Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
123 ... 666768   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
serkanen

13 yıl önce - Cum 16 Arl 2005, 22:14
Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi


Alıntı:
ATO’dan üniversite

ADANA - Adana Ticaret Odası'nın (ATO), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, İstanbul Ticaret Odası ve İzmir Ticaret Odası'nın ardından başlattığı Vakıf Üniversitesi kurulması çalışmalarında önemli adımlar atıldı. Adana Ticaret Odası Meclisi, Oda bünyesinde bir Vakıf Üniversitesi kurulması gerektiği görüşünde birleşti.

Adana Ticaret Odası Meclisi, bölgenin yüksek öğretim alanında ihtiyaç duyduğu gereksinimi karşılayacak bir üniversitenin nasıl kurulacağına ilişkin görüş alışverişinde bulunmak üzere, YÖK eski üyesi Prof. Dr. İhsan Sezal, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Kurucu Üyesi ve TOBB Eğitim Vakfı Başkanı Dr. Öner Kabasakal, DPT Uzmanı Sercan Altınsoy'un yanı sıra Ç.Ü. İ.İ.B.F Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Fazıl Özsoylu, Doç. Dr. Azmi Yalçın, Ç.Ü. Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nejat Erk'in Başkanlığındaki "Tartışma Grubu" ile birlikte Mersin'in Silifke İlçesi'ne bağlı Taşucu Beldesi'nde bir araya geldi.

2 günlük Arama Konferansı'nın açılışında konuşan ATO Meclis Başkanı Behiç Pakyürek, gerek dünya, gerekse ülkemizdeki gelişmiş il göstergelerinde, üniversitelerin çok önemli bir yere sahip olduğunu, yıllarca Çukurova Üniversitesi ile yüksek öğretim ve yetişmiş bilimadamı boşluğunu gidermeye çalışan Adana'nın, geçtiğimiz yıllarda yakın komşumuz İçel il sınırları içerisinde bulunan Çağ Üniversitesi'nin de devreye girmiş olmasına karşın bu alanda tıkanma noktasına geldiğini söyledi.

Adana Ticaret Odası Meclisi olarak, gençlerin yüksek öğrenim konusundaki şansını artırmak, kentin gelişimine katkı sağlamak amacıyla vakıf üniversitesi oluşturulması konusunda girişimlerde bulunma kararı aldıklarını hatırlatan Pakyürek, "Adana, ekonomisinin yanı sıra eğitim, sosyal ve kültürel alanlardaki sorunlarına çözüm üretmeyi amaçlayan Odamız, bu kez üniversite oluşumu gibi yüksek öğretim hizmeti alanında bir ilke hazırlanmakta, bölgemizde bir vakıf üniversitesi kurulması yönündeki çalışmalarını ilk kez bu toplantımızda ciddi olarak masaya yatırmaktadır. Bu çalışma ATO'nun, eğitim ve bilimin çağımızdaki önemini kavradığına yönelik çok önemli bir adımdır" dedi.

Ülkelerdeki eğitim düzeyindeki artışın, gelir eşitsizliğini azalttığına dikkat çeken ATO Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Baş da şu görüşleri dile getirdi:

"Eğitimin bu yadsınamaz önemi, uzun yıllar boyu yapılan araştırmalarla kanıtlanmış olan işgücünün verimliliğini yükseltmedeki etkisinden kaynaklanmaktadır. Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de yükseköğretim talebi giderek artmaktadır. 2005 yılı itibariyle üniversite seçme sınavına giren her 100 öğrenciden 77'sinin açıkta kaldığı düşünüldüğünde bu yığılmanın 2011 yılında 2.5 milyon, 2023 yılında ise 6 milyon gence ulaşacağı tahmin edilmektedir. İstanbul'da 11, Ankara'da 5, İzmir'de şimdilik 2 vakıf üniversitesi bulunmaktadır. Adana'da da en azından bir tane gerçekten bilim yapan, gerçekten çok kaliteli eleman yetiştiren bir üniversiteye acilen gerek duyulmaktadır. Bu ihtiyacın giderilmesi şarttır. ATO Vakıf Üniversitesi, Odamızın çalışmalarını taçlandıracak nitelikte bir girişimdir. Bunu elbirliğiyle başaracak güçteyiz."

HEDEF MARKA ÜNİVERSİTE

YÖK eski üyesi Prof. Dr. İhsan Sezal, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Kurucu Üyesi ve TOBB Eğitim Vakfı Başkanı Dr. Öner Kabasakal, DPT Uzmanı Sercan Altınsoy da konuşmalarında, Adana'nın gelişen dünyaya ayak uydurmaya çalıştığını görmenin mutluluğu içinde olduklarını ifade etti.

2 gün boyunca, uzmanların yanı sıra ATO Meclis üyelerinin görüşleri alınarak oluşturulan ATO Üniversitesi taslağında, "Üniversite sanayi işbirliğine önem veren, "Dünyadaki gelişmeleri takip ederek bölgemizin ve ülkemizin sorunlarına uyarlayıp çözüm üreten", "Toplumun gereksinimlerine duyarlı", "Vizyonu uluslararası boyut kazanan", "Konusunda Uluslararası boyutta ihtisas eğitim veren", "Kurumsallaşmayı ve kurumlaşmayı öğreten", "Başarılı işadamı yetiştiren", "Çevre ve sanayileşmeyi bütünleştiren", "Değişimci", "Modern eğitim teknikleri uygulanan", "Dünya üniversiteleri arasında ilk 500 içinde yer alan", "Kurumsal kültürünü sağlamış", "Sosyal ekonomik ve işsizlik koşullarını irdeleyen" ve dünya çapında "Marka" olan bir üniversite kurulmasının gerektiği görüşünde birleşildi.

Arama Konferansı'nı yöneten Çukurova Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nejat Erk, 2 günlük çalışma sonucunda ideal bir üniversite profili elde edildiğini belirterek şu açıklamayı yaptı:

"Arama Konferansı niteliğindeki bu yoğun çalışmada, katılımcılar öncelikle geçmiş, bugün ve geleceğe ilişkin temel eğitimlere odaklanmıştır. Üç yüze yakın eğilim arasından üzerinde uzlaşı sağlanan 10 tanesi, kurulacak üniversiteye ilişkin değerler ile birlikte oluşturulan vizyon, bundan sonraki akademik, fiziki altyapı ve yönetsel yapılanmanın temel felsefesini ortaya koymaktadır. Konferansta, bugüne kadar oluşturulan geleneksel üniversite yapılanmalarının dışında bir anlayış ışığında hareket edileceği ortaya konulmuştur. Özellikle eğitim alanında olağanüstü özverisiyle Adana'da çok sayıda kapsamlı eğitim projesine imza atmış olan Adana Ticaret Odası, kurulacak üniversiteyle de geleceği ve Türk gençliğini kucaklayan saygın bir kurum yaratılacağına ilişkin tam güven vermiştir. Daha sonra bir iş planı ile desteklenecek olan üniversite projesi, sırasıyla Yüksek Öğretim Kurumu, Milli Eğitim Bakanlığı, Devlet Planlama Teşkilatı ve TBMM'nin onayı ile hükmi şahsiyet kazanacaktır. Sonuç olarak, Adana Ticaret Odası Meclisi, ortaya koyduğu ortak akılla çok önemli bir projenin başlaması yönünde müthiş bir karara imza atılmıştır."


Kaynak:www.ekspresgazete.com


Ayhan
13 yıl önce - Cum 16 Arl 2005, 22:16

2 milyonluk Adana'da tek bir üniversitenin olması önemli bir eksiklikti. Yerinde bir karar bence.

ersinyılmaz

13 yıl önce - Cum 16 Arl 2005, 22:27

Evet bende dün okudum.Bundan mı bahsediyordu bilmiyorum ama izmir ve adana ya birer vakıf üniversitesi şeklinde idi. Ayrıca Başkenüniversiteside Adana da büyük bir kampüsle adana ya hizmet verme düşüncesinde imiş.Zaten Gönün liseleri önce Başkent lisesi olarak değişti. Şimdide yön tabalasında Başken üniversitesi yazıyor.Birde şunu söylemek istiyoru. Çağ üniversitesi genel olarak Adanaya hizmet veren bir üniversite olsada mlasef Adanaya 16 km uzaktayani mersin sınırından sonra kurulmuş. Üniversite Adana nın olsada Mersinin miş gibi gözküyor.
Ayrıca Adna ticaret odasını vakıf üniversitesi konusunda kutluyorum.serkanen

13 yıl önce - Cum 16 Arl 2005, 22:32

Evet aslında vakıf üniversite diyerek tam olarak kimin acacagı belli degil üniversiteyi ama ersinin yaptıgı yaklasım cok güzel baskent üniversitesinin bir üniversite acması iyi olur en azından tıp fakültesi iyi olur cünkü baskent üniversitesinin iki hastanesi var adanada

01Hakan01
13 yıl önce - Cum 16 Arl 2005, 22:45

Adanamıza yakısır  

Yer olarak neresi secilmiş acaba...belli mi?


serkanen

13 yıl önce - Cum 16 Arl 2005, 23:00

henüz tasarı asamasında belli degilserkanen

13 yıl önce - Pts 02 Oca 2006, 14:48

Alıntı:
Adana Ticaret Odası (ATO) Başkanı Şaban Baş yaptığı yazılı açıklamada
Bilim ve teknolojinin her geçen gün ağırlığını hissettirdiği günümüzde açılan her eğitim kurumunun, yetişmiş insanlar grubuna yenilerinin eklenmesi anlamına geldiğini vurgulayan Baş, şunları kaydetti:
    ''Bu mantıktan hareket eden Adana Ticaret Odası, daha çok gence yükseköğretim olanağı tanınması, dolayısıyla beyin göçünün önlenmesine yönelik olarak kuruluş çalışmalarını sürdürdükleri ATO Vakıf Üniversitesi ciddi bir adımdır.''
    Baş, Vakıf Üniversitesi'nin kurulacağı yer konusunda, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, İstanbul Ticaret Odası ve İzmir Ticaret Odası ile sürekli görüş alışverişinde bulunulduğunu belirterek, şöyle devam etti:
    ''Bu üniversitenin hayata geçmesi, Adana'nın da, İstanbul, Ankara, Eskişehir ve Konya gibi, eğitim kenti olması yönünde çok önemli bir adımdır. Son dört yıldır iş dünyası olarak geleceğe daha umutla bakıyoruz.


Tayfun Özkal
13 yıl önce - Pts 02 Oca 2006, 15:14

Merhaba

Siyasetten arındırılmış bir üniversite gerçek bir üniversitedir. Böyle bir üniversite olmadığı gibi, zihniyette böyle bir üniversiteyle çelişiyor. Bu yapıdaki üniversiteler üniversite değil, bir ideoloji yuvasıdır. Böyle bir üniversite nereye kurulursa kurulsun ülkeye fayda değil zarar getirir. Uzlaşamaz toplum yaratır.

Sadece sisyasi istismar değil, ekonomik istismarda var. Mesela:
Trilyonlarca para verilip üniversitenin baskı işleri dışardan matbalar tarafından yaptırılıyor. Üniversitede ki baskı makinalarıda çürümeye terkediliyor.

gerçek bir üniversitede sağcı, solcu olmak değil öğrenci olmak gerekir.

SAYGILARIMLA


serdarguney

12 yıl önce - Çrş 25 Ekm 2006, 06:31
Yakin Zaman İcinde İnsaallah


Bu tur seyler ihtiyacin hasil olmasina ek olarak siyasi irade gosterebilme ile de alakadardir.
Yani Milletvekillerinizin ne kadar becerikli olabilmesi ile de alakali.
Ornegin sizin Basbakanin danismani olan Ömer Çelik gibi bir milletvekiliniz olacak ama Adana ya ciddi bir desteğiniz olmayacak..
Cidden üzücü bir durum.
Bilemiyorum belki Adana yi hala ciddiye alacak bir il saymiyorlar yada hala eski Adana diye dusunuyorlar..
Yoksa Adana;

Yüregir Merkez İlçesi ile yaklasik 600-700 bin nufus

Seyhan Merkez, Ataturk Caddesi, Sular, Mavi Bulvar ve Civari, Kucuk Saat, Buyuk Saaat ve civari, Yesilevler, Demetevler, Denizli, Narlica ve civarinda aklima gelmeyen ama arkadaslarin tamamlayabilecegi semtlerle en az 1 milyon, ki sadece Yesilevlerin 150 bin nufusu oldugu soyleniyor,

Belediye ve Ozel Sektorun yaptigi ve yapmakta oldugu konut ve projelerle yaklasik 300bin konutu bulan Kuzey Adana seklinde isimlendirilen Adana ile kaba bir hesap ile 1 milyon 200 bin

Toplamda ortalama 3 milyon civarinda nufus ile zaten bunlari hakediyor!


Derya Yıldız
12 yıl önce - Çrş 25 Ekm 2006, 16:05

özellikle son günlerde bu tip üniversite haberlerini sıkça duyuyoruz fakat kaç yıldan beri malesef Türkiyede önemli bir üniversite ihtiyacı olduğu halde kimse yeni üniversiteler yapmıyor bunlar sadece lafta kalıyor.ama umarım türkiye genelinde büyük şehirlere 2. ve 3. üniversiteler yapılır.dilerim bunlar gerçeğe dönüşür Türkiyemizde en ciddi problemlerden biri üniversite sıkıntısı her geçen yıl üniversite çağına gelmiş öğrenciler artıyor ama malesef üniversiteler aynı paralellikte artış göstermiyor bu çok vahim bir durumsayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 666768   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET