 2006, 23:41

Acaba OGS cihazları ücretsiz verilmeye başlandı mı? Başvuranlar bilirler. 3 nisana birşey kalmadı şurada, insanların hepsi kgsye yönelmemeli.

VolkanAtalay
17 yıl önce - Cum 17 Mar 2006, 11:38

ben izmirliyim bazen arabamla istanbula geliyorum ve boğaz köprüsünden bunun yüzünden geçemeyeceğim ölemi...! bu duruma göre fatihten geçmek zorundayım oda 4 gişe off yaaaa yanlış anladıysam uyarın beni..bu durum istanbulu  arabaylagezmeye gelen insanlar için bir ceza yahu..Ünal111
17 yıl önce - Cum 17 Mar 2006, 19:40

Kgs kartı alırsanız bütün otoyollarda da kullanabilrsiniz. Kartı almak ücretsiz sanırım, işbank internet sitesinden alınabliyor, sadece içerisnde 10 geçiş hakkı oluyor onun ücretini alıyorlar ya da kredi kartına direk yönlendirebiliyorsun kartını, o zaman her geçişte kredi kartından düşüyor ücret.

ali çolak
16 yıl önce - Cmt 23 Eyl 2006, 11:51

hem kaçağı bitirde
hem de açıktan kazanç yazıyor.
nasıl mı ?
şöyle oluyor
ilk okuma yapılıyor(bazende okumuyor)
çıkışta 3,4 YTL cik hesabından düşülüyor
(eski fiyat-şimdi ne oldu bilmem)
derdini anlatacak adam mı ?
güldürmeyin...

günde 4 kez geçiyorum


Ademv
16 yıl önce - Pzr 28 Oca 2007, 02:58
OGS için bankaya gitmeye son


Kaynak:
http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=215012

Alıntı:

OGS için bankaya gitmeye son
Ziraat Bankası’nın OGS kullanıcılarına yeni bir hizmetini açıklayan Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar OGS’nin cep telefonu ile ödenebileceğini
söyledi
28 Ocak 2007 00:01

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar. Samanyolu Haber Televizyonu’nun Ekonomi programı Marka’da Metin Yıkar'a konuştu.

Çağlar yeni sistemi şöyle açıkladı. ‘’Belli bir para yatırıyorsunuz ve böylelikle de geçiyorsunuz. Paranız bitince içinde tekrar dolduruyorsunuz. Ve bir
şekilde ulaşıyorsunuz. Gerçi artık internet bankacılığıyla bunu yapmak bankaya gelmeden de mümkün ama tabii herkes internet bankacılığını kullanmıyor.

 Ve hele ki bizim müşteri ağırlıklı olarak kitlemiz küçük esnaf, orta gelirli çiftçi, emekli memur gibi insanlar olduğunu düşünürsek, pek internet bankacılığıyla
yakınlıkları yok. Dolayısıyla bugün herkesin cep telefonu var. Ve cep telefonundan belli kontör yükleme imkanı bu yeni yaptığımız sistem itibariyle mümkün.


Bu sayede kimse bankaya gelmek zorunda kalmayacak veya interneti ben kullanmadan cep telefonu faturasına ilave olacak. Bir şekilde ki bu ciddi bir kolaylık
sağlamış olacaktır.’’
Yeni uygulama için 444 00 00 nolu telefondan veya bankanın internet sitesinden bilgi alına bilir


fatih atalan
15 yıl önce - Prş 27 Eyl 2007, 00:06
OGS CEZASI


Alıntı:
OGS için bankaya gitmeye son
Ziraat Bankası’nın OGS kullanıcılarına yeni bir hizmetini açıklayan Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar OGS’nin cep telefonu ile ödenebileceğini
söyledi


OGS için kesilen cezaları da Ziraat Bankasına yatırma kolaylığı sağlasalar çok iyi olacağı kanısındayım.
Karayolları'nın bu konudaki umursamazlığı insanı çileden çıkarıyor. Cezalı geçiş ücretini ödeyebilmek için Şehir içinden uzak bölgelerde kalan birkaç merkezden birine gitmek gerekiyor. Üstelik konuyla ilgili hiçbir yetkilinin telefonlarına da ulaşılamıyor; sürekli meşgul çalıyor.


Süha
13 yıl önce - Çrş 31 Mar 2010, 21:17

OGS'Lİ ARAÇ SAHİPLERİ DİKKAT
Alıntı:


Hiç beklemediğiniz bir anda 110 lira ceza ödeyebilirsiniz. TÜRKİYE’de otoyol ve köprülerde kullanılan Otomatik Geçiş Sistemi (OGS), Karayolları Genel Müdürlüğü ile vatandaşları karşı karşıya getirdi. Nakit geçişlerin ve KGS’de indirimin kaldırılmasının ardından OGS cihazlarının bakiyesi yetersiz olanları vatandaşa bildirimyapılmadan iptal ediliyor. OGS ile geçiş yaptığını sanan vatandaş kaçak geçiş yaptığı gerekçesiyle her geçiş için 110 lira para cezası ödemek zorunda kalıyor. Daha önce bakiyesi yetersiz OGS cihazının para yatırıldığında o güne kadar olan borçların düşümü yapılabiliyordu.

KAÇAK KONUMUNA DÜŞÜYOR

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen Otoyol ve köprülerde yaşanan OGS krizini Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gündeme getirdi. Sevigen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın cevaplandırması için soru önergesi verdi. Sevigen önergesinde şu tespitlerde bulundu: “Karayolları tarafından yapılan uygulama değişikliği nedeniyle bir süredir hesap bakiyesi yetersiz olan OGS etiketleri iptal edilerek kullanımına izin verilmiyor. Günde ortalama 225 bin aracın otomatik geçiş sistemiyle geçtiği Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde, yeni uygulama ile 2-3 liralık bir otoban geçişi için 110 TL ceza ödemek zorunda bırakılan vatandaşlar çileden çıktı. Köprü ve otoyollardan kaçak geçişleri önlemek adına böyle bir uygulama başlatan Karayolları, adeta bir soyguna imza atıyor” dedi.

Sevigen önergesinde “Hesap bakiyesi yetersiz olan eksiye düşen araç sahiplerinin OGS cihazlarını duyuru yapma gereği görmeden iptal ederken, cihazı iptal edilen araçların sahipleri de kaçak geçiş yapan sürücü konumuna sokuldu. Böylece sürücülere her geçiş için 110 TL ceza kesiliyor. OGS hesabında 1 TL eksik olan araç sahiplerinin bile cihazlarını iptal etmek için yeterli gerekçe sayılıyor” diye konuştu.

‘15 LİRA DEPOZİTO İSTENİYOR’

Sevigen şöyle devam etti: “Eksi bakiyeye düşen sürücülerin OGS cihazı iptal edilirken cihazın sıfırlanması için 1 ay süre veriliyor ve o süre içerisinde geçiş yapmak zorunda kalan sürücüler de tekrar para ödeyerek yeni bir cihaz satın alıyorlar. Aynı plaka üzerine iki ihaz verilmediği için de eskisini kullanma şansı kalmıyor. Karayollarında soygun bununla da bitmiyor. Yeni cihaz alan vatandaşlara sözleşme imzalatılıyor ve 15 TL tutarında da bir epozito ücreti alınıyor. Karayolları görevlileri şikayette bulunan sürücülere online sistemleri olmadığı için gişede yazan uyarıların güncel olmadığını itiraf ederken sorumluluğu vatandaşa yükleyerek hesap bakiyelerini sürekli kontrol etmeleri gerektiğini söylemekle yetiniyorlar.”

Kaynak: http://ekonomi.haberturk.com/otomotiv/haber/50462 ...eri-dikkatsayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM