Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Ebru K.Türk
16 yıl önce - Pzr 18 Arl 2005, 02:26
BUR » A7.20. Altgeçitlere Asansör ve Yürüyen Merdiven Konulacak
Bu haberi daha önce buraya yazmıştım hatta biraz daha ayrınıtılıydı ama silinmiş. O yüzden biraz eskidi ancak Bursa adına önemli gördüğüm bir gelişme olduğu için yeninden paylaşmak istedim. Ne de olsa henüz Türkiye'de henüz o kadar da yaygın bir durum değil.

----------------------------

Bilindiği gibi Bursa'da sadece Bursaray istasyonları ile bağlantılı olarak kullanılan altgeçitlerde yürüyen merdivenler ve asansötler vardı. Ancak Bursa B.B.'den geçtiğimiz günlerde yapılan bir açıklamayla öncelikle merkezi caddelerdeki altgeçitlere, ardından Ankara caddesi üzerindeki bazı altgeçitlere Yürüyen Merdiven ve yaşlı/özürlü asansörleri yerleştirileceği bildirildi.

Özellikle Ankara, Kayseri gibi modern şehirlerimizde görmeye başladığımız bu uygulama'nın Bursa'da da sadece Bursaray bağlantılı istasyon/altgeçitlerle sınırlı kalmaması ve yayaların geçitleri kullanmak yerine üşengeçlik göstererek araç trafiğinin ortasına atlayıp zaten sıkışık olan yollardaki trafik akışını iyice zor sokmadan alt geçitlere yönlendirmek için en uygun yöntem olduğu söylendi. (ki bencede öyle   ) Öte yandan  daha çağdaş ve daha modern bir kent olabilmenin gereksinimlerinden biri olduğu savunuldu. ( Bu sözler sanırım ulaşım daire başkanına aitti)

2006 bütçesinde bu yatırım için kaynak ayrılmamış olmasına rağmen şimdiden görüşmelere başlanıldığı bildirilen sponsor firmalar ile hiç bir önemli ek kaynağa gerek duymadan tüm alt geçitlerin gerekli noktalarına yürüyen merdiven ve asansör yerleştirmenin mümkün olacağı söylendi. Projelendirme çalışmalarının bitmesinin ardından uygulamaya geçilecek.

Henüz projeleri tamamlanmamış olmasına rağmen yürüyen merdivenleri olmayan en az 20-25 noktada bu uygulamaya geçileceği ve 2006 içinde yürüyen merdivenlerin yerleştirilmesinin tamamlanacağı söyleniyor.

Umarım belediye bu sözünü de tutar. Çünkü bence de altgeçitlere yürüyen merdivenler yerleştirmek şehirlere oldukça modern bir hava katıyor.


En son Ebru K.Türk tarafından Cmt 17 Şub 2007, 17:42 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


SABRİ BİLGİN
16 yıl önce - Pzr 18 Arl 2005, 14:24

Kesinlikle çok modern bir hava katıyor.Küçük gibi görünen aslında gerçekten küçük olan bu yatırımlar bir şehre boyundan büyük değer katıyor.Örneğin Belediye'nin Heykel'de  yağtığı düzenleme kapsamında alt geçitlerin isimlerini belirten yeni tabelalar koyması bile estetik görüntü ortaya çıkarmış.Setbaşı köprüsünün demirlerinin değişmesi de aynı şekilde bölgeye ayrı bir hava katmış.Büyük yatırımların arasına böyle küçük çalışmaların serpiştirilmesini yerinde buluyorum.

turker ustun

15 yıl önce - Cum 04 May 2007, 20:48

Yapılacak denene asansörlerden hiç bir gelişme yok galiba bilgisi olan arkadaşlarımız varsa bilgilerini yazabilir mi? Saygılarımla...

Bu arda benim dikkatimi hala onlar çekiyor... Yine bir açılış için mi bu merdivenler bekletiliyor... Muhakka bir şeyler var ama bilen arkadaşlar vardır umarım... Tekrar saygılarımla...


En son turker ustun tarafından Cum 04 May 2007, 21:15 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


oki30
15 yıl önce - Cum 04 May 2007, 21:05

Bunu sormadan önce, istasyonlara konulan yürüyen merdivenlerin neden çalıştırılmadığını sormak lazım bence..

Cem Telgeren
15 yıl önce - Pts 07 May 2007, 19:53

Alıntı:
istasyonlara konulan yürüyen merdivenlerin neden çalıştırılmadığını sormak lazım bence..


Hayır o yürüyen merdivenler çalışıyor aslında.Yürüyen merdiven üzerine bir insan çıkınca otomatik olarak hareket ediyor.O anda merdiveni kullanan kimse yoksa duruyor.Tasarruf açısından olumlu bir uygulama bence.oki30
15 yıl önce - Pts 07 May 2007, 20:18

Alıntı:
Hayır o yürüyen merdivenler çalışıyor aslında.Yürüyen merdiven üzerine bir insan çıkınca otomatik olarak hareket ediyor.O anda merdiveni kullanan kimse yoksa duruyor.Tasarruf açısından olumlu bir uygulama bence.
En son yerleştirilen yürüyen merdivenleri kastetmiştim ben, ara duraklara ekstradan yerleştirilenleri yani (birkaç ay oldu sanırım yerleştirileli). Zaten benim kastettiğim merdivenlerin girişleri bantla kapatılmış şekilde bekliyor. Yoksa otomatik hareket edenleri ben de biliyorum.

öktemömer
15 yıl önce - Pts 07 May 2007, 20:51

bugün o merdivenlerde kullanıma açılmıştı

turker ustun

14 yıl önce - Çrş 31 Ekm 2007, 13:52

Bursaray da b etabında acaba asansörler şimdiden yerleştirildi mi...

Berktuğ
site denetçisi

11 yıl önce - Sal 07 Arl 2010, 16:38

ORHANGAZİ ALT GEÇİDİ’NDE ENGELLER KALKIYOR
Alıntı:
-BURSA’YI DAHA SAĞLIKLI BİR KENT HALİNE GETİRMEK ÜZERE ÇALIŞMALARINA YÖN VEREN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ATATÜRK CADDESİ’NDEKİ ORHANGAZİ ALTGEÇİDİ’NE YÜRÜYEN MERDİVEN VE ENGELLİ ASANSÖRÜ YAPIMINA BAŞLADI.
-BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, KENTİN HER YÖNÜYLE MODERN BİR YAPIYA KAVUŞMASI İÇİN İHMAL EDİLEN ÇALIŞMALARIN YAPILDIĞINI SÖYLEDİ.
Kentin vitrini Atatürk Caddesi’ndeki sağlıklaştırma çalışmaları ile bölgedeki görüntü kirliliğini güzelleştiren ve çağdaş görünüme kavuşturan Büyükşehir Belediyesi, Orhangazi Alt Geçidi’ne de yürüyen merdiven ile engelli asansörü inşa ederek eksikliği çekilen bir sıkıntıyı daha ortadan kaldırıyor.


(+)


Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Orhangazi Alt Geçidi’nde incelemelerde bulunarak Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Fehmi Ökten’den çalışmalarla ilgili bilgiler aldı. Bursa’nın her yönüyle daha sağlıklı ve çağdaş bir kent olması için çalıştıklarını kaydeden Başkan Altepe, “Bursa’nın en önemli caddelerinden olan Atatürk Caddesi’nde binaların dış cephe düzenlemeleri devam ediyor. Bunun yanı sıra çarşı bölgesindeki eksikleri gidermeye çalışıyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak yıllardır söylenmesine rağmen tamamlanmayan ve ihmal edilen işleri tamamlıyoruz” dedi.


(+)


Karşıdan karşıya güvenli geçiş
Atatürk Caddesi üzerindeki Orhangazi Alt Geçidi’nin de bu kapsamda ele alındığını ifade eden Başkan Altepe, “Atatürk Caddesi’nde kuzeyden güneye, Ulucami’den Postane’ye geçişi sağlayan Orhangazi Alt Geçidi’nde büyük sıkıntılar yaşanıyordu. Özellikle engelli vatandaşlar, yaşlılar ve çocuklu bayanlar karşıdan karşıya geçerken zorluk çekiyordu. Bu nedenle Orhan Cami’nin önünde başlayan Orhangazi Alt Geçidi’nde bu amaca yönelik projeyi başlatarak, engelli asansörü ve yürüyen merdiven yapımına start verdik. Projeye göre merdivenler 1’er metre genişletilerek 3,15 metreye artırıldı. Buna göre 2 adet inişli çıkışlı yürüyen merdiven ve bunların arasına da 1,5 X 1,5 boyutunda asansör yapılarak engelli, yaşlı ve çocuklu vatandaşların kullanımına sunulacak” diye konuştu.


(+)


Çalışmaların bir haftadır devam ettiğini kaydeden Başkan Altepe, “Deplase çalışmalarının yapıldığı alt geçitte, çalışmalar yaklaşık 60 gün içinde tamamlanacak. Bursalılar bu sayede bu konfordan yararlanacak” şeklinde konuştu.

Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi’nin kentin her köşesindeki tüm eksikleri giderdiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/?baslik=orhangazi-alt-gec ...mp;id=4934

Sadece Yaya altgeçitlerine değil Bursaray altgeçitlerinin yürüyen merdivenden yoksun olanlarının da tamamlanması gerektiğini düşünüyorum.


Berktuğ
site denetçisi

11 yıl önce - Çrş 12 Oca 2011, 13:29

Faciaya davetiye çıkartıyorlar
Alıntı:
Bursa'da, trafiğin en yoğun olduğu Atatürk Caddesi'nde karşıdan karşıya geçen yayalar faciaya davetiye çıkarıyor. Kendi canlarını tehlikeye atan yayalar, sürücülere de zor anlar yaşatıyor.Orhangazi alt geçidinin tadilat sebebiyle kapatılmasının ardından, Atatürk Caddesi'nde yayalar ölümle burun buruna geliyor. Hızla akan araçların arasından yolun karşısına geçmeyen çalışan vatandaşlar sık sık ezilme tehlikesi atlatıyor. Bu durum sürücülere de zor anlar yaşatıyor.

Dolmuş şoförü Rıza G., "Bir gün birinin canı yanacak ama ne zaman? Belediye, yürüyen merdiven yapmak için alt geçidi kapattı. Vatandaşlar karşıdan karşıya geçmek için kendilerini arabaların önüne atıyor. Yetkililer acilen tedbir almalı" şeklinde konuştu.

Kaynak: http://www.olay.com.tr/haber/bursa-bolge/faciaya- ...57712.html

İnşallah kaza,bela olmadan alt geçit tadilatını bitirip hizmete sunulur.sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara