Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Tamer PAKBEN
12 yıl önce - Pzr 18 Arl 2005, 01:19
Aydın - Söke - Eski Doğanbey Köyü


Türkiye ve Yunanistanla, 30 0cak 1923 tarihinde imzalanan Protokol ve sözleşme ile Selanikten yerleştirilen Mübadillerin (Türk Göçmenlerin) Köyü Eski Doğanbey Köyü.
Aydın İli, Söke İlçesinden Priene, Milet yoluna saptığınızda Atburgazı ve Tuzburgazı Köyüne ulaştığınızda kuzeye doğru dönünce karşınıza çıkar. Son yıllarda yerli ve yabancı misafirlerini ağırlamakta, birçok eski yapı satın alınarak restore edilmektedir.
 

(+) 

(+) 

(+)

(+)
--------------------------------------------------------------------------------Tamer PAKBEN
12 yıl önce - Pzr 18 Arl 2005, 02:09

 

(+) 

(+) 

(+)


 

(+)
 

(+)


egeerhan
12 yıl önce - Pzr 18 Arl 2005, 03:03Alıntı:

Karina
Ege’nin en bereketli topraklarına sahip Söke, dünyanın sayılı sulak alanlarından birini de sınırları içinde barındırıyor. Tepeli pelikanların kuluçka alanı, lezzetli balıkların yetiştiği kutsal su Karina Gölü...
YAĞMUR sonrası hava pırıl pırıl. Kirliliği ile ünlü Körfez bile sabahın bu saatinde olduğundan temiz görünüyor. Gökyüzünde sağa sola serpiştirilmiş pamuk gibi bulut kümeleri. O da ne...
AYNI bulut kümelerinden denizin üzerinde de var. Dikkatli bakınca anlıyorum. Bunlar bulut değil, Kuş Cenneti'nin firari su kuşları. Sabah serinliğinde özgürlüğün tadını çıkaran, keyifle avlanan kuşlar bana yıllardır gitmediğim Kuş Cenneti'ni hatırlatıyor.
BU hafta rotamızı oraya çevirelim istiyorum ancak cennete girişlerin yasaklandığını öğreniyorum. Sulak alanlar doğal yaşamın kaleleridir. Mutlak korunmaları gerekir. Bu yasak beni sevindiriyor. Aklımıza kuşları koyduk ya yol arkadaşım Evren ile birlikte bölgenin başka bir cennetine, kuşları, balıkları, bitki örüsüyle önemli bir doğal yaşam alanına, Karina’ya yola çıkıyoruz.
IRMAK Tanrı Maiandros, Dinar’ın Murat ve Soğanlı dağlarından doğup kıvrıla büküle 560 kilometre yol katederek Söke Ovası’na ulaşır. Kollarını aça aça köyler, kentler, dağlar, ovalar geçen; geçtiği her yerde efsaneler yaratan Büyük Menderes, binlerce yıldır taşıdığı alüvyonlarla limanları doldurur, koyları göle, adaları tepeye çevirir.
ADINA tapınaklar kurulan, Olimpos tanrılarını kıskandıran saygı ve sevgi gören Maiandros sonunda dünyanın en güzel lagün göllerinden birini oluşturarak Ege’ye kavuşur.
MENDERES’in denizle buluşurken genişleyerek yarattığı bataklık alan, bu gün dünyanın sayılı sulak alanlarından biri. Batıköy ve Doğanbey köyleri için de bereketli avlar sunan bir göl. Soyları hızla tükenen tepeli pelikanların kuluçka alanı olan Karina Gölü akşam alacasında rüya gibi. Günün son ışıkları suyun yüzünü yıkarken beliriveren kıçları ağ yüklü balıkçı kayıkları, ileride suda oynaşan birkaç balıkçıl, sazlıkların arasından geçip gelen ve o bildik efsaneyi fısıldayan rüzgar.
HANGİ efsane mi? Dinleyin o zaman. Hem bir tanede de değil. Dedik ya Maiandros geçtiği her yerde efsaneler yaratmış diye.
BİR gün çobanların tanrısı Pan, su perisi Syrinks’i gölde yüzerken görür ve sarılmak için aniden üzerine fırlar. Korkan Syrinks kaçar, Pan kovalar, zavallı su perisi perişan halde kaçarken göle kendisini koruması için yalvarır. Aulokrene Gölü ona acır ve sazlıkların arasında bir kamış yapar Syrinks’i.
RÜZGAR estikçe sazlardan gelen ses etkiler Pan’ı. Yedi ayrı boyda kamış keser ve balmumuyla bunları birbirlerine yapıştırarak benzersiz bir ses veren Pan flütü yapar. Aynı kamışlar Kral Midas’ın sırrını da açıklar bir başka efsanede.
APOLLON’u kızdırdığı için lanetine uğrayan ve kulakları eşek kulağı gibi uzayan Kral Midas, kulaklarını uzun Frigya külahı içinde gizler, sırrını bir tek berberi bilir. Bu sırrı taşımaktan yorulan berber, bir gün bir kuyuya eğilir ve ‘‘Midas’ın kulakları eşek kulakları’’ diye bağırır. Kuyunun çevresinde biten sazlar da rüzgarın her esişinde, ‘‘Midas’ın kulakları eşek kulakları’’ diye fısıldar.
EFSANENİN peşinde sazlıklara yaklaştık. Motoru durdurduk, teybi kapattık. Nefes almaktan bile korkarak kulağımızı esen rüzgara verdik, sazları dinledik. İnanır mısınız? Karina’nın sazları hala aynı efsaneyi fısıldıyor. Eğer çok ister ve iyi dinlerseniz siz de işitebilirsiniz.
Ne yapılır?
KARİNA Gölü, harika doğal güzelliğiyle göz okşayan, ruhu dinlendiren bir yer. Göl çevresine sıralanmış balıkçı lokantalarında levrek, çipura, kefal, dilerseniz yılan balığı yiyebilirsiniz. Göl kenarındaki 300’ü aşkın üyesi bulunan balıkçılık kooperatifinden balık alabileceğiniz gibi restoranda satışa sunulan balıklardan seçme şansınız da var. Bir 35'lik rakı dahil, 4 kişi, kişi başı 5 milyon lira ödeyerek hem taze balık yiyebilir, hem de Karina’nın doyum olmaz güzelliğini yaşayabilirsiniz.
NİYETİNİZ sadece yemek yemek değilse Güllübahçe Köyü, Priene ve Miletos çok yakın. Buralarda tarih gezisi yapabilirsiniz. Eski Doğanbey Köyü, ki o bir başka yazımızın konusu olacak, özellikle görülmeye değer. Alışveriş merakınız varsa Söke yolu üzerindeki ünlü markaların fabrika satış mağazaları ne güne duruyor?
Nasıl gidilir?
AYDIN Otoyolu uzakları yakın etti. Söke Aydın’a 54 kilometre. Söke’den çıkıp Dydima, Miletos yol levhasından gidin. Tuzburgazı Köyü'nü geçtin. Karina yol üzerinde sizi karşılayacak.
Karina Gölü, dünyanın en güzel lagün göllerinden biri. Büyük Menderes’in denizle buluştuğu geniş ağızda yarı tatlı, yarı tuzlu su birbirinden lezzetli balıkların üremesine olanak tanıyor.
Karina kıyısındaki lokantalar, uygun fiyata taze balık yiyebileceğiniz mekanlar. Balığı ister kooperatiften alın, isterseniz lokantadan.

Kaynak
http://arsiv.hurriyetim.com.tr/ege/turk/00/11/24/ .../80ege.htmegeerhan
12 yıl önce - Pzr 18 Arl 2005, 03:14

Yunan Adaları ile ticaret mobil gümrükle geliştirilecek.
Alıntı:
Söke Kaymakamı Celil Ateşoğlu, Yunan adaları ile ticaret ve sosyal ilişkilerin yakın bir zamanda başlayacağını bildirdi.
AK Parti Aydın Milletvekili Ahmet Ertürk, Söke Kaymakamı Ateşoğlu, Gümrük Muhafaza Bölge Müdürü Ali Cevat Akın, Söke Ticaret Odası Başkanı Süleyman Toyran ve beraberindeki heyet, ziyaret ettikleri Aydın Valisi Mustafa Malay'dan Söke İlçesi'ne bağlı Karina Bölgesi'ne yapılacak Mobil Gümrük Kapısı için destek istedi.
Aydın Valiliğinde gerçekleşen ziyarete basın mensupları alınmazken, ziyaretin ardından soruları yanıtlayan Kaymakam Ateşoğlu, Vali Malay'dan, “yapılacak Mobil Gümrük Kapısı için desteğini istediklerini, Valinin de projeye olumlu yaklaştığını ve destek verdiğini” söyledi.
Ateşoğlu, Karina bölgesine Mobil Gümrük Kapısının açılması için yapılması gereken daha çok iş bulunduğunu belirterek, şöyle dedi:
“Öncelikle Karina bölgesine bir iskele yapmamız gerekiyor. Bunun ardından, İçişleri Bakanlığı tarafından oranın Gümrük Kapısı olarak ilan edilmesi gerekiyor. Ondan sonrada Gümrük Başmüdürlüğü Mobil Gümrük hizmetini sunacak.”
Ateşoğlu, Mobil Gümrük hizmetlerinin Söke'ye imkanlar sağlayacağını, turistlerin Yunan adalarına gidiş gelişini kolaylaştıracağını ve insanların beraberinde mal götürüp getirme imkanını doğuracağını ifade ederek, “Böylece Yunan adaları ile karşılıklı ticaret ve sosyal ilişkiler başlayacak ve devam edecek. Ayrıca, yapılacak bavul ticareti ile çok büyük miktarlarda sıcak para girişi olacak. Doğanbey köyü ve dilek yarımadasını gezmek isteyecek turistlerde olacağı için gümrük kapısı bizim için çok büyük bir şans doğuracak” dedi.
Söke Ticaret Odası Başkanı Süleyman Toyran da ilçeye Mobil Gümrük Kapısı açılmasının sevindirici olduğunu, Trabzon'da büyük bir pazar geline gelen bavul ticaretinin, Söke ile Yunan adaları arasında başlayacağını söyledi.

Kaynak
http://www.referansgazetesi.com/haber.aspx?HBR_KO ...TG_KOD=169


ahmetaksu

12 yıl önce - Pts 02 Oca 2006, 23:01(Doğanbey Evleri)

(Doğanbey Evleri) 

(Doğanbey Evleri) 

(Doğanbey Sırtındaki Şelale)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler